O svobodě slova – aneb když dva dělají totéž, není to totéž

O svobodě slova – aneb když dva dělají totéž, není to totéž

O svobodě slova – aneb když dva dělají totéž, není to totéž

15. dubna 2014 vznikla iniciativa Svobodu médiím s prohlášením, které si můžete celé přečíst v odkazu, ve stejném odkazu je také přehled, kdo s iniciativou přišel a další podrobnosti, část prohlášení cituji:

“Svobodná, pluralitní a nezávislá média představují v demokratické společnosti nezpochybnitelnou kontrolu moci, a proto by měla být od této moci jasně oddělena. Tuto roli dnes ohrožuje rostoucí koncentrace vlastnictví médií, stupňující se prorůstání mediální, ekonomické a politické moci. Současně jsme svědky mocenského nátlaku politických a byznysových skupin na oslabení či přímou likvidaci nezávislosti médií veřejné služby, České televize a Českého rozhlasu.

Platforma pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků vzniká jako projev aktivní občanské sebeobrany. Cíl Platformy je pro kvalitu demokracie zásadní – prosadit změny zákonů, které posílí svobodu médií:

1. V první řadě jde o nezávislost veřejnoprávních médií na politických stranách a státní moci. Je nutné, aby zákon o České televizi a Českém rozhlase zajistil, aby Rady těchto institucí, které jsou nástrojem kontroly občanů, nadále nebyly jmenovány na základě politické volby v Parlamentu. Rady musí být složeny z respektovaných autorit. Musí být vybaveny pravomocemi, které jim umožní vykonávat kontrolu nad plněním poslání médií veřejné služby, aby byl omezen nepřípustný politický vliv a zajištěna autonomie na komerčním úspěchu.

2. Stejně důležité je také omezit koncentraci vlastnictví sdělovacích prostředků a zabránit propojení mediální a politické moci. Pluralita a nezávislost médií je předpokladem dvou základních lidských práv – práva na svobodu projevu a práva na informace. Podle čl. 11 Listiny základních práv Evropské unie má „Každý má právo na svobodu projevu. Toto právo zahrnuje svobodu zastávat názory a přijímat a rozšiřovat informace nebo myšlenky bez zasahování veřejné moci a bez ohledu na hranice. Svoboda a pluralita sdělovacích prostředků musí být respektována.“ Jedině svobodná média oddělená od politické moci mohou sehrát roli pojistky demokracie.

Změny zákonů chce Platforma prosadit ve spolupráci s občanskou společnosti, odbornou veřejností i akademickou sférou. Vyzýváme poslance a senátory, aby se k tomuto úsilí připojili. Opačné kroky vnímáme jako nebezpečnou snahu o zabrání veřejného prostoru, která může přeměnit naši demokracii v autoritativní režim”.

S tím v podstatě nelze než souhlasit.

V reakci na iniciativu Svobodu médiím však vydala prohlášení Asociace nezávislých médií, která vznikla letos v březnu,  z něhož opět část cituji:

“Asociace nezávislých médií vznikla 23.3.2015 jako společenství těch, kdo provozují, vydávají nebo autorsky se podílejí na aktivitách skutečně nezávislých médií, většinou (ale nikoli jen) internetových. Média sdružená v Asociaci nejsou majetkově, ani politicky propojena s dominantními strukturami na české mapě vlastníků médií a politických struktur. Jediným smyslem a důvodem vzniku Asociace je hájit sdružené členy usilující o možnost skutečně svobodně publikovat a šířit svoje názory a informace v souladu s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod.

Odmítáme připustit, aby aktivity typu platformy Svobodu médiím vytvářely ve veřejnosti dojem, že mluví za veškerou mediální scénu. Nikoli. Mluví jen za sebe, za své vlastníky, za své politické pozadí a za své politické a hmotné zájmy. Vyzýváme všechny novináře a všechna média, která chtějí publikovat a působit opravdu svobodně, aby se nenechali vmanévrovat do podobných aktivit a zneužívat pro takové zájmy.

Svoboda je nedělitelná. Pokud ji jednomu upřeme, jako bychom ji upřeli všem!

Za Asociaci nezávislých médií: mgr. Stanislav Novotný, předseda” 

Prohlášení a petice zde 

Dělám si z toho závěr, že “svoboda slova” se jako argument hodí, pokud jde o boj mezi vlastníky mainstreamových médií, ale v boji proti skutečně nezávislým médiím jsou ze soupeřů spojenci a v tomto případě končí svoboda slova v hledáčku BIS a na novodobých indexech. Když dva dělají totéž, není to prostě totéž. Nebo to chápu špatně? Každopádně je to se svobodou slova velmi špatné, když už i Marta Kubišová prohlásí, že “Lidé se bojí jako za Husáka” a když s ní rozhovor na toto téma zveřejní dokonce takový server, jako je Echo24. Velmi by mě teď zajímal názor soudružky Němcové, vyzývající vládu k sestavení  seznamu nepohodlných a ke spolupráci s BIS.

S použitím zdroje: zde

PS: Slova Marty Kubišové jsem si naplno uvědomila včera u UK čt 24, kde se k tématu průjezdu ruských Nočních vlků měl m.j. vyjádřit poslanec za ANO, motorkář Stanislav Berkovec – to byla vrcholná ukázka strachu říct svůj názor (v čase od cca 13:20 zde). Osobně nepochybuji, že motorkářská jízda je m.j. manifestační, resp. že má politický podtext, ale byla snad něčím jiným jízda vojsk NATO, která o sobě také prohlašovala, že je uctěním památky konce války? A za další – nechápu ten strach, že by Českem ruské motorky projely. Pokud se při jízdě amerických vojsk ukázalo, že většina občanů je vítala, pak se dá očekávat, že většina občanů bude až po ruských motorkářích skutečně házet vejce, tak proč si tento případný antiruský argument nechat ujít? Velmi mi to připomíná dobu, kdy se lidem zakazovalo podívat se na Západ z obavy, že by ho všichni chtěli mít i zde, čímž si komunisté udělali jen medvědí službu. A zakazovat jízdu motorek mi přijde jako úplně stejná medvědí služba současné vlády. Nemluvě o tom, že různé zákazy má spousta lidí pořád v čerstvé paměti a je na ně háklivá a že zákazy nepovažuji za nejšťastnější prostředek získávání si politického respektu.

– Pozorovatelka –  25.4.2015

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
prorok
Návštěvník
prorok

nesmime se nechat s otrocit a hnat do valky co vyvolava USA aby si podmanila zeme
https://www.youtube.com/watch?v=jnZKtRejmSA
nesmime se nechat zbavit svobody slova a nasich prav lidi jsme češi a musime rict NE musime konecne se probudit tohle vse sou zkouzky co sou nam dane aj byly psane musime je obstat ale nesmime jit do zadneho konfliktu
https://www.youtube.com/watch?v=MhHxbwEm4VU
je to nase zem a agresor je jasny agresor je USA prave ty se snazi nas zbavit aj svobody pomoci NWO nesmime to dopustit lidi nikdo znas do valek nechce nebojte se rict NE jsme lidi co chcou dozit zivoty v klidu a miru a lasce je to nase SVOBODA a PRAVO zakon se neda zmenit lidsky tak jak secky prava lidi a se taky nedaj zmenit zakony sou nezmenitelne co jdou o lidska prava!!!

Valerij
Návštěvník
Valerij

Velmi drastické video, jak batalion Azov podporovaný Sobotkovou vládou, Němcovou z ODS, celou TOP09, ANO, Lidovci a oficiálními médii trestá opolčence, kterého zajali. Upozorňuji čtenáře se slabšími nervy, aby si video nepouštěli. Videonahrávku se podařilo zachytit Kyber Berkutu. Toto chceme v EU? Toto chceme v Česku? Smrt banderovcům a všem, co je podporují. Včetně mainstreamových novinářů a majitelů médií.
https://www.youtube.com/watch?v=8sXhDNTIUvg

Živitel rodiny
Návštěvník
Živitel rodiny

Ne, že bych se chtěl zastávat zločinců z Azova, ale to video je už poměrně široce známé a řeší se zda není zinscenované. Otázkou je, zda v něm týrají skutečného zajatce nebo někoho ze svých členů touhle formou trestají za nějaký prohřešek. Oběť má kalhoty se stejnou kamufláží jako mučitelé. Je tam vidět probití pravé dlaně hřebíkem, ale druhou ruku mu ke kříži jen přivázali izolepou. Pod nohama má stupačku, místo aby mu je přibili, přivázané je také nemá. I to zapalování kříže není moc přesvědčivé, k efektu hořícího kříže to má hodně daleko. Nemyslím si, že by neměli dost benzínu a nepolili i oběť. Video končí, když se plameny dotknou nohou. Sami zločinci z Azovu na sociálních sítích nejdřív přiznali, že je to jejich práce, ale později prohlásili, že jejich účet byl hacknut a video není jejich. Zřejmě je někdo z velení seřval za negativní PR.

Nebezpečí vidím v tom, že falešnou popravou teď budou argumentovat popírači skutečných zvěrstev a válečných zločinů páchaných nazi bataliony i ukrajinskou armádou. Rozhodně mezi nimi jsou zrůdy schopné všeho. (Viz lámání vazu hrncem nebo nastříkání montážní pěny do tělesných otvorů oběti znásilnění.) Samotné bombardování civilního obyvatelstva na východě Ukrajiny je materiál na celé měsíce procesů s válečnými zločinci.

Přesto bych byl opatrný s provoláváním smrti někomu. Protože přesně tak se Ukrajina dostala tam, kde teď je.

Mimochodem, co je to za obrázek, co máte v avataru? Já to vím, ale zajímá mě, jak ho vyložíte vy. Pro nezasvěcené, najděte si v Google Obrázky: Azov+Kolovrat případně Rusich+Kolovrat případně Nazi+Kolovrat.

Valerij
Návštěvník
Valerij

Symbol kolovratu je prastarým “pohanským” symbolem Slunce, symbolem života. Z dob daleko před křesťanstvím, Cyrilem a Metodějem.
https://sarmatia.wordpress.com/2012/01/01/symbolika-kolovratu/

Nechci sem spamovat reklamu na eshopy, ale můžete je vidět i zde:
http://www.drakkaria.cz/slovane/slovansky-kolovrat-symbol-slunce-privesek-bronz.html/

Je možné, že i symboly se kradou, s tím nic neudělám. Pokud jde o banderovce a jejich přisluhovače, nemám, co bych dodal. Souhlasím s vámi, smrt se přát nemá a omlouvám se, pokud jsem se vás tím dotkl.

Živitel rodiny
Návštěvník
Živitel rodiny

Ano, prastarý je kolovrat. A svastika je dokonce ještě starší symbol Slunce. A já si budu důvěřivě myslet, že Rodnověří je jen takový zajímavý koníček pro intelektuály se zálibou v mystice. Ale pouze do té doby, než mi oboje “uctívači slunečního kotouče” začnou v mé zemi řvát “Smrt!” někomu. Pak si uvědomím, že to tu všechno už vlastně bylo. Pohanské obětování lidí. Hromadné lidské oběti. Masové vyvražďování na základě etnického původu. Všem řvounům po něčí smrti nikdo nebrání jít bojovat jako dobrovolníci na Donbase. Ať si tam vyberou stranu, ke které je srdce nejvíc táhne a nažerou se tam té smrti. Tam teď panují podmínky stejné jako dávno před křesťanstvím a před Cyrilem s Metodějem. Zlaté časy pohanství se jim tam vrátily. Nenávidíte banderovce na smrt? Letiště, Rostov, Donbas, AK.

dolim
Návštěvník
dolim

Milí živiteli rodiny, az jsem nadskočil, jak mkuvitemo době slovanske pred prichodem C a M. Prominte, ale zkuste si precist, doporucuji vsem, knihu ceske autorky, Rozeni a umirani v České narodni kulture..myslim, ze vam stejne jako mě opravi nazor na dobu dnes zvanou pohanstvi…a take ukaze co prineslo do nasich slovanskych kultur krestanstvi…Preji hezke dny

Živitel rodiny
Návštěvník
Živitel rodiny

Škoda, že jste nenapsal jméno autora, takhle tu knihu těžko dohledám. Ale třeba byste mohl vlastními slovy napsat aspoň v hrubých rysech, co přineslo podle autorky křesťanství do slovanských kultur a v čem vidí výhody pohanství. Když jste nadskočil, tak si to přece dobře pamatujete.

dolim
Návštěvník
dolim

Pamatuji velmi dobře, bohužel rozepisovat se nechci, nemám nato tolik času. A myslím, že kniha je lepší než-li můj výklad. Proto večer napíši autorku, snad i odkaz na stáhnutí. Nepřineslo slovanům nic dobrého, tomu věřte…. . Naopak zahubilo vcelku dobře fungujicí společnost.

Živitel rodiny
Návštěvník
Živitel rodiny

To je asi tahle, ISBN 80-7021-397-3, viďte? Můj plán četby je dost zaplněný na hodně dlouho dopředu věcmi, které sám považuji za důležité a zajímavé, takže klidně dám na vás a věřím, že to tak napsala. Samozřejmě to odráží pouze její poznatky a názory. Naprosto to neznamená, že to je absolutní pravda. I na akademické půdě jsou stále lidé odchovaní komunismem (viz datum narození 1946). Jelikož svojí vědeckou kariéru budovala za komunismu, těžko teď bude k stáru měnit zaměření svého celoživotního díla. Pokud chce, aby se její kniha dobře prodávala, zaměří se na většinovou část populace. Komunistická výchova v podstatě v lidech pořád funguje dál sama. Co jste od dětství viděl a slyšel ve škole, v televizi a možná i od rodičů, to už ve vás zůstane do smrti.
Za svůj život jsem poznal hodně věřících lidí a v drtivé většině to byli dobří slušní lidé, v jejichž společnosti jsem se cítil bezpečný a spokojený. To je moje zkušenost. Pokud máte podobnou s vyznavači slovanských bohů, můžu vám jen blahopřát. Vzorek, který jsem zatím viděl já, mě tedy dost silně odpuzuje a v rámci svých možností se budu snažit, abych jejich šíření zabránil.

dolim
Návštěvník
dolim

alexandra navrátilová narození a smrt v české lidové kultuře , zadáte-li odkaz do vyhledávače, objevi se i odkaz na stazeni v pdf. Jinak je mi fuk, jak a kde delala karieru, ja se taky narodil ne vlastni vinou jako normalizacni generace, ale napsala to historicky správně..dalamsi hodně prace, aby nasla spousty textů o nasich a od nasich předků. Příjemné čteni a zdravim.

dolim
Návštěvník
dolim

Jinak se na svet a lidi divam svyma očima, ale plne chapu a respektuji váš nazor. Me je vsech věřících lito, aby byl clovek slusný, poctivý nemusí byt “véřicí”.Muj postoj je asi takto: Neni dulezitá vira, ale vědět. Avšak život má mnoho etap..

Manicka
Návštěvník
Manicka

Vas pohled na historii je velmi zkresleny. Nasi predkove slovane nebyli zadni barbarsti pohane. Meli vlastni viru, ktera byla mirumilovna. Invektivem pohane byli oznaceni barbarskymi masovymi vrahy a zlocinci proti lidstvu Cyrilem a Metodejem v ramci genocidy nasich narodu a obraceni na satanistickou krestanskou viru. Slovane v ZADNEM PRIPADE NIKDY neprovadeli lidske obetovani, nikdy neprovadeli zadne masove vyvrazdovani na zaklade etnickeho puvodu. Zivotni podminky slovanu pred nasilnou krestanizaci byly mnohem lepsi nez pote. Slovane zajatce propousteli pote co jim dorostly vlasy (ktere jim byly pri zajeti oholeny), zatimco krestane v ramci krizovych vyprav masove vrazdili nejen zajatce a ale cele vesnice vcetne zen a deti. C&M nam vnutili cizi nabozenstvi, zavedli otroctvi, zabijeli lidi, nicili a pustosili nasi kulturu. C&M prosadili zakony, ktere za uctivani slovanske viry prodavaly do otroctvi a majetek predavali udavacum a cirkvi. jejich zlociny jsou jedny z nejhorsich v dejinach planety a dalece presahuji zlociny Hitlera. Mate zcela vymyty mozek zapadni propagandou. Nehorazne lzete.

xerox
Návštěvník
xerox

ať nikdo netvrdí , že když naši demo vládcové chtějí vermomocí táhnout na atomového rusa , že se bojí jakýchsi ruských motorkářů , to je jen pomluva a ruská propaganda …

dle mého nočním vlčiskům odmítli dát povolení suverénní země východní evropy jako my nebo posypová sůl z toho důvodu , aby se malé děti nebáli jejich názvu a aby se jim nic na silnici také nestalo …
silnice jsou v tak špatném stavu , že po nich mohou jezdit jenom vojenské kolony přátel i nepřátel … jde vlastně o zákaz z humanitárních důvodů …

kdyby se však noční vlci přejmenovali na sluneční berušky a trvali by jeti po evropě na špacír např. v nových tancích armata jsem přesvědčen , že by formální byrokratické i humanitární překážky pominuly a nic by už nestálo v cestě kýžené povolení dostat …