Novináři z České televize a Respektu se osypali z toho, že najednou...

Novináři z České televize a Respektu se osypali z toho, že najednou dostávají výhrůžné emaily od občanů za svoji práci a padlo i trestní oznámení. Policie ovšem konstatovala, že jde o kritiku novinářské práce. Novináři z Respektu mají strach o život a přitom se diví, že redakce Aeronetu chce zůstat v anonymitě. Takových výhrůžek dostává naše redakce tisíce a nikdo nezjistí, která z nich je míněna vážně, dokud se něco nestane!

Novináři z České televize a Respektu se osypali z toho, že najednou dostávají výhrůžné emaily od občanů za svoji práci a padlo i trestní oznámení. Policie ovšem konstatovala, že jde o kritiku novinářské práce. Novináři z Respektu mají strach o život a přitom se diví, že redakce Aeronetu chce zůstat v anonymitě. Takových výhrůžek dostává naše redakce tisíce a nikdo nezjistí, která z nich je míněna vážně, dokud se něco nestane!

Jak sdělují Parlamentní listy.cz, podle obsahu článku [1] ,,Fridrichová, ty svině…”, se zdá, že novinářům začíná dělat prdelka puti, puti. Novináři v Česku, kterým je prý údajně vyhrožováno, jsou podle policie podrobováni veřejné kritice, a proto prý nejde o trestný čin. Novináři soudí, že např. podle vyjádření se na sociální síti slovy „Zmetek  od pohledu. Zastřelit zmrda,“ se jedná o trestný čin.  Policie však odpověděla, že jde o veřejnou kritiku a případem se zabývat nebude. „Někdo si plete pojmy,“ zareagoval na to šéfredaktor publicistiky České televize Marek Wollner. „Kritika je jedna věc, výhrůžka je druhá věc,“ dodal Wollner. Mohlo by se zdát, že pan Wollner má pravdu, kdyby v tom ovšem nebyl háček.

Redaktorka ČT Nora Fridrichová.

Ve skutečnosti totiž jde o virtuální vyjádření názoru, skutková podstata trestného činu by musela obsahovat přímý, dokazatelný úmysl rozhodnutí toho, kdo by měl v úmyslu řečené realizovat. Vyřčené, jak výše uvedeno, je spíše o tom, že dotyčný má na osobu, které jsou slova určena, přirozený vztek a jen se zcela běžně, tedy typicky lidsky vyjádřil jako člověk, který má hodně vymezený názory na dotyčného. Je to stejné, jako když se člověk v jisté situaci neubrání vyřčení věty: „Já ho snad zabiju“! nebo : „Zabít málo“! Kolikrát v životě tato slova a věty vyřkneme, aniž si to vůbec uvědomujeme  natož abychom vůbec uvažovali o naplnění svých slov.

Výhrůžka není trestným činem, pokud jde o kritiku novináře, šokovala česká policie redaktory Respektu. Který email s výhrůžkami je myšlen vážně, a který je pouze vzteklou a neškodnou reakcí čtenáře nebo diváka?

Vrátíme-li se k výše uvedenému případu, že někdo řekl něco o zastřelení, pak je třeba přemýšlet o jiném způsobu páchání trestného činu, který nebo které nejsou stíhány. Jestliže se novináři pohoršují nad expresionisticky znějícími slovy vysloveného  názoru, které jaksi z principu či ješitnosti považují za nebezpečné a dokonce za trestný čin, je to spíše záležitost politická, kdy odpůrce slovy reaguje na jinou osobu, se kterou se názorově politicky totálně neztotožňuje. Novináři  však takového člověka považují za nebezpečného ani ne tak z fyzického pohledu, jako spíše z pohledu ideologického, nicméně se vyslovují, že je ohrožuje fyzicky (usiluje o život). Tím se dostáváme k jádru pudla, neboť tím, že by autor „nebezpečného vyhrožování“ ve smyslu trestného činu byl eventuálně perzekuován, resp. souzen a odsouzen, pro novináře by to znamenalo zbavení se ne nebezpečného člověka ve smyslu fyzického ohrožení, ale nebezpečného ve smyslu politického oportunisty.

Vzkaz zaslaný jistým uživatelem Facebooku Noře Fridrichové.

Pokud pan Wollner poukazuje na to, že si „Někdo si plete pojmy,“ respektive  že „Kritika je jedna věc, výhrůžka je druhá věc,“ pak by musel také tyto výhrůžku a úmysly dokázat. To by se mu fakt dokazovalo těžko, zda-li vůbec. Ale je tu také jiná věc, stejně společensky a politicky závažná, i když podstatně méně nebezpečná. Jestliže novináři poukazují na to, že je jim vyhrožováno a požadují opatření ze strany policie, sami nijak nereagují, nepoukazují a nekritizují jiný nešvar, který jde mimo jiné i z jejich řad.

Je tím myšlena skutečnost, že na adresu hlavy státu, tedy na prezidenta republiky M. Zemana jsou používána taková slova, hesla a projevy,  které by všude jinde ve světě, včetně těch demokratických států jako např. ve Velké Británii, byla naprosto nemožná. Nebo si snad někdo umí představit, že by v anglických médiích bylo publikováno, že jejich královna Alžběta je stará kráva, fuchtle, ochechule, apod.? I kdyby to snad v některých státech bylo možné (a takové státy skutečně existují), nesvědčí to ani o kulturní úrovní lidí, kteří se takto vyjadřují, ale také to nesvědčí o právní úrovni Ústavy a zákonů takového státu, když nejsou schopny takové projevy postihovat. Bohužel mezi tyto státy se řadí i Česká republika.

Novináři nejsou zvyklí na drsnou zpětnou vazbu ve společnosti, kterou svojí presstituční žurnalistikou sami pomohli za několik posledních let zfašizovat a obrátit proti sobě. Teď sklízí trpké plody své práce

A novináři? Ne že tomu nějak brání, že to morálně odsuzují, oni si ještě rádi přisadí, pokud nejsou zrovna těmi, kteří se se tak vymezeně k hlavě státu sami vyjadřují . A že jich není zrovna málo. I v tomto případě platí  Wollnerovo „Někdo si plete pojmy!“, stejně jako že „Kritika je jedna věc, výhrůžka je druhá věc,“. Pravda, nejde zrovna i výhrůžku, ale kolik chybí tomu, aby vzhledem k významu některých „kritických“ slov a projevů ta vyhrůžka tam jednou byla? Jak na to zareagují novináři? Sotva se budou domáhat „ochrany“ hlavy státu před slovnímu útoky, urážkami a jinými nepřístojnými projevy a požadovat, aby policie vůči těmto lidem zakročila. Nebo to je také právo na „svobodu slova“, na  svobodné vyjádření  či vyslovení názoru? A kde je lidská morálka, etika, slušnost, vážnost, celková kulturní úroveň společnosti, pokud není schopna takovým projevům zabránit?

Marek Wollner, šéfredaktor pořadu Reportéři ČT.

Pravda, byla snaha prosadit do zákonů paragraf o trestném činu pomluvy a urážky hlavy státu, ale iniciátoři se zlou pochodili. Pravicoví zastánci demokracie to považovali za omezování demokracie, porušení ustanovení Listiny základních práv a svobod atd. Je to celkem pochopitelné, to by si už totiž pánové Kalousek či Schwarzenerg a řada jiných nemohli „pustit hubu na špacír“ a dehonestovat vše, co se jim nelíbilo. Nemluvě o tom, že významnou podporu v zamítnutí tohoto návrhu měli tito politici i ze strany novinářů. Vždyť i jim by tímto opatřením byla přistřihnuta křidélka v možnosti se otřít nebo dokonce si kopnout do prezidenta Zemana.

Kromě toho je zde fakt, že takto vyhrocené a negativistické vztahy  a projevy vůči prezidentu Zemanovi jsou dočasné, protože mají základ v jeho samotné osobě. Je totiž skutečností, že taková antipatie vůči prezidentu republiky nebyla za Havla, Klause, ani za chlapa s gulama Topolánka. Ti všichni, snad s výjimkou  V. Klause, zcela jednoznačně inklinovali na Západ a k USA, západním politikům lezli do zádele, aby na druhé straně hodně zřetelně dávali najevo neochotu se  politicky angažovat i směrem na Východ, tedy k Rusku, Číně apod. Nezdá se, že by zrovna novináři měli důvod volat po nějakých opatřeních na jejich ochranu, spíše by se měli zamyslet nad tím, čím občany provokují, resp. se.ou, když se pak ohrazují  způsobem, jako že je kdosi „Zmetek od pohledu“ a že by bylo dobré jej  „Zastřelit, zmrda!“ Jinými slovy: „Co nechceš, aby tobě jiní činili, nečiň ty jim“!

Záznam pátečního pořadu pana VK na Svobodném vysílači CS

Jiří  B a ť a , 13. května 2018

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
tana
Návštěvník
tana

Novináři žijí ve virtuální realitě . Nejvyšší čas sestoupit mezi prostý plebs.
Není snad horší zpravodajství, než to naše. Ostatním stačí 10-15 minut, jejich projev je bez přídavných jmen, krátký a výstižný.

Michael Chertoff
Návštěvník
Michael Chertoff

Je pozoruhodné, jak pracovníci ČT stále ochotně ohlupují koncesionáře, kteří je platí, což nedává žádný smysl. Pokud jim někdo z tajných služeb zaručil beztrestnost, byl to mírně řečeno nemoudrý člověk, protože to jim zaručit nelze. ČT měla být dávno důsledně depolitizována a poslanci na tom měli zapracovat už tak před deseti lety.

Polášek Jaromír
Návštěvník
Polášek Jaromír

Novináři jsou sprostá pakáž. Mluvím za sebe, ze své zkušenosti.

M.C.
Návštěvník
M.C.

Svět se mění k nepoznání:
Naděžda Savčenko žádá Putina o pomoc při zprostředkování výměn zajatců.
Připomínám, že ona sama sedí v ukrajinském vězení za přípravu státního převratu a minometného útoku na budovu parlamentu a na prezidenta.
http://newsland.com/user/4296757178/content/savchenko-obratilas-k-putinu-za-pomoshchiu/6339653?utm_source=24smi&utm_medium=referral&utm_term=2582&utm_content=1650030&utm_campaign=1324
Ona je v podstatě neřízená střela a tím, že ji Rusové propustili Pochorošenkovi a spol celkem zavařili.

Jaris
Návštěvník
Jaris

M.C., Ukrajinci Savcenkovou zavreli? To ani nevim!

M.C.
Návštěvník
M.C.
vlk samotář
Návštěvník
vlk samotář

Chtěla dělat státní převrat a neřekla to Sorosovi, protože ho chtěla udělat pro lepší život Ukrajinců ve vlastní zemi, a to se nesmí, protože by Amíci museli třeba vracet zlato, co jim ukrradli po pádu Janukovyče z trezoru centrální banky a odvezli do USA… : DDD

Paul Vitu
Návštěvník
Paul Vitu

Ano timto smerem se ma pohybovat ceska republika nezavazne na EU a pocitem suverenity protestovat proti zbabele Babisove a CSSD vlade ktera ulisne bez mandatu ceskych obcanu si dela svou vnitrni vladni politiku pro sve vyvolene .Novinarske privatni spolky korabcnich majitelu jiz vytocili svymi propagacnimi podnety cely cesky narod a tak neni divu ze maji strach kdyz lzou a prevraci pravdive dejiny a jsou Bruselsti hyjeny co drazdi a provokuji cesky narod a proto to take tak dopadne ze maji strach nebot nemaji kouska studu a za sve honorare pisi vse co je sefum po vuli pro manipulovani a propagaci .Zde v nasi zemi jiz nemuzeme vybirat strany s urcitym poslanim a vinit a hadat se jeden proti druhemu .Je zde ukazka jak pan Foldyna z CSSD presne vytvoril obraz ceskeho smysleni pravdivych udalosti bez falesnych hacek a tecek skreslovani a lhani .Proto tak nemuzeme porad v teto zmene a vyvrcholeni Bruselske nadnarodni diktatury tvrdit a ohanet se z minulosti co kdo udelal.KSCM ma jiz take jine mysleni vyvijejici se dnesnim pohybem kritickych zivotnich skusenosti a jestli je to ten nebo jiny musime se priklonit k situacim ktere jsou pro zachovani sverenity statu dulezite.Proto vetsina naroda schvaluje zastavit zoldacke zvysovani poctu vojaku na zahranicnich missich jak posetila ministerkyne Slechtova nam to kaze .NATO pod kontrolou USA vyviji porad rozbroje a valecne tazeni a chce aby to odnaseli Evropsti vojaci a tim usetrili Americke .Obcane totiz v USA maji velmi senzitivni kuzi aby za jejich vladu sli polozit sve zivoty.Proto se snazi Pentagon vyplnit mista potrebna k temto akcim cizimi vojaky .

Neznama
Návštěvník
Neznama

Tajný americký vládní program pro výchovu budoucích proamerických kádrů

Slusna encyklopedie jmen ( i Fridrichova) vzdelanych v USA. Jeste se museji naucit prijimat kritiku za sve nazory, kterymi urazeji lidi nebo mluvi jako vlastizradci. Pornoherec by mohl zorganizovat pro CT prednasku JAK SE NEPOS..T Z KRITIKY , pani novinari pravdy a lasky :
http://www.zvedavec.org/komentare/2018/02/7505-tajny-americky-vladni-program-pro-vychovu-budoucich-proamerickych-kadru
http://www.zvedavec.org/komentare/2018/02/7508-tajny-americky-vladni-program-pro-vychovu-budoucich-proamerickych-kadru-cast-2
http://www.zvedavec.org/komentare/2018/02/7510-tajny-americky-vladni-program-pro-vychovu-budoucich-proamerickych-kadru-cast-3

konzerva
Návštěvník
Igor Zemánek
Návštěvník
Igor Zemánek

Dnes jsem napsal panu Juraji Smatanovi otevřený dopis, týká se svým obsahem i AE news. Najdete zde: http://www.nejvic-info.cz/vazeny-pan-smatana-jak-je-mi-vas-lito-a-neni-to-ironie-otevreny-dopis/

Pijack
Návštěvník
Pijack

Jenom pár postřehů o tom, co mají novináři psát, ale nepíšou:

1. soudní proces proti Konvičkovi ohledně jeho protimuslimských výroků bylo zastaveno – nic překvapivého- jenom další důkaz toho, že lidi jsou tady účelově obviňování ne na základě toho, zda něco udělali nebo neudělali, ale na základě politické objednávky tak, aby hysterická kampań vedená ČT, českým rozhlasem a Bakalovými médii (taková novodobá svatá trojka) byla přesvědčivější…

2. v podstatě úplně to samé se dá napsat ohledně zrušení trestního stíhání Faltýnka a dalších 3 lidí … prostě před volbama potřebovali tu antibabišovskou hysterii vystupňovat do maxima. A už se jim to pomalu, ale jistě drolí… přesto tu bude snaha alespoň babiše dotlačit před soud – přestože je už nyní jasné, že neuspějí …

3. Na druhou stranu – to že soud zprostil obžaloby 3 lidi v procesu OKD je výsměch… tedy výsměch je už to, že mezi obžalovanými jsou jenom samé malé ryby (i když důležité). Bakala a vysocí politici jsou v klidu… no a soudní znalec, který ocenil byty OKD na částku 40 tis / 1 byt (ano, nechybí tam žádná nula, opravdu jenom čtyřicet tisíc za byt) je taky v pohodě- přestože i totální blb ví, že ty byty v té době měly min destinásobnou hodnotu (ale spíše 20-tinásobnou).

4. kauza Rath – chytli ho s 8 milióny v ruce, jeden z obžalovaných učinil obsáhlou svědeckou výpově´d ,…přesto ten člověk dodnes není odsouzen. Důvod? Rath dal jasně najevo už po svém zatčení, že pokud by měl být odsouzen, tak by mohl začít mluvit o tom, jak fungovalo financování stranické kasičky ČSSD… takže- o co se tady hraje? O maličkost- o promlčecí lhůty,..a je zde vidět, jak mocná a dlouhá chapadla má ČSSD v nejvyších soudních kruzích.

5. Ano, to že ČSSD má dlouhé prsty a ovládá řadu soudců (proč asi…) svědčí i další kauza – ČSSD doposud nezaplatila dluh Altnerovi (respektive jeho dědicům) . V rámci dovolání si zcela bezprecedentně (a zřejmě i v rozporu se zákony) zajistila odklad placení do doby než dovolací soud rozhodne…a ten nemusí rozhodnout ještě hodně, hodně dlouho . Přitom dle zákona nemá dovolání odkladný účinek na pravomocný rozsudek – takže ČSSD měla dávno zaplatit…

no, bylo by toho víc a víc…ale: už výše uvedené si jasně říká o odpověď na otázku: kuwa, kde to vlastně žijeme?”

profesor
Návštěvník
profesor

Pane Pijac velice pěkně schrnuto jen by si to mohli přečíst soudruzi a sudruhovia s medií a zamyslet se jestli natom něco nebude.ČRO má letos 95 let,ale těžko budeme svědky ,že by nastala nějaká informační změna ,že?

konzerva
Návštěvník
konzerva

Mimo…mistr novičok skřípal byl v česku a estonsku…. http://vasevec.parlamentnilisty.cz/skripal-navstivil-nejen-cesko-ale-take-estonsko

konzerva
Návštěvník
konzerva

Pomsta STBanofertu….v čele z burešem a lezbou…. odvolán šéf ústavu…komančská 50 léta se vrací do česka….ano duče dal prikaz.. https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201805147345151-slechtova-cesko-ustav-zeman-novicok/

Jan
Návštěvník
Jan

Spíš je zajímavější, že šlechtová vyhodila pana řiditele výzkumáku, kde se Novičok vyráběl, protože odmítl hrát jejich hru, nelhal nebo alespoň víc nemlčel. Jsem zvědav, zda se ho Zeman , nebo mistr Barrandov zastane.

M.C.
Návštěvník
M.C.

Tak si zapamatujme, že člověk odvolaný za to že veřejně řekl pravdu se jmenuje Bohuslav Šafář, abychom ho nemuseli dlouho hledat, až nastane čas ho dosadit zpět na místo.
Karel Šlechta se tak opět střelil do vlastní nohy, neboť se celá věc bude udržovat déle v povědomí.
Kdyby po Zemanově výroku prostě drželi ústa, tak už by to dávno zapadlo, tak jako celá kauza Skripalových. Bohužel zmizeli i Skripalovi.

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Zde je možné panu RNDr. Bohuslavu Šafářovi poděkovat, a projevit podporu:
http://www.vvubrno.cz/kontakty/
V rámci “protikorupčního programu” VVU se pan Doktor zachoval jako neprodejný charakter – odborník na svém místě:
http://www.vvubrno.cz/userstorage/files/pdf/protikorupcni-program/bohuslav-safar.pdf
RNDr. Bohuslav ŠAFÁŘ, CSc. by si zasloužil vyznamenání Prezidenta Republiky za odvahu, statečnost, a vysoký morální kredit!