Norsko prodalo tajnou základnu NATO Rusku za směšnou částku! Brusel to odsouhlasil....

Norsko prodalo tajnou základnu NATO Rusku za směšnou částku! Brusel to odsouhlasil. Náhoda?

Norsko prodalo tajnou základnu NATO Rusku za směšnou částku! Brusel to odsouhlasil. Náhoda?

“Jak se mohla stát taková chyba?” – diskutuje celé Norsko, NATO a vedení NATO samotné. Pro část norské veřejnosti dohoda vypadá jako zrada národních zájmů a porušení suverenity země. To není vtip: Super tajná námořní základna ve vzdáleném fjordu Olavsvern na území této severní země, kterou na konci roku 60. let NATO vybudovalo ve skále za půl miliardy dolarů, byla prodána za směšnou částku (!), směje se ruský tisk.

Základnu používaly zejména americké ponorky, hlídkující v severních zeměpisných šířkách, pro speciální radarové sledování lodí. V době konfrontace mezi dvěma systémy Olavsvern sloužil jako domovský přístav americkým ponorkám – základna se nachází výhodně v blízkosti hranic s bývalým Sovětským svazem.

Jak popisuje Svobodnaja Pressa, Norové před několika lety dospěli ke „zralému“ názoru, že základnu již nepotřebují a chtějí se zbavit „přebytečného harampádí“. A protože se nerozhoduje v Oslu, ale v Bruselu, tak žádost o povolení k prodeji odeslali do Bruselu. V sídle NATO po nějaké době přemýšlení prodej povolili s tím, že podmínkou je odstranit z objektu všechna citlivá zařízení. To se ale nestalo.

Jenže měsíce se vlekly. „Z pasivity pak ze strany bohatých vyšlo zcela jasné: Tak mi laskavě řekněte, kdo potřebuje tunel ve skalách na sedmdesáté zeměpisné šířce, který hostil leda některé lední medvědy? Dalo by se to pochopit, pokud by se prodával bunkr na Havaji. Ale tady, na arktickém kruhu se zimou a s polární nocí?“ baví se ruský tisk. Jenže. Z vojenského a strategického hlediska má tunel ideální polohu. Byl postaven téměř u vstupu do Barentsova moře a ponorky nebo lodi z fjordu se z něj okamžitě mohou dostat na operační prostor dvou oceánů: Arktického a Atlantického.

Stručně řečeno, čekání bylo pro Nory příliš dlouhé a nudné, takže jim bylo jasné, že je třeba revidovat podmínky nabídky, a po schválení z Bruselu se rozhodli dát základnu na prodej na mezinárodní web. Kupující se překvapivě našel velmi rychle. A podnikatel Gunnar Wilhelmsen srazil cenu na 4,4 milionu eur (na cenu bytu v Moskvě).

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO

A jaký byl údiv z velení NATO, když Olavsvern začaly jako domácí navštěvovat ruské lodě: první výzkumné plavidlo Akademik Němčinov a pak Akademik Šatsky … generálové a admirálové NATO se najednou vyděsili. Vrhli se na podnikatele způsobem, který připomínal scénu z Dvanácti křesel: „Vy, dobytku, komu jste ty křesla prodal?! A jak to, že se ruské lodě objevily v Olavsverne?”. Načež podnikatel klidně odpověděl – “To není vaše, ale moje podnikání a je to obchodní tajemství. Chci-li, prodám, a chci-li, pronajmu.”

Po takové odpovědi se norský „obchod století“ objevil v médiích a královstvím se rozjel obrovský skandál, který se změnil na skutečnou hysterii. Ministerstvo obrany Norska chtělo docílit zneplatnění dohody, ale zákony Norského království to znemožnily.

Ale to není všechno. Ukázalo se, že prodej vedl … generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Ruský tisk jen dodal, že Wilhelmsen od té doby s nikým nekomunikuje, navíc se odmítl setkat s týmem expertů NATO a norskými poslanci. Stručně řečeno, protože díky nedbalosti vojenských úředníků se prodává vše, co jen špatně leží, NATO ztratilo strategické místo obrovské důležitosti a Norsko, zdá se, na dlouhou dobu získalo bolest hlavy a díru v národním obranném štítu. No, třeba příště budou chytřejší, dodala optimisticky Svobodnaja Pressa.

Prodej vojenské ponorkové základny NATO, ze které je přístup k Arktickému a Atlantickému oceánu, se táhl od roku 2012:

Daily Mail 2012: Obrovská námořní základna se sítí tajných tunelů je k dispozici ke koupi za 11.200.000 liber

Když si k tomu přidáme, že Rusko a NATO “by měly obnovit spolupráci”, jak nedávno potvrdil spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k tomu dodal, že Rusko je připravené spolupráci s NATO oživit a na nabídku odpoví konstruktivně (zde) a už předtím NATO a Rusko obnovily “horkou linku” (zde), tak začínám mít pocit, že zatímco pobaltské země volají po posile armády NATO a “regionální prediktor” se tomu snaží vyhovět, tak “globální prediktor” diktuje spojení Ruska a NATO, protože novým nepřítelem bude islámský svět (náš prezident o tom hovoří neustále). Jinak si totiž neumím vysvětlit, že Brusel a šéf NATO prodej tak významné základny posvětili.

Norsko se diví, NATO se diví – není to přesně jeden z těch případů, kdy nechápeme, kdo vlastně vládne, o kterých hovoří Pjakin? (Ještě bych si dovolila doplnit, že není “pokrokovější” NWO země, než je Norsko, kde se stalo nejen to, že zednář Breivik neustál jeho islamizaci, ale kde obzvláště děti Češky a norská juvenilní justice budiž ukázkou).

Použitý zdroj: první zprávy

– Pozorovatelka –  15.5.2015

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Sasa
Návštěvník
Sasa

Jo jako ze Norsko ukazalo Rusum, ze jsou kdykoli “vitani” ? Kdo zase takovou blbost napsal. Norsko je v NATO presne z toho duvodu aby se nemuseli zase tak Rusu obavat. Krome toho, to nejsou takovi chamtivci pro par supu co by od Ruska dostali. NOrsko ma svejch penez dost a hospodari s tim lip nez kterakoli jina zeme. Norsko ma nejvysi zivotni uroven na svete !!

Donda sprtspudlak
Návštěvník
Donda sprtspudlak

Opravdu má degenerované Norsko nejvyšší životní úroveň? I kdyby jí mělo,nezávidím.
Země,kde brácha se ségrou milují strejdu,kradou se jim tam děti a nemít tam trochu toho přírodního bohatství,tak se možná pustí i do milování tučňáků.

xerox
Návštěvník
xerox

v tom článku v prvních zprávách to nádherně končí slovy :
,, ..díky nedbalosti vojenských úředníků.. ,, … :–)
naprostá klasika , neinformovaná veřejnost je zmatená , ale pjakin se směje … :–)

asi to vypadá na vzájemný obchod , rusové – vy nám základnu , nato – vy nám vojáky v pobaltí …
nedávné setkání – lavrov / kerry , kde došlo k obratu americké strany o 180 stupňů a následné varování porošenka od kerryho že nesmí pokračovat v bojích a musí dodržovat dohody z minska , kritika porošenka v německé televizi neb tam blekotal nesmysle , obvinění porošenka v americkém rádiu – svoboda z korupce :

,, Rádio “Svoboda” v USA obvinilo Porošenka z korupce ,,
http://goo.gl/Cm33PM
to vypadá že to má strejda porošenko spočítaný …