Německé volby jsou v ohrožení, experti odhalili mohutnou bezpečnostní díru ve volebním...

Německé volby jsou v ohrožení, experti odhalili mohutnou bezpečnostní díru ve volebním softwaru! Volebním komisařům bylo nařízeno, aby ručně přepočítávali hlasy! A co Česko? Bude se sčítat ručně nebo elektronicky? Volby jako komedie?

Německé volby jsou v ohrožení, experti odhalili mohutnou bezpečnostní díru ve volebním softwaru! Volebním komisařům bylo nařízeno, aby ručně přepočítávali hlasy! A co Česko? Bude se sčítat ručně nebo elektronicky? Volby jako komedie?

Německý zpravodajský server Zeit Online uveřejnil šokující informaci [1]. Nezávislý expert a po něm navíc dva experti z bezpečnostní skupiny CCC (Chaos Computer Club) objevili kritickou bezpečnostní chybu v německém centrálním volebním systému, který sčítá hlasy z jednotlivých okrsků. V systému je bezpečnostní díra v šifrování doslova na jedno kliknutí, která umožňuje odeslat centrální volební komisi v Berlíně jiné výsledky, než které z okrskové volební místnosti vložil operátor. Útočník tak může do datového přenosu vložit vlastní data a dokonce je znovu zašifrovat, aby centrální server nic nepoznal. Chyba v softwaru je už delší dobu a není jasné, jestli zahraniční tajné služby v minulosti neovlivňovaly německé volby, např. americká NSA. Že se opravdu jedná o vážnou chybu, to naznačuje i rozhodnutí centrální volební komise, aby jednotliví okrskoví komisaři během voleb nařídili vizuální kontroly volebních lístků a ručně je přepočítávali. A za volebním programem je opravdu mnoho tajemství.

Německé volby jedou už několik dekád na tak děravém softwaru, až je to na zvracení.

V Německu jsou volby decentralizovány. Z lokálního obvodu, okrsku, míří sečtené hlasy do regionálního sčítacího centra a odtamtud k federální volební komisi v Berlíně. Voliči používají papírové lístky, kde svoji volbu označí křížkem. Sčítání hlasů je však automatické pomocí volebního softwaru PC-Wahl (PC-Volby) vyrobeného německou firmou Vote-IT. Bezpečnostní expert Martin Tschirsich z Darmstadtu, který chybu objevil, upozorňuje na skutečnost, že software již byl použit nejen pro Zemské volby, ale i pro volby do Evropského parlamentu. Skupina CCC upozornila, že software postrádá základní prvky bezpečnosti, chyb je v softwaru daleko více, než kolik jich našel Tschirsich a dokonce je napadnutelný i updatovací server, takže útočník může uměle vyvolat update proces všech volebních sčítacích stanic a podvrhnout jim útočníkův vlastní program. Volby tak postrádají význam ve chvíli, kdy hlasy sčítají napadnutelné stroje. Redakce serveru ZDnet se obrátila na firmu Vote-IT, aby se k věci vyjádřila, ale firma mlčí [2]. Do voleb, které se uskuteční 24. září, se zřejmě už nepodaří odstranit všechny chyby a provést update a aktualizace všech sčítacích strojů.

Německá preciznost v kontrastu s děravým volebním softwarem, který už několik dekád má neuvěřitelné bezpečnostní chyby doslova na jedno kliknutí

Německý sčítací software zdaleka není jediným, který má v sobě bezpečnostní díry. Většina sčítacích a skenovacích softwarů pracuje na principu proprietárního řešení, nikde se nepoužívá žádný open software, který by podléhal bezpečnostnímu zkoumání odborníků na veřejnosti. O něco takového ani není zájem, protože pokud volební programy mají bezpečnostní díry, je vždycky možné, pokud to bude třeba, označit výsledek voleb za neplatný s nějakou výmluvou na hackerský útok. Třeba jako v USA, že americké prezidentské volby hackli Rusové. Američané poukazují na bezpečnostní chyby ve svých elektronických strojích, a toho prý Rusové využili. Zaplať Pánbůh za to! Kdyby Američané neměli děravé elektronické stroje, na koho by potom hodili výsledek voleb, že nevyhrál kandidát, který byl dopředu elitami určený? Takhle mají výmluvu, volby byly hacknuté zlými Rusy. A to ještě mohli udělat to, že by volby kvůli tomu zrušili, ale to si neoconi nepřáli.

Skupina CCC.

Obávám se, že tato záložní varianta je ve hře i v Evropě. Pokud by někde dopadly volby katastrofálně proti vůli Bruselu nebo Berlína, hodilo by se to na Rusy, že hacknuli volby a ty by tak byly zrušeny. Všichni si pamatujeme, jak to probíhalo v Irsku. Když Irové odmítli Lisabonskou smlouvu, volby se opakovaly. Pěkně tak, jak to mají neomarxisté rádi. Pokud výsledek je nežádoucí, volby zopakujeme. To samé Rakousko a volba prezidenta. První volby v dubnu 2016 provázely čachry s korespondenčními lístky, aby za každou cenu nevyhrál Norbert Hofer. Manipulace byly tak zjevné, že rakouský nejvyšší soud volby zrušil a nařídil jejich opakování. V nich už přesně podle zadání s přehledem zvítězil ten správný kandidát, sluníčkově naladěný kandidát a neomarxista Alexander Van der Bellen. Když se nepovede volby ošéfovat napoprvé, volby se opakují, anebo je někdo prohlásí za neplatné. V Rakousku to byly rozlepovací koresponďáky, které nedržely zalepené. Stačilo na ně dýchnout teplý vzduch z úst a obálky se rozlepily. To v krámu nekoupíš. V Německu to tak můžou být amatérsky zabezpečené sčítací stroje. Protože jak se říká, volby nerozhodují voliči, ale ti, kteří sčítají hlasy. Hackerský team CCC k tomu napsal níže následující souhrn.

Šokující zpráva bezpečnostních odborníků

Hackeři Computer Chaos Club (CCC) studovali softwarový balíček používaný v mnoha německých zemských státech k zachycení, shromažďování a tabulkování hlasů během voleb, aby zjistili, zda je tento software bezpečný proti vnějšímu útoku. Analýza ukázala řadu bezpečnostních problémů a několik praktických scénářů útoku. Některé z těchto scénářů umožňují změnu hlasů v celém volebním okrsku a na státní úrovni. “PC-Wahl” je používán k zaznamenávání, analýze a prezentaci volebních dat v národních, státních a komunálních volbách po několik desetiletí!

Několik dekád se mohli do německých voleb dostávat hackeři.

Výsledkem této analýzy je “úplná ztráta” důvěry v tento softwarový produkt. CCC zveřejňuje své závěry ve zprávě o více než dvaceti stranách. Technické detaily a softwary používané k zneužití slabých míst jsou publikovány v úložišti. “Základní principy bezpečnosti IT nebyly dodrženy v tomto softwaru. Množství zranitelných míst a jejich závažnost překročila naše nejhorší očekávání,” říká Linus Neumann, mluvčí CCC, který byl zapojen do studie. Znepokojující zjištění studie spočívá v tom, že potenciální hackerský tým, který je financován některým státem (pozn. Ruskem?), není ani zdaleka nezbytný k tomu, aby někdo ovládl hlasování v Německu. Rozbitý mechanismus aktualizace softwaru “PC-Wahl” umožňuje kompromitovat software doslova jedním kliknutím. Spolu s chybějící bezpečností aktualizačního serveru je úplné převzetí kontroly nad programem lehce proveditelné. S ohledem na triviální povahu útoků by bylo rozumné předpokládat, že nejen CCC si je vědom těchto zranitelností.

Zdrcující zhodnocení sčítacího softwaru

“Celý řetězec závažných nedostatků, od aktualizačního serveru, přes samotný software až po výsledky voleb, které mají být vyexportovány, nám dovoluje demonstrovat tři scénáře praktických útoků v jednom”, pokračuje Neumann. Software může být použit k zaznamenání výsledku sčítání ve volební místnosti a k ​​předání výsledků obce. Místní volební orgány používají stejný software pro shromažďování výsledků a předávají je státním volebním orgánům. V některých státech “PC-Wahl” používají také státní volební orgány. Dokumentované útoky mají potenciál trvale ovlivňovat veřejnou důvěru v demokratický proces – dokonce i v případech, kdy by skutečná manipulace byla objevena v řádu hodin nebo dnů. Zda se skutečná manipulace vůbec objeví, závisí na postupech, kterými se v jednotlivých státech řídí – v tomto okamžiku a v důsledku našich zjištění se tyto postupy mění. V Hessensku je nyní nutné ověřit každý přenos pomocí “PC-Wahl” pomocí nějakého nezávislého kanálu.

PC-Wahl 10, volební sčítací a skenovací software v Německu.


Zobrazené scénáře útoku a pozoruhodně špatný obecný stav tohoto softwaru zpochybňují bezpečnost i konkurenčních produktů používaných pro tentýž účel. V Nizozemsku se testovala holandská verze jiného výrobku “IVU.elect” používaného v Německu, který testovali Sjoerd van der Hoorn a Sijmen Ruwhof. Výsledky nebyly hezké. “Jednoduše není to pravé tisíciletí, které by tiše ignorovalo problémy s bezpečností informačních technologií při hlasování”, říká Linus Neumann.

“Účinná ochranná opatření jsou k dispozici po celá desetiletí, neexistuje žádný rozumný důvod, proč je nepoužívat.” Vláda, která se pyšní heslem “Industry 4.0” a vlastní politikou kryptování v Německu, by měla propagovat a používat software ve volebním procesu, který má veřejně čitelný zdrojový kód. Volební orgány by neměly být závislé na dodavatelích a na programovacích a bezpečnostních koncepcích z minulého tisíciletí, ale měly by podporovat transparentnost a bezpečnost volebního softwaru podporou nového vývoje a pokročilejším stavem vývoje programů. Smutný stav této části volební infrastruktury je ještě větším důkazem problémů v oblasti vládních IT. Postupy pro zadávání nabídek softwarových projektů se musí změnit.

Jak mají lidé věřit volbám, když stát kašle na bezpečnost, a dost možná je to účel a úmysl?

Primárním cílem analýzy zabezpečení CCC bylo upozornit příslušné orgány na bezpečnostní problémy, které by jim připomněly jejich odpovědnost. Hrubá manipulace s výsledky voleb by měla být nyní obtížnější kvůli zvýšenému povědomí a změněným postupům. Pro nadcházející národní volby v letošním roce by toto odhalení nemělo bránit nikomu, aby šel volit, aby měli svůj počet hlasů (a sledoval večerní sčítání)! Konec citace z webového prohlášení CCC. V jejich zprávě jsou na konci i zdroje a odkazy na samotnou analýzu a použitý software [3].

Angela Merkel hledí do minibooku, chlapec vedle jí radí, na co má kliknout. Nějak podobně je na tom zabezpečení voleb v Německu…

Jestliže v důsledném Německu je takový šlendriján ve vztahu k nasazenému softwaru, který sčítá hlasy, potom si představte, jako to asi vypadá v dalších zemích s bezpečností volebních sčítacích strojů a počítačových programů. Můžeme jenom spekulovat, nakolik průkazné jsou nejenom zmanipulované průzkumy veřejného mínění, ale i samotné sčítání hlasů ve volbách. Hlavně, že za všechno může Rusko. USA a Evropa má děravé volební systémy, ale o jejich zabezpečení celé dlouhé dekády nikdo nejevil zájem. Jakmile se to hodí, volby se prohlásí za hacknuté. Není to náhoda, připadá mi to jako kalkul a účel.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
okal
Návštěvník
okal

O volbách v ČR, každý něco ví, ale jsou nutná říkat i fakta, pravda je to až po volební komise, tam probíhá vše ručně až po odevzdání. Ale potom je transfer svěřen elektronickým komunikacím, a tam to není 100 % jisté a v této době neexistuje nic co by mohlo zabránit na transferu s případnou manipulací. A je s podivem, že si toho ještě nikdo nevšiml, že v ČR je u moci již 27 let stále stejná parta lumpů a podvodníků a manipulátorů. Kdo se pohybuje mezi normálními občany moc dobře ví, že jejich mínění je úplně jiné, než výsledky volebního divadla. Protože zastupitelskou demokracii nahradily, mafiánské praktiky s demokratickou fasádou, které potlačují jakoukoliv kritickou diskuzi o současných elitách, které mění plynule své “kabáty”, hlavně, aby bylo koryto, hlavní ideologií jsou peníze a výše konta.

Kameník
Návštěvník
Kameník

V nadpisu článku je uvedeno: “..A co Česko? Bude se sčítat ručně nebo elektronicky?”. Tak nevím, autor článku asi o volbách v ČR neví zhola nic. Mechanismus všech voleb je totiž takový, že po skončení voleb členové okrskové komise manuálně sečtou hlasy, jejich počet je zapsán do elektronického formuláře na PC s nainstalovaným volebním programem a poté je datový soubor předán na pracoviště statistiky ve volebním obvodu a po kontrole správnosti internetem předán do centra. Ale počítání hlasů je vždy ruční!!!

JoeJoe
Návštěvník
JoeJoe

To je povedený páreček. Jeden nevzdělaný idiot z rodiny SS, a druhá dcerka Adolfa. Kdy ovce dostanou rozum, a nepůjdou bezhlavě na porážku ??? Jediná možnost výstup ze fasistickozednářské sekty fanatiků. My západ nepotřebujeme !!! Západ potřebuje nás levnou montovnu a nerostné bohatství !!!

tana
Návštěvník
tana

V knize Tony Judt “Poválečná Evropa dějiny od roku 1945” autor uvádí zfalšované volby v americké zoně vlivu – Itálii, Francii, Řecku…….. takže ty naše byly “v dobové normě”.
Ve Francii jediné “necinknuté” volby byly ty, kdy vyhrál De Golle, čehož ovšem Američani hořce litovali a od té doby již nikdy žádné nezmanipulované volby nepřipustili. /De Goll jim zničil USD tím, že požádal o jeho směnu na zlato./

Radek
Návštěvník
Radek

de gaulle když už tak… ale jinak souhlas

Karel
Návštěvník
Karel

Pro normálního člověka je těžko pochopitelné, že se někdo může bát ovlivňování voleb z ruské strany. Spoustu lidí tohle zaráží, obzvlástě ze strany Německa…
Vždyť Němci jsou dnes konečně poučeni z historického vývoje a bojují dnes proti fašismu všemi prostředky.V Rusku lidé zažili také fašismus na vlastní kůži a mají o tom i jednu píseň :

https://www.youtube.com/watch?v=8Y4_2Qa0QQs

Německo a Rusko by měli společně v Evropě budovat mír a prosperitu.
Obyčejní lidé v Evropě nechtějí válku a nevraživost.

tana
Návštěvník
tana

V Německu po válce nikdy nezmanipulované volby nebyly, byly vždy ovlivněny USA, a teď si myslí, že jim Rusové lezou do zelí – asi si myslí, že mají na 1/3 hlasů nárok, protože “spojenci” z nároku na 2/3 neustoupili a Putin se o svá práva veřejně hlásí. Rusové si zmanipulují svojí 1/3 a USA svoje 2/3. Co s tím?

Guest
Návštěvník
Guest

Vzhledem k opakovanému nebezpečí genocidy českého národa ze strany německa bysme měli obnovit dostavbu a reaktivaci pohraničního opevnění z 30. let. Proti migrantům stačí lehké objekty vzor 36/37 překážky z ostnatého drátů pod proudem a na každém kilometru hranice několik lehkým a těžkých kulometů. NEPROJDOU!!!!!!!

Pavlina
Návštěvník
Pavlina

… no ono by stačilo oznámit pro majitele zbrojních průkazů
” mimořádné vydávání střeliva ” … na akci škodná v revíru …

Kari
Návštěvník
Kari

https://cz.sputniknews.com/svet/201709125960084-statnti-dluh-usa/
Statni dluh USA presahl 20 bilionu dolaru. Me by zajimalo, jak si to ti Americane do budoucna predstavuji delat? Maj vubec oni nejakou ekonomickou vizi? Vzdyt vsechno uz dlouho resi jen navysovani statniho dluhu. I ten hurikan Irma, co jim tam semlel Floridu byl snad uz na dluh ?. Maj tam ted skody za stovky miliard, tak si navysili dluhovy strop…

gonoss
Návštěvník
gonoss

Zapoměla jste, KDO, peníze vyrábí a ne vydělává? Veškeré americké “dluhy” financuje zbytek planety! Snad nejste tak naivní, myslet si, že američané TVRDĚ PRACUJÍ! 80% služby – armáda, banky kam se podíváš, gigantické markety, sítě všeho druhu, doprava, zábava, gastronomie, sport, školy, charita…..zbytek převážně vojenská výroba. Desetina američanů vyrábí pouze zbraně!

Kari
Návštěvník
Kari

http://zahranicni.eurozpravy.cz/asie-a-australie/200982-cina-chce-vycistit-planetu-podle-odborniku-ma-nadeji/
No, aby Americany ten humor nepresel. Cina hodla zakazat auta na naftu a benzin. Sice tim chce vycisti planetu od zplodin, ale mozna i od americkeho dolaru. ?

přezdívka
Návštěvník
přezdívka

Nepřejde… Čína odmítá v obchodním styku v měřítku, které by stálo za povšimnutí, přejít na jinou měnu než dolar. Stala se určujícím ekonomickým subjektům světového společenství (USA jsou pořád nejsilnější, ale již ne celosvětově určující). Toto postavení si Čína začíná intenzivně uvědomovat a cítí se být odpovědná za stabilitu světových měn. Ta ji také zaručuje, že nedojde ke ztrátě dolarových dluhů. Nesmíte zapomínat- Čína je největším věřitelem Spojených států…

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Prezdivko, myslim, ze jste vedle…
US porad jeste nejaka aktiva ma, nezavisle na nejakych $papircich, nebo nulach a jednickach v PC…..
Treba uzemi 😉

přezdívka
Návštěvník
přezdívka

Budu mlčet, raději …☺

Zvědavá matka
Návštěvník
Zvědavá matka

Přezdívko, to určitě ne! Je jan potřeba udělat jasno, a posvítit i do kouta 😉 Zdravím 🙂

Radek
Návštěvník
Radek

Svícení do kouta se úředně zapovídá !
🙂

Pavlina
Návštěvník
Pavlina

.. Bývaly čínské čtvrti ,jsou čínská města a nyní oblasti
tak ušáci si sbalí ranečky a půjdou světem ..
samozřejmě kolaps musí být řízený .

Kari
Návštěvník
Kari

Zvedava matko, myslis ta uzemi, ktera jsou postizena dvema megahurikany a potrebuji investice v radu stovek miliard? ☺
Ne, vazne, ja proste nechapu, jak je jeste vubec mozne, ze USA s 20 triliony dluhu muzou jeste normalne ekonomicky fungovat? Me to hlava nebere. Tam uz jsou miliony lidi na nejakych stravenkach ( rozdavaj stravenky, ani ne soc.davky, protoze uz na to dolary urcite nemaj), a jeste urcuji smer sveta. Ze budou sankce na Rusko, na Koreu, na Cinu, na Iran. A svet jim to zere. Ja to nechapu , jak.je mozne, ze s takovymi dluhy USA jeste nekrachly . A nebo uz krachly a falsuji ucetnictvi. To proste neni mozne takhle fungovat.

Kari
Návštěvník
Kari

Dobre Gonnosy, ale ty dluhy existuji, a jsou z toho zavratne uroky. Jako nerikejte mi, ze se to nikde neprojevi.Zrrejme zili dost nad pomery. Receno slovy aeronetu: zid jim ty dluhy v zivote neodpusti ☺

Pavlina
Návštěvník
Pavlina

.. dluhy jsou nástrojem vynucujícím pošlušnost a tedy otroctvím ..
není potřeba aby byly splaceny – naopak to by došlo k osvobození
otroků ..
úroky jsou nástrojem k vykrádání budoucnosti ..
Země není nafukovací .
Burza je očekávání a tedy tou budoucností to je ten trik .
Zkuste to na kapesném svých dětí a úroky a dluh a nebuďte troškaři ,
stanovte třeba 20% ať si zkusí koupit něco na dluh u Vás z kapesného to je legrace a jak začnou poslouchat…zlomky se naučí
i ve druhé třídě ZDŠ .

gonoss
Návštěvník
gonoss

Americký dluh je pouze fikce, účetní položka. Nikdy nikomu nic nesplatí, dokud bude planeta věřit, že dolar má nějakou hodnotu a dokud bude americká armáda garantovat tuto víru! Protože dolar žádnou jinou garanci nemá!
Ztrátu víry si nepřeje nikdo, a Čína ze všech nejméně. Díky víře v dolar, si ČÍNA SKUPUJE VŠECHNO CO MÁ NĚJAKOU FYZICKOU HODNOTU po celé planetě. Rusové nakupují zlato. Spěchají dokud se věří!
Víra v dolar se nejvíc utužuje nestabilitou. Proto američané válčí a vyvolávají a udržují války kde se dá! Válka je jejich cílem. Války a co největší zóny konfliktů a nestability drží dolar ve víře. Je to začarovaný kruh.
Rusko prosazuje vždy mírové řešení a stabilitu. Proto je smrtelným nepřítelem pro veličenstvo dolar. Proto je anglosionisty tak strašně nenáviděno.
Američané nedluží, neplatí židovi úroky. Na všechno se jim skládáme MY. Takže je irelevantní, jestli ten “dluh” je 20 triliónů nebo 100 kvadriliónů. Dokud budeme věřit.

Kari
Návštěvník
Kari

podle me Gonossy USA nevalci jen pro nejakou viru sveta v dolar. Irak – tam to snad primo nazvali-svoboda za ropu, Libyje- rika se, ze Kadafi chystal vlastni menu a ze na to nashromazdil hrozne moc tun zlata, ktere po zapadni invazi jaksi zmizelo. Syrie-tam podle me isil pro Ameriku nakradla takove mnozszvi ropy (miliardy za den) a pamatek zavratne hodnoty, ze se USA zahojily dost, jenze Rusko jim v Syrii prekazilo plany a penize z rabovani isil uz nebudou. A projekt hedvabna stezka se uskutecnuje. Sem tam nejaky ten hurikan, tak jsem zvedava, jak dlouho ty sve dluhy Amerika jeste vydrzi nejak ocuravat

Kari
Návštěvník
Kari

http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/11061-statni-dluh-usa-bilion-dolaru
Tady to mate. USA presahly dluh 20 bilionu dolaru, cesky 20 trilionu.Cina mozna zatim dolar podporuje, jelikoz ji to vyhovuje. Kam by chrlila sve plastove levne zbozi. Ale az Cina dokonci projekt Hedvabna stezka, tak odbytisti bude mit mraky a nebude uz USA tolik potrebovat, a takhle zatizeny dolar uz vubec ne. Prijde cas, kdy Americane procitnou do soku a ty sve vlady tam lide nejspis zabijou.

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Kari, vizi ma FED a jeho majitele….

josef9811
Návštěvník
josef9811

A takto je to se vším co je řízeno počitači. Proto ta snaha o zavedení počítaču popřípadě robotizace všude, i tam kde je to na první pohled nesmyslné. Jen tak namátkou : dříve na velký podnik stačily dvě účetní, nyní počítač a obsáhlý IT team. Křiklavým příkladem je Sportka a s ní velké jackpoty, a bude hůř !!

mr.nobody
Návštěvník
mr.nobody

ako uz dlho hovorim, volby by nemali byt anonimne, ale verejne….po volbach by mali byt jednotlive hlasy a mena obcanov sparovane a uverejnene na vladnej stranke…kazdy clovek by si mohol overit, ci to sedi alebo nie!!! a bodka….dokonca ktokolvek by mohol zacat i ratat a mohol by sa presvedcit, kolko ludi koho volilo…tam by sa uz podvadzat nedalo nijako!!!

Kari
Návštěvník
Kari

ma to hacek, nobody. Kdyz nekdo bude chtit volit nepohodlnou stranu, napr. komunisty, nebo nejakou protimigrantskou, muze byt po zverejneni od ruznych individui vystaven neprijemnym utokum. Zesmesnovani, vyhrozovani…muzou vznikat hadky v rodinach…me se vic libi anonymni volby. Kdyby byl zajem, mohly by byt volby dobre zabezpecene. Neni holt k tomu vule.

Jirka
Návštěvník
Jirka

A co seznam podle čísla OP? To už by šlo, ne? Nebo unikátní čísla na každém hlasovacím lístku. Opíšu si číslo a pak kontrola. Jenže ochcat se stejně dá všechno. A proto v říjnu jdu poprvé v životě k volbám a hážu bílý lístek.

Lakatoš
Návštěvník
Lakatoš

Prázdný lístek je pitomost. Ten hlas se ve výsledku přičte největší systémové straně, tedy to hodíš Babišovi. Ten mechanismus, proč se tak stane, byl mnohokrát popsán. Existuje jediná správná metoda – dát to tomu, kdo je podle tvýho nejhlubšího přesvědčení nejblíže tomu, co chceš pro sebe dosáhnout.

Vlk
Návštěvník
Vlk

To tomu fakt hodně pomůžete. ??

Martik
Návštěvník
Martik

Není záměrem, abych se diskutujících dotknul, když budu předpokládat, že nevědí jak se v ČR počítají volby, a ani to nebudu popisovat.
Jen upozorním na to, že obvykle není velký zájem být členem volební komise. Většinou to dělají důchodci, studenti a zájemci o věci veřejné. Takže se můžete zúčastnit i vy. Stačí se poptat u nějakých kandidujících subjektů, zda neshánějí lidi do komisí.
Jako člen volební komise si můžete zapsat volební výsledky vašeho okrsku a poté si je na stránkách http://www.volby.cz (provozuje ČSÚ) zkontrolovat, zda sedí na hlas přesně.
Pokud se o verdikt z této kontroly podělíte a současně s vámi dalších několik tisíc členů komisí (v době webu a facebooku to snad není problém), tak lze získat spolehlivou představu, zda-li jsou v ČR výsledky voleb manipulovány (volebních okrsků je 14 766). Pak by to ovšem také chtělo přepočítat konečné výsledky, ale to též není neschůdné. Vzorce k výpočtům jsou veřejně dostupné.

Nevím jak je to v jiných státech, ale zde máme prozatím dostatečně trasparentní přístup k volebním datům s možností kontroly.

Hestie
Návštěvník
Hestie

Martik,

správně,
také jsem členem volební komise, zachytila jsem žádost ANS a myslím , že i u dalších byla tato žádost vyslána

Zighartice
Návštěvník
Zighartice

A v momentě, kdy v rámci soukromého ověřovacího průzkumu volebního systému vhodíte hlas balbínově poetické straně a ve výsledcích volebního okrsku se dočtete, že balbínova poetická strana nezísklala ani jeden hlas i přesto, že jste si jistý neporušením pravidel hlasování, jenž by hlas zneplatnil, jste volič, nebo svolič?