Mimořádné zasedání NATO, Turecko a Kurdistán v hlavní roli

Mimořádné zasedání NATO, Turecko a Kurdistán v hlavní roli

Mimořádné zasedání NATO, Turecko a Kurdistán v hlavní roli

Když jsem v  závěru článku Turecko proti ISIL anebo zoufale proti všem? avizovala jeho pokračování, netušila jsem, že než se k tomu dostanu, naberou věci takový spád. Původně jsem chtěla v pokračování psát jen o tom, proč Turecko ve volbě mezi ISIL a Kurdy zvolilo Islámský stát (a přes obchody syna tureckého prezidenta s uloupenou ropou i jeho finanční podporu) a proč očekávám, že ve finále půjde o boj mezi dvěma zcela jinými aktéry, než je Turecko – článek jsem končila slovy: “A když si to shrnu svým viděním, pak plán na vznik Kurdistánu za pomoci ISIL byl vlastně dokonalým řešením Blízkého východu (ač je otázkou, jak asi bude vypadat finále těchto dvou aktérů”).

Turecko a Islámský stát versus Írán, Irák, Sýrie a Kurdistán? 

Původně plánované vysvětlení, proč se ve finále utkají ISIL a Kurdové, musím nechat na jiný článek, protože události se mezitím vyvinuly tak, že finále je téměř zde. Kam až bude sahat, toť otázka, ale Turecko nejen že potvrdilo to, co jsem psala – tedy že “zoufale proti všem?“, ale své zoufalství vzápětí potvrzuje i žádostí o mimořádné zasedání NATO. Před touto žádostí se ale objevily dvě “překvapivé” zprávy:

První: “Turecko zásadně změnilo taktiku vůči IS, ale také vůči Kurdům” (více) . Není důležité, jaký zdroj jsem použila, podstatné je, že zprávy potvrzují, že Turecko v boji proti ISIL ve skutečnosti útočí především na Kurdy a Asáda.

Druhá (a pro svět ještě překvapivější):  “Bílý dům – Turecko má právo bránit se útokům kurdských rebelů” (více ). Touto zprávou je překvapena dokonce i Česká televize “USA hájí útoky na Kurdy, Turecko má prý právo se bránit”.

Zatímco první zprávu jsem očekávala v přesvědčení, že dávno tomu bylo rozhodnuto, že Turecko přijde o část území ve prospěch vzniku Kurdistánu (viz článek, na který neustále odkazuji, protože v něm jsou souvislosti všeho, co se dlouhodobě děje a které bych musela neustále opakovat), pro druhou zprávu se zdá obtížné najít vysvětlení. Všechny země NATO (včetně Česka) podporují Kurdy jako jediné skutečné bojovníky proti extrémistům IS a Bílý dům najednou schvaluje turecké útoky na Kurdy?  Kde je logika?

Logika je možná v tom, že od doby, kdy vznikl plán na vznik Kurdistánu (a přes něj k íránským energetickým zdrojům do Evropy místo ruských) se svět velmi změnil. Udála se především taková velmi zásadní věc, že v čela Ruska je zcela jiný člověk, než byli Gorbačov a Jelcin (i když je k zamyšlení, proč to Jelcin předčasně vzdal a za svého nástupce určil právě Putina, který se Spojeným státům tolik nelíbí, zatímco na mezinárodním poli slaví úspěchy). A dále si Írán v dohodách ke svým energetickým zdrojům (ač se jim stokrát říká, že jsou o jaderném programu) jako podmínku vymínil respektování ruských návrhů. A s tím se zřejmě v Bílém domě nepočítalo!

Skutečně USA vítají historickou dohodu s Íránem? Kongres si to nemyslí

A zde si musíme uvědomit, že Kurdové jsou původně íránský národ, nábožensky velmi spřízněný nejen s Íránem, ale také s částí Sýrie (Asad) a Iráku – zeměmi, které Turecko vnímá jako nepřátelské. Překvapivou podporu Bílého domu Turecku v bojích proti Kurdům tedy lze vnímat i jako “bububu” Íránu za to, že v nedávných jednáních tolik lpěl na názorech Ruska (viz Pjakin v čase 24:40 zde).

Za hodné pozornosti považuji také to, že k výbuchu v tureckém městě Suruc (zde) došlo vzápětí právě po dohodě s Íránem a že výbuchem bylo Turecko iniciováno k opuštění pozice “mrtvého brouka” – bylo snad předtím nuceno čekat, jak dohody s Íránem dopadnou a jaký postoj v nich Írán zaujme vůči Rusku ?

Turecko tedy vstoupilo do dění, ale zdá se, že 1) neví, co se od něj vlastně očekává, 2) bude si za svou loajalitu jedné nebo druhé straně diktovat podmínky a 3) podporovalo Al-Kájidu a poté IS a vítězství Kurdů má být výsledek? Nelze se divit, že požádalo o mimořádně zasedání NATO a že mu v tom bylo vyhověno (více) .

Turecko neví, co má dělat.  Ale podstata dění je taková, že jde o finální boj mezi ISIL a Kurdy. Jinak řečeno- mezi Íránem s Ruskem a Čínou za zády a mezi Izraelem s USA za zády. Nakolik si v tomto velmi historickém globálním dění uvědomují svou roli USA a nakolik Rusko, to je na jiný článek (a související jen s náboženstvím, základním to prostředkem, jak ovládat davy napříč hranicemi).

A k tomu bych dnes dodala jen to , že jestli již v 19. století bylo naplánováno, že světové války budou tři a že ta třetí bude vedena vůči islamistům a s cílem vytvořit jedno celosvětové náboženství, tak se mi potvrzuje, že právě k tomu je přes zdánlivě regionální Turecko-kurdský konflikt na území bývalé Osmanské říše směrováno.

Touto optikou zřejmě není náhoda, že náš prezident Zeman Česko nejen směřuje k Rusku a k Číně, ale také že vůbec nikde nezmiňuje obavy z případné války mezi Ruskem a USA, ale jako budoucí hrozbu zmiňuje pouze Islámský stát.

Výsledek jednání NATO a jeho závěry považuji v celém současném světovém dění za zásadní, dle mého je to finále boje kultur, jehož je politika multi-kulti součástí.

A dovětek mimo téma:

Ač mě asi budou mnozí opět kamenovat, já pořád jsem na pochybách pokud jde o Kazachstán. Nedávno oznámila zahájení činnosti banka BRICS, navazující na březnový vznik AIIB. Do obou vstoupil MMF i VB, která nedávno zároveň oznámila nejen tvrdý boj vůči ISIL, ale nově urychlila i termín referenda o vystoupení z EU (místo roku 2017 už v roce 2016). Mě se v tom všem vybavil rozhovor z roku 2011, který čt24 dal dlouholetý slídič schůzek Bilderbergu , Daniel Estulin, a kde v čase 14:42 zde říká: ” Za BRICS si dosaďte BRITÁNIE – Rusko, Indie, Čína….” Na druhou stranu – rozhovor je z roku 2011 a Putin se stále více ukazuje jako taková osobnost, na jakou svět čekal. A také při jakékoliv příležitosti zdůrazňuje, že Rusko nehodlá své náboženství (tzn. duchovní založení s vírou v rodinu a vlast, tedy kořeny jako základ existence všeho živého na Zemi) opustit. To je to hlavní, čím zradil Nový světový řád – a sláva mu za to! A budu věřit, že spojenectví Íránu s Ruskem je navázáním na náboženství Indie, tzn. na filosofii holismu, která ve Věku Vodnáře musí nahradit Řeckem a Římem zavedenou filozofii individualismu. Egoismus, resp. sebestřednost Lva, versus altruismus Vodnáře, tzn. potlačení každého ega ve prospěch celku .

– Pozorovatelka –  27.7.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Aksal
Návštěvník
Aksal

Pozorovatelce, k závěru článku a ke III WW, jedno zajímavé proroctví. Zdá se, že se začíná naplňovat…I když si myslím, že Rusko a potažmo Putin je na tak vysoké úrovni, že to dokáže vyřešit i bez války…
https://www.youtube.com/watch?v=O1Y3hy2zmqc

Jaromír Štépán
Návštěvník
Jaromír Štépán

Dobrý den všem. Jmenuji se Jaromír Štěpán. Přicházím zde zřídka, vždy však rád sdílím a děkuji Aeronetu za tuto možnost. Autorovi Pozorovatelka a paní Simona bych si přál napsat následujících pár myšlenek. Žiji na okraji společnosti, odpusťte nemotornost v ovládání PC. S trochou abstrakce lze planetu Zeměkouli vnímat jako energetické tělo. S trochou abstrakce lze každou lidskou bytost vnímat jako energetické tělo. Tato dvě těla společně sdílejí. Tato dvě těla tvoří materializovanou podobu jedné Energie. Energie s velikým písmenem E, je v mé úvaze totéž jako slovo Světlo, jako Bůh, jako Láska (vždy jde o slovo s velikým počátečním písmenem). Energie nebo-li Světlo, nebo-li Láska, nebo-li Bůh jsou slova používaná v mé úvaze jako jako to nejvyšší a nejdokonalejší Něco, které existuje věčně a doznává nekonečnému množství podob, díky nekonečnému procesu transformování. Tzv západní astrologie uvádí své vyznavače v poněkud zajímavé vnímání, kterému uniká skutečnost, že existují dvě základní energetická těla (Zeměkoule a člověk). Dobře se zamyslete nad touto skutečností. Potom teprve vezměte v úvahu další energetické tělo zvané Sluneční soustava. To vše jsou materializované podoby (zkusme říci – lidským okem viditelné podoby) Boha, Energie, Lásky, Světla. Neviditelné projevy této energie jsou například Čas, Prostor, Rychlost a spousta dalšího, co neumím slovy popsat. Když jsem byl počat, spojila se DNA mého tatínka s DNA mé maminky díky lepicímu impulsu pro který ve své úvaze používám slova Bůh, Energie, Láska a také to čemu říkám Světlo. Tedy slovy křesťanské nauky to byli Otec a Syn a Duch Svatý (spermie a vajíčko a Bůh, Energie, Láska a také to čemu říkám Světlo). Jedním z nejznámějších lidí, kteří byli učeni tomu jak v sobě najít Světlo, byl Ježíš z Nazaretu. Učili jej tomu učitelé, které známe jako Tři krále (bylo to několik desítek vědců), kteří přišli ze země zvané Čína. Každý z nás lidí dokáže v sobě najít toto Světlo. Když to paní Simona učiní, zbaví se strachu. Je to na článek, který zatím nemohu napsat, protože k tomu nemám podmínky. Myslím však, že paní Pozorovatelka to může učinit sama. Její znalosti a dobrota čišící ze slov jejích článků, ji k tomuto skutku předurčují. Prosím Vás však, paní Pozorovatelko, využijte vzájemného porovnání klasické (použil jsem fráze tzv západní astrologie) a čínské astrologie. Tam narazíte na křižovatku která vede i k bloudění jež stálo mnohé velikány vědy život. Odsoudili je k smrti. Soudcem byly vedoucí autority křesťanského světa, které se přely o tzv Slovo. Čínská astrologie je mladší a modernější. Proto se vyhnula bloudění. Vnímá člověka a naši planetu jinak než klasická astrologie. A to je všechno co jsem si přál s Vámi sdílet Přátelé. Ještě něco – mám Vás rád. Jaromír

Simona
Návštěvník
Simona

ja ako úplne obyčajný človek mám otázku ktorá ma trápi dňom i nocou … ja viem že o týchto situáciach je nutné písať rozoberať to a pod. len by ma zaujímalo že ako sa s tým vyrovnávate vy všetci, čo viete o možnom vzniku svetovej vojny ????? že môže byť za deň, týždeň, o mesiac, o rok…. Pretože ja mám strach a rozhodne ju nechcem zažiť..teda zomrieť. tak ak sa nebojíte, tak to naučte prosím aj mňa. Mňa ten strach ničí.

kruton
Návštěvník
kruton

Beries to prilis fatalisticky. Zacni robit nieco, co by mohlo pomoct vyhnut sa najhorsiemu. Prestan pasivne cakat a lutovat sa. Zameraj sa na blizkych, ludi okolo seba a porozmyslaj, ako pozitivne vyuzit svoje schopnosti. Akokolvek.

Vabio
Návštěvník
Vabio

Simono, strachu je možné se zbavit poměrně jednoduše, pokud se pro to opravdu rozhodnete. Ačkoliv je ten proces jednoduchý, tak dobrat se pochopení, že to tak je a udělat to může být pro člověka plného strachu poněkud oříšek … ale pokud OPRAVDU chcete se strachu zbavit, tak se ho zbavíte. Tj. pokud se pro to rozhodnete, tak Vám s tím klidně rád pomohu.

Zamyslete se nad tím, strach Vás nejen může aktuálně ničit, ale ve finále Vás také zničí a při jakémkoliv konfliktu z Vás udělá jednu z prvních obětí.

Když se ho zbavíte, tak ten konflikt projde okolo Vás a Vy jím zůstanete v podstatě nedotčená.

Nemusíte tomu věřit, můžete tomu věřit –> je to na Vás. Jako ostatně úplně všechno, co se Vám dnes a denně děje. Vše je jen produkt Vašich myšlenek :o) .. je to Vaše kino a Vy (ikdyž si to aktuálně třeba nemyslíte) jste jediný producent a režisér v jedné osobě.

lojzo
Návštěvník
lojzo

Nemám moc přečtených článků od Pozorovatelky,ale rád bych jí připomenul že jestliže USA nevyvolali válku mezi UK a Ruskem,museli vyvolat ozbrojený konflikt jinde.Proto TURECKO!Každý víme že amerika se živí jen na okupacích a válkách a jestliže by nebyly na této planetě války,amerika by zahynula v bídě!Proto by to chtěloIS zničit a ne Kurdy,neboť Asada a Kurdy si Sýrie váží.Asad se nelíbí akorát černouškovi,neboť kdo neposlouchá diktát USA,tam amíci rozpoutají válku.A z toho má strach i andula Merkel.Jenže Němci jako lid nejsou podělaní a postaví se proti agresorům USA!

Antus
Návštěvník
Antus

No jóóóóó ty toho umíš.

Aksal
Návštěvník
Aksal

Já v tom vidím ještě jeden aspekt. Jao jsem psala o tom, že sice Irán podepsal s USA smlouvu, ale ne takovou jak si USA představovali. Analytici se radovali z Iránské ropy v Evropě, ale já říkala, že je to předčasné, že Irán může obchodovat ne za dolary. Takže jak to vidím. USA s Iránem za skřípění zubů podepsali smlouvu, ale za Ruských podmínek. To co dlouhá léta budovali tzv, Kurdský stát, pro Iránskou ropu za dolary, najednou padá, protože nepotřebují v Evropě Iránskou ropu za juany nebo dokonce za rubly. Takže jak to udělat? Nedopustit cestu Iránské ropě do Evropy, přes Kurdistán. Od toho má NATO Turecko, aby to zajistilo. Teď bude důležité podívat se do Azerbajdžávu, na jejich ropu a plyn. Ta by se mohla prodávat za dolary a bylo by neutralizováno jak Rusko, tak Irán…