Levná ropa, levné zlato, stabilní jüan = silný dolar a Rusko a...

Levná ropa, levné zlato, stabilní jüan = silný dolar a Rusko a Čína jako outsideři. A Čínu to přestalo bavit!

Levná ropa, levné zlato, stabilní jüan = silný dolar a Rusko a Čína jako outsideři. A Čínu to přestalo bavit!

Čína si pohledem Západu dovolila moc, když bez varování devalvovala svou měnu a jako důvod uvedla posílení své ekonomiky. „Je to výstřel v globální měnové válce“ psal tisk a to se ještě nevědělo, že Čína provede devalvaci v následujících dnech ještě dvakrát – 12. a 13.8. (a nějakou „náhodou“ došlo 13.8. k výbuchu ve městě Tianjinu).

V důsledku toho ztratili nejbohatší světa 182 miliardy dolarů, společnost Apple 158 miliard a ztráty států, jednotlivců a obzvláště korporací pokračují – General Electric v jednu chvíli ztrácel dokonce 21 %.

Přišlo  „Černé pondělí“ a prudký propad čínských akcií způsobil ztráty na všech světových burzách. Americké trhy otevřely v hlubokém záporu a i když vyspělé trhy poměrně velkou porci počátečních ztrát smazaly, stále odmazaly v průměru 4-5 % , zatímco „index strachu“ se usadil na nejvyšších úrovních za poslední čtyři roky (od doby, kdy vrcholila euro-krize).

Pod tlak se dostal také americký dolar. Výprodeje na akciových trzích nastartované čínskou panikou  výrazně snížily víru ve zvýšení úrokových sazeb v USA, které je očekáváno 17. září, a tím poslaly dolar do “kolen”

Čínský šok má totiž větší potenciál změnit chování amerického FEDu než ECB. Od ECB nikdo v nejbližším roce a půl neočekával utažení měnové politiky, zatímco FED se připravoval na zvýšení úrokových sazeb a čínský “výplach” mu může plány hodně zkomplikovat.

Američané vyváží do Číny “pouze” necelé 1 % HDP ročně. Pro USA ale není tak nebezpečný přímý propad vývozů do Číny jako dopad krize do hospodaření nadnárodních amerických firem, které v Číně realizují velkou část z celkových tržeb (v případě Applu například okolo 20 %). Propad amerického akciového trhu může ohrozit dnešní optimismus amerických spotřebitelů (ti mají v akciích uloženy nemalé peníze) a vést ve finále k odložení prvního růstu sazeb v USA. A právě proto americký dolar ztrácí půdu pod nohama a Čína spolu s kondicí akcií bude určujícím motorem pohybů na eurodolaru v nadcházejících čtrnácti dnech. Dolar jednoduše může v nejbližších týdnech zaznamenat ještě další ztráty, ty by ale měly by být časově omezené (zdroj).

Devalvace juanu posiluje rubl

Zpomalení čínské ekonomiky způsobuje značné škody mnoha americkým firmám, zejména těm, které se zaměřují na dodávky zařízení nebo materiálů do Číny, uvádí deník The Wall Street Journal. Vedoucí představitelé amerických společností  mluví o obtížích, které jim zpomalení čínské ekonomiky způsobuje, píše se v publikaci.  Přesto odborníci hovoří, že Čína má značné rezervy, a to například v budoucích akcích v Rusku, kde může vytvořit vlastní trh, krytý zlatem a zbavit se tak anglo-amerického spiknutí v manipulaci cenami zlata tak, že to brání přirozenému toku žlutého kovu ve světové ekonomice – píše RIA s odkazem na amerického ekonoma Williama Engdahla.

Podle něj dnes ceny na burzách v New Yorku a Londýně neodrážejí skutečnou hodnotu zlata jako rezervní měny a stability měnového standardu. Velké soukromé a centrální banky na Západě uměle drží ceny zlata na takové úrovni, aby zlato neohrozilo dolar jako hlavní světovou rezervní měnu.

Zároveň Čína v květnu za účasti Shanghai Gold Exchange vytvořila největší světový zlatý fond ve výši 16 miliard dolarů a investory do tohoto fondu byly dvě největší čínské těžební společnosti zlata, která budou investovat do projektů na těžbu drahých kovů podél “euroasijské Hedvábné stezky”, a to i v Ruské federaci.

Mezitím, od začátku letošního roku, Rusko zvýšilo těžbu svého zlata šestkrát, a podle mnohých nemá daleko od krytí rublu zlatem, říká dále Engdahl. Ve stejné době se Čína snaží, aby se jüan stal globální rezervní měnou, proto také podporuje těžbu a nákup zlata.

Číně a Rusku patří  první a třetí místo v žebříčku světové těžby zlata. Jižní Afrika, člen s nimi v BRICS, a v roce 2006 bývalý vůdce ve výrobě zlata, je v současné době na sedmém místě, zatímco Uzbekistán, člen Šanghajské organizace spolupráce, na osmém místě. Podle analytika, všechny tyto země dohromady, pomalu, ale jistě tvořit nový alternativní systém k nafouknutému dolaru, a do 3-5 let to bude nejrychleji rostoucí a největší hospodářská oblast na světě. A to rozhodně vyvolává strach Wall Street, Ministerstva financí USA a FEDu.

Odborníci dále říkají, že devalvace jüanu, který je v současné době řízen Národní Bankou Číny, se neodrazí na finančním trhu Ruska a na rublu, ale ve střednědobém horizontu se vše naopak děje ve prospěch rublu (zdroj).

 

Čínská ekonomika slábne, ruská je v koncích (?)

Po devalvaci jüanu přišel prudký propad na čínské burze, který poznamenal celý svět. Pocítila jej i Čína a asijské burzy, čemu se svět ale nejvíce podivuje je, že čínská vláda nekoná nic, jak to popisuje jeden z mnoha článků Šanghaj -8 %. Čína nechá trhy padat, dokud padat budou…

Nečinnost Číny si svět vysvětluje jako nemožnost konat z důvodu, že její ekonomika je skutečně tak v koncích, že není jak zasáhnout. To je něco, co si svět a obzvláště USA rozhodně nepřejí, protože globální ekonomika stojí na čínské. Totéž ovšem neplatí pro Rusko, proti jehož ekonomice Západ cíleně používá všechny prostředky, aby ji dostalo na kolena: sankce a obzvláště ceny ropy, stejně jako maření stavby plánovaných ropovodů a plynovodů. A dílo se daří – ceny ropy se dostaly už na 45 dolarů za barel a v reakci na to kurz rublu vůči dolaru již atakuje hranici 70 rublů.

Západ nyní sleduje dvě východní ekonomiky: s radostí ruskou, jejíž rubl se propadá, a s obavami čínskou, na které stojí svět. A s propadem čínské zažívá ztráty a trne, protože takhle si to především USA nepředstavovaly!

Po rozpadu SSSR vznikl plán, který má za cíl odstavit Rusko co by budoucí konkurenční velmoc (což se nejvíce děje přes Blízký východ, kde ovládnutí energetických zdrojů umožní přivést do Evropy blízkovýchodní zdroje a odstavit ruské) a ovládnout Čínu, co by druhou konkurenční velmoc. A zatímco Rusko se má sesypat, Čína má být udržována jako přítel a růst ji má být povolen jen potud, aby USA nepřerostla. K tomu mají Bilderbergovci klasickou větu:  „Chceme-li zničit Rusko, ceny ropy snížíme, chceme-li zničit Čínu, ceny ropy zvýšíme“.

Obzvláště od události s Krymem je uplatňována první části věty – „ceny ropy snížíme“ (a klidně bez ohledu na to, že to zničí domácí břidlicové firmy, či spřátelenou SA a další země). Ceny ropy jsou na minimu a logicky se očekávalo, že po levné ropě skočí Čína. A zatímco rubl se bude dostávat na hranici 100 za dolar (i s tím Rusko počítá!), dolar bude sílit a čínská ekonomika bude v takové formě, jak to potřebují USA.

A tu se stalo, že na levnou ropu (nejlevnější za několik let), Čína nereaguje, Čína naopak ohlašuje pokles své ekonomiky (ropa je nepotřebná) a co víc, devalvuje svou měnu. A aby toho bylo ještě víc, nechává padat svou burzu a – nedělá s tím nic! „Jsme svědky panických prodejů a ztráty důvěry. Vláda už na trhu znovu zasahovat nebude, protože výprodej na trzích se rozvinul do globálního rozměru. Takový zásah by už nefungoval,“ komentoval pro Bloomberg Wei Wei z šanghajské Huaxi Securities (nedávno vláda zasáhla proti “záhadným” výkupům zlata).

A tak se zdá, že se někdo přepočítal, když tlačil ceny ropy a zlata na minimum a dolar tím hnal ke vzestupu (čím cena obojího nižší, tím dolar silnější), aby tím zároveň likvidoval Rusko (čím cena ropy a zlata nižší, tím rubl slabší) a současně udržoval Čínu v roli služebníka americké moci (čím nižší cena zlata, tím větší znehodnocování čínských zásob zlata).

Shrnuto: dolar žije díky nízkým cenám ropy a zlata. Nízké ceny ropy ničí Rusko, nízké ceny zlata vadí Číně, která má ambici vystřídat chátrající dolar svou měnou, krytou zlatem. A podporovat dolar přestalo Čínu bavit. Před nízkými cenami ropy dala přednost devalvaci jüanu. A není v této souvislosti propad na čínské burze účelový k poškození dolaru a ke zvýšení cen zlata?

Zlato, ropa, dolar. Rubl, jüan – jak ovlivnit ceny ropy a zlata a zbavit se dolaru? Rusko konat nemůže, Čína může!

Burzám nerozumím a myslím, že nás je většina, ale z následujícího popisu může každý pochopit, co se asi děje. Článek vyšel nedávno na ruských stránkách a je o zbavování se dolaru:

V zásadě se neděje nic nového, než co bylo napsáno už stokrát. Jsme ve fázi zbavování se dolaru ve vztahu ke všemu. A pozorujeme něco, jako umírajícího pacienta, který  škube končetinami pod dávkou elektrošoků. Kdo nevidí  souvislosti, ten  může věřit, že vidí energetický výkon silného a sebevědomého sportovce – silné pohyby rukou a nohou umírajícího těla mohou vyvolat takový  dojem. A nějak tak je na tom dolar. Aby se nesesypal pod tíhou zadlužení, chtíc-nechtíc musí udržovat energetickou dynamiku, demonstrujíc tím nezničitelnou závislost všeho na světě na dolaru. Je to jediný způsob, jak získávat zájem investorů a udržovat zahraniční toky v dolarech.

A přesně to nyní pozorujeme  ve všech směrech. Tento proces však má velmi slabou stránku. Ty tam jsou doby, kdy k posilování dolaru stačilo ovlivnit jen nějakou část světových trhů, dnes je nutné zasahovat na všechny najednou. A přesto efekt není velký. Co je nejdůležitější, tento proces nelze ani na vteřinu opustit, čehož odpůrci USA aktivně využívají.

Co dělá ruská vláda? Proč s tichým přihlížením dovoluje ničení vlastních občanů?  Vždyť se současným kurzem rublu bude drahá už i dovolená v Turecku! Ale situace je taková, že ruská vláda se chová správně a s přehledem, když přijímá nízké ceny ropy. Poptávku po dolaru bylo totiž nutné nějak vyvolat.

Rusko má zlatými rezervami už dlouho dolar pod kontrolou. Nakupuje dolary, ale ukládá je zvlášť – pro pravidelný nákup zlata, kterým se měsíc co měsíc připravuje na budoucí valutovou měnu. Ale nakupovat zlato a zároveň jej nakupovat tak, aby jeho cena nejen nerostla, ale dokonce padala, to chce zvláštní kouzelnictví. A to o to víc, že růstu ceny zlata brání i samotné USA, neboť růst jeho ceny je konkurencí pro dolar. Cena zlata však je svázána s cenami ropy. Ideálem by bylo, kdyby její ceny rostly, ale praxe je taková, že politika USA pohřbívá její nízkými cenami i vlastní břidlicovou těžbu.  Avšak současný stav, kdy ceny zlata padají v návaznosti na nízké ceny ropy, je ideálním pro jeho nákup a s tím související důvěra v dolar a poptávka po něm jsou zároveň ideálními, jak se dolaru intenzivně zbavovat.

Zde je ovšem do budoucna problém, že Rusko nemá tak vysoké zásoby zlata, aby mohlo jeho ceny na trhu ovlivňovat. Avšak Čína, ta takové zásoby má.  A právě včas, kdy Čína má své vlastní zájmy, které nejsou v rozporu se zájmy Ruska, Čína ztlumila vlastní akciový trh (40-50 procent)  s cílem očistit trh od zahraničních spekulantů a za jejich pomoci se zároveň  zbavit zbytečných dolarů ve zlatých rezervách. A při té příležitosti ještě skoupit všechno reálné zlato, dostupné na světových trzích. Nápad poklesu ceny zlata, který  vyřadí maximální počet spekulantů, sedících na zlatých rezervách v očekávání rychlého růstu v budoucnosti, je dobrý. Ne všichni  idioti to chápou ve střednědobém horizontu – všichni investoři mají vždy jednotné pravidlo: od klesajících cen okamžitě odejít. A právě to se děje k radosti Číny a Ruska – investoři odcházejí od zlata a ropy a skupují dolar.

Co jsme tím získali? Ve výsledku zde máme stabilní náklady na nákup zlata za cenu poklesu cen ropy. V relativním poklesu jsme ale výrazně snížili schopnost amerických finančních institucí ovlivňovat dynamiku trhů s ropou, zlatem a dalšími reálnými aktivy. A dále máme možnost snížit americkou kontrolu jejich dluhů přes trhy. A to vše s nevyhnutelnými a blízkými novými perspektivami (ZDROJ).

Zde připomeňme, že Čína nedávno nabídla na burze pět tun svého zlata a současně oznámila výši svých zlatých rezerv v množství, které bylo pro svět zklamáním, protože ten čekal více. V reakci na to se svět ještě více vrhnul na nákup dolarů, zatímco cena zlata se dostala na pětiletá minima.  Ale řekla Čína pravdu? A nebyl to jen dokonalý tah, jak vyvolat další poptávku po dolaru a tím se ho zbavovat a zároveň výhodně skupovat další zlato?

A jak čas pokročil, přišla ona devalvace jüanu, která nejvíce poškodila dolar a přišel propad na čínské burze, který jej dále poškozuje, a to dokonce tak, že FED má pochybnosti o navýšení úrokových sazeb, slíbených na 17. září. A zatímco se čínská ekonomika „propadá“ (v uvozovkách, protože dle mého je to propad účelový a kontrolovaný) a ruská bojuje s oslabováním rublu, ceny zlata opět stoupají. A “Od nečekané intervence na čínském jüanu 11. srpna velké čínské banky takřka nepřetržitě prodávají americké dolary, aby posílily svou domácí likviditu.…. “

MMF kroky Číny chválí. A Írán nemá rád dolar

Nezapomeňme, že vše se děje s posvěcením MMF, jehož předsedkyně Lagardeová v březnu v Číně oslavně hovořila u vzniku AIIB, do které vstoupil, kromě USA a Japonska, celý svět. Což se dá přeložit i tak, že chválí-li MMF Čínu za devalvaci jüanu, chválí tím její kroky k oslabování dolaru. A protože MMF jde o globální zájmy, je zde ještě jedna věc, která stojí za pozornost, a to je nedávná dohoda s Íránem. Írán je dlouhodobě největším bojkotářem amerického dolaru a protože v globálním měřítku je s ním nově významně počítáno, zřejmě i to je důvod, aby dolaru začala zvonit hrana a věci se daly do pohybu (více se ukáže 17. září – FED a úrokové sazby, americký Kongres a dohoda s Íránem).

Ač mainstream popisuje bídu čínské a ruské ekonomiky (a zemí BRICS), rozhodně to nejsou Čína a Rusko, kdo je na tom špatně. Když se vrátím k Rusku, nejspíše správně jeho analytici říkají, že i případný kurz 100 rublů za dolar musí Rusko vydržet jako přechodnou záležitost.

Samozřejmě, že Čína hájí především své zájmy (nechce být prostředkem dalšího amerického století, ale chce století své), ale Rusko a Čínu také pojí spojenectví od doby, kdy Rusko Číně pomohlo v boji proti fašistickému Japonsku. A nejen proto, že přátelství je něco, co USA neznají, nějak je nenapadlo, že kopat Rusku jámu Čínou může znamenat kopat jámu sobě.

V neposlední řadě – jsou to euroasijské banky, které budou hrát v budoucnu prim a nemělo by logiku, aby jejich dominantní měnou byl dolar, navíc udržovaný pouze uměle. Po bance AIIB byla v července založena banka NDB (země BRICS), která ohlásila na duben 2016 první úvěr, a to v čínské měně.

PS: Právě čtu že Čínská NB snížila úrokovou sazbu o 0.25 %, díky čemuž dolar lehce posílil a trhy se uklidnily. Otázka, na jak dlouho.

-Pozorovatelka-  25.8.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Kriegel
Návštěvník
Kriegel

Že Rusko a Čínu pojí spojenectví od doby, kdy Rusko Číně pomohlo v boji proti fašistickému Japonsku je naprostá historická báje, jako ostatně řada informací zde… Vztahy mezi ČLR a SSSR byly skvělé do roku 1956 a Chruščevova odhalení kultu osobnosti, které si Mao Ce Tung vztáhl i na sebe. Vztahy se dále zhošovaly a vše vyvrcholilo přeshraniční krvavou potyčkou na řece Usuri v roce 1969, kdy Sovětská armáda v odvetě za čínské obsazení sporných říčních ostrovů a útocích na sovětské pohraničníky smetla baterií gradů omylem celé čínské město a Číňané se v obavě z této zbraně stáhli…v Pekingu byli v té době údajně sovětští diplomaté hnáni uličkou kopanců až na letiště…poté následovalo čínské sblížení s USA v roce 1973, motivované právě spojenectvím proti SSSR. Vše vyvrcholilo čínským nepřátelstvím proti sovětskému spojenci Vietnamu, zahrnující podporu krvavého režimu Rudých Khmérů v Kambodži a poté v roce 1979 otevřenou čínskou invazí do Vietnamu, která skončila totálním fiaskem. Poté následovalo cca 25 let vzájemné opatrné tolerance a teprve po 11.září 2001 a nárůstu americké dominance a snah o likvidaci Ruska i Číny se tyto země z naprosto racionálních důvodů začaly podporovat… Přesto se domnívám, že jde pouze o časově omezenou podporu, stejně jako bylo časově omezené spojenectví mezi USA+GB a SSSR, které skončilo okamžitě po zničení společného nepřítele Německa a Japonska… Jakmile se podaří tandemu Čína+Rusko oslabit roli USA a jeho satelitu EU, je jen otázkou času, kdy si začne Čína nárokovat území Sibiře, postoupené Rusku v posledních 300 letech. Osobně jsem v městě Chengde na sever od Pekingu, kde je bývalý palác posledních císařů a muzeum národní hanby, viděl mapu, kde jsou tato území vyznačena a je to označeno jako území, Čínou dočasně ztracená…stejná území v Rusku až po Bajkal jsou nárokována v článku ze zdroje, blízkého ÚV KS Číny “6 válek, které musí Čína vybojovat v následujících 50 letech” – Čínu znám velmi dobře a nárůst čínského nacionalismu a militarismu je opravdu značný… Rusko si tuto situaci uvědomuje, a proto Číně prodává vždy jen starší generaci zbraní, ví, že Číňané mají čas a jejich chvíle přijde…

spravce
Návštěvník
spravce

velice podnětný článek … díky za něj

Pavol Datko-Kanada
Návštěvník

Uz ziadne zidosvindle nezaberaju a celu svet dostatocne vie ze ,,prava risa zla je sionisticko-imperialisticka USA.,,Co za menu moze mat takato krajine je otazka na miste.Svet sa moze radovat US$ je u konca nielen pre Cinu je samozrejme.Sancu mala EU a EURO ale ukazalo sa EU je mladsia setra pravej rise zla USA .Zda sa kovboj,Rambo,kasino kapitalizmus je u konca. to je dobra sprava.Je cas volat global po svete STOP SIONISTICKO-IMPERIALISTICKEJ USA a Europania by mali spolocne a hlasno volat;US YANKEES GO HOME FROM EUROPE A STOP NATO.NATO je totiz predlzena ruka siionisto imperialistov amikov.Nic nemeni ze v nom nie je Izrael NATO kope pre zaujmi imperialistov a sionistov.JE CAS BOJKOTOVAT VYROBKY A PRODUKTY MADE IN USA.

super
Návštěvník
super

Parádní článek,děkuji

xxxxxxxxx
Návštěvník
xxxxxxxxx

uz se na to tesim

Jana Černíková
Návštěvník
Jana Černíková

Mně v celé té konstrukci chybí jeden důležitý hráč, a to je GP a „optika“ jeho zájmů.

Je jasné, že USA v roli nástroje GP „dosloužily“, ale GP vidí „hodně daleko“ a už dávno pracoval na tom, aby mu na Východě vyrostl nový oblíbenec – Čína. Čína si svoji roli užívala, rostla rychle a „vysoko“, ale neuvědomovala si, jak rychle se „cukr“ může změnit v „bič“. GP má teď perfektní nástroj k tomu, aby si nového oblíbence „ochočil“, a ukázal mu, koho má poslouchat. A tak se GP „předvádí“ – „podívej, co dokážu za jediný den“ – a Čína se diví…a většina ztrát jde na vrub drobných čínských investorů.

Pro GP je vše, jak má být – Čína je procesu „ochočování“, Rusko trpí a USA – to už je pro GP jen takové zlobivé vřeštící dítko, které se nerado smiřuje s tím, že už není oblíbencem a které je potřeba klepnout přes prsty pokaždé, když by chtělo rozpoutat světovou válku.

A ještě poznámka k Vašemu komentáři „Otázka je, jak z toho vybruslí Rusko – ale třeba GP přijme jeho představu o budoucím světě..“
Myslím, že nepřítel GP je stále stejný – Rusko. GP podle mě nikdy nepřijme představu někoho, kdo stojí v přesné názorové opozici a proti komu po celou svoji existenci bojuje. Mám pocit, že kořeny VP SSSR sahají stejně hluboko… Největší nadějí pro svět je uspořádání, kdy Rusko a jeho filozofie ztělesněná mj. VP SSSR budou „hlavou“ a Čína „svaly“ nového systému. A teď jakoby se hrálo o to, na jakou stranu se Čína přikloní…

San
Návštěvník
San

Velmi dobrý názor,jen si s Vámi dovolím mírně nesouhlasit.
1)Předně nelze oddělovat GP od měny a moci!To prostě nejde,neměl by žádné páky a nástroje pro uplatnění svých představ světového uspořádání!Představte si svět jako pyramidu(ostatně je i na dolarové bankovce) na jejíž základně jsou ty nejchudší státy světa,jak stoupá výš a výš,tak se nám objeví vazalské země dnes spojené v EU,potom těsně pod vrcholem Japonsko,Kanada, VB a na samém vrcholu USA…ale máme zde to oko(dle dolarové bankovky),které jakoby na vše dohlíží a tím je FED(-Banky-Korporace-Zbrojní průmysl!Tak je zabezpečeno financování,případně ochrana zájmů!
2)Politika a moc je uplatnována přes CFR,Trilaterální komisi,Bildeberg a různé ty zřizované Think-tanky.
Je jedna země,kterou jsem nejmenoval…ano je to Izrael!Země,která má naprosto výjimečné vztahy s USA.USA ji za každou cenu brání a chrání… je to pro ně posvátná historická země,pro jejíž vznik se stalo mnoho světových událostí… Já osobně si myslím,že GP bychom měli hledat zde(tedy pokud je to nějaká osoba)

Rusko tj.zcela věc jiná..no ani nevím jak začít 🙂
Podle mě vše začalo rozpadem Sovětského svazu,následovala divoká privatizace,američtí poradci povolaní Jelcinem a bankrot země 1998,tolik v kostce k historii…1999 přichází na politickou scénu p.Putin dlouho sloužil v KGB a určitě poznal,jak se věci mají.Rusko také má dost dobré zpravodajce,kteří jsou doslova zavrtání v USA systému…(nepochybuji,že i USA)
Takže p.Putin dává vlastně celá léta Rusko do pořádku a to jak politiku,ekonomiku,finance,tak i obranu země!Získává nekompromisní podporu lidí v Rusku,ale čím dál více i na Západě…
Samozřejmě hledá spojence,ale také bojuje s lidmi,kteří se zaprodali(stejné jako u nás nebo kdekoliv jinde)…Určitě upozornují Čínu na svém příkladu,co se jim stane,když se moc otevřou USA,proto to nové vymezení proti USA!
A tak VP SSSR je vlastně 2.GP protipol 1.GP !
Přiznám se,že o tom,jak je to v Rusku mnoho knih,videí aj.myslím přeložených a otitulkovaných jsem moc nečetl,neviděl(kromě p.Pjakina),takže pálím od boku selským rozumem!
Podívejme se jen na některé události po rozpadu SSSR a radši dám prostor těm,kteří umí lépe psát tedy odkazy na již napsané:

http://www.zvedavec.org/komentare/2009/10/3348-imperialni-strategie-noveho-svetoveho-radu-puvod-treti-svetove-valky.htm
http://www.zvedavec.org/komentare/2009/11/3374-barevne-revoluce-a-puvod-treti-svetove-valky
http://www.zvedavec.org/komentare/2010/01/3490-3-dil-nova-svetova-valka-pro-novy-svetovy-rad
http://www.zvedavec.org/komentare/2010/01/3494-35-dil-ndash-nova-svetova-valka-pro-novy-svetovy-rad.htm

Jana Černíková
Návštěvník
Jana Černíková

Peníze jsou jedním z nástrojů GP…ale přece právě proto se GP odklání od USA a jejich dolaru. Vy vycházíte z předpokladu, že GP bez nich nemůže obejít, že je nemůže nahradit někým a něčím jiným. Obrazně řečeno – pokud chcete mít šanci vyhrát dostih, nepojedete přece na koni, kterému už dochází dech? USA dosluhují, stejně jako mocenské schéma, které popisujete – jak může jako mocenský nástroj sloužit země, která má obrovský vnitřní i vnější dluh, ekonomiku, která už nemá, kam růst a kterou ještě navíc „podtrhává“ vlastní petrodolar? V případě USA se teď řeší jen dvě věci – aby jeho „ústup ze scény“ způsobil co nejmenší škody zbytku světa a aby se mu nepodařilo rozpoutat světovou válku.

Na druhou stranu, v podobné situaci jako USA (i když ne tak extrémní) se dnes nachází většina vyspělého světa. A méně vyspělé se do podobné situace dostanou, pokud budou fungovat v obdobném systému…včetně Číny. Všechno spěje ke změně celého systému, ale to nebude možné, pokud si většina lidí neuvědomí, že je něco v nepořádku a nebudou požadovat změnu. A aby k tomu došlo, bude se muset stát něco, co se jich začne dostatečně „dotýkat“. Takže v tomto světle všechny ty existující a hrozící krize pro nás mohou být v konečném efektu nejvyšším dobrem – a záleží jen na nás, jak hodně to bude muset „zabolet“, než se věci začnou měnit.

Jinak dění v SSSR/Rusku do nástupu Putina – viz opět působení GP – na netu najdete spoustu informací. VP SSSR je názorovým protipólem GP, nevím, jestli bych ho označovala jako 2.GP, protože on nemá globální mocenské ambice, vychází ze zcela jiné filozofie a odtud také pramení jeho síla. Jestliže GP chce díky svým znalostem ovládat a vysávat celý svět ve svůj prospěch, VP SSSR nabízí alternativu – používat znalosti, moc a sílu vlastního příkladu k tomu, aby i druzí postupně začali nacházet cestu, jak se stát suverénními státy, ve kterých žijí lidé, kteří jsou opravdovými pány svého života. Spolupráce takových zemí potom vychází z průniku jejich národních zájmů a je obohacením pro všechny zúčastněné.

Manicka
Návštěvník
Manicka

Tento clanek se Pozorovatelce velmi povedl, vyborne informace, dobre ozdrojovane. Diky!

Manicka
Návštěvník
Manicka

Chtel jsem rict nasledujici, ale zapomnel jsem to napsat. Cili, ze obdivuju jak Pozorovatelka dokaze posbirat relevantni informace, dat je dohromady, vsechno to stihnout a jeste mit dost casu na dalsi.

Pozorovatel
Návštěvník
Pozorovatel

1) Nechápu proč tolik toužíte po potopení amerického dolaru? Domnívám se že o něj nemá nikdo zájem.
2) Opuštění USD jako světové měny zaznívá téměř výhradně z Ruska (ohrazuje se nicméně i Brazílie popřípadě další latinsko-americké státy). Jaká měna by se mohla stát alternativou (EUR, CNY)?
2) Zlatý rubl je zmiňován již více jak jeden rok, kdy odhadujete jeho zavedení?

Robert
Návštěvník
Robert

Takže chápu to dobře? Čínské burzy padají, růst Číny oslabuje, juan oslabuje, Rusko v recesi, rubl oslabil na polovinu, ropa na minimu, dolar může ještě klidně klesnout o 15% a bude stějně jako před rokem….a výsledek? Čína a Rusko nemá vlastně žádný problém, USA a dolar opět v koncích… Něco mi na tom nehraje:-) A jen na okraj – problémy Číny samozřejmě ovlivňují světovou ekonomiku a nikdo si její problémy nepřeje. Jenže udržovat dvouciferný růst prostě není možné. Čína začíná být drahá, nastává pomalý přesun do Indie… Ale je třeba si uvědomit, že Pozorovatelkou neustále prorokovaný konec dolaru a krach USA by ovlivnil světovou ekonomiku takovým způsobem, jaký si nepřeje vůbec nikdo – tím méně Čína, která je s USA slušně provázaná…

Jana
Návštěvník
Jana

Evidentne ste nečítali článok celý, alebo bez porozumenia a taktiež ste nečítali reakciu Pozorovateľky v diskusii pred vami, ináč by ste nemohli napísať toto:” Takže chápu to dobře? Čínské burzy padají, růst Číny oslabuje, juan oslabuje, Rusko v recesi, rubl oslabil na polovinu, ropa na minimu, dolar může ještě klidně klesnout o 15% a bude stějně jako před rokem….a výsledek? Čína a Rusko nemá vlastně žádný problém, USA a dolar opět v koncích”. Mne z článku jasne vyplýva to, že Čína a Rusko sa drží stratégie, že keď potrebujem s niekým vybabrať a presadiť si svoje záujmy a ekonomika mi to umožňuje, obetujem niečo zo svojej ekonomickej sily teraz, aby som v budúcnosti dosiahol svoje ciele.

Robert
Návštěvník
Robert

Muj prispevek byl v 9:16, Pozorovatelky pozdeji. Obetovat cast ekon. sily ted pro dosazeni pozdejsich cilu? To jste me pobavila:) Rusko dela co muze, aby recese nebyla hlubsi a Cinu jejich zpomaleni a pad burzy taky evidentne netesi. Asi zakryvaci manevr:) Pozorovatelka se snazi nacist co jde, ale obvykle si vybira neprilis duveryhodne, o to vice ji ale vyhovujici zdroje. Jak sama priznava, tak burzam nerozumi, makro-ekonomka zrejme take neni, takze je zde vazna obava, ze clanky nebudou prilis fundovane.

Ian_Rapax
Návštěvník
Ian_Rapax

Holt, někteří lidé neustále vyhlížejí konec světa, jiní zase Aštara Šerana a zdejší komunita se zase opájí představou krachu dolaru a USA. 🙂

Buď shovívavý a ponech jim jejich fetiš. Neber jim ideu, že zlo je cosi vnějšího, fyzického a centralizovaného, na co lze svést vinu za všechnu špatnost světa a především pak tu svou. Něco, co již brzy bude s konečnou platností zničeno a pak již nic nebude stát cestě uskutečnění vize proroka Izajáše: “Vlk bude přebývat s beránkem, pardál si lehne vedle kozlátka, tele a lvíče budou žrát pospolu a malé dítě je bude vodit. Kráva pást se bude s medvědicí, jejich mláďata spolu ulehnou, lev jako býk bude řezanku žvýkat. Kojenec si bude hrát nad dírou zmije a nemluvně sáhne rukou do skrýše jedovatého hada.”

Ať si dál sní. Je to snazší než žít.

Karel
Návštěvník
Karel

To jsou všechno jenom kecy. Kdyby čína skutečně chtěla potopit dolar, tak to udělá během jednoho týdne a nebude to jen takové pošťuchování sem tam občas.