Konec síťové neutrality v USA už má i v Evropě svoji podobu,...

Konec síťové neutrality v USA už má i v Evropě svoji podobu, neomezená data v mobilech určená pouze pro návštěvy vybraných webů! Za návštěvy ostatních webů musíte operátorovi platit a čerpají vám data z balíčků. Cílem je snaha poskytnout lidem přístup “zdarma” jen na prověřené weby a na ty, které si to u operátora rámcově zaplatí!

Konec síťové neutrality v USA už má i v Evropě svoji podobu, neomezená data v mobilech určená pouze pro návštěvy vybraných webů! Za návštěvy ostatních webů musíte operátorovi platit a čerpají vám data z balíčků. Cílem je snaha poskytnout lidem přístup “zdarma” jen na prověřené weby a na ty, které si to u operátora rámcově zaplatí!

Před 3 dny skončila v USA tzv. síťová neutralita [1], tedy komunikační pravidlo internetových operátorů, které zakazovalo upřednostňování nebo zpomalování některých datových paketů ve vztahu k jiným. Tato síťová neutralita zaručovala, že datová komunikace každého člověka bude operátorem zpracována stejně jako komunikace velkých firem a korporací. S koncem síťové neutrality v USA se ovšem toto radikálně změní. V první fázi se to dotkne velkých organizací a společností, které nejvíce zatěžují komunikační infrastrukturu síťových operátorů. Jedná se především o firmy Google, Facebook, Netflix, Amazon a další.

Jejich mohutné datové nároky totiž zatěžují sítě nejvíce a operátoři tak budou moci nyní po těchto firmách požadovat platby navíc, aby jejich data nebyla zpomalována. Problém je v tom, že pevné datové sítě nejsou nafukovací a když internetový provoz roste, propustnost sítí zdaleka neroste stejným tempem. Konec síťové neutrality tak povede k tomu, že velké firmy si zaplatí, aby jejich data byla přenášena rychle a přednostně a zákazníci těchto firem tak nepocítí žádnou změnu, maximálně pocítí vyšší poplatky za služby, nebo více reklamy, ze které firmy jako Google budou poplatky síťovým operátorům platit.

Takhle to bude brzy vypadat. Kdo se bude chtít rychle připojovat na zobrazené služby, bude si muset připlatit ke svému měsíčnímu základovému tarifu.

Jenže co malé firmy a koncoví uživatelé? Jak na tom budou třeba bloggeři nebo provozovatelé malých nezávislých serverů, např. alternativy? V první fázi nikdo nic nepocítí, ale postupně s tím, jak se bude zvyšovat monetizace přenosů dat v internetových sítích, začne docházet k tomu, že jednotlivé menší webové projekty se budou načítat pomaleji a pomaleji. První místo, kde to pocítíte, budou emailové servery u malých společností.

Zatímco Gmail nebo Yahoo vám pojede pořád rychle, protože tyto firmy si zaplatí u síťových operátorů rychlé přenosy, váš malý provider emailu na to peníze mít nebude a stahování pošty z jeho mailových serverů bude utrpením. Ještě více to pocítíte u streamování videí z internetu. Zatímco YouTube videa se budou stahovat a přehrávat rychle, přehrávání videí z alternativních zdrojů jako je třeba ruský rutube.ru bude naprosto nepoužitelné, protože ruský provozovatel nebude mít důvod platit velké peníze evropským operátorům za rychlý přenos dat, protože hlavní klientelu, která rutube generuje zisk, má v Rusku.

Globalisté odříznou americké webové služby od Evropy vlastním nástrojem Američanů, koncem síťové neutrality

To samé ale může postihnout i americké servery a jejich datové služby. Provozovatelé serverů v USA si spočítají, kde mají hlavní portfolio svých klientů, a když uvidí, že jsou to lidé v USA a v Kanadě, nebude důvod platit operátorům v Evropě za rychlá data. Mnoho amerických služeb tak bude v EU eliminováno k nepoužitelnosti, což je součástí plánu globalistů na ukončení americké moci Pax Americana. A konec síťové neutrality v USA jim přesně hraje do noty, protože jestli to někoho postihne nejvíc, budou to evropští zákazníci amerických služeb, což povede v Evropě ke snaze přejít na jiné mimo-americké webové platformy.

Tento proces nepostihne pouze ty americké společnosti, které hrají pro globalistické zájmy jako takové, a to je především firma Google. Konec síťové neutrality tak povede především k omezení amerických platforem v globalizovaném světě, což je typický krok k omezení americké moci ve světě. A je úsměvné sledovat, jak američtí politici tomu ještě tleskají, ale neuvědomují si, že si tím podřezávají pod sebou větev vlivu na informační procesy ve světě.

Vodafone v Německu, různé datové balíčky, kde jsou data zdarma pro vybrané sociální a datové sítě, podle zaměření.

Co je však opravdu znepokojující, to jsou procesy v České republice, která funguje jako experimentální laboratoř s pokusnými myšmi. V Česku totiž už nějakou dobu jede v utajení projekt konce síťové neutrality, který je dovedně marketingově zamaskován, ale ve skutečnosti představuje drakonickou vizi společnosti, kde se k informacím zdarma nedostanete. Společnost O2 a hned po ní Vodafone uvedly v České republice speciální datové balíčky, které nově umožňují neomezené a hlavně rychlé datové připojení do internetu.

Má to ovšem podstatný háček. Toto neomezené rychlé připojení se týká pouze pro přístup na vybrané služby a stránky jako je Facebook, YouTube, Instagram, Snapchat nebo Spotify. A proč zrovna tyto servery a služby? Protože tyto velké firmy si u O2 a Vodafone zaplatily tzv. CDA (Content Delivery Agreement), což je rámcová smlouva, kdy velká nadnárodní společnost zaplatí mobilnímu operátorovi balík peněz za to, že nebude svým mobilním klientům počítat data za přistup ke službám dané nadnárodní společnosti.

Velké nadnárodní firmy zaplatí za koncové uživatele rychlá a neomezená data, zatímco malé firmy na to nebudou mít peníze

V praxi tedy si Google, Facebook nebo Spotify firmy zaplatí u operátorů v ČR určitou sumu, tzn. zaplatí za rychlá data bez omezení pro své zákazníky a mobilní operátor jim potom nestrhává data z balíčku, mají tedy rychlý a neomezený přístup na sociální síť nebo na YouTube. Firma jako Google tak zaplatí peníze za vás, za uživatele. Jenže tohle je v EU zakázané, síťová neutralita v EU stále platí. A tak to mobilní operátoři obešli.

I když nadnárodní firmy zaplatí mobilnímu operátorovi za rychlá data pro vás, mobilní operátor vám navíc naúčtuje službu jako balíček, který si musíte koupit, abyste měli neomezený přístup na tyto služby. Asi si řeknete, proč vám operátor něco účtuje, když už jsou ta data zaplacená Facebookem a dalšími firmami? Je to kvůli legislativní kličce a ochraně operátora před žalobou. Tím, že si koupíte “navíc” neomezená data pro Facebook nebo Spotify, tak tím si kupujete službu od operátora nad rámec jeho standardních provozních podmínek, za které ovšem také platíte. Takže z hlediska striktní datové regulace v EU nejde o upřednostňování dat před jinými, jde pouze o doplněk služby. A to není zakázané.

Malá a velká firma. Bez síťové neutrality bude Vimeo v Evropě brzy v těžké pozici.

Nikdo tak nemůže operátora obvinit z porušení síťové neutrality v EU, že by některá data preferoval před jinými, že by byla zadarmo a jiná placená, protože operátor doručí data stejně rychle v prvním i ve druhém případě, ale vtip je v tom, že u normálního balíčku se spojení ukončí po 30 minutách sledování HD videa z YouTube, protože vyčerpáte datový balíček, zatímco u speciálního tarifu s neomezenými přístupem na YouTube můžete sledovat videa neomezeně dlouho a z datového balíčku se vám nic neodečítá. Síťová neutralita neříká, jak má být co drahé nebo levné, pouze stanovuje, že všechna data v síti si musí být rovná. A v tom je ten háček, pokud si nezaplatíte data, do sítě žádná data od vás ani nepřijdou, takže ani nemohou být zpomalována. To je gól, že?

Operátor tak obchází evropské zákony o síťové neutralitě, ale ve skutečnosti síťovou neutralitu operátor tvrdě pohřbil, protože zatímco video uložené na YouTube vám s neomezeným tarifem data nespotřebovává, video uložené na jiné platformě, např. na Vimeo, vám čerpá data z balíčku. A Vimeo, jako alternativa k YouTube, není tak velká firma a gigant jako YouTube, takže nemá peníze na podpis CDA smlouvy s evropskými mobilními operátory. A protože třeba my na AE News používáme Vimeo, sami chápete, jaké konotace a důsledky toto likvidování neutrality na síti má.

Celulární sítě jsou nafukovací, na rozdíl od metalických a dokonce i optických sítí. Konec síťové neutrality dopadne nejvíce právě na pevná datová připojení

Někdo by mohl namítnout, že na pevných linkách na internetu po kabelu nebo přes WiFi budou data pořád stejně rychlá, protože mobilní sítě jsou specifické, kde je potřeba omezovat velké datové přenosy, aby nezkolabovala síť atd. To sice byla pravda před takovými 10 nebo 15 lety, ale dnes už to neplatí. Propustnost dnešních celulárních sítí je tak obrovská, že už konkuruje propustnosti metalických sítí a brzy již i sítí optický. Je to hlavně díky novým generacím duplexních vysílačů, vysoké kompresi a hlavně uvolňování televizních pásem pro mobilní data. Naopak proto hrozí, že brzy dojde k situaci, kdy provozovatelé pevných sítí, které nejdou tak snadno nafukovat jako sítě mobilní, kde se přidá frekvenční pásmo a tím se propustnost sítě zvětší, začnou omezovat síťovou neutralitu a budou požadovat stejné CDA smlouvy po velkých provozovatelích jako je Google, aby si zaplatili za rychlé spojení. A kdo si nezaplatí, tam budou uživatelovi počítána data v rámci měsíčních balíčků.

Takhle to už dnes vypadá u mobilního Vodafonu. Neomezená data jen pro vybrané weby a sociální sítě.

Cenzura má mnoho podob. A ta nejhorší z nich je ta, kterou nevidíte, která je indukována potají skrze vaší peněženku. Když vám nějaký web čerpá vaše předražená data v mobilu, raději na něj nejdete a otevřete si Facebook nebo CNN, protože tyto firmy si zaplatí u datového operátora CDA. A přesně tohle je cílem globalistů. Donutit finančně lidi, aby nechodili na závadové a malé weby, protože za to budou muset platit ze svých datových balíčků, zatímco přístup na velké mainstreamové servery bude pro člověka grátis, protože poplatky operátorovi zaplatí velká korporace. Čeští mobilní operátoři tak už dávno síťovou neutralitu pohřbili, je jen otázkou času, kdy se toto okopíruje k ostatním síťovým operátorům. Stejně jako si dnes lidé platí proti své vůli Českou televizi, není daleko doba, kdy i proti své vůli si budou platit neomezený datový přístup na vybrané “nezávadové” weby.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Pijack
Návštěvník
Pijack

Globalisté odříznou americké webové služby od Evropy vlastním… ? Tak tomu říkám globalizace. Sežerou se sami navzájem 🙂

Carlos IV
Návštěvník
Carlos IV

Tyhle prvky cenzury Internetu byly prece uz v naplnii smlouvy TTIP, kterou se podarilo jaksi “uzemnit”. Plus tam byla v podstate nemoznost male firmy se soudit s velkou korporaci.
TTIP sice zapadla jako celek ale jeji dilci body si k nam cestu stejne najdou krok za krokem.
Inu mai to kluci globalsti dobre spicitany…

heron
Návštěvník
heron

Situace ze zivota. Panelak, naproti vam na chodbe ciganska rodina. slusne je upozornite, ze se vam jejich chovani nelibi- jste maminka od batolete. Nic to nepomuze, jde te na bytove druzstvo. To vas vyslechne, pozve si hlavu ciganske rodiny, domluvi mu a rekne kdo si stezoval. Tim to zvadne. Nic delat dal nemuzou, leda by celej barak neco podepsal, coz se v panelaku nestane. Nasledne si hlava rodiny mladou krehkou maminku najde pred barakem a inzultuje ji. Strka do ni, vyhrozuje. Jde na policii, ta nic neresi, ze se vlastne nic nestalo. Dal to samozrejme eskaluje. Mazec. Bytak nic, fizlove to bagatelizujou- cekaji az nekomu rupnou nervy az budou mit co resit.
Hej jestli tu je nekdo od vas fizlu, delejte s tim neco. Mate urcite nejaky paky jak je zastrasit. Vyhrozovani neni prdel a strkani matky s ditetem – co vlastne si predstavujete. Az bude mit monokla? Nebo se tu nekdo nasere a spraska je na hromadu a vy mu to spocitate tak, ze podminka nebo kriminal? Fakt parada, pritom to jde resit v zarodku. Rvou tady na sidlisti, kazdej- tedy i vy o nich vite. Jsou to recidivisti. Proste vite o nich a nic. Vubec nic !!!! to je zmar a bezmoc. Clovekovi je ouzko. A prave to eskalovani jsem zazil. Tak to proste dal bude.

Ludva
Návštěvník
Ludva

Pořídit mamince zbrojní průkaz a zbraň a v sebeobraně vystřelit, stačí trefit koleno nebo přirození. Do budoucna nutnost, bránit se této či jiné cizí národnosti.

Zvědavá matka
Návštěvník
Zvědavá matka

E-die, nejde mi odeslat pod Vasim linkem k cl.13….
PIRATI postavili prave na anticenzure a “pravu svobodne kopirovat zverejneny obsah z internetu” svuj BOJ ZA SVOBODU….
a diky duverivym a naivnim mnoha (vesmes mladym a nezkusenym) pratelum IT a uzivatelum siti, se dostali az do Parlamentu…
Zrejme dnes jiz dukladne zformatovani nejenom lacinym zradlem z poslanecke restaurace, a zajezdy za hranice jejich byvalych vsednich dnu, dnes upenlive MLCI!
Dalsi piratsky projekt Soudruhu v utoku na SVOBODU slova a nazoru se podaril, a mnoho ovci spokojene žvýká hambáč pred obrazovkou.. a citi se jako PIRATI! 😉

e-die
Návštěvník
e-die

Tak pár kaček operátorovi mě fakt nevytáčí, to si raději na cestách šlohnu sousedovic vifinu. Z tohoto https://www.lupa.cz/clanky/reforma-copyrightu-a-clanek-13-zpusob-jak-znicit-dnesni-podobu-internetu/ se však posereme. A nejen my na Aeronetu, ale my, všichni na internetu. Je konec, pápá:-(

Blondyn z Londyn
Návštěvník
Blondyn z Londyn

Nehnevajte sa, ale z technického hľadiska je ten článok taký nezmysel že by som musel venovať pol hodiny len vymenovaniu všetkých vecí ktoré sú v ňom nepresne alebo úplne nesprávne.

hirameki
Návštěvník
hirameki

tak, šup, do toho, pracant!

Hum
Návštěvník
Hum

Rusko planuje svoj internet, tak dufajme bude slobodnejsi

Velitel
Návštěvník
Velitel

A take zlaty rubl:)

Voda
Návštěvník
Voda

Zase: nelze říkat Rusko, protože je potřeba vidět, kdo tam co ovládá.

Včera sem paní Pozorovatelka dávala odkaz na ruský web o hlasování OSN ohledně Izraele. No a pod ním byla diskuze. Takových vymazaných příspěvků se opravdu málokde vidí. Cenzura jako hrom. Jak říkám, velice záleží, který sektor je kým ovládán. Uvědomme si, že ruský president si jmenoval nebo mu nadiktovali -nevím – ALE má po volbách opět starou sebranku ve vládě, počínaje Medvěděvem. Jsou to protinárodní podplacenci. Proto životní úroven padá dolů, ceny nahoru, zavírají školy, nemocnice. Rusko jede globalizaci, akorát že po jiné koleji.

martin
Návštěvník
martin

Bude. Konecne budete muset informovat verejnost ve shode s Rozkomnadzorem, a to dokonce nejsvobodneji na svete.

jorg
Návštěvník
jorg

a mezitim v africe :
Google otevre novy “silicon valley” na vyvoje AI v Ghane – “tezba” talentu v africe
(tezba ropy a pracovnich sil pro eu samozrejme pokracuje take)
https://www.cnbc.com/2018/06/14/google-ai-research-center-to-open-in-ghana-africa.html

Milada
Návštěvník