Kolik štamgastů českých hospod čte iDNES? Analýza manipulace veřejného mínění pomocí prefabrikovaného spinu

Zhruba před rokem jsme uveřejnili na AE News rozhovor s jedním ze zaměstnanců renomované české agentury na průzkumy veřejného mínění. Než začnete číst tento článek, ve vlastním zájmu si ten starý rozhovor přečtěte, abyste zde rozuměli některým pojmům a výrazům, které v tomto článku zazní. Budete na konci možná sami překvapeni, jak snadno se v České republice manipuluje s veřejným míněním. Článek vychází jako aktuální reakce na email, který jsme obdrželi už dříve v redakci, kde nás jeden ze čtenářů požádal, abychom ukázali na současném mainstreamu příklad mediální a spinové manipulace.

Prefabrikace vyžaduje homogenní pole respondentů

Server iDnes.cz vyjel dnes po půlnoci s extrémně nebezpečným a manipulativním článkem [1], který je jako vystřižený z rozhovoru, který jsme dělali s panem Petrem před rokem. Spojil jsem se proto s ním teď operativně, protože jsem ho viděl na Skypu a připravili jsme tak pro Vás aktuální reakci na nový prefabrikát iDnesu. Popíšeme si všechny souvislosti a fakta. Probereme si nejprve první odstavec manipulativního průzkumu. Jako první přichází pretext.

propaganda__phony_2012__by_tricycledriveby-d4s5yns.jpg
Základním pilířem jakéhokoliv stroje na propagandu jsou prefabrikované průzkumy veřejného mínění. Propaganda se o ně opírá jako o nezvratná fakta.
Pretext

Základním stavebním kamenem každého prefabrikovaného průzkumu je pretext. Je to vyznačená teze, která předurčuje závěr průzkumu. Je to předpoklad, jakým směrem se průzkum ubíral, a také jaký názor je sugerován čtenáři, který z pretextu vychází. Rozeberme si tedy tento pretext jako první věc.

    Mezi podporovateli protikuřáckého zákona jsou také hospodští štamgasti a problém s ním mnohdy nemají ani sami majitelé restaurací. Vyplývá to z referenda iDNES.cz k zákazu kouření v restauracích a reakcí na jeho výsledky. Doba se změnila, lidé víc cestují a vidí, že to jde, říká dlouhodobý propagátor zákazu kouření Boris Šťastný.

Pretext průzkumu iDNES je velmi nepovedený a profesionálně nezvládnutý. O to lépe se však laikům vysvětluje konstrukce a výstavba prefabrikátu. Všimněte si citace textu. Mezi podporovateli jsou také štamgasti a majitelé hospod. Zde nastává první manipulace v pretextu. Kolik štamgastů, kteří jsou závislí kuřáci, nemá se zákonem na zákaz kouření problém? A kolik majitelů hospod? Jsou tím myšleni provozovatelé penzionů a restaurací, kde se už dnes nekouří? Anebo je tím myšlena i skupina hospod IV. cenové skupiny, kde se na objednání z nápojového lístku dá objednat cokoli, pokud ovšem jde o jeden druh výčepní desítky, myslivce nebo zelenou? Pretext průzkumu PODSOUVÁ veřejnosti Goebbelsovský “macht und richtig” syndrom, tedy že konstatovaní o správnosti ospravedlňuje omezení práv někoho jiného.

Všimněte si poznámky, že DNES lidé více cestují a vidí, že to jde, říká Boris Šťastný. Naprosto nesmyslná implikace je v pretextech prefabrikátů velmi častá. Vzpomeňte na argumenty pro vstup do NATO. Ty tvrdily, že český rozpočet ušetří. Jak se ukazuje, neušetřil ani korunu, viz. požadavky NATO na zvyšování zbrojních výdajů ČR, neprůhledné tendry na vojenskou techniku, miliardové tunely. I v tomto případě se pretext snaží dopředu navodit dojem jakési implikace, že něco z něčeho vyplývá. Zde je tím myšleno, že je jiná doba, lidé jsou moderní a moderní lidé přece nekouří, takže to jde. Je zde odkazováno na výrok politika ODS, který sám o sobě je kontraproduktivní a současně odhaluje pole respondentů průzkumu.

Target Frame

Tento výraz označuje cílovou skupinu respondentů, kterým seznam otázek přistane na stole. Starším výrazem se někdy tato skupina nazývá “audition pool”. Target frame a jeho analýza je nezbytným předpokladem proto, aby prefabrikovaný průzkum vrátil očekávaný výsledek. Abychom si přiblížili, co je to Target frame (dále jen TF), uvedu poněkud přehnaný příklad. Představte si, že uspořádáte průzkum ve Vatikánu na náměstí sv. Petra při mši Urbi et Orbi. Narazíte na TF o velikosti 100 až 250 tisíc respondentů. Pokud provedete průzkum na téma nemanželského sexu nebo interrupcí, máte dopředu zcela jasný výsledek. Bohužel, v případech ne tak zjevných, jako je tento příklad, má mnoho lidí tendenci věřit tomu, že TF je dostatečně reprezentativní a respondenčně pestrý.

    V referendu iDNES.cz se pro zákaz kouření v restauracích vyslovilo 63 % z celkového počtu téměř 117 tisíc hlasujících. Ve vyjádřených názorech překvapivě nerozhodoval ani věk hlasujících, ani to, z jak velkého města byli. Přitom by se dalo předpokládat, že ti z obcí do pěti tisíc obyvatel budou spíš proti zákazu. Politici v debatách totiž často argumentují tím, že zákaz zničí malé vesnické restaurace.

Zde iDNES popisuje Target Frame, který prý použila. Rozhodně nejde o reprezentativní vzorek, ani co by se za nehet vešlo. Důvod je jasný a otázka leží na jazyku: “Proboha, kolik štamgastů z nádražek a vesnických hospod čte na tabletu nebo počítači iDNES?” a tato otázka je možná ještě příliš slabá. Profil čtenářů iDNESu známe, jde o dvě skupiny lidí: 1) Mladí lidé s vysokoškolským a středoškolským vzděláním do 28 let a 2) Čtenáři středního věku 35 až 45 let se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním s vyšší než průměrnou mzdou. Target Frame hlasoval na iDNESu na internetu, což diskvalifikuje právě ty štamgasty a řekněme tu skupinu dělnických profesí, která na internet nechodí, protože chodí do hospody na pivo a cigárko.

maxresdefault.jpg
Systém prefabrikovaných průzkumů a spinových témat vznikl v amerických mainstreamových televizích.

Kolik znáte štamgastů z vesnických hospod, co místo karet a piva drží v ruce tablet nebo iPhone a kontrolují statusy na FB? Takové scénky najdete jinde, třeba v pražských barech pro mladé, v kavárnách apod. Typickým příkladem je Coolna v seriálu TV Nova Ulice. Ale popravdě, kolik takových Coolen už jste na vesnicích a malých městech viděli?

Spin Factor

Výraz možná neznáte, ale co znamená, to určitě víte. Jde o sebepotvrzující argument. Vezmete výsledek prefabrikovaného průzkumu a odkážete na něj jiným tvrzením. Potvrdíte si tedy tezi sami sobě, což je argumentační faul jako blázen, ale v praxi v médiích a v prefabrikovaných průzkumech jde o velmi častý jev. Podívejme se na tvrzení iDNESu.

    Zajímavý je také fakt, že zákazu fandí i samotní štamgasti. Referendum totiž ukázalo, že ti, kteří do hospody chodí denně, byli pro zákaz častěji než ti, co se v hospodě objeví jen výjimečně. Konkrétně pro zákaz kouření by mezi pravidelnými hosty pivnic bylo 66 procent lidí. Z těch, kteří chodí do restaurací jen zřídka, hlasovalo pro zákaz jen 53 procent.

Spin factor vidíte hned v první větě. Zákazu prý fandí i samotní štamgasti. Takové tvrzení je pochopitelně spin factor, protože prefabrikovaný průzkum nic takového nezjistil. Není definováno, co je to “štamgast”. Pokud je tím myšlen pravidelný návštěvník, tak to může být klidně i pan Novák, ředitel Vandrobanky, který do hospody XYZ chodí pravidelně na oběd. A ten opravdu nekouří. A je z tohoto pohledu štamgast svojí pravidelnou docházkou. Ale na venkově je definice štamgasta jiná. Má svůj flek u stolu, má svůj tácek, přichází ihned po rachotě v půl čtvrtý odpoledne a odchází při zavíračce hodinu po půlnoci. Během toho, kdy přijde a tím, kdy odejde, skousne 15 kousků, k tomu pár panáčků, a vyhulí krabku Startek. Definice tohoto štamgasty rozhodně nedává naději na to, že tvrzení o tom, že štamgasti zákazu kouření také fandí, by bylo pravdivé v natolik obecné rovině, aby mohlo být vyvozeno z prefabrikovaného průzkumu jako empirický závěr.

Deviato

Jde o techniku podobnou Spin factoru, ale konstrukce má jiný základ. Deviato je odvozený výraz od anglického “deviate”, odchylovat se, a ve světe prefabrikovaných manipulací jde o metodu posílení pretextu prostřednictvím argumentu, který se odchyluje od cílové skupiny Target Frame. Uvedeme si jednoduchý příklad. Představte si reklamu na zubní pastu, kde jede graf o tom, kolik pacientů z deseti má po měsíci bělejší zuby. Když v tom do toho přijde střih na oblíbenou herečku z televize, která řekne: “Pasta TeethGone4Ever mi umožňuje podávat na jevišti ty nejlepší výkony…“. A přesně toto je metoda “Deviato”. Herečka totiž nemá s pastou nic společného, zuby nemá vlastní, ale profesionální implantáty za půl milionu, ale pouze propůjčuje své jméno značce pasty. Podobně, jako když Jarda Jágr v reklamě na telefon Huawei P8 mluví v reklamě o tvrdé dřině a potom na závěr dává gól pod víko. To je spinová metoda Deviato. Nyní se podívejme na text článku iDNESu.

    Ani samotní majitelé restaurací s protikuřáckým zákonem velký problém nemají. Alespoň podle vyjádření těch, které oslovila MF DNES. „Naše restaurace se se zákazem kouření vyrovná úplně v pohodě,“ říká Radek Strašic, spolumajitel pražské restaurace Mlsnej kocour.

Restaurace Mlsný kocour je restaurant v centru Prahy, do kterého se musí dělat dokonce rezervace dopředu, pokud tam chcete najít volné místo. Opravdu chtějí redaktoři iDnesu o lidech, co tam chodí pravidelně, hovořit jako o štamgastech? Jde o typický deviato spinový argument, který má potvrdit pretext, že restaurace se zákazem kouření nebudou mít problém. Mlsnému kocourovi to opravdu můžeme věřit. Ale co takové nádražky nebo vesnické “kovárny” (nikoliv “kavárny”)? A co jiné restaurace, kde zdaleka nemají takový nával, aby musely lidem rozdávat pořadová čísla a rezervace? Co budou dělat, až jim tam nepřijde 90% hostů kvůli zákazů kouření? Pojedou snad štamgasti místo toho do světa bez cigarety, jak tvrdí pan Boris Šťastný?

idnes-idnes.jpg
Stroj na výrobu spinových témat. Už zdaleka nejen zpravodajský portál…
Positive progress

Každý spin musí ve veřejnosti vyvolat pocit, že prefabrikovaný průzkum ukazuje realitu a že se zakládá na nějakém postupném vývoji, který lze dokladovat. Princip pozitivního vývoje (Positive progress) má za úkol vyvolat pocit, že průzkum odráží realitu a stav ve společnosti. V článku iDNESu je PP (Positive progress) také přítomen.

    To je také významný posun v uvažování. Před osmi lety byli majitelé restaurací vesměs proti. „Jenže doba se změnila. Lidé víc cestují a vidí, že když zavítají do nějaké restaurace v cizině, že se tam nekouří a jde to,“ říká Boris Šťastný, někdejší poslanec za ODS, který jako první před lety přišel s návrhem omezit kouření v restauracích.    Tehdy však neuspěl. „Ve vládě, potažmo mezi úředníky ve zdravotnictví ale přibylo těch, kteří dbají na zdraví lidí. A na podporu od autorit zpětně slyší i veřejnost,“ vysvětluje si příklon k zákazu kouření Šťastný.

Stanovisko sugeruje názor politika, že před osmi lety byli majitelé restaurací “vesměs” proti. Ale doba se změnila. To jsou typické PP modely pro potvrzení předpokladu, který je ale silně subjektivní a neopírá se o žádný empirický model. Slovo “vesměs” by vůbec do argumentace patřit nemělo, protože dehonestuje celé stanovisko. Kdo je to “vesměs”? Je to směs restaurantů s pěti hvězdami a michelinskými kuchaři, které pan Šťastný navštěvuje? A všimněte si, že pan Šťastný se úzkostlivě vyhýbá slovu “hospoda”. Protože mezi restaurací a hospodou je opravdu značný rozdíl. Otázka na tělo: “Sedl by si pan Šťastný do nádražky třeba v Karviné?” A co by mu tam štamgasti řekli na jeho názory o trendech v nóbl zahraničních restaurantech?

Pozitivní vývoj z doby před osmi lety se tedy opírá o “vesměs” tvrzení politika ODS, který rozhodně nepatří mezi patrioty provozoven IV. cenové skupiny. Další obecné tvrzení se týká “lidí” ve vládě a ve zdravotnictví, kteří dbají na zdraví lidí a lidé zpětně slyší na “autority”… Oh, tak toto je argumentační faul, který snad raději pan Šťastný neměl říkat. Autority ve vládě? Lidé na ně slyší? Toto tvrzení ja natolik značný blábol, že ho přejdeme taktním mlčením.

Každopádně PP se snaží navodit vývoj ve správném směru. To posiluje celý prefabrikát, pokud tedy nedojde na argumentační perly, viz. výrok o autoritách ve vládě a o tom, že čeští lidé na ně slyší. Celý prefabrikát uzavírá grafika s koláči, kdy ten největší graf zdůrazňuje žádaný výsledek, zatímco klíčové stanovisko kuřáků, jak oni se dívají na zákaz, je limitován malým koláčkem vlevo dole, kde se ukazuje, že 75% kuřáků je, překvapivě, proti zákazu kouření. Prefabrikát je tak nedokonalým výrobkem, protože má mnoho nedokonalostí a amatérské zpracování. Nicméně obsah doprovodného textu navozuje velmi silné podvědomí ve čtenářovi, že hospody souhlasí se zákazem kouření i v malých obcích, a že se zákazem souhlasí i štamgasti, což není pravda.

Doufám, že jste se v textu zorientovali, a že příště již budete sami schopni analyzovat seriozní průzkumy od zjevných prefabrikátů.

Ve spolupráci s panem Petrem pro AE News napsal

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Jan Hofírek
Návštěvník
Jan Hofírek
Lex DRUID
Návštěvník
Lex DRUID

My mladí kouříme, protože nás to činí dospělými a kouříme o to víc, o co víc nám to zakazují. Náš nejhumanitárnější prezident Václav Havel hulil 80 denně a nikdo si nedovolil ani pípnout.
Za pár let nato se další prezident Miloš Zeman občas zeptá na popelníček a ti co zbožně čuchali Havlův smrad se můžou posrat. Ano, jste to Vy! – neustálí převlíkači kabátů a názorové prostitutky, kdo může za srab v téhle republice. Vaří nás pomalu jako žáby a vy jim v tom pomáháte! Pamatuji doby, kdy bylo ještě mé rozhodnutí, jestli se v autě v zájmu svého bezpečí připoutám nebo ne. MOJE ROZHODNUTÍ! Teď se musí kšírovat i vzadu sedící stoletá tetka Máňa cestou do kostela. A běda jestli ne. SANKCE! Strejda jdoucí večer pár metrů po silnici z konzumu na chajdu, aby si koupil na stará kolena nový šatník s „reflexními prvky“ jinak SANKCE! Cyklistu vyhání ze silnice na nějakou stezku, která je však zároveň pro pěší a kde jdou vedle sebe dvě nány s kočárky a suverénně zabírají celou její šířku, a když je objedete po trávě, tak na vás o pár metrů dál bezpečně čeká venčitel čokla na jedné straně nucené stezky „pro cyklisty“ nerozlučně pevným špagátem spojený se stokilovou dogou na straně druhé. Zákon stanoví, že tu stezku použít musíte, jinak SANKCE! Zato borci na motorových Segwayích nově můžou lítat po chodnících od hospody k hospodě, protože podle nově přijatého zákona to jsou CHODCI. To mi hlava nebere.
Právě o takový uřvaný, snadno manipulovatelný a do svých chromých mozků vládci vložené mantry opakující šmejd jako jsou nyní „vymítači kouření z hospod“, do kterých ani nechodí, protože by tam za svoje názory dostali přes držku, opírají vládci systému své další a další příkazy, nařízení a zákazy, jinak co asi? – SANKCE!
Už nemáme DEMO? Už nemáme ten vysněný kapitalismus s volností podnikání? Nikdo vás blbostí naočkovaní militantní nekuřáci do těch „zahulených pajzlů“ nenutí chodit čuchat produkty hoření legálně zakoupených a svinsky zdaněných tabákových výrobků. Většina z vás ještě nedávno pod Klausovým a Kalouskovým vedením stejně zavile jako nyní vyla o nedotknutelnosti svobodné ruky trhu a teď ji sami popíráte! Tak nám kuřákům nelezte do našich zaplivaných putyk, ona vám přece ta ruka trhu nabídne nekuřácké restaurace! Nebo snad ne? Tak to potom existují jen dvě možná vysvětlení: 1) „Volná ruka trhu“ je lež, stejně jako celý u nás po 89. instalovaný systém a už nám lžou 26 let anebo 2) Pár svátečních návštěvníků, co si dvakrát do měsíce zahraje na „lepší lidi“ a jdou do hospody na jídlo a dvě piva, ty restaurace prostě neuživí.
Taky jste si všimnuli, že názorový fašismus a až psychopatická touha po prosazení svého menšinového názoru se nápadně prolíná právě s takzvanými „sluníčkáři“ a „pražskou kavárnou“? To už jsem měl větší svobodu za minulého režimu, a to nemluvím o tom, že jsem si v tom „nesvobodném“ socialismu přišel když ne nekonečně, tak alespoň o googol bezpečněji.

zombie
Návštěvník
zombie

Já bych ještě připomněl havlova dvorního právníka Otakara Motejla,kterému kancelář ombudsmana vybavili v řádech desítek milionů-včetně nejnovějších komplů nebo těch nejdražších uměleckých děl-pokaždé,když byl v televizi,tak jedině s cigárem v rypáku,popelník mu přetíkal,protože v něm bylo minimálně sto vajglů,to vše samozřejmě v době,kdy už dávno platil zákaz kouření na pracovišti z důvodů “ochrany zaměstnanců”,ale on jako kovaný havlista měl nejspíš výjímku-“no on si tu cigaretku prostě dát musí,tak ho jako takovýho i berme” tenkrát odvětil na divácký dotaz jeden z odpůrců kouření z parlamentu-co na tom,že těch “cigaretek” bylo denně asi 200 a že tím svým hůlením totálně znehodnotil veškeré vybavení jeho velice draze zařízené kanceláře???Já sám jsem kuřák,řekl bych i že silný,ale pocházím z generace,kterou to podle mě mimo kamarádů naučil i ten stát polistopadovým prodejem ČSTP německému majiteli,který do všudypřítomných reklam na jediný západní životní styl s cigaretou Camel z velbloudem nebo Marlboro se zaručeně pravým americkým kovbojem investoval stovky milionů-ten stejný stát,který by lidi jako já dnes nejraději ukamenoval nebo minimálně obvinil za všechno zlo světa,včetně toho globálního oteplování nebo toho,že umírají malé děti na rakovinu nebo hladem

veteranb
Návštěvník
veteranb

Naprosto souhlasím s Lexem DRUIDEM. Pravdivé, logické a vtipné. Jsem nekuřák, ba co víc, jsem poturčenec horší Turka, tedy před 8 lety polepšený kuřák. Přesto musím 100% souhlasit. Když nebudu chtít jít do zakouřené hospody, najdu si takovou, která mi bude vyhovovat. Ale nemohu omezovat jiné, kteří si chtějí to cigárko vychutnat. Je to stále silnější trend vnucovat lidem, co je pro ně lepší, jako by to sami nebyli schopni rozpoznat. Moudra daná (a nařízená)parlamentem – zřejmě to je podstata parlamentní demokracie. To mě nikdy předtím nenapadlo.

cigaretka po ranu
Návštěvník
cigaretka po ranu

Cirou nahodou jsem se musel podivat na hospodu U Bulinu na Francouzske, protoze jsem zapomenul jak daleko je od metra…a koukam jako puk, hospoda ma 20 plusu za to, ze se tam nekouri.
Mozna je nekoureni generacni problem, ono je koureni take v zasade pitomost, kterou kdyz vynechate, se nejen nic nestane, ale bude vam dokonce lepe. Takze bych se nedivil mladezi pod 40, ze ji koureni netahne.
Coby kurakovi mne protikuracky zakon nijak nepopuzuje a nepovazuji ho za totalitni opatreni. Cigareta, jako kazda droga, by mela byt pouzivana ritualne, tedy ne ze nekdo pali jednu od druhe.
Take nevim, proc bych mel mit soucit s hospodskymi, nejak jsem nezaregistroval, ze kdyz mel muj problemy muj obor, ze by se kvuli tomu hospodsti bourili.

zombie
Návštěvník
zombie

Velice dobře napsaný článek,bravo!!!Jinak islámDnes nečtu,nikdy jsem jej nečetl a číst ani nemíním,přenechám to radši ovečkám a soudruhům estébáčka(ne)Bureše..Pro pana Albatrose,máte pravdu,ona praxe z ostatních států ukázala,že to z návštěvností asi opravdu moc nehne,když jen v Británii kvůli tomuto zákonu zkrachovalo asi 20000 hospod a jejich daněplatící majitelé nejspíš skončili na pracáku…A ještě jeden dodatek-pevně doufám,že služební auto pana poslance za ODS Šťastného je šlapací a že si ho svojí lidskou silou pohání nejlépe sám-to aby jeho exhalacemi neotravoval vzduch ostatním lidem,když je to takovej hroznej lidumil a humanista,kterému nejde o nic jiného,než o blaho všeho lidu-ale to už asi ne-vždyť by se to dotklo jeho pohodlí(a pohodlí jemu podobných humanistů) a to se přece nesmí-co na tom,že to jeho služební(nebo i osobní) auto otráví tolik vzduchu,že cigára a doutníky jsou proti tomu absolutní nic???

albatros
Návštěvník
albatros

No to sou ty průzkumy jak ste super inteligent na úrovni, když souhlasíte s režimem a úplnej blbec, když ste proti. Klasicky dodají, že PRO jsou spíše mladí, úspěšní vysokoškoláci s IQ 150, platem 100 tis. měsíčně a PROTI blbci se základním vzděláním a podporovatelé komunistů 😀 To už je taková česká klasika, která tu jede dlouho, alespoň 20 let.

Jinak budu rebel a vim, že se to líbit nebude, ale s tim zákazem souhlasim 😀 Kazit plíce nekuřákům a zaměstnancům jen proto, že se chci naobědvat a v okolí je 1 restaurace z 10 nekuřácká, zbytek kuřáckých a zaměstnanci restaurací co to musej čuchat každej den celou šichtu a kmitat celej den na nohou, tak pardon, ale děte si prostě zapálit před hospodu. Ty 3 minuty to vydržíte. Víme, že ohleduplnost kuřáka vůči nekuřákovi je většinou NULA. Navíc z praxe ostatních států víme, že s návštěvností to nijak zvlášť nehne. Prostě restaurace přestanou smrdět.

TSq
Návštěvník
TSq

albatros : “se chci naobědvat a v okolí je 1 restaurace z 10 nekuřácká”, “Ty 3 minuty to vydržíte.” ..ostatně celý konec Vašeho komentu je dost imperativní, nakazuje, co má druhý dělat, jakou kdo má hospodu provozovat, bez jakékoli vlastní odpovědnosti, jenom že Vy chcete.
A že personál chudák dýchá kouř, nenechte se vysmát, vzal tu práci dobrovolně, vzal anebo snad měl káčko na spánku, když podepisoval pracovní smlouvu 🙂 Argument, že v oblasti není nekuřácká je irelevantní, ať jde tam, kde je, svoboda volby, jak pro personál, tak pro zákazníky ..a zákazníci jsou jediní, kteří nesou peníze, bez nich každý podnikatelský projekt zkrachuje, pak se naplní Vaše “Prostě restaurace přestanou smrdět.”, přestanou, ale budou zavřené anebo se z nich stanou kluby, je to jedno, stejně budou pro Vás, tzn. veřejně nedostupné 😉

albatros
Návštěvník
albatros

Víš co se stalo ve státech kde tohle nařízení funguje už několik let? Vůbec nic, hysterko 😉

TSq
Návštěvník
TSq

Stalo se akorát to, že někdo nařizuje imperativem bez jakékoliv osobní zodpovědnosti, za chvíli mi bude nějaký pitomec nařizovat, jaké mám nosit boty i spoďáry, jak mám souložit, s kým a kde ..to už tu bylo, zřejmě se Vám stýská, mně teda ani náhodou.

albatros
Návštěvník
albatros

Hele už jenom to, že nejsi ochoten zvednout zadek a jít si vykouřit cigáro ven a místo toho necháš personál pěstovat si rakovinu plic anebo hledat jiný zaměstnání což v tomhle banánistánu je strašně snadný a v malých městech zvlášť, tak už tohle o tobě vypovídá úplně všechno. Na čechy musí bejt přísnost, páč jinak se chovaj jako ty.

AK
Návštěvník
Alenn
Návštěvník
Alenn

Zde nejde o protikuřáckou kampaň, ale především o podávání informací a manipulování veřejným míněním, osobně bych byl rád, kdyby vedle aeronetu vnikla jiná stránka zabývající se pouze vyvracením této mediální špíny.

Akrij
Návštěvník
Akrij

No vždyť ona tahle hra na demokracii má hlavní smysl v tom, aby se lidi moc nebouřili.
Diktátor se pro něco rozhodne, pak to uzákoní a vymáhá. Když se to lidem nelíbí tak hrozí, že se budou bouřit a diktátora svrhnou.
V demokracii se vrchnost pro něco rozhodne, pak začne přesvědčovat veřejnost, že jde o její dobro, přidá pár průzkumů jakože většina souhlasí, pak to uzákoní a vymáhá. Když se to lidem nelíbí tak mají smůlu, protože “většina s tím souhlasí”.

sirbobo
Návštěvník
sirbobo

Pan redaktor je také vedle jako průzkum Idnes. Pomalu 80% národa nekouří a jsou neustále obtěžováni smradem, který se ani nedá nazvat tabákový. Jinak tady u mého bydliště se otevřela nekuřácká restaurace a ti, co chodili do zasmraděné hospody v blízkosti, se pomalu přemýsťují sem do nekuřácké. A vůbec jim nedělá problém si jít zapálit ven.

KevSpa
Návštěvník
KevSpa

Já tohle nařizování a birokracii nechápu. Proč to nenechat na majitelích těch hospod/restaurací, jak se vypořádají s kouřením? Je pak snad na lidech, kam budou chodit, a když jim někde bude vadit smrad z cigaret, najdou si restauraci, kde se nekouří. Venku jakože kouřem nikdo nikoho neobtěžuje? Jediné, co bych pak chtěla, je, aby byl přehled o tom, jak se k tomu jaká restaurace staví. Ale to bych opět nedělala nařízením, ale prostě doporučením…
Za chvíli někdo může přijít s tím, že se smí prodat jen 5 piv na osobu, protože pak lidi většinou dělají bordel a hluk.
Majitel restaurace/hospody je podnikatel, těch podniků je tuna, proč jim nařizovat, na jaké lidi se mají zaměřovat? Přeci vedle sebe můžou existovat kuřácké a nekuřácké hospody. Popřípadě hospody, kde se nekouří během poledne v době obědů. Nebo hospody, kde jsou oddělené prostory (opravdu oddělené). Podle mě jsou mnohem důležitější věci k řešení, než tento nesmysl, který by si měli lidé řešit sami podle preferencí.

TSq
Návštěvník
TSq

Přesně, jak píšete, začne se nařizovat cokoliv, že škodí anebo že je tělu prospěšné ..a kde je svoboda rozhodnutí jedince, budu slušný v pr .. prosceniu.

jerry
Návštěvník
jerry

sirbobo – máte štěstí, že ve vaší blízkosti jsou oba typy restauračních zařízení ( nekuřácká restaurace a kuřácká hospoda ) sám to tak dělíte a máte demokraticky na výběr, ale Vy se prostě budete cpát přesně do hospody, která Vám bude proti nosíku jen z toho důvodu, je demokracie a na mém názoru záleží a nechci být obtěžován smradem v provozovně kam podle logiky věci nemám lést i když je nekuřácký provoz o pár kroků dále ale tam přeci není zábava.
Hosté a majitel zařízení se mají rozhodnout i takzvaná volná ruka trhu, jaký provoz budu provozovat či navštěvovat.

JazzBoo
Návštěvník
JazzBoo

Doufáte marně. Nezorientovali a rozeznat lži jsme byli schopni i předtím.
Zamýšleli jste se před napsáním tohoto elaborátu, kolik štamgastů českých hospod čte Aeronet a koho tímhle elaborátem chcete oslovit?
Specialisty co ty pruzkumy manipulují a problematiku dobře znají, nebo „štamgasty českých hospod“, které na každém kroku někdo odrbává?
Seriózní pruzkum neexsistuje. Průzkumy nejsou zadarmo.

Nobody
Návštěvník
Nobody

No, možná a pravděpodobně mnoho štamgastů z vesnických hospod Aeronet nečte. Ale jsou lidé, kteří tento článek, protože je velmi zajímavý, převezmou a publikují na svých webech. Z jejich webů si to zase stáhnou jiní Admini atd. Takže se pak v průběhu krátké doby ten článek objeví na desítkách českých webů a někdo k tomu utrousí poznámku na Facebooku, Twiteru atd. Ti štamgasti ani tam to pravděpodobně nebudou číst. Ale jejich děti a vnuci nejspíše ano. Pak stačí říct – hele táto (dědo) tady se píše o tom tvým kouření, jak vám to zakázali. Takto to v životě běžně chodí. A pokud se týká, poměrně odborného obsahu, nepodceňujte ty štamgasty z vesnických hospod. Možná byste se divil, kdo všechno tam chodí. Ono, ne jenom u šachů, ale i u mariáše musíte umět myslet pár kol dopředu.

JazzBoo
Návštěvník
JazzBoo

Máte naprostou pravdu s tím pak, i s tím minulým časem.
V době kdy se děda konečně doví jak s ním zase vydrbali, bude vrchnost „vynalézat“ již novou buzeraci na otroky.
Jinak si to pletete, šachy i mariáš mají pravidla. Ti prolhaní hajzlové žádná pravidla nemají. Proto to nebude o myšlení, ale o cítění. Štamgasti z vesnických hospod nemají tak potlačené přirozené vnímání světa. Tu lež rozeznají lépe.
Takže se shodneme, že tady nejde o vyřešní problému, ale o navození dojmu řešení s tendencí potlačit přirozené rozlišovací schopnosti.

Pol
Návštěvník
Pol

Re JazzBoo : jak vidím, tak vás článek pana VK totálně rozsekal :)))) máte vztek, že ten váš propagandistický plátek Iděs bude lidem leda tak pro prdel :))). LžiDnes navštěvují už jen nemyslící havloidi.