Jakýpak „obchod“ Turecko asi uzavřelo s USA, Ruskem a Íránem o Kurdech,...

Jakýpak „obchod“ Turecko asi uzavřelo s USA, Ruskem a Íránem o Kurdech, IS a Sýrii? A o čem chce jednat s Čínou?

Jakýpak „obchod“ Turecko asi uzavřelo s USA, Ruskem a Íránem o Kurdech, IS a Sýrii? A o čem chce jednat s Čínou?

Dění kolem Turecka, Kurdů a IS považuji v současnosti za nejdůležitější. Vkládám zde proto pohled odborníka na Sýrii a Blízký Východ, Terezy Spencerové. 

Turecko oficiálně vstoupilo do války v Sýrii a zahájilo nálety na pozice Islámského státu (Daeše) i kurdských oddílů na syrském území. Paradoxní je, že hlavní příčinou turecké proměny z patrona IS v jeho nepřítele, není ani tak Daeš jako takový, ale Kurdové. A Kurdové jsou přitom snad nejúspěšnější silou bojující proti Daeši…

Celý ten turecký veletoč započal v půli června, kdy oddíly YPG, ozbrojeného křídla syrské odnože Strany kurdských pracujících (PKK), ovládly Kobani, pohraniční Tal Abjád, vstoupily do syrské provincie Rakká, která je považována za „hlavní město“ IS v Sýrii, a vytlačily Daeš i z dalších bašt. Ve výsledku tak nejenže propojili dva ze tří svých „kantonů“ na severu Sýrie, ale ovládli zároveň asi polovinu ze zhruba osmisetkilometrové hranice mezi Sýrií a Tureckem, přičemž se objevila i možnost ovládnutí hranice celé – Islámský stát totiž nečelí jen problémům na bojišti, ale musí navíc „řešit“ i sílící nespokojenost svých vesměs nedobrovolných „občanů“ či paniku ve svých vlastních řadách.

Turecký prezident Recep Erdogan k vzestupu Kurdů zdůraznil, že Ankara nikdy nedopustí vznik nezávislého kurdského státu na syrském území a hned na to se začaly objevovat (a vzápětí dementovat) zprávy o blížícím se vstupu turecké armády do Sýrie k bojům proti Kurdům.

Erdoganova politika ve válce v Sýrii od samého počátku směřovala proti Kurdům, stejně jako Bašáru Asadovi, přičemž v kostce platí, že turecká podpora Daeši měla pomoci svrhnout (vůči Kurdům benevolentního a v některých oblastechspolubojujícího) Asada, přičemž se v Ankaře počítalo, že sunnitský (nacionalistický) režim, který by se poté chopil moci v Damašku, by se s Kurdy už nějak vypořádal. Dva trumfy za cenu jednoho.

Bez ohledu na nesouhlas armády i parlamentní opozice turecká provládní média otevřeně napadla Spojené státy za podporu syrským Kurdům, vyhlášeny byly „nepřekročitelné červené čáry“, které měly ospravedlnit tureckou agresi do Sýrie, a k tomu Erdogan prohlásil, že Islámský stát „možná jsou teroristé“, ale totéž prý platí i pro syrské Kurdy nebo režim Bašára Asada. (Drobná odbočka: Bylo by racionální mezi teroristy zařadit i Turecko, člena NATO, jehož tajné služby stály za sarinovým masakrem u Damašku ze srpna 2013, a přinejmenším donedávna podporovaly a cvičily bojovníky prokazatelně teroristického Daeše a poskytovaly jim bezpečné útočiště. A samozřejmě i Spojené státy, které na IS sázely už v roce 2012… Místo toho se ale vedle Al Kajdy či Daeše na inflačních seznamech teroristů kromě doněckých rebelů objevují už třeba iaktivisté z Occupy London, demonstranti ve Španělsku nebo – po přijetí drastického špiclovacího zákona — fakticky všichni občané Francie…)

Na dvou frontách

Nicméně, než se Erdogan – citelně oslabený po nedávném Pyrrhově vítězství v parlamentních volbách, v nichž ztratil svou ústavní většinu právě na úkor především kurdských stran – stihl probít vnitropolitickou houštinou a nesouhlasící generalitou až k útokům na syrské Kurdy, do „hry“ vstoupil Daeš. Sebevražedný útočník v příhraničním Suruči zavraždil přes 30 tureckých levicových studentů a dalších víc než 100 jich zranil – mířili do válkou zničeného kurdského Kobání jako dobrovolníci stavět mateřskou školku a dětskou kliniku. Se zmařením těchto plánů by se Erdoganovo svědomí nejspíš asi ještě srovnalo – vše, co „nepomáhá“ Kurdům, je jeho vítězstvím – ale nereagovat na to, jak jeho předpokládané „loutky“ z Daeše masakrují turecké občany nemohl, tím spíš, že další bomba od IS v pohraničí už mířila rovnou na budovujeho vlastní strany AKP. Jinými slovy, zatímco se Erdogan soustředil na Kurdy, válku mu vyhlásil Islámský stát.

Masakr v Suruči tak přišel ve fázi přehodnocování turecké politiky vůči válce v Sýrii a dodal chystané strategii pro sever Sýrie a vztahům vůči Daeši nový impuls. Ankara oznámila, že nedovolí Daeši nebo Kurdům postoupit na území západně od Eufratu, a informovala o tom Rusko a Írán, dva hlavní zahraniční spojence Damašku. Chyběl jí ale souhlas Spojených států, byť právě o něm se jednalo při nedávné návštěvě zvláštního Obamova vyslance, generála Johna Allena, v Ankaře – Turecko mu znovu připomnělo úmysl vyhlásit nad severem Sýrie bezletovou zónu, tzv. nárazníkové pásmo dlouhé 100 a hluboké 40 kilometrů, z nichž by turecká armáda bojovala jen v mimořádných situacích, a jako odměnu Pentagonu nabídlo jeho letectvu k útokům proti Daešidvě své letecké základny. Spojené státy přímý vstup člena NATO do války v Sýrii – kvůli možnému vyostření mezinárodní situace — zatím odmítaly a ještě minulý týden kurdské pešmergy z Iráku vydávaly za modelovou sílu k boji proti Daeši, ale přitom všem se současně – a zcela protichůdně — snaží vyhovět i Ankaře, a tak nařídily všem svým spojencům ukončit dodávky zbraní syrským Kurdům, s nimiž by mohli bojovat proti Daeši.

Pak si ale minulý týden zavolali Erdogan s Obamou, USA najednou zjistily, že Turecko má právo bránit se také proti Kurdům a události se daly do pohybu: při raziích po celém Turecku jsou po stovkách zatýkáni skuteční nebo i jen údajní sympatizanti Daeše, nejméně 75 tureckých stíhaček odstartovalo bombardovat cíle Daeše na syrském území, jehož určité části právě Turecko – pokud nezasáhne „velký blesk“ z Washingtonu — vyhlásí za „bezpečné zóny“. Turecká armáda se zapojila i do prvních přeshraničních přestřelek s Daešem, ale současně zacílila také na pozice pešmergů nejen v Sýrii, ale i v iráckém Kurdistánu. Jeho prezident Masúd Barzání volá po míru coby jediném způsobu řešení situace, ale to už v Diyarbakiru v tureckém Kurdistánu propukly masové protesty tamních aktivistů, přičemž Ankara hlásí dva mrtvé vojáky, kteří byli zabiti při přepadové akci, a dva mrtvé policisty, kteří podle PKK pracovali pro Daeš.

Jakýpak „obchod“ Turecko asi uzavřelo s USA, Ruskem a Íránem o Kurdech, IS a Sýrii? A o čem chce jednat s Čínou?

Veškerou vinu za vše, co bude následovat, Turecko přičítá bojovníkům PKK. Faktem je, že PKK po prvních tureckých útocích konstatovala, že dodržovat dál (dva roky trvající) příměří s Ankarou už nemá smysl. Jako by tyto dvě fronty – proti Daeši a Kurdům – tureckému vedení nestačily, policie slzným plynem a gumovými projektily zaútočila také na účastníky istanbulské demonstrace proti Islámskému státu… A zatímco krátce po zahájení tureckých náletů proti Kurdům se do ulic mnoha evropských měst vydali prokurdští aktivisté, na žádost Ankary se v úterý sejde vedení NATO. Bude na základě 4. bodu své charty jednat o „ohrožení územní celistvosti“ Turecka, 5. bod, tedy „slavný“ předpoklad, že ostatní členové NATO budou bránit svého napadeného člena, na pořadu zatím není. (I když, náletů proti Daeši v Sýrii se z aliančních států „na zapřenou“ zúčastnili už i britští piloti. Mimochodem, věděli jste, že na celém světe je jen 22 zemí, proti nimž Británie ještě nikdy nepodnikla invazi?)

Vše jen kvůli volbám?

Ale zpět k Recepu Erdoganovi a jeho nynější „velké hře“. Svým odmítáním připojit se k americké „válce proti Islámskému státu“ sám ze syrských Kurdů udělal jedny z hlavních spojenců USA v syrské válce, stejně jako svým odmítnutím poskytnout v roce 2003 turecké území západním jednotkám k agresi proti Iráku posílil vazby tamních Kurdů s USA a ve finále tak přispěl k tomu, že dnes existuje irácký Kurdistán, oficiálně jen autonomní, ale fakticky nezávislé území.

Odpověď na otázku, zda si Erdogan současným bojem proti Daeši i Kurdům neukousl příliš velké sousto, je zatím předčasná, stejně jako není jasné, do jaké míry má turecká tajná služba na Daeš ještě vliv, do jaké míry je Daeš infiltrován v turecké společnosti a kolik masakrů podobných tomu ze Suruče je s to znovu a znovu opakovat. Možná jsou to ale vše rizika, která je Erdogan ochoten podstoupit, aby znovu pevně ovládl moc v zemi. V kostce: Po „nevítězných“ volbách odvolal svého premiéra Ahmeta Davutoglua z funkce poté, co obhajoval vládní koalici s tradiční opoziční Republikánskou lidovou stranou, zatímco prezident sám dává přednost předčasným volbám, údajně listopadovým. Válka s PKK podle jeho propočtů může zcela utlumit hlasy umírněných kurdských stran, které Erdogana připravily o mocenský monopol, a v opakovaném hlasování proto už třeba Lidová demokratická strana (HDP) svých 13 procent zopakovat nemusí…

Sázky jsou to ale vysoké a stejně vysoká je i pravděpodobnost prohry.

PS. Zatímco kurdské oddíly v Sýrii hlásí další úspěchy na úkor Daeše, zdá se být pozoruhodnou reakce Damašku. Při předchozích tureckých vpádech na své území vždy vydával protestní prohlášení o nepřijatelnosti agresí, nyní ale Bašár Asad hovoří o potížích s nedostatkem vojáků v řadách vládní armády. Důsledkem jsou strategické přesuny k důležitým oblastem a opouštění těch méně důležitých, amnestie pro dezertéry nebo vznik nových regionálních provládních oddílů… Syrský prezident přitom coby zbytečnostodmítl jakýkoli politický proces, který by nestál na „boji proti terorismu“, čímž navázal na dřívější podporuruské politice „vytváření nových aliancí“ v regionu. S tím možná souvisí nejen aktuální sbližování mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, které nabírá reálnějších podob, syrský úmysl vstoupit do „ruské“ Euroasijské ekonomické unie, ale samozřejmě i dohoda USA s Íránem o jeho jaderném programu a všechny její doprovodné „handly“, které se podle všeho projevují až na Ukrajině… Jakýpak „obchod“ Turecko nyní asi tak uzavřelo s USA, Ruskem a Íránem o Kurdech, Daeši a Sýrii?

Vyšlo 27. července 2015 na Literární noviny

Požádá Turecko o pomoc Čínu?

Na 28.-30. července je naplánována návštěva prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana v Číně. „Během návštěvy v Pekingu prezident Turecka Recep Erdogan se pokusí získat podporu svého jednání v boji proti IS a pro udržení vnitřní politické stability v zemi. Čína, stejně jako Rusko, se s opatrností dívá na to, jak se vede boj s IS. Proč? Protože potenciální hrozba islámského terorismu pro tyto země existuje. Máme na mysli především islámské obyvatelstvo, žijící v Číně. Neutralizovat a zabezpečit se před jakýmsi vlivem IS, to je samozřejmě úkol”, — řekl Tarasov.

Mezitím Čína nepřijala návrh USA na vstup do koalice proti IS. Distancuje se od jejich podpory. Takže, v jaké formě Si Ťin-pchin bude solidární s jednáním Erdogana v otázce obrany suverenity a územní celistvosti Turecka — to je velká otázka návštěvy (zdroj a více zde) .

Vložila:  – Pozorovatelka –   28.7.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
LIKAN1975
Návštěvník
LIKAN1975

Když Kurdové vstoupili do boje s IS a naše vláda jim směle poslala trochu nábojů. No trochu, naše letadla to neunesla, tak si půjčily cizí. Říkal jsem si, že něco nebude v pořádku. Proč Turecko, které zabralo část bývalého území Kurdů mlčí?
Pak se povedl útok a Kurdové dobili důležité pozice a území. Celí svět se radoval, jak IS dostává na prdel.
Nyní již celí svět podporuje Turecko a nenápadně se otáčí před likvidací Kurdských bojových složek. Budeme se pouze dívat, jak padají rakety na pozice IS a Kurdů. Poměr bude 1:10, dokud se svět nevzpamatuje.
Připomíná mi to válku v Bosně, tenkrát Modré barety se pouze otočily a za jejich zády byli rozděleni muži, ženy a děti. Pak muže a jiné postříleli přímo před očima jednotek OSN.
Které se pak museli sami zachraňovat před likvidací při útoku na jejich pozice.
Takže svět se buď vzpamatuje, nebo nás IS převálcuje a budeme se divit kdo a jaké náboženství bude vládnout v Evropě a v USA. Tam jeden muslim už u moci je.

zombie
Návštěvník
zombie

Mohl by mi někdo vysvětlit následující??Nejlépe někdo z demokratických a havlistických špiclů,kteří hlídají tento web jako ostříži,protože myslím,že nikdo kromě nich mi asi odpovědět nedokáže a myslím,že i jiní lidé co navštěvují tento web si tuto otázku položili také?Vůbec nejlepší by bylo,kdyby mi odpověděl sám nejvyžší činitel v ČR u NATO-plesniví židobolševik Petr Pavel(nebo je to obráceně?),pokud to čte-a ta otázka zní:vláda ČR,mimo jiné členské země NATO,neustále brečící,že její armádě chybí snad ůplně všechno vybavení,včetně munice,pošle kurdským bojovníkům miliony kusů nábojů zcela zdarma(to znamená za naše peníze) a jiná členská země toho stejnýho NATO-Turecko ty stejný lidi bombarduje-já absolutně nechápu smysl tady té demokratické šaškárny a absolutně nechápu pointu tohoto počínání,tak se ptám,jestli by mi toto mohl alespoň trošku normálně a logicky někdo vysvětlit,protože můj antidemokratický a antihumanistický mozek tuto “strategii” absolutně není schopen pochopit-a když to tak sleduju,myslím,že představitelé armád Varšavské smlouvy proti špičkám NATO vynikali naprosto geniální inteligencí…

Shimi
Návštěvník
Shimi

Admin: Kuwa drát, už mě to přestává bavit. Opět byl můj příspěvek lapen Akismetem. Jak je to dlouho, co jsme to spolu řešili? Týden, dva? Chyba byla údajně v mé IP adrese, která byla vyhodnocena jako závadová. Tak jsem se přihlásil přes jiného poskytovatele s jinou IP a vše běželo perfektně. Asi abych nevyšel ze cviku, tak jsem byl dnes opět lapen. Jak je to možné?

Vedoucí kolotoče
Editor

Nevím, jestli vás to uklidní, ale Akismet zadržuje v komentářích i moje příspěvky, a to jsem šéfredaktor. Podle admina je problém v adaptivním filtru, který se učí, co je a co není spam. Akismet mění (aktualizuje) adaptivní filtr na svých serverech podle pozorování asi dvakrát do měsíce, protože věci, co mi procházeli Akismetem na počátku měsíce, koncem už neprojdou. Akismet je adaptivní komunitní filtr, do kterého přispívají miliony lidí z celého světa a adaptivní filtr se tak z těchto vstupních údajů průběžně učí, co je a co není spam. Admin mi to vysvětloval, že když určité procento serverů z ČR, které používají Akismet, nahlásí závadné komentáře serverům Akismetu, které obsahují podobná slova, dojde k jejich aproximizaci a začlenění do adaptivního filtru pro české texty a české servery. Pokud lidé hodně spamují a trolují pod články s Karlem Schwarzenbergem, Akismet začne po určité době zadržovat všechny komentáře, kde se vyskytuje slovo “Karel” anebo “Schwarzenberg”. Problém je v tom, že my nevíme, jaká slova (nebo jejich kombinace) spouští zásah Akismetu, že komentář zadrží. Někdy stačí změnit IP adresu, ale tím dojde jen k resetu adaptivního profilu na Akisemtu, že začne Vaši IP identitu profilovat znovu a po určité době se “naučí”, co je normální u vás a co není a začne zachytávat příspěvky znovu.

Shimi
Návštěvník
Shimi

VK: Díky za snahu, ale tohle mě fakt neuklidní, protože tyhle interní záležitosti mě jako uživatele vážně nezajímají. A když tak čtu to info o Akismetu, tak mi to už pomalu připadá jako umělá inteligence. Aby nakonec časem Akismet nebyl chytřejší než my všichni dohromady 🙂 A řekl bych, že to otravuje i samotného admina, když musí ručně schvalovat 2/3 příspěvků. To je potom na zamyšlení, jestli nepřejít na nějaký jiný systém. Jinak jsem AE News předevčírem poslal nějaký ten bakšiš, tak doufám, že to finančně ustojíte.

Administrator
Admin

Trochu bych to doplnil: Akismet nebere v potaz jenom to, co napíšete do komentáře, ale také jak to napíšete, odkud to napíšete a v jakou dobu. Adaptivní filtr se prostě naučí, že píšete komentáře o rozsahu cca. 80 slov. Když potom přijdete a napíšete komentář o délce 320 slov, Akismet komentář zadrží, protože mu to přijde podezřelé a nestandardní z vaší strany. Adpativní filtr se učí, co je normální ve vašem podání v určité časové periodě a poté se tím řídí. Akismet se učí i z jiných komentářů a přebírá pravidla. Když systém zadržuje komentáře, učí se od posledních zadržených komentářů, které jsem nepovolil, protože byly sprosté nebo to byl trolling. A nikdo netuší, jak se na těchto komentářích Akismet vlastně zpětně učí.

Nic lepšího než Akismet pro naší platformu není, jiné analytické systémy jsou na tom ještě hůře s inteligencí a vzhledem k objemu trollů, kteří se snaží bourat diskuse na AE News každý den, není možné Akismet zrušit, protože to bych potom musel začít ručně moderovat všechny příspěvky a to by vadilo úplně všem.

Za poslaný “bakšiš” moc děkujeme a jsme moc rádi, že čtenáři na nás nezapomínají.

Pozorovatelka
Návštěvník
Pozorovatelka

Mě dnes systém celý den nepustil na přihlášení a následně mě zablokoval – říká, že to mám zkusit zítra. Tak hlásím, že jsem zablokovaná.

Administrator
Admin

Captcha se totálně podělala, zablokovala i mně. Poslal jsem jí k čertu, takže už by to mělo jít.

Pavel
Návštěvník
Pavel

Opravdu jste to s tím “špiclováním” dotáhli k dokonalosti, gratuluji. Snad kouzlem nechtěného. Rozhoduje a myslí za vás umělá inteligence. Takhle špatné to dosud na jiných fórech zaplaťpánbu není. Už mi akismet také zadržel spoustu příspěvků.
A to ještě netušíte, co Akismet odesílá kamsi do své databáze.

Administrator
Admin

Poděkujte trollům, kteří zaplavují diskuse bordelem tak rychle, že to ani já jako admin nestíhám mazat, a tak nastupují technologie, které se o tento problém mají postarat samy. Akismet není zase až tak špatný, spammery zadržuje s přesností blízko 99.9% a Vanguard zatím nepustil ani jednoho trolla, takže má úspěšnost 100%. Mrzuté je to v situacích, kdy lidé použijí neexistující email do diskuse anebo mají internet, který nevrací reverzní hostname s IP adresou. Takové uživatele si Akismet i Vanguard zaindexuje a kontroluje jejich komentáře podrobněji. Adaptivní filtr se učí ze slov lokálně u nás, nikam se nic neodesílá. Odesílají se pouze statistiky o četnosti zadržených slov a odesílání je anonymní bez IP adres, bez emailů, bez URL linku článku.

Na jiných fórech je to mnohem horší, protože tam se s Vámi adminové odmítnou o těchto věcech bavit úplně, tady u nás víte, na čem jste. Pokud se bojíte umělé inteligence, nespouštějte raději ani webový prohlížeč, protože Google, Facebook, persistent cookies a analytické profily AdSense o vás ví tisíckrát více při pouhém načtení jakéhokoliv webu, než náš primitivní Akismet s Vanguardem, které pouze procházejí text a hledají v něm závadná slova, což nemá s umělou inteligencí nic společného.

Pavel
Návštěvník
Pavel

Děkuji za odpověď a za publikování mého příspěvku.

Jako programátor se umělé inteligence nebojím. Reverzní IP adresu skutečně nemám, protože mám připojení ze sítě CZfree. Mě Akismet zachytí skoro každý příspěvek.

Ano máte pravdu, každého trola to skutečně zachytí, ale také mě to zachytí téměř 100% příspěvků. V teorii umělé inteligence se to nazývá “False positive”. Pokud mi antivirus označí každý druhý soubor za zavirovaný, tak je situace ještě horší než kdyby neoznačil nic. Captha už je sama od sebe dost silná proti botům.

Podstata trollingu je psychologická. klidně bych na to téma mohl napsat více. Ve zkratce jsou mezi námi tací, kteří se baví, když lidi rozhádají proti sobě. Ale při použití tak mocných dvojsečných nástrojů na obranu trolové téměř vyhráli.

Už jsem párkrát někam poslal Email a začal jsem dostávat tuny spamů. Úsměvné jsou ty čínské psané obrázkovým písmem. Vy to pravděpodobně neděláte, ale i tak je dobré zadávat mail jen tehdy, když je to nezbytně nutné.

xerox
Návštěvník
xerox

,, Francouzská ústavní rada legalizovala masový dohled a potvrdila tak historický úpadek základních lidských práv

Zákon francouzské tajné službě umožňuje napíchnout telefony, hackovat počítače, sbírat a analyzovat data milionů občanů, tajně odposlouchávat a sledovat pomocí kamer a mikrofonů všechny lidi, kteří jsou „podezřelí z terorismu“, aniž by bylo třeba – – – soudního příkazu – – –
Vláda také může povolit sledování z „důvodů tak vágních, jako jsou :
– zásadní zahraniční zájmy
– zabránit organizované neposlušnosti ,,
http://goo.gl/EQkADr

už je to tady … poté co ve španělsku schválili podobný dohled nad internetem s možností likvidačních astronomických pokut , prosadili si to demokrati i ve francii , podobně je na tom již dávno země svobody na čele s černou hlavou bez rodného listu , nepochybně to platí v té či jiné podobě , ale zatím skrytě a bez sankcí ve všech demo státech … jaký to radostný demorej …

vzpomínám si , že jedna ze zásadních výhrad proti tzv. totalitě byla , že tajná policie sledovala a dělala problémy tzv. politickým odpůrcům … a hle , demokrati se drží u moci podobným způsobem …

pitoreskní na tom celém je , že někteří zoufalci si toužebně přejí jako bonus ještě jakési přímé demo , aby nutili lidi a společnost se zabývat nesmyslnými referendy o jasných nebo nepodstatných věcech , nebo naopak konfliktních tématech , aby tím společnost rozhádali , zaměstnali , odvrátili její zájem a unavili , aby neměla čas přemýšlet a protestovat nad podstatnými věcmi …
ale klíčové otázky jako je směřování a orientace státu a to jak politické tak ekonomické a vojenské i nadále zůstalo pouze v rukou elitářských demokratů …

Shimi
Návštěvník
Shimi

xerox: K té přímé demokracii. Kdo jiný by měl o společnosti rozhodovat než společnost sama? Co konkrétně je na tom pitoreskního či zoufalého? Zoufalý, respektive naprosto zničující, je systém zastupitelské demokracie jehož výsledkem jsou přesně ty absurdity, které popisuješ v komentáři. V přímé demokracii by takové zrůdnosti nikdy neprošly.

xerox
Návštěvník
xerox

Shimi … možná se v té vaší přímé demo bude plošně tykat , ale zatím v ní nejsme …
jinak pokud jste nepochopil vějičku zvoucí se přímá demo , tak vězte že princip spočívá v tom , že vás demokrat nechá hlasovat o kravině typu jestli např. ufo smí přistát v pšenici nebo i v ječmenu , ale o klíčových věcech se hlasovat nebude …

bez zajímavosti není včerejší článek robejška :
,, Petr Robejšek pro PL.cz: Na NATO se spolehnout nemůžeme. Současná politika již není demokratická. Novináři zneužívají svůj prostor. Roste strach, že se Německo sblíží s Ruskem. Mohlo by se dokonce stát následující. ,,
http://goo.gl/QVsfWs

Shimi
Návštěvník
Shimi

xerox: Jo za to tykání se omlouvám, byl jsem rozjetý z jiné diskuze s kamarády. No nicméně pohled na přímou demo máme každý jiný a asi nemá smysl se přít, nikam by to nevedlo. Každopádně by mě v tomto kontextu zajímalo, jak by to podle vás mělo vypadat? Jaký systém byste zvolil?

xerox
Návštěvník
xerox

shimi … na každou dobu se hodí různý systém , v našem případě už nezbývá jiný než ten radikální … referendové hrátky bych nechal na dobu pozdní , pokud se společnost vrátí k normálu …