Jaký je rozdíl mezi bývalým komunistickým režimem v Československu a Erdoganovým režimem...

Jaký je rozdíl mezi bývalým komunistickým režimem v Československu a Erdoganovým režimem v Turecku?

Jaký je rozdíl mezi bývalým komunistickým režimem v Československu a Erdoganovým režimem v Turecku?

     Události posledních dnů po nezdařeném vojenském puči v Turecku se nabízí jisté srovnání. Týká se (nejen) Schwarzenbergova životního kréda, zvané „lidská práva“, potažmo demokracie v jeho lidskoprávním duchu. Ne že by Karel Schwarzenberg byl jediným, který  tvrdě odsuzuje komunistický, totalitní režim v bývalém Československu před výhodami nepříliš (zda vůbec) slavným listopadem 89. Stále je řada těch, kteří i nadále odsuzují předlistopadový režim hlavně tvrdě kritizují nezákonnosti, nedodržování, či porušování lidských práv, svobody slova, svobodné shromažďování a v neposlední řadě to hlavní, totalitu a potlačování demokracie. Objektivně řečeno, ano, bylo či je co kritizovat, odsuzovat, bylo s čím nesouhlasit, děly se věci nezákonné, odsouzení hodné. To byla či už je minulost.

     Na druhé straně je však také třeba ale objektivně říct (čemuž se kritici bývalého režimu vyhýbají jako čert kříži), že byla řada velmi pozitivních a úspěšných počinů, které třeba dnes, ačkoliv v demokratickém režimu, postrádáme (mimochodem: bezproblémové zdravotnictví, školství, armáda, zaměstnanost, sociální jistoty, bytová politika,bezpečnost občanů atd.) Zůstaneme-li u těch základních postulátů, které byly, jsou a jistě i budou předmětem kritiky odpůrců komunistického režimu, tedy nedodržování lidských práv a svobod, není od věci si také připomenout, že to byly právě tyto postuláty, které vedly k listopadu 1989.

56b86ca9c3618890198b4587.jpg
Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident.

     Nutno říct, komunistický režim byl poražen, byla nastoupena cesta demokratizace společnosti, byly nastoleny demokratické principy vládnutí, byly provedeny potřebné společenské změny. Pravda, ne vždy čestně a spravedlivě, ne vždy v souladu se zákony, ne vždy v rámci právního státu, ale budiž. Nicméně cíle (alespoň pro některé) bylo dosaženo. Tolik v kostce o bývalém režimu v Československu.

     Jak výše zmíněno, v Turecku, našem spojenci v severoatlantickém paktu NATO, byl proveden dosud přesně neidentifikovatelným původcem puč, který ve všech svých důsledcích naprosto dehonestuje Turecko jako demokratický a právní stát. Jinými slovy, turecké události a následné důsledky a opatření nesou jednoznačně znaky totalitního a diktátorského režimu. Puč, jakkoli není dosud jasný jeho osnovatel a původce, přivodil v Turecku stav, který nelze nazvat ani demokratickým, ani státem právním a už vůbec ne státem, kde by byla dodržována lidská práva a to všechno zřejmě v režii demokraticky zvoleným prezidentem. Hromadné zatýkání, hrubé, násilné zacházení, věznění osob, vyhazovy ze zaměstnání, degradace státních hodnostářů a funkcionářů, vše celkem cca 60 tisíc podezřelých a politicky perzekvovaných. Jediný důvod je, že jsou podezřelí, případně se „nějakým způsobem“ podíleli na nepodařeném vojenském puči. Za tím účelem turecký režim dokonce navrhuje znovu zavedení trestu smrti!

      Naše politická scéna se samozřejmě k puči a nastalé situaci vyjadřuje dost  svérázně v rámci svého ideologického smýšlení a politické orientace, nicméně se dosud nestalo, že by byl některým z pravicových politiků současný turecký režim stejně  důrazně kritizován a odsouzen postup orgánů, které na příkaz jejich guru Erdogana provádějí persekuci vůči tisícům lidí. Tedy, že v demokratickém státě jde zcela jednoznačně o  porušování lidských práv a svobod, že režim v Turecku jako člena NATO, je v naprostém rozporu s režimy dalších členských demokratických zemí. Za zmínku také stojí skutečnost, že Turecko od svéhop vstupu do NATO zažilo již tři vojenské převraty, kteréí se neobešly bez násilí a poprav. Jinými slovy, totální porušování lidských práv. Ovšem pan Schwarzenberg a s ním řada stejně smýšlejících politiků vidí v Turecku hlavně  eventuální možnost a nebezpečí, že „ … se třeba Erdogan vyjeví jako spojenec Putina. To bych také nevyloučil. A to by byla opravdu sranda“, říká zcela vážně pan exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Možná má dokonce pravdu a toho se velmi leká. Avšak nějaké odsouzení stávající situace, kdy režim pořádá hon na lidi, pošlapává lidská práva, vězní a hodlá odsoudit tisíce lidí, na to se jim, politikům, jaksi slova kritiky nedostávají.

05erdogan-web7-master768.jpg
Erdoganova mediální “svatozář” v Turecku

     Odsouzení hodné události v Turecku jsou skutečností, nicméně u našich odpůrců totalitního režimu vládne klid. Sem tam slovíčko nesouhlasu nebo obav, to je tak asi všechno. Že by to bylo tím, že nejde o režim, v němž zrovna  vládnou komunisté? Není snad jedno, kdo porušuje lidská práva? Zřejmě to jedno není, protože např. USA je porušují „imrvere“ již desítky let a je ticho po pěšině. Zato totalitní, komunistický režim v bývalém Československu je i dnes pro odpůrce komunistického režimu předmětem trvalé kritiky a odsuzování, i když je snad k této záležitosti řečeno vše. Nicméně téma je to pro ně stále vděčné, proč jej nevyužívat, že ano?

     Naskýtá se tedy otázka, jak posuzovat nedemokratický režim za totality v bývalém Československu ve srovnání s údajně „demokratickým“ režimem Erdogana (byť není komunista) v Turecku. Není to snad jedno a totéž?  Jistě je, ale situace režimu v Turecku pro některé naše lidi, politiky a pražskou kavárnu není nijak zajímavý, protože z něj nic nemají. To o kritice bývalého režimu a následné změně režimu u nás měly větší zájem, tady už šlo o mnoho. Nejen o lidská práva, svobodu slova, možnost cestování do zahraničí atd., ale hlavně, že změna režimu jim umožnilo se rychle a bezpracně obohatit, či se (často nezákonně) dobrat k majetku. A Turecko? To jim může být svým způsobem ukradené. Nějaké své názory, případně obavy z hlediska mezinárodní situace a dosud nezvládnuté imigrace si k tomu jako politici jistě řeknou a to je tak asi všechno. Lidská práva sem, lidská práva tam, hlavně že máme (!) demokracii, právní stát (?), jsou respektována lidská práva (?) a někteří pěkně nadité konta! Tož asi tak.

Jiří  B a ť a , 27. července 2016

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Antiklaus
Návštěvník
Antiklaus

On ten pomatený antikomunista je i váš proklausovský VK “šeéfredaktor”. Plive na socialismus v jednom kuse a v posledním pořadu dokonce tvrdí, že komunisté chtěli zničit klasické rodiny jako je tomu dnes v Klausově :neoliberalismu -) Všichni kdo nejsou mimo ví, jaká podpora rodin, bezúročných novomanželských půjček, rodinných příspěvků, podpory a kvalita školství a mnohého dalšího. byla, jenže “pan” VK má pouze Klausovo hrabivé finanční myšlení a v tom jsou pro něj komunisté velkým nebezpečím stejně jako pro všechny současné pomatené kapitál-isty ač si VK myslí, že je něco úplně jiného a “moudřejšího” 🙂

Antiklaus
Návštěvník
Antiklaus

Sice se snažíte pochopit a chápete spoustu dnešních souvislostí, ale v pohledu na tehdejší socialismus jste bohužel z nějakého důvodu silně mimo mísu – jak píšete. Důvod neznám, ale antikomunistická propaganda je opravdu na mnoho lidí velmi účinná a jak jsem psal, ve vašem případě z vašich výroků mám podezření právě na vaši velmi silnou vazbu k penězům a majetku. Lidé kteří pak mají silnou vazbu k penězům a majetku (proto též ta vaše nekritičnost a obdiv Klause), nedokážou vůbec správně pochopit tehdejší režim. Žádný režim není dokonalý, ale tehdejší socialismus se vyznačoval naprosto revolučně a takřka poprvé v historii právě tím, že zásadně omezoval kapitál a tím účinně odstraňoval právě dlouholeté a hlavní příčiny problémů předchozího a bohužel opět současného systému – kapitál-lismu. Jehož hlavním zločinem jsou vždy zejména následné potřeby válek pro nastartování zadluženého finančního systému, obsazování nerostných zdrojů, kolonizace, otrokářství atd.

Toto je zásadní věc, kterou je nutné pochopit a uvědomit si ji. Bohužel mnozí lidé toho nejsou schopni a proto se také socialismus podařilo rozvrátit. Peníze, a zejména ty velké, jsou totiž jakousi lidskou drogou, která má vždy sílu vlivu a to na některé lidi velmi silný. Pak samozřejmě přirovnáváte to co se děje v severských státech a jinde k nebezpečí „komunismu“, Klause máte za vlastence a produkujete bohužel další nesmysly.

Přirovnávat tehdejší funkční a přínosné kojeňáky, jesle, mateřské školky, Jiskry, Pionýr, SSM, půjčky k něčemu nacistickému nebo tomu co se děje v současném neoliberálním globálním kapitalismu, je naprosté nepochopení tehdejšího systému. Nevím kolik vám je, ale připadáte mi v tomto směru jako současní mladí s vymytými mozky, ovlivnění západní antikomunistickou propagandou právě od školek přes nefunkční školský systém, mainstream atd. Pokud pak jste starší a šíříte tuto propagandu, jste buď uplacený nebo opravdu nemáte dostatek informací. Pokud jste v tehdejším socialismu nežil a plival na něj někde v USA, které nyní kritizujete, zkuste se optat lidí které zde žili ve své vlasti, jak fungovaly mezilidské vztahy, kultura, rodinné vztahy, i to křesťanské desatero. A že někdo měl nějaké „sankce“, o kterých píšete, jsou buď zase součástí propagandy protože já si na nic takového nepamatuji, nebo to bylo oprávněné. Ono udržet takovýto systém, aby jej nerozložili právě uplacení deprivanti jako Václav Klaus, je totiž opravdu složité a těžké. Bohužel se to těmto zločincům nakonec podařilo.

Ten způsob rozkladu systémů, které se Západu nehodí je pořád stejný. Je potřeba omezit a kritizovat “restrikce”, uplatit vlastizrádce a nastolit “demogracii” (takto ji vyslovujete).

Takže podpora tradiční rodiny tu „opravdu, ale opravdu“ byla, milý pane (máte dokonce Klausovo vyjadřování 🙂

Jiří Fencl
Návštěvník
Jiří Fencl

S tím Klausem jste vedle jak ten jilm. Klaus NIKDY nevyzýval k mamonu, nýbrž VŽDYCKY žádal co nejširší možnou míru svobody pro VŠECHNY. Ale možná jste z toho moře mudrlantů, co Klausovo osobní nasazení osamělého vojáka v poli EU v boji proti Lisabonské smlouvě považujete za jeho narcismus a snahu se předvádět přesně tak, jak to do našeho českého informačního pole naordinovali pisálci krytí a financovaní Vatikánem (budiž jim fiat alternativa z nakradených “restitucí” lehká).
To skutečně nemáte na víc?

Antiklaus
Návštěvník
Antiklaus

Na nic nemáte vy. Jste zřejmě mladý, neznáte vůbec jeho zločiny před “Lisabonskou smlouvou”, kterou si účinnou propagandou nyní zvedá popularitu. S ovečkami on umí manipulovat velmi dobře.

Jiří Fencl
Návštěvník
Jiří Fencl

Tak o tom sem napište článek pod svým jménem

Antiklaus
Návštěvník
Antiklaus

Čtete asi jen Klausův Protiproud nebo tenhle asi též jím částečně financovaný Aeronet, když o jeho zločinech nevíte nic. Na netu je jinak spousta článků o jeho privatizaci, tunelování a následné amnestii svých zločinců. Nemám čas vše hledat, ale třeba zde. Ono postupně články mizí i o Zemanovi a jeho privatizaci bank, jeho přátelství a spolupráci s Klausem a o všech dalších zlodějích co se na rozkradení a úpadku naší země podíleli. Bohužel zdánlivě alternativní Aeronet toto zakrývání zločinců bohužel podporuje, když hovoří jen o těch aktuálních. Vše je holt o penězích…
https://infoglobalnovinky.blogspot.cz/2016/07/kdo-proc-znicil-ceskoslovensky-prumysl.html
http://www.modrystraky.cz/vaclav-klaus-privatizace-tunelovani-/
http://www.czechfreepress.cz/ceska-cesta-privatizace/ceska-cesta-privatizace-i.html

Venny
Návštěvník
Venny

S tím Klausem a jeho svobodou pro všechny silně ujíždíte. Možná toto definoval ve stanovách vznikající ODS, ovšem maximální svobodu měl jen ten, kdo na to měl love a žaludek. Reálným počinem páně Klasovým bylo, to, že při kupónovce včas zhasnul, přestal rozlišovat čisté a špinavé peníze a nenechal pro tuto zlodějinu vytvořit represivní právní rámec. Privatizace musela být, i kdyby na chleba nebylo. A nakonec vše dovršil tím, že se o své kamarádíčky postaral formou amnestie na konci svého prezidentování. Maximálně svobodně sem v 90. letech pustil různé poradce a zahraniční firmy, jejichž zájmem nebylo pozvednout československý / český průmysl a infrastrukturu, ale zlikvidovat jej, včetně zemědělství, potravinové soběstačnosti, zdravotnictví, školství,dopravu… Je jednoduché to dokázat – za těmito snahami je v převážné většině podepsán někdo z ODS, ODA, KDU-ČSL. Jen se to tehdy nenazývalo likvidací, ale eufemisticky optimalizací.

Pepa K
Návštěvník
Pepa K

Podle vašich slov to tady bylo jako v severní korei. Ale pokud si člověk nenechal vypláchnout mozek těma kecama, tak na tom byl líp než dnes. Práci měl i ten poslední cikán a taková vymoženost jako bezdomovci nebo předlužení jedinci tu neměli místo. Armáda nebyla jako cestovní kancelář a v případě povodní byla ochotná lidem pomoci. Dokonce svého času ženyjní útvar zabespečoval opravu železničních tratí. Dnešní voják si projde několika zahraničními misemi a po návratu domů už neumí v normální společnosti existovat. Já jako mnoho dalších, jsem si odkroutil dva roky a ten návrat byl taky zajímavý, ale nebyl jsem pro společnost nebezpečný.
Druhá věc je, pořád nám tu melete o komunistickém režimu, ale tak daleko jsme nebyli. U nás jsme se dostali pouze k socialismu. Ale o tom už psali jiní. Školství jsme měli v lepším stavu než dnes. Některé vysoké školy nám vyrábí nezaměstnané, protože většina absolventů nenajde uplatnění ve vystudovaném oboru. K tomu dnešnímu blbinci dal podnět pan Klaus svým prohlášením, že nezná rozdíl mezi čistými a špinavými penězi. Potom jsme tu bláhově naháněli stbáky a donašeče a ta lůza vexláků, taxikářů, prodavačů v řeznictví a zelenině a velijakých pinglů si své nezákonné příjmy zlegalizovali v následné privatizaci. Potom se nakupovali nemovitosti za hubičku a s pomocí různých odhadců jejich hodnota zázračně stoupla, nový majitel ji dal bance jako záruku s novou cenou a banka vyplatila miliony. Objekt změnil majitele a ten původní zmizel i s penězi. Proboha pro tohle jsme na těch náměstích nezvonili.

Pepa K
Návštěvník
Pepa K

A ještě něco. V naši zemi žádná revoluce nebyla. To jen těch pár pupkatých strýců vystřídala hrstka nenažraných disidentů a šedých eminencí a někteří se vrhli do likvidace našeho zbídačeného hospodářství a jiní se vrhli do politiky ve které zůstali celého čtvrt století. Z jiných se časem stali uprchlí podnikatelé. Bylo by zajímavé, nahlédnout do skartovaných svazků stb nebo do soukromého archivu neboštíka Mrázka. A pan Klaus? Proběhla privatizace bez zákonných podkladů, někdo se producíroval v politice, někdo podnikal, uběhlo čtvrt století, pan Klaus skončil tam kde skončil a těm, co se to nepovedlo a měli jít do tepláků, pomohl úžasnou amnestií.

skyllaacharybda
Návštěvník
skyllaacharybda

Bože to je kravina ten článek…

piskoř
Návštěvník
piskoř

Me by zajimalo proc si rikaji slunickari a kdo to vymyslel…?

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Článek – foto: Slunce nad hlavou Erdogana….a chazarské Slunce….
zvědavě brouzdám….
Turecká vlajka a symbol Slunce :Tvoří ji velká centrální šestnácticípá hvězda (Slunce, symbolizující Turecko) obklopená šestnácti hvězdami symbolizujících „šestnáct velkých tureckých států“, jichž se Turecko považuje za dědice.(!!!)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Insignie_prezidenta_Turecka
z nichž jeden je i:
Chazarský kaganát – Chazarská říše 651-983
viz: ( zajímavý symbol – SLUNCE)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chazarsk%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%A1e

Pozorovatelka
Autor

Zvědavá matko, Vaše postřehy jsou mi velmi blízké a tento je opět jedním z nich. O Slunci a jeho symbolickém významu pro současnost já tady dokola hovořím už dlouho v souvislosti s Kurdistánem a tím s Jezidy – národem, který uctívá nejstarší náboženství světa, satanismus, jehož hlavními symboly jsou Slunce a paví muž Melek Taus. A podívejte se na vlajku Jezidů (a nepřehlédněte i tu červenou a bílou)
comment image

a na erb Jezidů
comment image

Také na vlajku Kurdistánů, která se liší pouze tím, že má navíc zelenou barvu (Írán!)
comment image?hash=ae0f577d69a02acf5031de2de07d4eb4

A na území Kurdů – dnešním Turecku leží biblický Ararat…
A Slunce, to je hlavní symbol současnosti, přičemž jeho oslava začala letními OH v Londýně (nějakou “náhodou” právě v Londýně) a to v roce 2012, kdy Venuše přechodem přes Slunce uzavřela cyklus satanistického pentagramu. A celá olympiáda byla “satanistická” a úvodní ceremoniál byl uzavřen m.j. velkou oslavou Slunce. A to nehovořím o “sluníčkářích”

A Turecko se stalo středobodem celého dění a pokud jsem kdysi psala, že vznik KUrdistánu může vést ke třetí světové válce, tak právě jsme se do takové podobné fáze dostali. A jestliže Pjakin říká, že brexitem spustil GP obrovský manévr (a že brexit má analogii s Waterloo), tak je to přesně o tom. A touto optikou je potřeba sledovat celé další dění. Chystám o tom článek, protože najednou se mi všechno, o čem roky píšu, pospojovalo do velmi jasné a řekla bych i do zcela konkrétní pointy, ač na úplném začátku měla jen podobu jang a jin.

Kolemjdoucí
Návštěvník
Kolemjdoucí

Proboha, to už dokážete spojovat i satanismus a symbol Slunce? Kde na takové bludy přicházíte? … Možná by neuškodilo nedívat se na svět optikou “satanismus je všude”, neboť dávat do souvislosti kosmický pentagram, který kreslí Venuše, se satanismem, to už je trochu moc…

piskoř
Návštěvník
piskoř

Asi jo jeste budem vzpominat kdyz to stalo za hovno rozkradalo se nosili se igelitky plne penez zapalovali si cigaro petilitrem

paa tal czechia
Návštěvník
paa tal czechia

Rusko versus Turecko.jasné vysvětlení převratu https://www.youtube.com/watch?v=F6-8fmYkhXg

paa tal czechia
Návštěvník
paa tal czechia

Taková cudná deska..Zde byl zastřelen tenaten,obět zvule sovětských okupantu..A pod ní bych přidal desku.Zde umrzl tisící bezdomovec,obět divoké privatizace 90let..

piskoř
Návštěvník
piskoř

takze budeme muset drzet hubu a krok (protiteroristicky zakon) za podporu terorizmu 12 let natvrdo jde oto co bude povazovano za terorizmus.. ale nechapu proc nam media ukazuji excesi co delaji migranti v zahranici kdyz ma dojit k nasunovani k nam..
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/410359-uprchlik-z-eritreje-znasilnil-na-hrbitove-v-nemecku-79letou-duchodkyni.html

Rorýs
Návštěvník
Rorýs

To je to samé, jako když odsuzují dnešní Rusko, že je nebezpečné, protože tam měli komunismus a okupovali nás ale zároveň se lísají k Německu, přestože tam měli fašismus a okupovali nás. Stejné parametry, ale různé metry. Z toho všeho vyplývá, že u těchto lidí jde spíše o psychickou poruchu, kdy při zaslechnutí slova Rusko, socialismus atd. se dokážou rozzuřit a ohrožovat své okolí.

Mike
Návštěvník
Mike

Rusko samo o sobe je v pohode. Ale soucasna vlada s byvalym agentem KGB na postu prezinta uz tak v pohode neni. Diky tomu mnoho komunistickych praktik pretrvava dodnes. Nevsiml jsem si, ze by v Nemecku byl na nejakem vyznamnem miste nejaky dustojnik SS nebo alespon sympatizant. Takze zde o stejnych parametrech nemuze byt ani rec. Nemecko je dnes demokratickou zemi, Rusko si na ni pouze jen hraje.

Ludwith
Návštěvník
Ludwith

Dustojnika SS neuvidis protoze by mu bylo asi 80, sral by si do kalhot, sotva by udržel moč, sliny a pozornost. Tvrdá totalita je v Německu nastolena pod rouškou hrozby z perzekuce. Určitě je Německo svobodná demokratická země (nej z celé Evropy) když Máma Merkel nechá stíhat umělce za Erdoganovu satiru a sere se do řízení EU ač k tomu nemá žádný mandát.

Železník
Návštěvník
Železník

Proboha co je na tom, že Putin byl agentem KGB?
To je fakt zaslepenost. George Bush sr. byl dokonce šéfem SíAjEj. A to KGB byla čajíček proti SíAjEj, té nejzločinečtější teroristické organizaci na světě.

Venny
Návštěvník
Venny

Není tajemstvím, že většina prominentů NSDAP nalezla po válce do CDU-CSU. A podle toho taky vypadala politika této strany zejména v 60. a 70. letech…

konzerva
Návštěvník
konzerva

Tak a zeman už podepsal ten shromažďovací zákon. Další zrádce…

Rorýs
Návštěvník
Rorýs

:-)) je už úsměvné sledovat, jak lidi neustále věří v nějakého spasitele (který je samozřejmě nakonec nikd nespasí) místo toho, aby sami vzali moc do svých rukou. Kdyby si nespokojení občané založili sami své hnutí, s přehledem by získali nadpoloviční většinu a změnili by konstelaci státu ve svůj prospěch, ale oni stále tupě čekají, až to udělá za ně někdo jiný a pak čumí, že nemají na nic vliv.

paa tal czechia
Návštěvník
paa tal czechia

Tady jsou pravidla 3D a jejich plnění,neplnění..Především je nutnost poznání sama sebe a eliminovat svoje slabustky..To sebere vítr z plachet všem nadháněčum,rozdávačum buřtu a koblih..A to je zlomeček těch slabostí..Kolik plebejcu čumí přes plot a chtějí TOTÉŽ,co soused? Exekuce,rozvody,rozklad rodin je na denním pořádku.Nějaký analytik Pjakin nám hezky povyprávěl o kastách v Anglii..Kde každý ZNÁ svoje místo ve společnosti a NIKAM se nedere..Ovšem globalisté použíjí občas plebejce,jako loutky pro své cíle..Tatcherová,May…Skučení a vytí nad svým osudem a osudem národa není na místě..Kdo volí ZODPOVĚDNĚ? Kdo je tak pokročilý,ŽE NEVOLÍ VUBEC,nebot zná pravidla uskoku a korupce ve vládě a sněmovně,která ZKAZÍ a dá do latě každého nového hejla zelenáče,který to s voličí MYSLEL tak dobře???