Jak na to odejít z NATO a nebýt při tom biti?

Jak na to odejít z NATO a nebýt při tom biti?

Jak na to odejít z NATO a nebýt při tom biti?

     Na portále AENews se rozpoutala obšírná a složitá debata, vyvolaná prohlášením druhého muže SPD Radima Fialy, který v České televizi v pořadu Události, komentáře odmítl, že by SPD kdykoliv prosazovala referendum o vystoupení z NATO a uvedl, že SPD nebude v žádném případě vyvolávat referendum o vystoupení z NATO a pokud by referendum bylo přece jenom vypsáno, vedení SPD nedoporučí svým voličům, aby hlasovali pro vystoupení z NATO, protože NATO v současné době nemá relevantní alternativu a náhradu.

     Jakkoli je nebo může být pro voliče SPD toto zjištění hodně překvapující tak si myslím, že na tom je kus pravdy. Tento názor je však nutné analyzovat z několika úhlů pohledu a hodnocení. Především v rozporu se skutečností je konstatování pana R. Fialy, že by SPD kdykoliv prosazovala referendum o vystoupení z NATO. Tento výrok jako nepravdivý lze doložit následujícím výňatkem z volebního programu SPD:  ...Budeme novelizovat zákon o místním referendu a prosazujeme zákon o obecném referendu. Občané mají právo se tímto způsobem vyjádřit ke všem zásadním otázkám budoucnosti českého státu, včetně členství v EU nebo v NATO.

Centrála NATO v Bruselu.

     Další nepřesností pana Fialy je konstatování, že NATO v současné době nemá relevantní alternativu a náhradu. Zde si pan Fiala plete dojmy s pojmy, protože vůbec nejde o to, zda NATO jako takové má nebo nemá  nějakou možnou relevantní alternativu a náhradu, ale o to, zda v případě, že bychom vystoupili z NATO my sami měli nějakou dostatečnou náhradu jako alternativu k NATO.A to je to, o co zde GO!  Všichni  víme a dobře si uvědomujeme co je NATO, čemu slouží a jaké dispoziční postavení v něm zaujímá Armáda ČR. Není pochyb o tom, že naše členství v takto strukturovaném militantním orgánu, s nedodržením základní premisy vzniku jako obranného paktu, (prý jako protiváha Varšavské smlouvě, charakterem obranný a neútočný pakt), rozpínající se charakter současného  NATO,  nezájem a neochota na ochranu a bezpečnost Schengenského prostoru atd.) nás vede k názoru, že bychom neměli být součástí toho dnes útočně-imperiálního paktu. Neměli bychom být spoluúčastni na vojensko-strategických aktivitách (mimo území ČR, včetně Evropy) z důvodů geopolitických záměrů a požadavků USA, které (alespoň jistá část občanů) tvrdě kritizujeme a odsuzujeme, kdy se naši příslušníci AČR stávají placenými žoldáky v cizích imperiálních službách, jsou raněni a umírají v zájmu cizích mocností, tedy, že bychom měli z tohoto vojenského uskupení vystoupit.

     Ano, měli! Ale víme, jak to vše  nahradit, zabezpečit, jak a z čeho (finančně) zajistit existenci zcela nového, náhradního plnohodnotného, bojeschopného vojenského či armádního subjektu? Jedna věc je chtít, protože jsou k tomu opodstatněné důvody, druhá věc je, zda k tomu také máme dostatek (především ekonomických) možností. Nejsem odborník na vojenskou problematiku, nemám dostatečně relevantní vědomí a informace o tom, co by bylo všechno zapotřebí, abychom se mohli pro vlastní vnitřní potřebu dostatečně zajistit vlastními vojenskými silami a prostředky a tím nahradit „služby“ NATO, kterého jsme členy a které by prý dokonce mělo (bůhví jak) také chránit území České republiky!

Zasedání NATO.

     Pokud by snad mělo v blízké budoucnosti dojít k vystoupení z NATO (což bych si přál), bylo by zapotřebí zvážit všechny skutečnosti a okolnosti, které s vytvořením náhradního vojenského subjektu souvisejí. Je pravdou, že současná AČR disponuje nějakými silami a bojovými prostředky, ale je otázka, nakolik je to jako základ dostačující, kolik peněz by bylo ještě zapotřebí na dovybavení armády investovat, kde tyto finance zajistit atd.  To jsou otázky, které měl zřejmě pan Fiala na mysli když říká, že SPD v žádném případě neprosazovala referendum o vystoupení z NATO. Pokud měl pan Fiala toto mysli, pak se dost špatně vyjádřil, což samozřejmě vyvolalo značný negativní ohlas především ze strany voličů SPD, kteří akceptovali volební program SPD, ve kterém se k této záležitosti, tj. naší účasti v NATO, vyjadřovali jinak.

     Chápu postoje či názor lidí, nespokojených s názorem či stanoviskem pana Fialy. Mohl bych být  a vlastně jsem na jejich (vaší) straně, ale současně si uvědomuji, že jakkoliv se pan Fiala špatně či nevhodně vyjádřil, má také svým způsobem pravdu. Bylo by dobré mu tuto pravdu přiznat, protože opravdu nejde o nějaké jednoduché řešení ve stylu, jak se říká „Hup na krávu a už je tele“, ale že takové rozhodnutí (byť by bylo cestou referenda), má celou řadu nemalých, spíše velkých otazníků, především ekonomických,ale i dalších problémů, včetně personálního zabezpečení  (viz známé: nejsou lidi), za které by někdo také musel nést odpovědnost.

Výdaje na zbrojení podle států (v miliardách USD).

     Bohužel, ze současné „nabídky“ potenciálních strůjců nové, plnohodnotné armády pro potřebu zajištění obrany České republiky, se jen těžko hledá člověk, který by mohl tuto zodpovědnost na sebe převzít. Tím ale nechci říct, že by se nenašel a že by vytvoření nebo vybudování soběstačné armády ČR nebylo možné nebo reálné. Je ale třeba, aby bylo vše předem řádně promyšleno (dvakrát měř, jednou řež), zajištěno, či tzv. ošetřeno, a hlavně, aby se pro tento důležitý krok našel většinový konsensus napříč politickým spektrem, což je podle mého soudu prvořadý předpoklad k tomu, aby se taková myšlenka mohla vůbec realizovat.

    Neházejme flintu do žita jen proto, že to panu poslanci Fialovi z SPD „ulítlo“, resp, že se nevhodně vyjádřil. Stalo se, každý děláme nějakou (i neúmyslnou) chybu, level. Protože si nemyslím, že by se tato myšlenka nemohla někdy realizovat, byl bych pro to, abychom snahu či úsilí po vystoupení z NATO i nadále všeobecně podporovali u všech politických subjektů, které mají tento záměr ve svém volebním programu, (např. KSČM, SPO, Rozumní a další). Věřím, že se k této snaze připojí i SPD třeba i proto,  že to má ve smyslu  referenda ve svém volebním programu.

Jiří  B a ť a , 14. listopadu 2017

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Andrej Vyšinskij
Návštěvník
Andrej Vyšinskij

Nemáme armádu. Nedovedu si představit narukování multi-kulti mamánků do armády, i ženy jsou mužnější. Nabídněme Rusku pozemky pro základny. Rusové mají dosti starostí s obranou své vlasti a přes veškerou slovanskou vzájemnost na nás kašlou – musejí bránit rozsáhlé území Ruské Federace, ale naše území jistě neodmítnou, a proto nás, jakkoliv se jim nebude chtít, budou bránit, my už toho nejsme schopni. Bojeschopní jsou jen muži cca 45 + a ti to nevytrhnou. Kvůli zrušení základní vojenské služby neumějí muži vzít do ruky zbraň – to se dá rychle naučit, ale oni se podělají, když odejdou od svých počítačových her z domovů maminek, nezvládnou první bojovou akci, možná ani výcvik. Už jsme tady Rusy, pardon – Sověty, měli – jistě, byla to okupace, ale co? Dělo se nám za té okupace něco? Popravovala snad Sovětská armáda naše lidi jako Gestapo? Ne! A dnes už to dělat vůbec nebudou.

okuk
Návštěvník
okuk

Odejít z NATO? Odejít z jediné organizace, která nám zajišťuje jistotu a svobodu? Koho by taková pitomost napadla? K našemu členství v této organizaci přece neexistuje alternativa. Kdo by měl nějaký nápad, sem s ním, ať se zasmějeme.

M.C.
Návštěvník
M.C.

Můžete konkretizovat jakou jistotu a svobodu nám NATO zajišťuje a jak konkrétně to dělá?
Případně jak se to projevuje v praxi?
Alternativy existují, mimo NATO existuje Rakousko, Švýcarsko, Finsko a Švédsko také.

V současné době je spíše než odchod z NATO aktuální spíše otázka reformy jeho řídících struktur a změna vojenské doktríny.

Sasin
Návštěvník
Sasin

Tahle diskuse není svobodná. Člověk nemůže říct na obhajobu nic, co není povoleno… To je nepřijatelné chování a svědčí o úmyslech. Pokud na takové platformě chcete protlačit lepší svět, tak to raději nedělejte.

P.S. Mimochodem, všechna vaše slova jsou cítit hrobem, není v nich nic hřejivého, žádná jiskra, jen zmar, To osloví jen bídáky a křiklouny, co se připojí ke každé frontě, na cokoliv, třeba na knížky nebo banány. A dneska jim to chybí. Goo luck procesing. Heh

P.P.S Za ty způsoby přístupu vám přeju zmar, stejný, který podsouváte lidem, okradeným na půdě a rozpočtu. Zdravím Akismet.

Jana
Návštěvník
Jana

…”Masové zabíjanie ľudí v dôsledku bombardovania na územie bývalej Juhoslávie lietadlami NATO v roku 1999 je zločinom, ktorý nemá premlčaciu dobu,”

http://www.hlavnespravy.sk/o-harabinovom-podani-proti-clenom-dzurindovej-vlady-ktori-hlasovali-za-povolenie-preletov-lietadiel-nato-sa-hovorilo-aj-v-ruskej-dume/1208846

gonoss
Návštěvník
gonoss

Stačí když se domluví vláda, poslanci to schválí a po nabytí účinnosti už v NATU nejsme! Hned druhý den zdvořile požádáme americkou ambasádu aby do 24 hodin opustila území ČESKÉ REPUBLIKY a den poté ze státních služeb propustíme všechny “politiky” a státní zaměstnance, kteří se na ambasádě usa zdrželi víc než 5 minut, a můžeme začít nový, tentokráte už opravdu nezávislý život!

Zvědava matka
Návštěvník
Zvědava matka

Gonossi, mozna Vam uniklo, ze nejsme Suverennim, Svobodnym Statem s vlastnimi rozhodovacimi pravy….
To, co navrhujete by bylo zrejme protiustavnim krokem – tudiz nerealizovatelne (viz cl. 10 UZ)…

Jana
Návštěvník
Jana

Pro mne je postoj k NATO zásadní.

Proto jsem se na všech předvolebních debatách na to veřejně a případně i osobně kandidátů ptala.

Konvičky, Černocha, Fialy z ODS… chtěla jsem kvůli tomu jít i na mítink Okamury a zeptat se jeho a Fialy. Pokud by řekl co řekl v TV tak by pro mně byli nevolitelní.

Hodila bych to případně i straně která se nedostane. Komunistům ne, ti mohli dávno mluvit otevřeně kriticky o 9/11 a v jeho kontextu naplánovaných válkách (zřejmě neměli zájem, ptala jsem se na to už před 8 lety osobně Ransdorfa). Možná ten Skála je jiný, nevím…

Vidím aktivity NATO / USA /tajných služeb jako kořen zla, válek s miliony mrtvých, rozvratu mnoha zemí, a původce migrační krize.

Proto mohu pochopit ostré rekace VK, pokud opravdu netušil, jak to SPD v tomto smyslu má.

Fab
Návštěvník
Fab

Nově zvolená “vláda” stále nefunguje.
Stará “vláda” neustále přijímá ofiko-neofiko muslimy, jak arabáče tak černochy.
Ve zprávách nás krmí černochy z Afriky, kteří provádí jakýsi převrat v Zimbabwe.
Protiruské články se objevují jako na běžícím pásu.
Kdy vzplane pochodeň odporu?

M.C.
Návštěvník
M.C.

Myslíte tuto?
https://www.youtube.com/watch?v=MjeFLc_tejQ

Odpor mezi lidmi je dost velký, problém je v tom, že se mu zatím nikdo nepostavil do čela.
Na Okamuru a Babiše, kteří dostali mandát věc řešit je v tomto směru určitě vyvíjen nátlak, aby nic neřešili a nechali věcem volný průběh.
Jak už jsem tu psal, Brusel si zapálil požár přímo pod nohama a snaží se ho rozšířit i jinam. Když bude vláda klást odpor a odkládat a zahrávat do autu co půjde, tak je horká půda pod nohama, kterou si sami zapálili donutí vzít roha a nechat Evropany ať si to nějak pořeší.
Obecně bych řekl, že při našem zkušenostmi získaném skepticismu se odpor nahlas projeví právě v momentě, kdy se objeví první známky, že Brusel povoluje.
Z téhož důvodu se bude Brusel snažit dělat dusno co nejdéle a vystupovat, jako by byl pánem situace, ačkoliv jim už teče nejen do bot.

outlaw221
Návštěvník
outlaw221

Vlozil jsem prispevek sice mimo tema ale je to ukazka mocenskych struktur v nasem state. Sbohem, poklade
Další pro řadu lidí obtížně stravitelná věc je, že český zlatý poklad už není státní. Nenápadnou novelou zákona o ČNB v roce 2013 se státní zlaté rezervy staly majetkem přímo ČNB. To má za následek to, že si s ním může de facto dělat, co chce, a především nemusí zveřejňovat podrobnosti o odprodeji zlata, tedy za kolik a komu.

Zákon nabyl účinnosti 1. července 2013, podepsáni jsou pod ním Němcová, Zeman, Rusnok. https://www.novinky.cz/ekonomika/454958-cesky-zlaty-poklad-mizi-uz-davno-ani-nepatri-statu.html

b.k
Návštěvník
M.C.
Návštěvník
M.C.

Fendrych je ještě větší blbec, než jsme doufali.
Takový reklamní článek pro Aeronet by na análně.cz neuveřejnili ani za peníze.
Fendrychovy názory sleduju delší dobu a můžu konstatovat, že je naprosto mimo, žije v nějaké iluzi která se naprosto míjí s realitou.
Takže když jemu Aeronet vadí, je to de facto potvrzení, že to dělá dobře.
Jen houšť a větší kapky.

jara
Návštěvník
jara

Přece spolek se šikmookým samurajem si nebude podřezávat větev a rušit zdroj, ze kterého se má, jak prase v žitě. Dokud to sype, vydržet! Takových tu bylo a bude…