Iveta Bartošová spáchala sebevraždu! Duben je opravdu měsícem sebevrahů. Média ji uštvala...

Iveta Bartošová spáchala sebevraždu! Duben je opravdu měsícem sebevrahů. Média ji uštvala k smrti!

Iveta Bartošová spáchala sebevraždu! Duben je opravdu měsícem sebevrahů. Média ji uštvala k smrti!

 

Osud a media dohnala Ivetu Bartosovou k smrti. Dnes ukoncila svuj zivot skokem pod vlak u Uhrinevsi u Prahy. Smrt tak ukoncila misty bajecnou a misty desivou karieru skvele zpevacky, kterou zivot prevalcoval nekolikrat tam a zpatky. Nebudu se zde poustet do bezneho vyctu jejich uspechu anebo alkoholovych epizod, pokusim se zde shrnout jeji zivotni osud, ktery mel otresny prubeh.

[FOTO] Petr Sepesi a Iveta Bartosova v roce 1984

 

Iveta Bartosova vyletela na medialni, tehdy jeste socialistickou, hudebni scenu v roce 1983 na festivalu Mlade Pisne v Jihlave. Prave tam se setkala se svoji osudovou, prvni a take posledni zivotni laskou, Petrem Sepesim. Nasledne pote vytvorili hudebni duo, ktere bouralo ceskoslovenske hitparady s hity jako Knofliky lasky, Cervenam nebo My to zvladnem. Uspesna spoluprace a permanentni zamilovani skoncilo nahle a krute po dvou letech, kdy Petr Sepesi tragicky zahynul na zeleznicnim prejezdu ve Frantiskovych laznich. Jeho Skodu 100MB srazil vlak. Je ironii osudu, ze Iveta si prave dnes po temer 29 letech po smrti Sepesiho vzala zivot taktez na kolejich.

Chci vypravet vam pribeh o jedne divce s vlasem medovym… tak zacinaji slova legendarni pisne Divka s vlasem medovym [1] od Mirka Hoffmana ze skupiny Greenhorns (Zelenaci). Onou divkou by zcela klidne mohla byt Iveta Bartosova. Jeji zivotni osud po smrti Sepesiho nabral pohnuty smer a desive rozmery uz tehdy bezcitneho showbyznysu.[VIDEO] Knofliky lasky, zrejme nejvetsi duetovy hit Bartosove a Sepesiho

 

Iveta se pote, kdyz se dozvedela o Sepesiho smrti, psychicky zhroutila a na vice jak pul roku zmizela z medialni sceny. Vratila se domu, do Celadne, ovsem po celou dobu byla v intenzivni peci psychiatru a na medikacich pod vlivem leku ze zapadu, ktere ji mely postavit na nohy a vratit na podia. To se kupodivu povedlo, ale za straslivou cenu. Z Ivety se stal stroj na penize, pri vystoupenich vypadala krasne, ale pateticky, s prazdnym vyrazem a bolesti v ocich. Ze ztraty Sepesiho se uz nikdy nemela dostat.

Nejvetsi zasluhu na vytazeni Ivety zpatky na podia po Sepesiho smrti mel Frantisek Janecek, hitmaker a sef skupiny Kroky Frantiska Janecka, coz byla automatizovana lihen vice ci mene uspesnych hvezd socialisticke pop music (Michal David, Pavel Hornak, Josef Melen, Arnost Patek, Marketa Muchova), ovsem prave hostovani Ivety Bartosove u Frantiska Janecka znamenalo nejvetsi kvalitativni posun v nabidce ceskeho frontmana. Iveta byla uplne jiny level, s hlasem, ktery tehdy trhal zdi v kladnem slova smyslu. Janecek situaci vyuzil a v roce 1986 pro ni napsal nejvetsi megahit, ktery podle nekterych umyslne parazitoval na Sepesiho tragedii. Megahit “Leto”, jenz v lete roku 1986 narprosto prevalcoval vsechno, co bylo tehdy k dispozici v radiich, vyuzil Ivetina stesku a zarmutku po Petrovi Sepesim a pisen s textem o nenaplnene lasce uchvatila miliony posluchacu v Ceskoslovenku.

[VIDEO] Morbidni megahit “Leto” znamenal pro Ivetu Bartosovou katapult ke Zlatemu slavikovi za rok 1986

 

Kazdy si ihned v tehdejsim CSSR domyslel, o cem se v pisni zpiva a na co zpevacka v pisni vzpomina, totiz na posledni leto se Sepesim. Iveta se v jednom rozhovoru pro Blesk v polovine devadesatych let priznala, ze v puvodnim textu musela komunisticka cenzura udelat nekolik zmen, aby text pisne nebyl natolik morbidni a napadny v tom, ze ze zpiva o mrtve lasce. Napr. cast sloky, kde se zpiva o “…Dohoriva a ztraci zar, ja z leta mam jen kazet par…” melo puvodne jiny text se slovy “…Dohoriva a ztraci zar, ja z leta mam jen fotek par…” a take nasledujici sloka mela toto reflektovat s textem “…Vzpominky me tech letnich dnu na fotkach tvych ted usinam, potichu jsem, uz je mi lip, venku je mraz, ja leto mam…”. Toto proste komunistickou cenzurou projit nemohlo, morbidni obsah pisne uz by nebyl unosny, takze se zvolila varianta s “kazetou”, i kdyz druha sloka s textem zacinajicim na slovo “Melodie” narusovala rytmicke frazovani pisne, coz je slyset i v puvodni nahravce, protoze zmena se delala zrejme narychlo.

Pisen “Leto” se stala megahitem v celem socialistickem bloku, Iveta v nasledujicih letech hostovala s pisni kde se dalo, ovsem skutecnost, ze rezim a predevsim tedy klika okolo hitmakera Janecka vyuzily Ivetin nervovy kolaps k jejimu medialnimu vyuziti, to je vec, ktera ji poznamenala natrvalo. Iveta se nikdy nevyrovnala se ztratou Petra Sepesiho, nebot oba dva podle tehdejsich zprav meli pred svatbou a osud si tedy za hvezdnou peveckou karieru Ivety vybral krutou dan. Iveta v 90. letech propadala depresim, alkoholu a bez silne opory se zacala ztracet pred ocima. Posledni vzepeti prislo koncem 90. let, kdy se poprve a naposledy Ivete podaril comeback [2], ovsem uz tehdy upadala pod vliv alkoholu, po kazdem koncertu musela mit prislibene piti, alespon pivo, pozdeji uz jen tvrdy alkohol. Petra Sepesiho povazovala do konce zivota za svoji jedinou opravdovou lasku, prestoze kratce po jeho smrti se ukazalo, ze ji byl neverny a mel dokonce nemanzelske dite [3].

Ano, potvrzuje se statisticky, ze duben je mesicem sebevrahu. I kdyz je uz predposledni den, jizlivy clovek by rekl, ze to Iveta jeste stihla. Docela by mne zajimal nazor Pozorovatelky, jake je dnes postaveni hvezd s ohledem na sebevrazdu Ivety, jestli je tam nejake dulezite postaveni, ktere by nejakym zpusobem vzhledem k Ivetine datu narozeni a ted umrti bylo nejakym kritickym mistem.

Iveta Bartosova zustane v srdcich dobrych lidi jako skvela zpevacka, s nadhernymi pisnemi a hity, to dobre zustane, to spatne doufam brzy zmizi. Nic to ale nemeni na faktu, ze k sebevrazde ji dohnala media, neprestavajici medialni stvanice, ale take alkohol a v neposledni rade podivni zivotni partneri a milenci.

V.K.

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
TSq
Návštěvník
TSq

To co Jano prezentujete jenom špičička ledovce,
je nás víc, kteří jsme Ivetu osobně poznali, i já i mých přátel a známých,
nejtvrdší “svině” byl majitel Class1.CZ,
který ji rval na slunce, pryč od lidí, kteří ji zničili, škoda že neslyšela,
chybí a pro mne je odkaz, že takhle teda ani náhodou NE!!
Ivoš je neskutečný prase, nezná zábrany, pomáhal lidem jen tak, hodně nestandardním´způsobem,
ale hódně.. .. na keci zná jedinou větu žije, žije, tak, co chceš !!

Majitel Class1.CZ, to co na něj zkusili,
ohoho..kdo by uvisel, diskusní keckaři ani náhodou
Znám ho z boje v poli,
takže keci stranou, akorát jsem netušil, že se mu říká Kapitán či Major,
prý se mu dostalo Cti Pasování Rytíře,
bez emocí, kašlu na distinkce, a subordinaci, jako Rytíř se vždycky choval, kdykoliv jsem ho potkal.

Jana
Návštěvník
Jana

Jestli se Ivetě dostávaly k přečtení jen samé urážlivé články, není se čemu divit, že jednoho dne už tu tíhu neunesla. Pokaždé, když jsem se rozčilovala nad nějakým hanlivým článkem o Ivetě, samozřejmě s tou nejodpornější fotografií, jakou novináři někde vyhrabali, napadlo mne, jak jí asi musí být, když toto o sobě čte a jak dlouho to může vydržet. Ivety bude už navždy velká škoda, neznám zpěvačku, která by dokázala její písně zazpívat tak, jako to uměla jedině Iveta. Já věřím na boží mlýny a myslím si, že se to všem těm falešným moralistům, kteří o ní neváhali psát hanlivé články a pošpinit vše, čeho v životě dosáhla, že se jim to vrátí. Není totiž nic horšího, než rozdávat podpásovky a kopat do ležícího člověka, který se nemůže nebo neumí bránit. Pro mne je Iveta jednou z nejlepších zpěvaček.