iDnes.cz jde ve stopách ČT aneb jak se ková poctivá propaganda. Polské...

iDnes.cz jde ve stopách ČT aneb jak se ková poctivá propaganda. Polské strážní věže na hranicích s Kaliningradskou oblastí jsou prý stavěny proti případné ruské agresi. Není to pravda!

iDnes.cz jde ve stopách ČT aneb jak se ková poctivá propaganda. Polské strážní věže na hranicích s Kaliningradskou oblastí jsou prý stavěny proti případné ruské agresi. Není to pravda!

Babišův server iDnes.cz je těžký případ. Největší mediální vysílačka na českém internetu pravidelně zahlcuje své čtenáře balastem a outletovou agenturní propagandou od Velké trojky (AP, AFP a Reuters) a ČTK a obvykle se opírá o lži a manipulace vyrobené ve zpravodajských agenturách. Jak nás však upozornil Petr Cvalín, aktivista a člen okresního výboru KSČM v Domažlicích, iDnes se rozhodla povýšit propagandistický level svého obsahu na vyšší úroveň. Vyrobila totiž manipulativní článek [1], za který by se nemusela stydět ani Česká televize. iDnes se totiž chytila na udičku, kterou vyrobil buď úmyslně nebo nedopatřením britský The Guardian [2], ovšem kouzlo propagandy uvízlo zřejmě v kontextu překladu z anglického textu.

The Guardian totiž přinesl informaci o výstavbě 50 metrů vysokých věží na hranici s Kaliningradskou oblastí, což je enkláva Ruské federace. The Gurardian, zblbnutý sám se západní propagandy, si dal výstavbu věží do souvislosti s opatřeními proti ruské agresi, přičemž to je nepodložená soukromá dedukce redaktora The Guardian, kterou nikde nezdrojoval, že by to někdo z polské pohraniční stráže, která výstavbu věží zajišťuje, uvedl. iDnes.cz tento článek převzal od The Guardian a denní penzum anti-ruské propagandy na serveru pana Babiše je hotovo. Jenže celé je to propaganda a úplná dezinformace a omyl.

Russisch-polnischer Grenzübergang Mamonowo-2

[FOTO] Mezi Kaliningradem a Polskem probíhá čilá obchodní výměna, bez ohledu na sankce nebo politické klima

Jak uvádí originální polský zdroj [3], v minulém roce překročilo polsko-kaliningradskou hranici, která má jen 200 km délku, na 3.2 milionu Poláků a 3.3 milionu Rusů.  No nazdar! To se nám asi jenom zdá. Zatímco uplynulý rok byl ve znamení západní propagandy proti Rusku, Poláci jezdili čile do Kaliningradu jako o život a Rusové v opačném směru úplně stejně. Není tady něco špatně? Proč proboha tolik Poláků jezdí do ruské enklávy? Odpověď je jednoduchá: za nákupy a za kšeftama! Nakupují se hlavně pohonné hmoty a potraviny. Levnější než v Polsku.

A to je přesně důvod výstavby věží na polské straně, které mají kontrolovat nelegální přechody polských pašeráků do Kaliningradu a naopak v opačném směru jejich návrat s ruským laciným zbožím, především s cigaretami, náhradními díly aut evropských značek, které mají fabriky v Rusku a náhradní díly jsou unifikované s těmi pro EU, pašuje se elektronika, protože výrobci uvádějí zboží na ruský trh s jinou cenotvorbou (až o 40% nižší než zaváděcí ceny v Polsku) a v poslední době poté, co hodně oslabil Rubl, jsou největším hitem věci jako ledničky, pračky a hlavně osobní auta. Hranice mezi Polskem a Kaliningradem je přitom hranicí Schengenu a taková hranice by měla být ostře hlídána, ale dosud nebyla. Výstavbu zabezpečené hranice s Kaliningradem dostala polská vláda na starost už v roce 2007, Polsko však čekalo na přidělení grantu od EU. O ten Polsko marně žádalo dvakrát, dostalo ho až nyní, kdy Polsko upozornilo, že černý obchod na hranici s Kaliningradem poškozuje místní polské prodejce, především pak dealery aut a prodejce potravin v příhraničí s Kaliningradskou oblastí.

[FOTO] Vež polské pohraniční stráže na hranici s Kaliningradskou oblastí

Vysoké věže budou osazeny infra detektory (pro noční detekci pohybu osob a aut) a radarovými detektory pohybu kvůli nelegálním přechodům a motorizovaným přejezdům hranice ze strany pašeráků. Největším problémem jsou přejezdy aut a nákladních vozů s pašovaným zbožím mimo hraniční přechody, kudy proudí nejvíce pašovaného zboží do Polska. Většina nekolkovaných cigaret na černém trhu v Polsku, na Slovensku, v ČR a v Maďarsku pochází právě z Kaliningradu. Obrovské nájezdy Poláků za lacinými nákupy do Kaliningradu a stejné výjezdy Rusů odtamtud do Polska za nákupy věcí, které na ruském trhu chybí (ať už prvoplánově nebo kvůli evropským sankcím), dokazují, že obchod (ten poctivý i ten černý) mezi Ruskem a Polskem čile kvete.

O to tragičtější je úporná snaha korporátních zpravodajských vysílaček lhát a překrucovat jakoukoliv informaci tak, aby se dala postavit do propagandistické roviny jako další zářez a argument proti Rusku, a to za každou cenu. Před pár dny server AE News odhalil lež a zmanipulování průzkumu ČT ohledně podpory občanů americkému konvoji [4]. Český rozhlas přispěchal namísto ČT s korektní opravou a uvedl již odpovídající a reálný průzkum. Z České televize nezaznělo ani slovo, žádná omluva. Ticho. Úplně stejně to dopadne s touto informací od iDnesu. Stačí přece převzít článek od The Guardian, špatně ho interpretovat, lehce přibarvit a propaganda je na světě. Ze strážných věží polské pohraniční stráže pro zamezení nelegálních přechodů hranice a pašování zboží na schengenské hranici, kterou mělo Polsko zajistit už před mnoha lety, je najednou vojenská instalace, která má Polsko ochránit pře ruskou invazí.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Vláďa
Návštěvník
Vláďa

Enkláva Kaliningrad je zřejmě něco podobného jako Podněstří … semeniště pašeráků a drogových dealerů. Rusko vždycky něco zabere, ale starat se o to, to už neumí.

trodas
Návštěvník

Gratulujeme iBěs, že se rozhodlo spáchat sebevraždu Sepukou 🙂 Jen tak dál, však oni se ti ovčané probudí 🙂

Guest
Návštěvník
Guest

Tak už o tom píší i “nezávislé” Britské listy. Článek se jmenuje “Polsko postaví šest strážních věží na své hranici s Kaliningradem.” A aby nebylo pochyb, k čemu věže budou složit, píše se v článku: “Kaliningrad je u Baltského moře mezi Polslem a Litvou. Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė varovala minulý měsíc, že Rusko v Kaliningradu rozmístilo své rakety Iskander, které mají schopnost odpalovat jaderné hlavice a dosáhout až do Berlína. Ruská anexe Krymu, ruské vojenské akce na východní Ukrajině a zintenzivněná vojenská cvičení vyvolávají znepokojení v pobaltských zemích a v Polsku.”

Podle představ autora článku budou asi strážníci z věží špehovat pohyb raket Iskander.

Administrator
Admin

Podle Blistů to bude fungovat takto: Na těch věžích bude strážný a když uvidí kouřovou stopu letícího Iskanderu nad hlavou, zvedne telefon a zavolá na štáb: “Už letí!!!”. A ze štábu mu odpoví: “Jo, vidíme to na radarech PVO, ale díky za upozornění…”. 🙂

Anebo druhá varianta: Na těch věžích bude strážný a když uvidí kolonu ruských tanků pod sebou, zvedne telefon a zavolá na štáb: “Už jedou!!!”. A ze štábu mu odpoví: “Jo, volali nám celníci z hraničního přechodu, ale díky za upozornění…”. 🙂

Postavit 6 věží na úseku 200 km!! hranice a tvrdit, že jde o zabezpečený perimetr proti invazi (raket, vojsk, tanků…), to vyžaduje novináře s talentem konspiračních teorií. Přesně těch, které novináři z mainstreamu paradoxně tolik kritizují.

trodas
Návštěvník

Tak onu potřebu “bezpečnosti” nejlépe ukazuje fakt, jak dlouho se s výstavbou otálelo (od roku 2007…!). Oni Poláci prostě za svoje hájit Schengen nebudou, to muselo jít z kapes nás všech, z kapes EU. Trapné…

Myslím, že je to doslova Potěmkinova vesnice. Na hlídání taak rozsáhlé hranice to stačit nebude a pokud by to pašerákům vadilo, tak se věže poroučí k zemi – vyrobit pár kýblů termitu umí každé malé dítě a pak se uvidí, jak dlouho ta hračka umí stát na jedné noze 😉

PS. vzhledem k rychlosti letu Iskanderu a vzdálenosti polských cílů bych řekl, že snaha o varování by vyšla marně 😀

kulata krychle
Návštěvník
kulata krychle

Luxusní je v tom článku na iDnes ta fotka vojáka 🙂
Že se jedná naprostou lež muselo být autorům článku hned jasné, protože lidé v diskuzi pod článkem psali jak to ve skutečnosti je a přikládali stejný odkaz (gazeta wyborcza) už v 9h ráno ihned potom co byl článek hned od rána na iDnes.
Paradoxní je, že na samotných polských webech byla tato zpráva daleko “dole”. Na nejčtenějším polském webu byla zpráva o věžích až pod zprávou, že bluesman B.B.King je v nemocnici.
Ale na iDnes byl vymyšlený článek na headlinu od rána až do odpoledne.

ok
Návštěvník
ok

A proč tam teda ty věže staví? Proč to článek neříká?

An.Lux
Návštěvník
An.Lux

už z Far Cry vím, že strážná věžička v lesíku proti vrtulníku neobstojí.. ^^

květen
Návštěvník
květen

Rusko přichystalo k 70. výročí osvobození jízdu historických vozidel Evropou. Pojedou i přes Prahu! Akce probíhá od 3. 4. do 10. 5. 2015. Podrobnosti včetně fotek, mapy průjezdu a kontaktů zde: http://www.odnapobeda.ru

Čest a sláva Rudoarmějcům, našim osvoboditelům !

Dobrý tip
Návštěvník
Dobrý tip

Půjdu si hodit pukavce a shnilé rajče. Díky za info

K
Návštěvník
K

Publikoval jsem tento odkaz na Parlamentních listech v rámci otázek politikům, konkrétně europoslanci Ransdorfovi. Spolu s díky, jak trpělivě a odborně vysvětluje tázajícím všechno, na co se ho ptají. Ptal jsem se ho, jestli o této Jízdě cti ví, případně se jí zúčastní. A co myslíte, že se stalo? Moje otázka i s odkazem během pár hodin zmizela a zablokovali mi i účet. Přitom jsem ničím jejich “Kodex” neporušil, nikoho jsem neurážel, neporušil jsem žádné zákony. Pan Ransdorf neměl ani šanci si ji přečíst. Takže se to lidé ani nesmějí dozvědět, v této děsivé totalitní zemi.

Lok
Návštěvník
Lok

jedině robot z idnesu který jenom kopíruje články ze západních novin a lepí k tomu fotky z istockphoto si může myslet že pár věží by v dnešní době někdo stavěl jako obranu proti balistickým raketám.

Opět Rusové a jaderné zamoření
Návštěvník
Opět Rusové a jaderné zamoření

V Rusku jde ke dnu jaderná ponorka. Hoří. To zase bude uniklé radioaktivity. Nehledě na to, že ponorka je nosičem jaderných zbraní. Nebezpečné Rusko.

Martin
Návštěvník
Martin

Při opravě ponorky byli vytaženy všechny jaderné komponenty. On je to bezpečnostní postup víte. Přemýšlíte. Vždyť Vám to psali i amorální novinky.cz

Zvědavec
Návštěvník
Zvědavec

Nevěřím jim. Lhali o Černobylu, lhali o Kursku, lžou i teď. Jaderné zamoření z ruské ponorky určitě hrozí. A to ten reaktor vystěhovali normálně dveřmi? Přemýšlejte trochu a uvažujte. Stěhovat jaderný reaktor nebo jako přenést pár lahví vodky.

Jaromír Štěpán
Návštěvník
Jaromír Štěpán

Dobrý den všem. Reaguji na příspěvek pod autorským označením Zvědavec. Chtěl bych Vás pozdravit a podělit se o osobní zkušenost. Nevěřit, znamená ve své podstatě i zkušenost s vírou v něco. Osobně já, jsem často vystaven konfrontaci vyžadující abych uvěřil v něco. Předesílám, že žiji na okraji společnosti. Nemám nic, neměl bych to kam uložit. Ale holím a myji se denně. Tedy – kladu si otázku, například – bude výhodnější nakoupit cibuli s chlebem v kauflandu před zavírací dobou večer, nebo ráno na tržišti? Večer v kaufu bývají slevy, ale tržiště už je zavřené, a mně v zimním období zbývají ještě 2 hodiny pěšky pod střechu a ráno musím tutéž dobu zpět abych si mohl přivydělat v místech kde není možnost nakoupit. Nebo – podaří se mi dostat tento týden na chvíli k internetu? Věřte nebo ne, pokaždé musím věřit, že to pro mne dopadne co nejlépe. A věřit, že něco něco dopadne nejlépe, znamená, že nesmím mít strach. A to je to o co se chci podělit. Je pozoruhodné jak jedni věří jenom jedněm a druzí zase věří jenom těm druhým. Přitom platí základní fyzikální zákony pro všechny. Tedy i pro ty jedny i pro ty druhé. Zákony z Newtonovy fyziky, ale i z Fyziky torzních polí. A při troše abstrakce a nadhledu platí především zákonitost nikdy nekončících proměn. A když nemáte strach, pak je úplně jedno kdo Vám okupuje území a jeho správní, energetická a informační centra. To stejné platí i pro rodinu. Protože ve výsledku stejně nakonec dojde k tomu, že okupant se musí přizpůsobit vibracím, které vytvořily základní energetické rysy skupiny lidí, která je obývala, obývá nebo bude obývat. Je to stejné jako bych já okupoval Sibiř nebo Texas. Už mé děti zplozené na těchto územích by byly Sibiřany/Texasany, byť by nesly čerstvé genetické stopy z Moravy. A když to okupant neudělá, když se nedomestikuje, tak se vrátí domů, do vlasti, k mámě a do rodiny. A přinese vší své domovině čerstvé, geneticky zaformované stopy zlodějny, které se dopustil. A kdykoliv bude hladit svou ženu a cokoliv bude sdílet se svou rodinou, bude jim ji se vší něhou a láskou jíž je schopen, stále však jako zlodějnu – předávat. A pak se mu to v té jeho domovině jednou všechno promění a rozsype. Právě proto jsem hrdý na to, že jsem z Československa. S jedním z nejmodernizovanějších jazyků Evropy. S největším stadionem na světě. Postaveným proto, aby lidé při hudbě společně sdíleli. Aby kolektivně působili na své podvědomí. Aby Láska v každém z nás byla sdílena s ostatními. Ano, vylekám se, to nepopírám. Ale nemám strach z toho abych uvěřil v Lásku. Věřím, že lze žít s vírou, že v každé lidské bytosti je Láska. Byla i v Hitlerovi, je v Breiwickovi, byla ve střelci z Uherského Brodu v pilotovi německého airbusu. Tito lidé byli počati z DNA tatínka, maminky a z impulsu Lásky, který přiměl vajíčko aby se spojilo se spermií. Byli počati z Lásky, nechali se ovládnout strachem. Když něco děláte s láskou, platí kvantová fyzika – dostanete dvakrát tolik. Je to ale každodenní dřina. Dřina s vlastním tělem a s vlastním myšlením. Když však něco děláte s použitím síly, potažmo strachu (jako všichni okupanti), dostanete nazpět jenom to samé. Trvá to trochu déle, zpočátku si lze dokonce užívat pohodlí a lenošení, ale ve výsledku je to cesta k proměně v podobě rozpadu.. Nebojte se prosím věřit. I bezdomovci jsou milující lidé. A my všichni, narozeni tady v Československu, nebo dnes v Čechách a na Slovensku, máme obrovské bohatství v sobě. Možná právě díky nikdy nekončícím nájezdům jimiž je vystavena každá křižovatka, a tou jsme byli a vždy budeme. Buďme především hodní sami na sebe.

Rusům nevěřím ani to že jsou z Ruska
Návštěvník
Rusům nevěřím ani to že jsou z Ruska

Prostá zkušenost. Když Ti někdo zalže poprvé, podruhé, potřetí a počtvrté. Jaká je pravděpodobnost, že bude popáté mluvit čistou pravdu? 🙂

Martin
Návštěvník
Martin

Děkuji za Váš komentář 🙂

- Kdokoli -
Návštěvník
- Kdokoli -

Boze, smim-li Ti tak rikat, to je tak krasny, cos napsal 🙂

Jirka
Návštěvník
Jirka

Jo, ten článek byl hloupej, ale za to může jen senzacechtivost redakce a amatérismus novináře. Popravdě obdobné nesmysly se v jiném duchu vyskytují i na těch stránkách, kdy jsou používány informace vycucané z prstu a nezdrojované. Možná by to chtělo trochu objektivity, ale jasný, ten kdo vidí černobíle to nepochopí.