Hormúzská krize: Americká armáda zahájila evakuaci zaměstnanců ambasády z Bagdádu a z...

Hormúzská krize: Americká armáda zahájila evakuaci zaměstnanců ambasády z Bagdádu a z konzulátu v Irbílu, německý Bundeswehr pozastavuje svoji misi v Iráku, Holandsko se připojilo před několika okamžiky! Irácké bezpečnostní složky prý již nejsou schopny garantovat americkým a západním spojencům v zemi ochranu! Američanům prý hrozí bezprostřední útok! Mike Pompeo se v Bagdádu dozvěděl, že Irák neposkytne USA své území pro případný úder proti Íránu!

Hormúzská krize: Americká armáda zahájila evakuaci zaměstnanců ambasády z Bagdádu a z konzulátu v Irbílu, německý Bundeswehr pozastavuje svoji misi v Iráku, Holandsko se připojilo před několika okamžiky! Irácké bezpečnostní složky prý již nejsou schopny garantovat americkým a západním spojencům v zemi ochranu! Američanům prý hrozí bezprostřední útok! Mike Pompeo se v Bagdádu dozvěděl, že Irák neposkytne USA své území pro případný úder proti Íránu!

Americké ministerstvo zahraničí ve spolupráci s Pentagonem právě v těchto okamžicích koordinují evakuaci personálu americké ambasády v Bagdádu a konzulátu v kurdském Irbílu na severu Iráku. V budovách zůstanou pouze zaměstnanci ostrahy a námořní pěchoty, jejichž úkolem je ostraha objektů. Vydávání víz občanům Iráku je s okamžitou platností pozastaveno [1]. Evakuace probíhá ve chvíli, kdy Bagdád bleskově navštívil americký ministr zahraničí, který se od svého protějšku dozvěděl, že irácká vláda neposkytne americké armádě území Iráku pro případné zázemí americké armády při vedení bojových operací proti Íránu. Podle amerických médií se však Mike Pompeo dozvěděl, že irácká vláda již není schopna poskytovat americkým diplomatickým zastoupením nezbytnou ochranu.

John Bolton, poradce Donalda Trumpa.

Podle tajný služeb prý hrozí bezprostřední útok proti americkým cílům v Iráku, včetně pokusů o únosy amerických zaměstnanců ambasád a konzulátů. Alespoň takové je oficiální zdůvodnění amerického ministerstva zahraničí pro média. Jenže celé to bude úplně jinak a veřejnosti se neříká pravda. Ihned po zahájení evakuace amerických diplomatů oznámila německá vláda, že Bundeswehr v Iráku s okamžitou platnosti pozastavuje výcvik irácké armády a zastavuje svoji operativní misi v Iráku [2]. Berlín zatím neoznámil, že by začal vojáky stahovat, ale pouze jde o zastavení činnosti Bundeswehru v Iráku. A před malým okamžikem se k Německu připojilo i Holandsko, které v Iráku rovněž pozastavuje svoji alianční misi v rámci NATO.

Za útokem na americkou ropu v saúdských tankerech prý stojí v pozadí Írán

Situace v regionu eskaluje od minulého týdne poté, co Saúdská Arábie oznámila, že někdo poškodil v Hormúzském průlivu její tankery [3] a o několik dní později Rijád oznámil, že někdo zaútočil bezpilotními drony na jednu ze saudskoarabských ropných rafinérií [4] a těžce ji poškodil. Údajně se mělo jednat o povstalce z Jemenu, kteří bojují proti vměšování se Saúdské Arábie do občanské války ve své zemi. Nicméně americká vláda za tyto útoky na tankery a ropnou rafinérii viní Írán, který podporuje v Jemenu hútské povstalce. Hútiové jsou údajně podporování Íránem, protože bojují v Jemenu proti vládě, která je pro-americká a pro-saúdská.

Poškozený saúdský tanker. Loď je registrována pod norskou vlajkou.

Evakuace USA znepokojila některé politiky v EU, kteří vyjádřili znepokojení nad tím, že by Washington mohl jít do války proti Teheránu a vyzvali Evropu, aby tomuto výsledku zabránila. USA jsou připraveny na válku s Íránem, “ varovala vůdkyně levicové strany Die Linke v německém parlamentu Sahra Wagenknecht. Vyzvala ty,  kteří chtějí zachránit mezinárodní mír a íránskou jadernou dohodu, aby dali jasně najevo, že jsou proti těmto válečným plánům, svévolným sankcím USA a používání amerických vojenských základen v Evropě v potenciální válce s Íránem.

Válka s Íránem je ve skutečnosti plánována jako válka s Čínou, ale bez jediného výstřelu na čínského vojáka

Největší hrozbou se přitom zdá být John Bolton, bezpečnostní poradce Donalda Trumpa. Právě z jeho okolí unikla před dvěma dny do médií v USA informace, že americký Pentagon chystá vyslat do Perského zálivu 120,000 vojáků [5], kteří budou součástí kontingentu pro pozemní útok na Írán. Donald Trump informaci vzápětí kategoricky popřel, že nic takového se nechystá, ale současně dodal, že pokud by k tomu došlo, bylo by to mnohem více vojáků, než kolik uvedly noviny The New York Times s odkazem na zdroje z blízkosti poradců Donalda Trumpa. A je téměř veřejným tajemstvím, že jde o informace od Johna Boltona, který je považovaný za největšího válečného jestřába v blízkosti amerického prezidenta. Situace se ale od minulého týdne zhoršila. Už to není jenom teoretická možnost, začíná to být realita.

Mike Pompeo (vpravo) při bleskové návštěvě v Iráku.

Útok na saúdské tankery je potřeba vnímat v jiném kontextu. Je to útok na americkou ropu a na americký petrdolar. Vystřelit raketu z dronu na rafinerii nebo poškodit tanker, to nelze chápat jako útok na Rijád, ale jako útok na americkou bezpečnost, která se opírá o saúdskou ropu a především o petrodolar, který je na této ropě postavený. Proto evakuaci zaměstnanců amerických diplomatických úřadů je potřeba vnímat v souvislosti s hrozbou vypuknutí vojenského konfliktu, protože záminky pro tento konflikt již byly vyrobeny, poškození tankerů a rafinérie v Saúdské Arábii. Pentagon přesunul do Saúdské Arábie letku bombardérů B-52 a do oblasti míří letadlová loď. Bude to znít krutě, ale čím méně pravděpodobnější je úspěch pučistů ve Venezuele, tím pravděpodobnější je úder na Írán.

Nejde o to vyhrát válku v Íránu, ale prodlužovat ji tak dlouho, jak to jen bude možné, aby íránská ropa netekla do světa, tzn. do Číny

John Bolton nedávno prohlásil, že Čínu nelze porazit v Pekingu, ale pouze v Teheránu. A jak Mike Pompeo, tak i John Bolton chtějí provést změnu režimu v Íránu a odstranit vládu ajatolláhů v zemi. Taková válka by se nedala vyhrát, stal by se z ní dlouhodobý konflikt, ale přesně o to ve skutečnosti jde. Již v minulosti John Bolton mluvil o tom, že pokud bude Írán ve válce, nebude moci Čína počítat s íránskou ropou.

A právě íránská ropa je krví dnešní čínské ekonomiky. Osm z deseti čínských aut jezdí na íránskou ropu, protože je nejlevnější a leží nejblíž. Logika věci je naprosto děsivá: Cílem válečných jestřábů není vyhrát válku v Íránu, ale udržet válku v běhu tak dlouho, dokud to bude možné, aby čínská ekonomika byla maximálně poškozena. O podobné koncepci války s Čínou bez účasti Číny se hovořilo i na nedávné konferenci think tanku CFR, kde se probírala zranitelnost čínské moci ve vztahu ke zdrojům ropy.

John Bolton. Hlavní architekt doktríny proxy války proti Číně skrze válku v Íránu.

Pokud by propukla válka NATO s Íránem, protože USA by do toho šly se svými fíkovými lístečky z Evropy, potom by jako první byly zničeny íránské ropné věže a rafinérie. Konec exportu íránské ropy, to by bylo hotovo hned první den amerických náletů. Čína by tak měla obrovský problém. Musela by honem rychle najít jiný zdroj ropy.

Nabízí se Venezuela, ale ta je také nestabilní a rozvrácená v občanské válce, přesně podle doktríny Johna Boltona, že cílem není války vyhrávat, ale udržovat je v chodu, aby země zůstávaly rozvrácené a ropa nepodložená petrodolarem aby z těchto zemí netekla. Je to tak jednoduché a logické. I když se podaří Číně nakoupit ve Venezuele ropu, transport bude velmi bolestivý a nákladný, protože Venezuela leží na druhé straně světa ve vztahu k Číně. Co ušetří Čína na ceně za nákup ropy, to naopak utratí za náklady na dopravu tankery z opačné strany světa.

Čína se bez íránské ropy ekonomicky propadne, bude muset omezit i výdaje na čínské zbrojení

Takže logickým náhradním řešením se stává nákup ropy z Ruska. Jenže, to má velký politický přesah. Rusko je strategickým rivalem Číny a ne nezbytně partnerem. Nakupovat ropu od Ruska by obrovsky posílilo ruskou ekonomiku, ale ze strategického hlediska to není v zájmu Pekingu, a kdyby Peking chtěl, už dávno by obrovská kvanta ruské ropy kupoval, ale zatím tomu tak není a ruská ropa představuje v Číně jen zlomek spotřeby. Peking raději kupuje ropu od Íránu a také od Saúdské Arábie a v neposlední řadě v Libyi, kde ovšem v poslední době čelí Čína hrozbě ze strany armády generála Haftara, který chce čínské těžaře z Libye vyhnat a naopak pozvat do země americké těžební společnosti. Haftarova schůzka s ředitelem společnosti Shell minulý rok v listopadu v New Yorku by byla na extra článek v této problematice.

Ropný tanker v Hormúzském průlivu.

Válka s Íránem tak nemá mít za cíl vítězství, ale naopak uvržení země do dlouhodobého válečného konfliktu, který zaručí zastavení proudění íránské ropy do světa, z čehož bude profitovat Saúdská Arábie v první řadě a na druhé straně to přivodí velké problémy Číně, o kterou v tomto plánu jde v první řadě. Čína dnes stojí a padá na ropě, její ekonomický růst je na ropě založený. Je však jasné, že pokud by prezident Donald Trump byl okolnostmi k úderu na Írán donucen, což není vyloučené, potom by to pro něho byla katastrofa před nadcházejícími prezidentskými volbami příští rok. Problém je v tom, že ve chvíli, pokud někdo začne v Hormúzském průlivu do Perského zálivu střílet na americkou ropu v saúdských tankerech, nemůže tomu americký prezident přihlížet. A ve chvíli, kdy se evakuují diplomaté a couvá i Bundeswehr, je naprosto jasné, že John Bolton nemluví do větru.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
JeBe
Návštěvník
JeBe

https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/2252019-svet-pri-stredecni-ranni-kavicce-terezy-spencerove
Po týdnech, kdy se v USA mluvilo o nespecifikovaných íránských hrozbách, kvůli kterým USA navyšovaly svou vojenskou přítomnost v oblasti, úřadující šéf Pentagonu Shanahan konstatuje, že nespecifikované americké akce Írán zastrašily, že prý už dál (nespecifikovaně) nehrozí… Shanahan také nic nespecifikuje, jen tvrdí, že se žádný íránský útok na Američany nekonal, a což prý značí, že íránské spiknutí je „zastaveno“ a Írán si svou agresi „musel rozmyslet“, i když něja
ké hrozby prý přece jen přetrvávají… čili, USA hlásí vítězství v neexistující válce… fascinující…
https://www.reuters.com/article/us-usa-iran-military/potential-for-attacks-on-americans-in-middle-east-put-on-hold-acting-pentagon-chief-idUSKCN1SR1OL?il=0

Jana
Návštěvník
Jana

“Expert” bude mít další přednášku … Michael Romancov o hybridní válce
čtvrtek 23. 5.
Mediální gramotnost
Termín hybridní válka, či někdy hybridní hrozba/hrozby se ve veřejném prostoru objevil poté, co Rusko anektovalo ukrajinský Krym a následně zahájilo válku na východní Ukrajině. Termín není zcela přesně ukotven a definován, což následně vedlo k řadě sporů o jeho významu, respektive o (ne)vhodnosti a (ne)přípustnosti jeho užívání. Pokusíme se ukázat, kdo, co a proč pod tímto termínem rozumí a jak se Česká republika s touto problematikou vypořádává.
Problematika bude zasazena do širšího rámce vývoje a změny bezpečnostního prostředí v Evropě od konce 80. let minulého století do současnosti a vývoje problému (ne)důvěryhodnosti státu a jeho politické reprezentace. Naše (ne)schopnost čelit hybridním hrozbách/informačnímu chaosu totiž úzce souvisí se stavem (ne)důvěry ve stát a jeho představitele.
PhDr. Michael Romancov, Ph.D. působí na Institutu politologických studií na Fakultě sociálních věd UK a na Metropolitní univerzitě Praha. Věnuje se politické geografii, geopolitice a Rusku.

Zdroj: Antecom
Přednáška
Místo konání: Ústřední knihovna MALÝ SÁL
Akce probíhá od 19:00 do 20:30
Cena 40,-
Určené pro: dospělé.

hirameki
Návštěvník
hirameki

je to zkurvené prase- zaprodané.

co na tom zalezi
Návštěvník
co na tom zalezi

Bolton ma v sobe tzv. “vyvolenou krev”. Potomek anglo-skotskych vyvrhelu a kriminalniku do trestanecke kolonie (US), tez 1/8 mixnuty chazary z vychodni Evropy.
A to snad vysvetluje vse.

Ethnicity: Scottish, 1/8th Ashkenazi Jewish, German, Northern Irish/Scots-Irish, English
https://ethnicelebs.com/john-r-bolton

ds4428
Návštěvník
ds4428

Někde jsem četl, nevím už kde, že Írán v případě napadení jako první hodlá zničit hlavu tohoto napadení!
Jestli tím myslí Saudskou Arábii nebo Izrael, popř. obojí, nechám na důvtipu čtenářům tohoto mého sdělení!
Každopádně, když Írán zlikviduje ropná pole v SA a zároveň zablokuje na dlouhou dobu Hormůz, tak “Emerika” půjde do kytek do několika týdnů a jediný, kdo bude vydělávat na ropě bude Putin!
Za což bude neocontům v USA určitě velmi vděčný!
Navíc se amíkům budou obtížně trefovat raketová sila v hornatém terénu, když mají problém zasáhnout Tomahawky letiště na rovince v Sýrii, kdy ze cca. 100 tomahawků vystřelených dopadlo v okolí syrského letiště do písku jen několik (většina spadla někde cestou)!

Jaryn
Návštěvník
Jaryn

ds4428,
no ony ty “tomahavky” nespadly sami, rusové jim vypnuli motory. Pak si jich pár odvezli domů
na “prozokoumání” . Takže dnes už se jistě snadno “vhodí” na jejich frekvenci a dokáží jim je i otočit zpět. Bude to sranda, až budou amíkům padat na palici vlastní tomahavky. Ostatně stejně
si myslím , že poslední dobré “tomahavky” měli in diáni když ještě válčili s přistěhovalci kteří
chtěli kolonizovat území sev.ameriky a kardli jim jejich území.

t1t
Návštěvník
t1t

Držka plná demokracie…. Hov.no. Prachy a s tím související války a vraždění…. Chrchlova pravda a láska…

kozí brada
Návštěvník
kozí brada

Nový Izrael vzniká na území čekoslovenska, tak že se židé nemají čeho obávat , ani Iránu. Časy se mění .?

konzerva
Návštěvník
konzerva

Noví američané..budou válčit?comment image

Iva
Návštěvník
Iva

ty židi nedaj a nedaj pokoj.

Jaryn
Návštěvník
Jaryn

Iva,
on jim ten pokoj brzy někdo dopřeje a navždycky.

Motopes
Návštěvník
Motopes

Už aby to bylo !

kozí brada
Návštěvník
kozí brada

Nejdůležitější je mír pro všechny nemyslíš Jaryne ?

Jaris
Návštěvník
Jaris

kozi brada
Mir muze nastat pouze bez zidaku.

JeBe
Návštěvník
JeBe

Dám sem do diskuze JeBeho náhled na tuto kauzu.

Jak už jsem psal tady, https://aeronet.cz/news/video-benjamin-netanyahu-oznamil-vystavbu-noveho-mesta-na-golanskych-vysinach-ktere-na-pocest-americkeho-uznani-anexe-ponese-jmeno-donalda-trumpa-zakladni-kamen-bude-polozen-10-cervna/#comment-244913 , že tady se hraje s jinými kartami a hráči jsou Irán, SSA, Putin (plus GP podporujíc Čínu a Irán, naproti tomu odepisujíc USA), tak přidám krátké doplnění, co nám od pondělí k procesu přibylo.

Nejrychleji to shrnuje Tereza Spencerová i s odkazy na fakta zde https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/1552019-svet-pri-stredecni-ranni-kavicce-terezy-spencerove
Zvěsti o 120 tisících vojácích, které hodlají USA vyslat kamsi poblíž k Íránu, se ukazují být podle všeho jen řízeným únikem … Trump vysílání vojáků označuje za fejkňůs… také premiér Iráku tvrdí, že ani Washington, ani Teherán ve skutečnosti válku nechtějí, i když Írán Trumpa varuje, že pokud se nechá Boltonem do války zatáhnout, bude ji mít… mezitím zdroje z USA už neukazují na Írán, ale nově prý za „útokem“ stojí nejmenovaní spojenci Íránu z regionu… Írán pro změnu ukazuje na provokaci ze strany Izraele… vše je jen další false flag operace.
comment image

12. května, čtyři komerční lodě byly sabotované poblíž SAE, východně od Fujairah

Íránský ministr zahraničí Zaríf zaletěl do Indie k jednání o důsledcích amerických sankcí na prodej íránské ropy… Indie byla po Číně druhým největším odběratelem íránské ropy. Putin půldruhé hodiny mluvil v Soči s Pompeem, probrali snad všechno možné, skoro na ničem se neshodli.

Jemenští Húthiové, kteří čtvrtým rokem brání svou vlast před saúdskou agresí, zaútočili bezpilotníkem na saúdská přečerpávací ropná zařízení u Rijádu.
comment image

Tereza Spencerová dnes pokračuje https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/1652019-svet-pri-ctvrtecni-ranni-kavicce-terezy-spencerove

Spojené státy evakuovaly „zbytný“ personál ze svého velvyslanectví v Bagdádu (na vojenskou základnu kousek od bagdádského letiště)… nyní se přitom podle všeho pojí s iráckými šíitskými milicemi, které jsou ovšem formálně součástí iráckých ozbrojených sil… prý aktuálně přemisťují po Iráku rakety tak, aby se dostaly na dostřel k americkým základnám… z pohledu USA se tak irácké síly, tedy formálně spojenecké, stávají silami jakoby „íránskými“, což usnadňuje širší výklad pojmu „potenciální íránský útok“… kvůli eskalaci napětí Německo a Nizozemsko končí s výcvikem irácké („íránské“?, kdo se v tom má vyznat?) armády, byť prý obě země žádnou „íránskou hrozbu“ nepociťují… Němci si navíc stěžují, že s nimi Američané svůj postup vůbec nekonzultovali… Francie také nepociťuje žádné hrozby, a tak bude s výcvikem pokračovat.

Putin prý nechal amerického ministra zahraničí čekat tři hodiny… zpoždění mívá pravidelně, ale takhle dlouhé čekání mělo prý být „políčkem“ za to, že Pompeo zrušil dohodnutou moskevskou část své návštěvy a místo toho v Bruselu přesvědčoval Evropu, aby se přidala proti Íránu… a Putin s Pompeem vůbec neprobíral Ukrajinu, prý jen Sýrii, Severní Koreu, Írán i Venezuelu, ale o Ukrajině Pompeo mluvil „jen“ s Lavrovem… americké ministerstvo zahraničí mezitím hlásí, že nemá (zatím?) v úmyslu uvalovat na Rusko další balík sankcí kvůli Skriapalovi… Skripal, Skripal… co to vlastně je?

A ještě si k tomu přidejte tuto dnešní zprávu https://vz.ru/news/2019/5/16/977862.html
Čína i nadále dováží íránskou ropu i přes sankce uvalené Spojenými státy.
Takže podle údajů o sledování lodí na Refinitiv Eikon, tanker maršál Z, který přepravoval íránskou ropu v rozporu s americkými sankcemi, vyložil suroviny v tancích v blízkosti čínského města Zhoushan, uvádí Reuters. Na palubě tankeru bylo téměř 130 tisíc tun paliva. Podle zdroje byly suroviny několik měsíců přivezeny do Číny a byly převedeny mezi čtyři obchodní soudy. Kromě toho dodavatelé používali falešné dokumenty, podle kterých se v Iráku údajně vyráběla ropa.
comment image

Čína i nadále dováží íránskou ropu i přes sankce uvalené Spojenými státy.

A je jasno – z hlediska řízení a se znalostí Dostatečně všeobecné teorie řízení, plné funkce řízení, pěti druhů sociální moci, šesti priorit zobecněných prostředků řízení, jak říkává VVPj – odkud vitr fouká, o co jde a co sledujeme. Nic složitého, 2 + 2 = 4, a bez kouzel 2 x 2 = 4.
A je to, doplnil bych.

Jaryn
Návštěvník
Jaryn

JeBe,
čína má ty ubohé zadlužené blbečky a jejich “sankce” na háku. Ostatně půlka světa už kašle na ten jejich “petrodolar” a obchoduje ve zlatě,juanech,eurech, rublech a národních měnách. A sankce těch krachujícících blbečků platí jen v dolarové sféře.

Jéňa.
Návštěvník
Jéňa.

Poškozené tankery Amjad a Al Marzoquah patří saúdské společnosti Bahri, tanker Andrea Victory patří Norům a tanker A. Michel patří Spojeným Arabským emirátům.
Tankery nebyly vážně poškozeny, představa, že by Íránci útočili na tankery v Hormuzském průlivu jen tak naoko, aby je pouze trochu poškodily je zcela nelogická, protože z takové akce nemůže Irán nic získat. V provokaci vidět jasné americké stopy.
https://www.hlavnespravy.sk/utok-styri-tankery-hormuzskom-zalive-moze-byt-americkou-provokaciou/1758256

Jéňa.
Návštěvník
Jéňa.

“Nepřejeme si eskalaci napětí v našem regionu. Pokud se něco zvrtne, prohrají všichni,” řekl Ravančí v ranním vysílání pořadu NPR, Morning Edition. “Máme právo být připraveni. Máme právo na obranu,” doplnil vzápětí a obvinil Spojené státy z šíření “falešných obvinění” vůči Íránu.
https://eurozpravy.cz/zahranicni/blizky-vychod/257909-iran-o-eskalaci-konflikt-nestoji-ale-ma-pravo-na-obranu/

Jaryn
Návštěvník
Jaryn

Jéňa,
ty fotky “poškozených” tankerů jsou podvod. Je tam vyfocenej nějakej naraženej “ponton”. Ti
blbečci z CIA jsou opravdu směšní packalové.

Jéňa.
Návštěvník
Jéňa.

Ano, souhlas, Jaryne,

mně je to ale v podstatě jedno, že ano, jde o předávanou informaci sdělovady.
Takhle nějak to říká “učitel” VVPj:
“Pokud máte dobrou metodologii, ani nějaký fake-news či hoax v předávaných informacích v rámci informačního pole Vám nenaruší/nenabourá Vaši mozaiku vidění Světa a procesů v něm, naopak Vám do ni zapadne jako ulitý.”
A to se právě děje, nemýlím-li se.
—–
Pod čarou přidávám další kamínek do mozaiky, který ukazuje, že SSA jsou celosvětově odstavovány a ani Netanjahu nechce s touto kauzou nic mít – viz.
Trumpova Amerika by šla sama proti Íránu https://www.asiatimes.com/2019/05/article/trumps-america-would-go-it-alone-against-iran/

Premiér Benjamin Netanjahu svolal na začátku týdne zvláštní setkání s představiteli obrany státu na téma napětí v Perském zálivu mezi Spojenými státy a Íránem.
Vedoucí představitelé uvedli, že diskuse ukázala, že neexistuje bezprostřední obava, že by Izrael byl terčem íránského útoku – například odpálení raket pro-íránskými milicemi ze Sýrie nebo Iráku.
Podle vysokých představitelů Netanjahu během rozpravy instruoval, aby po událostech v Iráku a v Perském zálivu pokračovali v monitorování zpravodajství, ale aby podnikli kroky k izolaci Izraele od událostí a aby zajistili, že Izrael nebude do této eskalace zatažen.
https://13news.co.il/item/news/politics/security/netanyahu-tension-245995/
comment image