Grexit se zatím nekoná – USA se radují. Robert Fico o tvrdých...

Grexit se zatím nekoná – USA se radují. Robert Fico o tvrdých podmínkách Řecku. Ale vázne to nejen v Bruselu, ale i ve Vídni

Grexit se zatím nekoná – USA se radují. Robert Fico o tvrdých podmínkách Řecku. Ale vázne to nejen v Bruselu, ale i ve Vídni

Včera,12. července, měla být hotova další pomoc Řecku, výsledkem je dohoda, podle které Řecko musí splnit podmínky, slovy slovenského premiéra doslova „protektorátní“ a má k tomu nějaké dva dny. Merkelová a především USA mohou na chvíli vydechnout – prozatím je Grexit zažehnán.

S USA na věčné časy a nikdy jinak (barva evropské ruky začíná být symbolická)  

Jestli jsem dosud měla pochybnosti o tvrzení V.V.Pjakina, že v zájmu USA je odchod Řecka z eurozóny, už pár dnů jsem přesvědčená, že v tomto bodě se mýlí a že tomu je právě naopak a že jestli se USA něčeho obávají, tak je to právě odchod Řecka (či jakéhokoli státu) z EU. Evropská unie je od začátku politickým výtvorem “Spojených států”, přesněji globalizátorů (historie vzniku) a jakékoliv drolení Evropské unie je proti vojenským (NATO), obchodním (TTIP) a geopolitickým (Euroatlantická unie vs. Rusko) zájmům USA. Spojené státy proto naopak potřebují Evropu jednotnou a to je důvod, proč se dosud Řecku tolik ustupovalo a dál ustupuje (je to také důvod, proč je do EU tlačena Ukrajina a další země, které do ní ekonomicky nepatří )a fakt, že se Velká trojka včera dokonce rozhádala, místo aby Řecko nechala odejít, mi to opět potvrdil.

USA potřebují jednotnou Evropu

Americký novinář Finnian Cunningham situaci popisuje takto: Finanční krize v Řecku se může šířit do jiných členských států Evropské unie, které se rozdělí do politického bloku a zničí pečlivě promyšlenou strategii USA k izolaci Ruska. Washington vynakládá veškeré úsilí, aby se zabránilo řeckému odchod z eurozóny. “To, co znepokojuje USA je skutečnost, že měnová krize v Evropě by mohla mít velké geopolitické důsledky. Hádka v Evropské unii hrozí zničit pečlivě uspořádané anti-ruské plány Washingtonu“. Šíření řecké finanční krize do jiných členských států EU může podkopat strategii USA tak, že může být ohrožena i budoucnost aliance.

Novinář cituje stanovisko Gary Hufbauer Institutu pro mezinárodní ekonomiku ve Washingtonu: “Chaos v Řecku může být nakažlivý a způsobit nejednotnost v pozicích evropských zemí, pokud jde o jejich strategii vůči Rusku. To by mohlo zcela zrušit anti-ruské sankce uvalené na Rusko EU a zničit nepřátelský postoj Evropy vůči Rusku,” říká Cunningham.

Oddělením od ECB a MMF se Řecko obrátí o pomoc na Rusko, Čínu a jiné země skupiny BRICS. Proto dokonce i Británie přemlouvá Berlín, aby dohodu s Řeckem uzavřelo – ze stejných důvodů jako Washington. Americký tlak k udržení Řecka v eurozóně má i tuto podobu : „Berouce na vědomí, že USA se staly významným obhájcem pomoci Řecku, varujeme, že řecké zhroucení by způsobilo stovky miliard dolarů ekonomické škody na celém světě,“ – vydal nejhlasitější výzvu Obamově administrativě  americký ministr financí Jack Lew.

Udržení geopolitické izolace Ruska od Evropy a všech plánů USA nyní stojí na přímém střetu Washingtonu s Berlínem, řekl novinář. Podle něj, pro Washington je nezbytné, aby Německo udrželo jednotnou EU, ale v Berlíně vyvolává další podřízenost Washingtonu velké napětí, pokud jde o přijetí takového zásahu do německé ekonomiky. Berlín se vlastní nekompromisní rétorikou vůči Athénám uvrhl do politického kouta – jak bude Merkelová vysvětlovat lidem další ústupky Řecku? Německo ztratí odpisem dluhů nejvíce, přičemž kancléřka Merkelová se voličům zavázala, že řešení řecké krize nebude zasahovat do národní ekonomiky. Pokud k tomu Německo bude donuceno, mohou voliči rozpoutat peklo. Jedna věc je jistá, uzavírá autor: “americký NSA telefon na německé kancléřství v těchto dnech pracuje přesčas”. (zdroj)

Grexit zažehnán, přistoupí Řecko na protektorátní podmínky?

Včera se měli k řešení řecké krize sejít premiéři EU, ale v poledne byla schůzka zrušena – důvodem byl konflikt mezi zástupci Německa a ECB, mezi německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem a prezidentem ECB Mario Draghim. Když Draghi začal mluvit o řeckém problému, Schäuble ho přerušil: “Neztrácejte čas na nesmysly!” (zdroj).

Zároveň se včera objevila zpráva, že Rusko plánuje zahájit přímé dodávky energetických zdrojů do Řecka – novinářům to potvrdil ministr energetiky Alexander Novak. Poznamenal, že Rusko bude podporovat oživení řeckého hospodářství. Zjišťujeme možnost přímých dodávek energetických surovin Řecku v blízké budoucnosti, – řekl ministr. Rusko hodlá podporovat oživení řecké ekonomiky prostřednictvím zvýšené spolupráce v oblasti energetiky, dodal (zdroj).

Přistoupí Řecko na nové podmínky? 

Celou noc se intenzivně jednalo a výsledkem je dohoda o podmínkách pro Řecko. Přistoupí-li Řecko na tzv. „domácí úkoly“, podle kterých má m.j. vytvořit seznam majetku za cca 50 miliard, který bude následně rozprodán a použit na dluhy – ve videu zde to popisuje účastník jednání, Robert Fico – pak bude nová pomoc Řecku zpečetěna a bude to nikoliv porážka USA (jak by se to dalo interpretovat podle pana Pjakina), ale naopak to bude vítězství USA nad Evropou a potvrzení jejího vazalství Spojeným státům s Německem v čele.

Svět pořád tančí, jak USA pískají, ale už to jde ztuha

Potěšující je, že svět už netančí, jak USA pískají, přinejmenším už netančí tak lehce. S Řeckem se to jeví na dobré cestě, ale vyhráno pořád není (a kolik úsilí to k dosavadní naději stálo!). K 10. červenci ale měla být zároveň hotova vídeňská dohoda s Íránem o jaderném programu, která však také dosud nemá konce. V reakci na dosavadní průběh a požadavky J. Kerryho se nejvyšší íránský duchovní Chameneí vyjádřil, že USA  jsou “ztělesněním absolutní arogance“ (zdroj). Jednání brzdí také fakt, že Írán se má v příštím roce stát členem ŠOS. Dohoda měla být hotova včera večer, ale opět byla o den oddálena.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí při setkání se studenty v Teheránu uvedl, že Spojené státy představují “pravé ztělesnění globální arogance”

Článek jsem měla napsaný už včera a je m.j. i mojí odpovědí na dotaz, jestli si stejně jako pán V. V. Pjakin myslím, že v zájmu USA je rozpad EU. Pana Pjakina mám ve veliké úctě, ale můj názor je, že rozpad EU by naopak prospěl Rusko-evropským vztahům – proti čemuž samozřejmě nejsem, ba naopak! A článek vkládám až dnes – čekala jsem na výsledky z Bruselu a z Vídně.

– Pozorovatelka –    13. 7. 2015

Související: zde , zde ,

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Adam
Návštěvník
Adam

Moje tušení, že je to všechno jenom divadlo, potvrzuje V.Klaus v ČT 24 ze včera. Doporučuji, moc jsem se u toho pobavil. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095426857-interview-ct24/215411058040714/
Mimochodem, Řecko “frčí”, kdežto o bankrotu Ukrajiny nikde ani hlesu …

mat4
Návštěvník
mat4

“ale můj názor je, že rozpad EU by naopak prospěl Rusko-evropským vztahům”

Prave rozpad EU zo strany SSA je konecne rozumnym krokom ich elit (samozrejme z ich pohladu 😉 ).
SSA ma pod kontrolou Nemecko, Francuzsko, Svedsko, Polsko, pobaltske staty a Rumunsko. Bulharsko prave prechadza pod plnu kontrolu.

Rozpadom EU pavucina moci v Bruseli dostane “knock out” doslova a dopismena.
A z dvoch riadiacich centier v Europe Washington (NATO) a Brusel (EU) zostane len jedno.

Nerob si iluzie o CR alebo SR a jeho smerovani po rozpade EU. Jediny kto by tak mozno usiel z pazurov Washingtonu by bolo Madarsko.
Grecko musi zostat tam kde je, kedze Washington by vyuzil Turecko ako formu natlaku.

marmaris
Návštěvník
marmaris

Njn. A Řekové se naštvou a bude zase občanská válka.

vendel
Návštěvník
vendel

Je asi blbý říkat-JÁ VÁM TO ŘÍKAL!
Řecko je precedent-výstraha pro ostatní,když budete zlobit,stačí vám zablokovat finanční toky a velice rychle dojdete k “rozumu”!Kdo ovládá cesty financí je asi zbytečné mluvit,že ano.
Rabování majetků celých států je nejvýnosnejší “podnikání”pro majitele peněz,to je taky fakt,kterej není asi nutné dál rozvádět,že ano.
A třešničkou na dortíku bude pro majitele peněz-zrušení hotovosti,ideálně celoplanetární!Důsledky není třeba rozvádět,že ano.

!!!
Návštěvník
!!!

Rekove to prosrali ve velkem stylu…
Misto oby okamzite obsadili a znarodnili banky, ktere uzavrelo jako vydirani ECB, nedelaji nic.
Jsou na tom hur nez na pocatku pred referendem.
Meli znarodnit banky, zahajit trestni stihani vsech politiku podilejicich se na falsovani ekon, udaju s goldman sachs vcetne fyzickych i pravnickych osob, odmitnou platit uroky jako ZISK Z TRESTNE CINNOSTI , zacit stihat predstavitele USA EU kteri se na reckem tunelu podileli.

Tripas je idiot a prizdisrac

Jaris
Návštěvník
Jaris

Naprosty souhlas! Navic bych dodala, ze Rekove meli trvat na zaplaceni valecnych reparaci, ktere jim Nemecko dluzi uz 70 let. S uroky by to dalo slusnou sumu. Nemci byli a jsou proradni. Krici vratte nam penize a sami jsou svetovi dluznici.

Aksal
Návštěvník
Aksal

Pokud je Řecko pro USA tak nezbytné, proč přistoupilo na tak nepřijatelné podmínky? Mohlo říct, dobrá zůstaneme, ale za našich podmínek. Myslím, že toto ještě není konec. Jedna věc je dohodu podepsat a druhá začít ji plnit. Řecko dostalo čas na urychlené natištění drachmy, na kterou už nemá matrice. Určitě se najde někdo, kdo mu s tím pomůže.
Co se týče Pjakina, myslím, že má na mysli celkovou situaci v Evropě. Kdyby se začala najednou drobit nastala by vysoce nestabilní situace a důvod pro USA vojensky zasáhnout. Ta vojska, která má na území Evropy USA nejsou jenom proti Rusku, ale myslím, že hlavně proti spojencům, kdyby se chtěli náhodou trhnout. Ještě nenadešel ten pravý čas, USA mají ještě dostatek sil na rozehrání horké války. Paní Merkel musí ty odstředivé sily brzdit, dokud nezačnou mít problémy samotné USA doma…Je léto a tedy čas začátku válek. Je potřeba vydržet do podzimu…

hahaha
Návštěvník
hahaha

Nemuseli rikat bubec nic, nikdo je nemuze vyhodit z eu bez souhlasu vsech clenu tedy i recka

Adam
Návštěvník
Adam

Řecko přistoupilo na daleko horší podmínky, než které byly na stole před referendem. Zřejmě došlo k zastrašování a vydírání nejhrubšího zrna. Podle mě není šance, že by to Tsipras před národem ustál. Další škrty a zvyšování daní řeckou ekonomiku položí definitivně na kolena. Myslím si, že slova o “protektorátu” nejsou vůbec od věci. Obávám se, že tímto to všechno teprve začne …