Globalizace v Česku si vybírá další daň, nová generace mládeže už nechce...

Globalizace v Česku si vybírá další daň, nová generace mládeže už nechce pracovat rukama, je to prý podřadná a mizerně placená práce pro migranty! Objektivní procesy západní civilizace, ze kterých jde strach!

Globalizace v Česku si vybírá další daň, nová generace mládeže už nechce pracovat rukama, je to prý podřadná a mizerně placená práce pro migranty! Objektivní procesy západní civilizace, ze kterých jde strach!

Podle posledních informací MŠMT má pouze 18% žáků 9. tříd základních škol zájem vyučit se řemeslu [1] a pracovat rukama. Je to nejhorší údaj od roku 1989, takhle špatné to ještě nikdy nebylo, shodují se ředitelé odborných učilišť v České republice a volají na poplach. Není divu, manuální práce v České republice má jeden z vůbec nejhorších indexů finančního ohodnocení ze všech zemí evropské sedmadvacítky. Ne snad, že by mzdy za manuální práci nebyly někde ještě nižší, např. situace v Rumunsku nebo Bulharsku není  o nic lepší, ovšem životní náklady v těchto zemích jsou mnohem nižší, takže nižší výdělky manuálních pracovníků nejsou v takovém kontrastu. Přitom paradoxně firmy v Česku shání lidi, protože jich mají nedostatek. Jenže tahle pohádka o volných místech na pracovním trhu v České republice  má jednu zásadní trhlinu, a tou je nedostatečné ohodnocení manuální práce. Ano, firmy mají neustále v ČR nedostatek pracovníků, protože ti, kteří pro firmu pracovali, tak po získání zkušeností odešli, obvykle do zahraničí, nejčastěji do Německa. Anebo odešli do důchodu, ti starší.

Učňové v oboru chladírenské techniky.

České firmy nechtějí přidávat na platech, protože si to buď nemohou dovolit, protože odběratel zboží diktuje podmínky a ceny práce (to je častý případ u subdodavatelů automobilek), anebo majitel firmy jede na tzv. nízkou cenu práce, na které vydělává. To jsou pro změnu případy montoven všeho druhu v České republice. Ve výsledku potom dochází k tomu, že za manuální práci je mizerná odměna, která znehodnocuje nejenom práci jako takovou, ale vytváří ve společenském povědomí i určité stigma a odpor vůči manuální práci. Stále méně dětí se chce stát pekařem, kuchařem, cukrářem, truhlářem, instalatérem nebo elektrikářem, nemluvě o velmi fyzicky náročných oborech jako je zedník nebo pokrývač. Přitom tyto obory jsou dnes vysoce nedostatkové, ovšem stejně tak jsou hluboce podfinancované, protože společenská akceptace hodnoty a ceny práce se za posledních 28 let zhroutila úplně na dno. Každý chce zedníka, ale nikdo mu nechce dát 100 tisíc čistého.

Bez maturity ani ránu

Největším strašákem dnešních rodičů je potomek bez maturity. Maturitu dnes potřebuje každý, takže učňovské školství se svými 3-letými učebními obory s výučním listem bez maturity je tak automaticky doslova na odstřel, pokud samozřejmě nepočítáme různá nástavbová studia, která ovšem prodlouží pobyt potomka ve škole o další dva roky, a to je mnohdy pro rodiče neakceptovatelné, nemluvě o tom, že nástavbová studia jsou de facto turbo variantami 4-letých středních škol, takže studenti se nestačí za 2 roky naučit to, co na normální škole s maturitou se děti učí celé 4 roky. A státní maturity to potom odhalují, že nejhůře na tom jsou právě maturanti z učilišť a nástavbových studií. Střední školy se dnes navíc o studenty přetahují, takže dostat se na maturitní školu je daleko snazší, než tomu bývalo dříve. Ten hlavní problém, který ovšem zůstává skryt, to je objektivní proces globalizace a zánik lidské manuální práce, který jde ruku v ruce se 4. průmyslovou revolucí.

Učňové v oboru potravinářství.

Všechno, co se kolem nás nachází, bylo vyrobeno někde jinde. Globalizace překresluje nejen nákupní středisko, které se za 28 let změnilo z malé samoobsluhy Jednoty nebo Pramenu s lokálním zbožím do velkého hypermarketu s mezinárodní nabídkou. Tento proces umocňují média, která v mládeži v západní civilizaci programují odpor k manuální práci. Je to součást procesu globálního chudnutí a podvazování ekonomického výkonu a produkce západní společnosti. Když slyšíte žáky základních škol, jak se baví o tom, kam půjdou studovat, slyšíte jenom slova opovržení k učňovskému školství. A bohužel, tyto postoje jsou logické, protože manuální práce je tak mizerně placena, že je v podstatě degradována na úroveň nekvalifikované práce. Už dokonce neplatí ani to staré heslo, že řemeslo má zlaté dno. To když jsem nedávno zažil návštěvu německého instalatéra, který na 5 let starou pračku reagoval slovy, že než to opravovat ten motor, tak to raději koupit novou pračku. Když jsem se s nim dal do řeči, tak mi vysvětlil, že oprava vyjde mnohem dráž, než kolik bude stát úplně nový spotřebič.

Řemeslo už nemá v globalizaci zlaté dno

To samé platí o televizorech, ty se také už dnes prakticky neopravují. Pokud televizor odejde v záruční lhůtě, neopravuje se, ale obchodník ho vymění na skladě kus za kus. Pokud televizor odejde po záruční lhůtě, tak už má tak nízkou zůstatkovou hodnotu, že se nevyplatí investovat do opravy, protože nový spotřebič vyjde v podstatě na stejné peníze jako nákladná oprava rozbitého kusu. Přitom mnozí z nás si pamatují, jak před rokem 1989 byli opraváři televizí vyvažováni zlatem a jejich služby byly naprosto nenahraditelné. Jenže svět se mění a lidská práce je postupně vytěsňována na okraj společenského zájmu. Mnoho lidí to stále odmítá akceptovat, stále mají pocit, že jejich ruce jsou nenahraditelné. Pokud má řemeslník svoji skupinu zákazníků, tak se ho to zatím netýká. Ovšem mladý vyučený člověk, který nemá praxi, je v dnešní době odsouzen k tomu, aby po několika měsících mizerně placené práce skončil s řemeslem nadobro.

Učni v oboru cukrářství.

Ministerstvo školství chystá reformu financování českých škol, kdy nově bude peníze přerozdělovat do škol přímo ministerstvo, namísto dnešních krajů a obcí. To ovšem nemusí vést k vyřešení problémů s úpadkem učňovského školství, právě naopak. Ministerstvo využije reformu k útlumu učňovského školství a postupně tak dojde k zániku řemesel a profesí v České republice. Dnešním trendem na západě je vyplňování pracovních míst s manuálními profesemi lidmi z Východní Evropy, především z Ukrajiny. Tento trend zdaleka neplatí už jen pro Německo, nasunování cizinců na manuální pracovní místa se týká ČR, Polska, Slovenska a Maďarska. Dříve fungovalo učňovské školství jako kádrová základna podniků československého průmyslu. Spolu s likvidací tohoto průmyslu v 90. letech tak nyní s určitým zpožděním zhruba 20 let postupně zaniká i učňovské školství.

Globalizace likviduje lidskou práci v rámci objektivního procesu 4. průmyslové revoluce

Z hlediska globalizace jde o děsivý objektivní proces. Dovezené zboží na naše pulty z ciziny likviduje domácí průmysl a ruku v ruce s tím i naši budoucí generaci, která nebude umět rukama udělat vůbec nic. Začnou se ozývat hlasy, že české firmy potřebují pracovníky z ciziny, migranty, zejména z Ukrajiny. Česká mládež místo práce bude na sociálních dávkách, případně bude pobírat nepodmíněný příjem. Budeme se dívat, jak okolo nás zanikají řemesla a budeme zažívat podobné reálie, jaké znají v USA. Na stavbách se nedomluvíte česky, protože všude budou pracovat cizinci. A stejně jako v USA bude společnost rozdělena do jednotlivých skupin, které budou různě zadlužené, ale jinak se nebudou lišt v žádných ohledech. Všichni budou chtít domy a byty na hypotéky, auta na leasingy, telefony a vybavení bytu na splátky. A nikdo si nepoloží otázku, jestli život na dluh je to, co jsme v roce 1989 při cinkání klíči chtěli od naší vlastní budoucnosti.

Nejen o tomto tématu budeme hovořit a diskutovat dnes večer od 19:00 hodin v mém pravidelném pořadu na Svobodném vysílači CS. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.

Záznam pořadu

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email

PODOBNÉ ČLÁNKY

od nových od starých od palců
Upozornit na
Karin
Návštěvník
Karin

možná off topic ale mě tato zpráva moc potěšila:
70.000 Američanů podepsalo petici, která vyzívá vládu USA aby prohlásila G.Sorose za teroristu a vyvlastnila mu jeho majetek.
Zdroj: https://deutsch.rt.com/newsticker/56612-petition-weisses-haus-fordert-george/

Vážka
Návštěvník
Vážka

To je totéž, jako kdyby u nás podobnou petici podepsalo cca 2000 lidí. Jinými slovy bezvýznamné… 😉

Leoš
Návštěvník
Leoš

Od čeho máme ministerstvo školství? To by mělo určit kolik dětí půjde na střední školy a kolik do učňovského školství. Rozhodovat by měl prospěch, nebo-li např. x % žáků s horším prospěchem by muselo chtě nechtě do učňáku. Přijímačky nastavit na nějakou rozumnou úroveň, která by oddělila zrno od plev, aby nedocházelo k tomu, co je dnes celkem běžné, že na střední školy se dostávají čtyřkaři.

styx
Návštěvník
styx

skor si myslim, ze remesla zaziju renesanciu. Zvlast po tom, ked skonci toto sialenstvo konzumu a pokazene veci sa oat zacnu opravovat a nie vyhadzovat a kupovat nove. Vid taky autoelektrikar, alebo automechanik. Prakticky ziadne nove auto co si kupite sa neda doma opravovat v garazi. Pokym je v zaruke musite chodit do servisu, ak ho mate viac ako 5 rokov tak uz chodite do lokalneho servisu alebo mechanikovi. Ale aj to stoji penize. Uz len take hluposti ako ked vam palubny pocitac vypise, ze treba dat auto na diagnostiku. A to stoji min 10 euro.
Zivnostnik instalater pod 20E na hodinu nepracuje, elektrikari tiez. Mimo to si privirabaju reviziami. A jedna revizia 50E. Stolari podobne. Kuchynske linky na mieru, vstavane skrine, nabytok, stoly, zariadenie restauracii. Podla mna, tak ako ludia tuzia byvat v dome, tak aj taketo remesla pekne na seba zarobia. Sikovni a dobri remeselnici ani reklamu nepotrebuju. Ti dostavaju zakazky same od seba. Len to treba rozbehnu. Ti mizerni, si zarobia tiez, kedze mladi chcu bzt len bankari, manazeri, podnikatelia, milionari alebo nevedia co chcu byt a chcu sa len flakat.

Slovan
Návštěvník
Slovan

Problém vidím v managererech a majitelích firem, ještě nedorostli – nebo neumí ohodnotit řemeslnou práci na stejné úrovni jako to umí v zemích na západ od nás.
Ze stejné zakázky ve stejné cenové relaci tam jsou schopni vyplatit násobné platy oproti tuzemsku. Naši manageři a majitelé firem by měli pochopit, že i menší zisk je zisk a hlavně záruka další jejich prosperity.

Honza
Návštěvník
Honza
Zvědavá matka
Návštěvník
Zvědavá matka

V tom globálním světě jdou přitom některé procesy tak neuvěřitelně rychle, že nakonec mohou vypadat, jako by se nikdy ani nestaly… 😉
Třeba taková Ozónová Díra – která ještě začátkem tisíciletí (tohoto) vypadala, že nás nechá bez kyslíku … 😉
A stačilo pár let, a ejhle – vypadá to, že ta panika (na zíkladě které se ale schválily takové “udržitelné” závěry, jako např. Agenda 21 !!!) možná nebyla ani tak potřeba….
“…..vědkyně zabývající se atmosférou, odhaduje, že úplně zmizí buď do roku 2060 nebo 2080, popřípadě malá dírka ještě zůstane.”
… možná zůstane “malá dírka” – kdyby bylo třeba potřeba ještě něco “udržitelného” protlačit…
Nebo že by to byl od počátku jenom účelový hoax?
https://refresher.cz/50639-Ozonova-dira-nad-Antarktidou-mizi-NASA-ukazala-ze-se-za-poslednich-9-let-zmensila-o-20-procent?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Teď máme aktuálně tedy “globální oteplování”, a přitom některá místa svírá dosud nepoznaný mráz (NYC), a sněží málem v Karibiku…. “Soudruzi z NDR” to trochu přepískli , zdá se….

No, možná ten náš návrat k normálu a přirozenému také zvládneme tak rychle 😉

Ne zjednodušování
Návštěvník
Ne zjednodušování

Ozónová díra mizi, neboť k tomu byly podniktuty patřičné kroky, např. přijaty mezinárodní dohody o zákazu freonů a dalších látek poškozujících ozonovou vrstvu. Kdyby tyto kroky přijaty nebyly, tak se skutečně ozonová díra zmenšovat nezačala.

Co se týká globálního oteplování, tak je to pouze jedna složka komplexního problému, kterým je globální klimatická změna(ny), to znamená, že podnebí se mění takovým způsobem, že na místech kde dříve nesněžilo dnes sněží, kde dříve sněžilo dnes sníh není, zmenšuje se počet srážek, někde však úhrn srážek stoupá a způsobuje to záplavy. Viz. ČR, průměrná teplota roste, v létě teploty dosahují rekordních hodnot, v zimě již skoro nemáme sníh. To skutečně není normální.

Naštěstí může dojít k zastavení tohoto trendu, a to hlavně díky tomu, že by v roce 2020 měl nastat přechod ve sluneční fázi, takže by se mělo na cca 30 let velice ochladit. Pokud za tuto dobu dokážeme přejít na vhodné technologie a vyřešit problém se skleníkovými plyny, tak máme šanci vše vrátit do normálu.

P.S. Všechny tyto informace jsou volně dohledatelné na internetu, takže pokud máte zájem, tak si je můžete detailně prostudovat.

Teo
Návštěvník
Teo

Na zametani a cisteni zachodu analfabeti s IQ 70 velike vzdelani snad ani nepotrebujo.

veverin
Návštěvník
veverin

Někde jsem tu narazil na komentář, že práce řemeslníka stojí 250KČ/h bez daně. Reálně i více, podle kraje a řekněme i obchodní schopnosti řemeslníka nechat se zaplatit. Co se školství týká, souhlasím s autorem článku. Ale chtěl bych otevřít s tím související:
Z vlastní zkušenosti vím, že soukromník si za servis kotle na tuhá paliva řekne 350 KČ/h. Což se leckomu (a nedivím se) může zdát hodně. Ale myslíte si, že lidi vidí, co těch 350 KČ/h obnáší? Odborné znalosti, to znamená různé školení, certifikáty, papíry od nejrůznějších úřadů a technických inspekcí. To všechno stojí čas a peníze, které mu neplatí zaměstnavatel… Náklady na nářadí, auto, musí si vydělat na dovolenou (jednak jako takovou a druhak čas na dovolené = nepracuje = žádné peníze). Myslíte, že takový chlap denně pracuje řekněme 8h , které si nechá výše uvedenou sazbou zaplatit a tím končí? Nebo přijede dom a vystavuje faktury, objednává materiál, platí dodavatelům, dělá nabídky atd., pokud jde o složitější akci, musí vymyslet co s tím… a z 8h je kolik? 12h? Účetní taky něco stojí, do toho EET které se na řemeslníky chystá, další legislativa ohledně ochrany osobních údajů zákazníků. To ale ten řemeslník nemá zapotřebí, nerozumí IT technologiím a jak zabezpečit osobní údaje – ale je to jeho problém a když ho nevyřeší = pokuta.
Na rovinu, dělali by jste to? Relativně těžkou a špinavou práci? A starat se ohramadu věcí mimo Vaše odborné znalosti a obor?
Ale teď se konečně dostávám k tomu, co jsem chtěl otevřít. Žije tady spousta lidí, co má řekněmě kolem 130KČ/h čistého v zaměstnání, pokud nějaké mají. A můžou si tito spoluobčané (vč. mě) dovolit platit řemeslníka, který stojí takové peníze? Ne. Na druhou stranu jej ale potřebují. Takže jaké je řešení???
Řemeslo má i dnes zlaté dno, ale většina obyvatel prostě nemá na to, aby si řemeslníka mohla dovolit zaplatit.
Toď můj názor a budu rád za reakci.

čtenář
Návštěvník
čtenář

“Odborné znalosti, různé školení, certifikáty…” jsou jednorázovou investicí na počátku podnikání. Nevidím důvod, proč by si po zbytek všech aktivních let měl dotyčný živnostník tuto počáteční investici stále znovu a znovu účtovat v hodinové sazbě, která je 2x až 3x vyšší, než bere srovnatelný odborník v průmyslu, který má kolem 130 Kč/h hrubého – ne čistého. Takže v této věci typicky pravicově mlžíte…

Na druhou stranu správně rozeznáváte paradox těch zcela odlišných světů a tříd… Mě to taky rozčiluje, že si nemohu dovolit zaplatit různé řemeslníky nebo servisáky… Jenže to je systémové zlo.

M.C.
Návštěvník
M.C.

To není investice jednorázová, ty papíry na hlavu se musí periodicky obnovovat.
Navíc do nabídky přicházejí nové věci, nové modely kotlů a nové udělátka a vychytávky a dotyčný se na to musí nechat proškolit, jinak by to nemohl zapojovat a servisovat.
U ostatních řemesel je to podobné.
Když má zaměstnanec 130 Kč/hod, čili 25000 hrubého, tak už s tím nemá kromě nákladů na cestu do práce žádné další vydání.
Proškolení mu zaplatí zaměstnavatel, pracovní pomůcky, oblečení a nářadí mu musí koupit, koupí mu mobil, auto, noťas, platí provozní náklady v sídle firmy, platí režijní pracovníky aj.
Tohle všechno si musí živnostník z těch 250 Kč zacvakat sám. Plus že když je zaměstnanec nemocen, má OČR nebo dovo, tak mu to zaměstnavatel platí. Živnostník si na dovo musí vydělat a celou dobu co se rekreuje mu práce stojí.
A když zrovna nikdo nic nepotřebuje, tak má smůlu.
Já to těm živnostníkům nezávidím.

veverin
Návštěvník
veverin

Krok za krokem se může každý vydat z cesty zaměstnance na cestu ičaře. Jo dvě práce to je radost. Ty si účtuješ 350KČ/h, ty se máš teda… A proč teda chodíš pořád i do práce? Jj zkouším to teď na sobě a říkám si, stojí mi to vlastně za to? (stát se drahým a nesmírně prosperujícím:-))) ičařem)

M.C.
Návštěvník
M.C.

Kde jste vyčetl že dělám na HPP a ještě i na IČ?
A kde uvádím, že si účtuju 350 Kč/hod?
Já nic takového netvrdím.

veverin
Návštěvník
veverin

Špatně jsem se vyjádřil v příspěvku. Z mého textu se konktétně Vás nic netýkat nemá. Popravdě co se týká diskuzí na internetu jsme úplný nováček a tak nějak se učím. Pokud jsem se Vás osobně dotkl, omlouvám se. Můj příspěvek je čistě z mé zkušenosti a Vás se nijak netýká. A ani nemůže, když Vás neznám:-)

Orel z hor
Návštěvník
Orel z hor

V době své činnosti jsem pro jednu movitější paní napojil umývadlo a pračku, práce cca 3 hodiny, cena včetně materiálu (700) a dopravy (200) 1500Kč. Ještě jsem ji pomohl přestěhovat lednici. Co jsem si od vyslechl … prý jsem dražší než právník 🙂 Asi nikdy nenavštívila právníka. Dnes je nejnižší adekvátní cena za hodinu pro živnostníka 17€ …. socka a zdravotka je nějakých 5000Kč za měsíc minimum co vím. Za 250Kč/1h nemá cenu podnikat.

veverin
Návštěvník
veverin

Díky za příspěvěk. Dovolím si na něj ještě reagovat. S tou jednorázovou investicí máte z větší části pravdu. Na začátku je investice relativně vysoká a teoreticky by mohla být jednorázová. Ale pokud se chce člověk udržovat v obraze( v oboru), musí stejně absolvovat “školení” i v dalších letech. Je to už na každém jedinci. Pokud do toho nezačne vstupovat stát nějakými nařízeními atd… Jasně, lze namítnout, že to dělá aby byl “lepší” než jiní a mohl si dát vyžší cenu za odbornější službu. Tedy dělá to pro zisk a je to tedy investice a můžem o tom mudrovat pořád dokola…
Na druhou stranu, pokud je to takový kšeft, proč je takových “ičařů” servisáků nedostatek? Na živnostenský úřad není problém si zajít (a splnit ostatní podmínky taky ne) a můžeme vydělávat 3násobek naší hodinové mzdy…:-)
A dodám taky, onen srovnatelný odborník má mzdu. Je to jen jeho mzda. Ale na služební auto, nářadí atd. musí zaměstnavateli vydělat. Tento zaměstnavatel si sotva může za práci takového svého zaměstnance účtovat 150KČ/h zákazníkovi. Trochu tedy nesouhlasím s porovnáním hodinové mzdy zaměstnance a hodinové sazby “ičaře”. A znovu upozorňuji, jsem zaměstnanec a nikoho se tu nezastávám.

Tomu pravicovému mlžení nerozumím, ale to nepatří sem. Úmysl to nebyl.

Správně jste podotkl, je to systémové zlo. Kam dále to bude pokračovat, netuším.

pepora
Návštěvník
pepora

Čtenář: Co to plácáte, vy jednorázová investice,všechny zkoušky a atesty živnostníka-řemeslníka mají omezenou dobu platnosti a musí se pravidelně obnovovat!
Neustále nové výrobky a technologie, na něž požaduje výrobce školení!
Neustále nové zákony, normy a pravidla, které jako živnostník musíte ovládat!
A za vše musíte pěkně cálovat! Prakticky je toho dnes tolik, že kdyby jste chtěl za všech okolností dodržet literu zákona, tak vám nezbyde čas na práci. Kdo nevyzkoušel, neuvěří. Tož tak.

Orel z hor
Návštěvník
Orel z hor

Podnikal jsem v Česku jako živnostník asi 17 let a musím napsat, že od r 2002 šlo vše s konce. Neumíral jsem hlady a dopřával jsem své rodině dovolené u moře či jinde, ale již nikdy …. Ukončil jsem živnost a odešel pracovat do zahraničí. (Ještě po 2,5 letech co jsem vše řádně ukončil a byl evidován v zahraniční mě buzerovala socka a finančák). Od té doby mám klidný spánek, 25 dní dovolený, 100% v případě nemoci od prvního dne, plat pravidelný a v čas, mám placené sociální i zdravotní pojištění, platím daně a zpětně je dostávám při daňovém vyrovnání. V naší firmě jsou i učni a úroveň jejich znalostí i dovedností je na vysoké úrovni, strčí toho českýho učně do kapsy. Kde jsou ty zlatý český ruce – v cizině – a hlavně kdy zase nějaký budou opravdu nevím ….

Rohl
Návštěvník
Rohl

Jo a mimochodem, měli byste mladý v tomhle podpořit, místo abyste jim nadávali. Když nebudou dělat u těch vydřiduchů, tak oni nakonec zkrachujou, nebo budou muset přidat na mzdách.

Rohl
Návštěvník
Rohl

Češi jsou nepoučitelní pitomci a podělaný srabi. Zaměstnavatelé ví, že jsou posraný až za ušima stávkovat a odboráři jsou jen paraziti a vyžírky. Takže se nic nezmění a cyklus jede dál. Dokud budete srabi, tak si to zasloužíte!