Dnes večer na Svobodném Vysílači CS o ekonomické a sociální situaci v...

Dnes večer na Svobodném Vysílači CS o ekonomické a sociální situaci v USA

Dnes večer na Svobodném Vysílači CS o ekonomické a sociální situaci v USA

Pokud jste si zvykli, že téměř každý pátek v podvečer je možné si naladit pořad našeho šéfredaktora na rádiu Svobodný Vysílač CS, tak ani dnešní den nebude výjimkou. Dnešní vysílání se však ponese trochu v jiném tématickém duchu, bude se totiž probírat situace v USA, ekonomika, zdravotnictví a sociální záležitosti. Jako již tradičně, i tentokrát bude možné ve druhé části pořadu volat do studia a pokládat dotazy v živém vysílání. Náš pan šéfredaktor žil dlouho s rodinou v USA, a tak jeho zkušenosti a pohledy na reálie v této zemi budou určitě zajímavé. Pořad začíná dnes (pátek 21. 8. 2015) v 17:00h a všichni jste srdečně zváni k poslechu.

Záznam pořadu bude k přehrání/stažení na konci tohoto článku tady dole, jakmile bude záznam k dispozici.

Záznam pořadu:

2015-08-21 – Studio Kladno – ŽIVĚ – Host vysílání šéfredaktor Aeronet.cz pan VK. Témata: Ekonomika USA, zdravotní a sociální systém. Moderují a diskutují: Martin Dukát, Vladimír Kapal a Vítek

Stream (spusťte přehrávač níže) anebo Download

-Administrator-

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Mordi
Návštěvník

Už USA padá ako kameň. Nielen Rusi, ale aj Číňania ich drvia:
Čínska ekonomika je najväčšia na svete. Bolo to už dávno a trvá to už dlho. Hodnotenie veľkosti cez peňažnú menu je síce zaujímavé, ale nezobrazuje to skutočnú produkčnú silu.
To že sa dnes píše o tom, že čínska ekonomika zaznamenala pokles rastu, je síce pravda, ale rastu nezvyčajného.
Nedošlo k poklesu výroby prepočítané na kus a nie na USD. Pokles ceny akcií je znovu iba hra. Hra ktorej scenár môžu písať Číňania, ktorých by zaujímal pokles akcií v USA a vo svete aby sa zbavili USD pri kúpe zlacnených akcií. Čína získa na poklese niekoľko krát .

Čína získa na poklese niekoľko krát .
1. Zbaví sa prebytku slabého dolára.
2. Posilní sa moc vlády, lebo strata (účtovná) znižuje politické ambície silných jedincov.
3. Získa v dôsledku oslabenia ostatných akcií veľký podiel na zahraničných trhoch.
4. Pripraví sa a otestuje svoj ekonomický vplyv na pomýlené vnímanie hodnôt sveta cez peniaze v každej krajine.
http://goo.gl/X0FMEz

dan
Návštěvník
dan

Kdyz mate v USA praci, zije se vam lehce….100 mil. Amiku na hranici chudoby( krute chudoby), kteri ve vetsine pracuji, ale jsou i na soc. davkach…co si z toho vybrat? Amerika je tedy zeme, kam miri spousty lidi z celeho sveta za praci, prestoze je tam vlastne chudoba:)

Vedoucí kolotoče
Editor

Když je v USA práce na plný úvazek, žije se vám lehce… tak to bylo myšleno v pořadu z mojí strany.

Chudoba je relativní. Jinak vypadá pro Mexičana, který v provincii na jihu Mexika vydělává 50 amerických dolarů týdně a jinak pro Američana, který má 2 auta na leasing, hypotéku na dům, hypotéku na VŠ studia svého syna a třetí hypotéku na srdeční bypass.

Imigrace chudých do USA tak činí chudými i samotné rodilé Američany, protože “low-profile” jobs jsou obsazeny imigranty a lepší zaměstnání, kde je vyžadováno vzdělání, jsou beznadějně přeplněná, čímž vzniká na trhu práce v USA tlak na krácené úvazky a snižování mezd. Střední třída tak chudne v USA, a chudla by i bez hypoteční krize v roce 2008, protože imigrace v USA už tlačí ceny mezd dolů i v oblastech, kde dříve neměli imigranti šanci (retail sektor, junior managing positions, accounting, paralegal services).

Na Floridě je obrovská konkurence kubánských mediků, Američané mají problém najít práci ve zdravotnictví v jejich konkurenci. Netýká se to pouze utečenců z Kuby, ale především jejich dětí, které se v USA už narodily. Lékař kubánského původu jde ve své praxi s cenami dolů, vytlačuje ostatní americké lékaře. To je sice plus pro pacienty, ale krize pro americkou střední třídu, protože se musí přizpůsobit a také snížit ceny a svůj životní standard. Je to import chudoby, proces globálního chudnutí, který prostupuje celou americkou společností.

V pořadu jsem hovořil, že stačí pracovat 2 dny v týdnu (tedy na plný úvazek), aby si člověk dobře žil. Ale to jsem říkal ze svého pohledu, tzn. z pohledu imigranta. Protože zaplatím jenom bydlení (1 room, subrent… cca 200 USD na měsíc, v ceně je vše, včetně internetu) a zbytek peněz mám na jídlo. Za den si stovku vydělám a při práci dva dny v týdnu mám v kapse za měsíc cca. 800 dolarů. Za jídlo víc jak 300 USD za měsíc nedám. Pořád mi zbývají peníze. Pro člověka, co nic neplánuje a jenom si to chce užít, je to super život.

Ale v okamžiku, kdy máte závazky, hypotéku, leasingy, úvěry a k tomu navíc rodinu a děti, tak to pochopitelně mění situaci. Abyste to všechno poplatil, musíte pracovat nejen na plný úvazek, ale mít navíc i druhou práci na part time. Jak vy, tak i vaše manželka. Američané běžně platí tzv. jumbo hypotéky na velké domy, kde splácí i 3,000 dolarů měsíčně za dům, 1,000 dolarů měsíčně leasingy za dvě luxusní auta, 1,500 dolarů úvěr na studia dětí a 1,000 dolarů na splátky kreditních karet, kterých je průměrně v americké rodině 6 až 10.

V takové situaci nelze pracovat 2 dny v týdnu, to je jasné. Imigrantovi stačí bydlet v bytě s “room matem”, nebo dokonce s několika, kdy každý máte 1 bedroom a sdílíte obývák a kuchyň (a někdy i koupelnu, ale americké byty mají obvykle koupelnu jako součást bedroomu), ale když máte rodinu, musíte vzít vlastní byt, a to už hned jste cca. na 1,000 USD za měsíc na nájemném a už to není tak snadné, musíte pracovat na plný úvazek. A to v USA se byty obvykle neberou, rodina jde rovnou raději do baráku na hypotéku, a to je hned měsíční splátka okolo 2,000 USD minimálně za hypo.

Proto Amerika je splněný sen pro chudé, protože chudým Hispáncům to jako chudoba nepřijde, když mají pro sebe celou jednu místnost s koupelnou a že sdílí kuchyň a obývák, to jim vyhovuje dokonce, protože alespoň nejsou sami a mají si s kým popovídat po práci. Ale Američanovi takové bydlení vyhovuje maximálně tak do doby, kdy je na studiích, ale potom už má daleko vyšší nároky, chce vlastní obrovský dům, vlastní luxusní auto a stejné požadavky má potom jeho rodina a děti. Imigranti jsou více flexibilnější a stejně tak jejich rodiny a děti.

Proces globálního chudnutí je takto nastaven, že import chudoby umožňuje zlepšit životní standard imigrantů, ale za cenu poklesu standardu domorodců v rozvinutých zemích. USA jsou toho nejlepším příkladem.

Dan
Návštěvník
Dan

Fakt nevím, zda li tomu sám věříte:-) Nevím, kdy jste byl v USA, ale já jsem situaci v USA probíral několikrát s kamarádem, který v USA žije asi 8 let a aktuálně byl na dva měsíce v ČR. A ten mluví úplně opačně než vy. Nepohybuje se v hispánské ani černošské komunitě. Žije mezi běžnými Američany ze střední třídy a žádný z nich si na nějaké chudnutí skutečně nestěžuje. On žije s manželkou, která donedávna byla v domácnosti s dětma, takže žili jen z jeho platu. Mají pronajatý dům v pohodové čtvrti, dvě auta, běžně jezdí na dovolenou, splácí byt v Praze a ještě mají spoustu peněz našetřeno na případný návrat do ČR… Jeho plat je vyšší než průměr myslím tak cca o 40-50%, tak to má jistě jednodušší, ale věřte, že se střední třída, která je v USA široká, má skutečně dobře. A mimochodem-i na hranici chudoby se v USA žije asi 10x lépe než na hranici chudoby v některé z afrických zemí…

Vedoucí kolotoče
Editor

Vsadím se, že ten pán pracuje v Americe 8 let jako většina imigrantů, to znamená načerno, že neplatí odvody a daně. Neplatí ani žádnou hypotéku (jenom pronájem domu). Neznám americkou rodinu střední třídy, která by platila daně a odvody, měla dvě auta, rodinu, děti, leasovali barák v USA, a přitom měli peníze na splácení bytu v Evropě a ještě jim zbylo dost peněz na velké úspory.

Průměrná americká rodina střední třídy má rodinné úspory v hotovosti v průměru necelých 6 tisíc dolarů (info zde). Více peněz zkrátka americké rodiny naspořeno nemají, protože jsou zoufale zadlužené, aby splatily hypotéky za domy, za studia dětí, za lékařské zákroky a zaplatily si důchodové investiční spoření na stáří (protože v USA nejsou státem garantované důchody pro všechny, pouze pro federální zaměstnance).

A pochybuji, že ten pán, co tam žije s rodinou 8 let, platí dětem školné v USA, nebo že chodí na operace do amerických nemocnic. Češi to dělají v USA tak, že když tam jsou legálně a mají zelenou kartu, letí k zubařovi do Česka nebo se slepákem do nějaké pražské nemocnice. V Americe by přišli jinak o všechny úspory. V USA stojí operace slepého střeva 35,000 USD, to mohu potvrdit, kolega byl v New Yorku na operaci, protože do Čech zpátky to už nestihl kvůli bolestem. A pokud tam nejsou imigranti legálně a zpátky by se už do USA nemuseli dostat, chodí v USA místo k doktorovi raději k chiropraktikovi, který je mnohem lacinější.

Pokud neplatíte daně (nemáte SSN anebo máte, ale nic neplatíte, ani daně z příjmu, nebo nepřiznáváte černé zaměstnance, nebo příjmy z podnikání), tak bez problému lze vydělávat o 60% více, než je průměr v USA, ale tím bych se raději nechlubil, protože za to si můžete jít v USA sednout až na 15 let. Americká střední třída má všechno na dluh a aby to utáhli, mají dvě práce a makají od rána do večera. Když přijde výplata, všechno jde na splátky a na důchodové investiční spoření (401k). Drtivá většina Američanů za celý svůj život neopustí území USA, protože nemají peníze na dovolené mimo USA. Čech jede do USA jenom vydělávat a spořit, neplatí daně, neplatí vzdělání sebe ani dětí, neplatí hypo, neplatí drahé leasingy aut, nespoří si na důchod v amerických investičních fondech, nesplácí srdeční bypass nebo medikace na léčbu cukrovky. Takového člověka nemůžete zařazovat do americké střední třídy, takový člověk patří do třídy imigrantů v USA, kteří si mnohdy vydělají (v rozporu se zákony) mnohem více peněz, než domorodci. Neučte mně znát českou komunitu v USA, milý pane, znám ji moc dobře zevnitř. Jsou i v USA špičkové české kapacity, nebo i sportovci, kteří tam jsou legálně, platí daně, a stejně mají obrovské peníze, ale ty nemůžete opět srovnávat s americkou střední třídou. To by byl nesmysl.

dan
Návštěvník
dan

Je tam legalne, nejdrive na zelenou kartu, nyni ma uz americke obcanstvi. Je zamestnanec, plati dane. Deti chodi do “ceske” skolky, starsi z deti pujde nyni do skoly. Plati si zdravotni pojisteni. A jak jsem jiz psal, situaci vidi take zevnitr, aktualne a uplne jinak nez vy.

Vedoucí kolotoče
Editor

Tak to musí být zajímavý “zaměstnanec” s vysoce nadstandardním příjmem. I tací jsou v USA, ale v tom případě ho nemůžete zařazovat do americké střední třídy, protože to by musel mít hypotéku na dům, děti v amerických školách (ne v českých školkách, kde hlídají děti české au pairky, v Chicagu na Belmontu jsou takové školky hned dvě, ale nějakou americkou Montessori nebo Waldorf prep school), full medical coverage (mít zdrav. pojištění v USA znamená mít hrazeno max. 30% až 50% léčebných výloh, ale to není full coverage jako v ČR) a hrubý příjem střední třídy, který odpovídá oblasti, kde bydlí [1]. Zdůrazňuji, že jde o hrubou mzdu a čistá je o 32 až 48% nižší v závisloti na daňové kategorii, do které spadáte, zda-li uplatňujete paušál na 401k penzijní fond atd.

Pokud je pravda, co jste napsal v předchozím příspěvku, že pán má velké úspory pro případ, že by se stěhoval zpátky do ČR, tak rozhodně nepatří do middle class, protože 6,000 USD, což je průměr bankovních úspor rodiny střední třídy v USA, rozhodně nelze považovat za velké úspory. A opravdu neznám rodinu v USA, která by si mohla dovolit platit dům v USA, školy dětem, odvádět daně a ještě financovat a splácet další byt v Evropě. To je úplně mimo, kde by na to střední třída asi tak vzala v USA? Váš kolega buď neříká úplně pravdu ohledně daní a svých příjmech, anebo má natolik lukrativní zaměstnání, že nespadá vůbec do kategorie middle class, a v takovém případě je naše diskuse bezpředmětná, protože každý mluvíme o něčem úplně jiném. A to nemluvím o důchodovém investičním pojištění, které stojí v USA majlant, ale pokud pracuje pro federální organizaci, má důchod zajištěn a může si gratulovat, protože trefil jackpot.

xerox
Návštěvník
xerox

když už byla řeč o kandidátech na prezidenta usa , tak člověk fakt jenom žasne co se to v té americe děje …
největší šanci za demokratickou stranu má stará hilzna , které bude v době konání voleb v roce 2016 už 69 let …
za republikánskou stranu má údajně největší šanci zase obdoba severokorejských kimů tentokrát nejmladší z rodu křoví zvoucí se – jeb …
samozvaný kandidát donald , milionářský hoteliér a majitel sítě kasín po celém světě , jenž je v našich šířkách a délkách hlavně znám z důvodu , že ho klofla česká emigrantka lyžařka ivanka , v tom zatim dělá zmatek …

jinak k samotnému vysílání jenž by se mohlo přejmenovat na soutěžní pořad – moderuje celá rodina , lze jen těžko něco dál řikat , neb by se člověk jenom opakoval …
přesto bych se zastavil u jakési johanky , která se účastnila soutěže ač nebyla tedy přímo vpuštěna do živého vysílání a nemohla se na všeobecném zmatku přímo podílet , krom tedy začátku a konce , kde vedoucího přivítala a pak se s ním zase rozloučila …
johanka má příjemný hlas , takový novopozitivistický … proto bych chtěl požádat představitele onoho kladenského studia , zda by nemohla dostat svůj pořad a třeba číst po půlnoci četbu na pokračování , aby se lidem lépe usínalo , případně že by ráno radostněji vstávali do práce …
za odpověď případně kladné vyřízení žádosti předem děkuji , v ideálním případě bych očekával vyjádření jednoho ze soutěžících a to ,, moderátora ,, vítka …

Martin Dukát
Návštěvník

Pro XEROX : Děkujeme za projevení vašeho názoru, to je vše co tak můžete. Rozhodně na základě vašich TRAPNÝCH NAVRHŮ A POZNÁMEK NIC MĚNIT VE VYSÍLÁNÍ NEBUDEME! Naopak by nás zajímalo, zda byste byl schopen udělat Vy sám obdobné vysílání? (Když to naše nestojí za nic) S tím že budete ovládat při vysílání mix pult a vysílači SW reagovat na dotazy, zvedat telefony a ještě diskutovat a pak po vysílání se postarat o korekci záznamu a následné uložení pořadu v krátké době do archivu? Určitě to pro Vás bude hračka…

xerox
Návštěvník
xerox

dukáte … o tom že vysílání nestojí za nic píšete vy , já se celkem bavím , předpokládám že nejenom já …
stačí aby se někdo dovolal do studia a vznikne takový chaos , že proti tomu zmatení jazyků na babylónském legu se jeví jako nepodstatná epizoda jenž se nezaslouženě dostala do biblického textu …

kapalova úvodní jointová estrádní monologická vložka nenechala nikoho na pochybách , že se na vašem způsobu sebeprezentace eufemisticky zvaného moderování , bude cokoliv měnit …
váš studiový kvartet docela dobře šlape a pokud si ztěžujete na přílišné vytížení během pořadu , zkuste napříště zaměstnat i zbylé členy skupiny …

johanka toho měla určitě víc na srdci než dokázala sdělit v krátké skeči pozdravného a loučícího ceremoniálu , proto bych jí dal skutečně napříště více prostoru …

Martin Dukát
Návštěvník

Pro EXROX: No právě proto se těším na to vaše RÁDIO EXROX které budete vést Vy jako pravý profesionál. Nejen se špičkovým projevem ale i obsahem. O obsah se postaráte Vy sám:-)) A určitě budete vysílat 24 hodin denně 365 dní v roce. A určitě plnoformátově. Takže si ve vašem rádiu určitě vybere každý :-)) a zvuk bude prostorový 7.1 Bude to fajn že pan šéfredaktor VK bude mít výběr. No už byste měl pane EXROX na tom rádiu začít dělat:-)) Rád bych si Vás brzy poslechl :-)) A jsem zvědav jak Vám půjde umravnit volající posluchače :-)) Míru zdar:-))

xerox
Návštěvník
xerox

aston tolar … dělat dýdžeje ve vlastním rádiu gaga by mě nikdy nenapadlo , ale těším se až kapal zveřejní foto/video z pařby v amsterdamu třeba na jů troubě , pozdravujte mou novou favoritku z vašeho kvarteta johanku optimistickou …

Martin Dukát
Návštěvník

Pro : Xerox : Ono něco dělat dá práci. Tak je lepší se flákat a trolovat na Aeronetu.cz dělat bordel jako cikáni jako to děláte Vy že Xeroxi? Máte ručičky dozadu. Prostě flákač.

xerox
Návštěvník
xerox

astone tolare … jak dlouho si se klepal u klávesnice nenávistí než jsi tohle sesmolil … ? …

bantustan
Návštěvník
bantustan
4321
Návštěvník
4321

USA narozdíl o Řecka (zmítajícího se doslova už ve smrtelných křečích), pojedou furt dál, protože svaly korporátů musí fungovat a bušit do zatím nedobitých a nezprivatizovaných území směrem k východu. USA se zhoroutí až jedině, když se k nim celá Evropa otočí úplně zády a začne spolupracovat především s Ruskem, ale také Čínou a ostatními státy, co jsou na opačné straně barikády proti USA. Prostě USA se zhroutí jakmile zůstanou za tím Atlantikem prostě zcela sami. Jinak prostě podle mně ne … ani náhoudou … absolutní no go! Svaly bude třeba vždy “nějak” nakrmit i přes astronomický státní dluh nedluh a tím pokladám ekonomickou otázku USA za zcela vyřešenou. Je jen otázkou jestli Evropu ten muslimský svrab, co na ni američani z jihu vypustili, konečně probere a nebo prostě zcela zahubí.

bantustan
Návštěvník
bantustan

Milé děti,zahodím třetí zuby do skleničky a hodím sem video o dnešním výročí. https://www.youtube.com/watch?v=1FMqDFai6Q0. A milá nažhavená současnost https://www.youtube.com/watch?v=tyYlFY2Lyu0 Kterápak rodinka nejen v zaprdlém kráteru DOBROVOLNĚ hodí auta do šrotu a nechá si jen JEDNO AUTO??

Vedoucí kolotoče
Editor

K tomu druhému odkazu: Jinými slovy proces globálního chudnutí, stmívání planety a přesun civilizace od rovníku pryč do chladnějšího prostoru pro přežití, zatemňování oblohy nad Evropou a USA, posun arabského rovníku na sever, redukce populace planety, pokles vzdělání, odklon od rozvinuté společnosti k laciné světové manufaktuře, likvidace “fertilní” západní a vzdělané hetero rodiny a přesun k rodině, která děti plodit nemůže (homo trend, homo adopce) a k rodině sice fertilní, ale nevzdělané (běženci). Špidlovo výrok: “Zdroje jsou!” tak nabývá nečekaného rozměru, protože je třeba dodat: “Zdroje jsou… ale k rozdělení mezi příliš mnoho lidí na planetě…”.