Další americké sankce proti Rusku: Pax Americana vs. svět a proces izolace...

Další americké sankce proti Rusku: Pax Americana vs. svět a proces izolace USA v plném proudu

Další americké sankce proti Rusku: Pax Americana vs. svět a proces izolace USA v plném proudu

Trump podepsal přijetí dalších antiruských sankcí a svět nemluví o ničem jiném. A tentokrát tématem nejsou tolik sankce samotné, jako okolnosti za jakých k jejich přijetí došlo – americký kongres je schválil téměř jednohlasně a aby nebylo málo, kongres předtím přijal zákon, kterým odebírá americkému prezidentovi právo sankce zrušit bez souhlasu kongresu. Rusko na tento krok reagovalo požadavkem, aby počet amerických diplomatických a technických pracovníků v Rusku byl snížen na počet 455, což znamená vyhoštění 755 pracovníků, kteří k 1. září musí Rusko opustit.

Zdroj fota zde

V dalším Kreml přijal oznámení o nových sankcích s tím, že nové sankce vůbec nic nemění a že fakticky jde jen o rozšíření stávajících (zde) a jediným, kdo za ruskou stranu přikládá sankcím až katastrofický rozměr, je D. Medvěděv, který je označuje za vyhlášení totální ekonomické války Rusku (zde, zde).

A jak jinak, média jen minimálně citují oficiální názor Kremlu, zato názor Medvěděva, byť řečený na twitteru, dostává maximální prostor – taková je radost z jeho slov, že vztahy USA a Ruska jsou na bodu mrazu (a když to doženeme do krajnosti, tak snad jediným možným řešením je válka). Čímž vlastně hovoří stejnou řečí, jako američtí neoconi, tzn. ti, kteří Trumpa k podpisu sankcí donutili.

Dmitrij Medvěděv

Ale všímejme si, jaká je další zpráva, která v souvislosti se sankcemi letí světem: Je to Trumpovo prohlášení, že za zhoršení vztahů s Ruskem mohou Američané poděkovat americkému kongresu, které napsal i na svém twitteru (zde)! Na čt24 dokonce před chvílí od amerického zpravodaje Martina Řezníčka zazněla věta, že je to poprvé, co americký prezident ze špatných vztahů s Ruskem viní vlastní administrativu.

A co když je to s těmi sankcemi ve skutečnosti úplně jinak? Co když ty sankce jsou tím nejlepším, co se mohlo stát, budeme-li se na ně ovšem dívat optikou “vyšší perspektivy”. Z vyšší perspektivy jde o ukončení Pax Americana a v souladu s tím o izolaci USA jak z role hegemona, tak od světového dění celkově.

A pomineme-li fakt, že Rusko dostalo možnost vyhostit americké diplomaty (nedávnými slovy Pjakina “Trump nemá z čeho vybírat kádry pro svou politiku a Rusko je mu nápomocné, je ochotno např. snížit počet amerických velvyslanců v Rusku – americká velvyslanectví ve světě plní roli okupačních správ, které řídí místní elity” – zde ), tak USA si proti sobě právě poštvaly celý svět:  Írán, Evropa, Rusko, Čína.

D. Trump, V. Putin

A protože cílem GP je izolace USA, tak Spojené státy právě spějí do takové, jakou si dosud vůbec neuměly představit. A v podstatě se USA samy právě naplno odepisují a prohlášení Trumpa, že za zhoršení vztahů s Ruskem mohou Spojené státy poděkovat kongresu můžeme ve skutečnosti číst tak, že s tím, že se Spojené státy řítí do propasti, nemá on nic společného – vždyť přece kongres Trumpa připravil i o možnost sankce vetovat!

A celou situaci můžeme vnímat asi tak, že zatímco globální hráči Trump a Putin zůstávají klidní (a já bych dokonce řekla, že na dalších sankcích byli předem domluveni – jak jinak by Rusko mohlo tolika diplomatům sbalit kufry?), tak neoconi spolu s ruským podpindosníkem Medvěděvem dělají vzájemné bububu a paniku a ještě se cítí jako vítězové.

Z širší perspektivy tady ale dle mého vůbec neprobíhá souboj USA vs. Rusko, ale USneoconi vs. Svět. A ač to nyní stokrát vypadá, že vztahy USA – Rusko jsou na bodu mrazu, ve skutečnosti já vidím v Trumpovi a Putinovi spojence, kteří nyní zřejmě jen přihlížejí, jak si neoconi pod sebou řežou větev, resp. jak jí řežou pod celými USA, tedy přesně v souladu s plány GP. A tentokrát zašli tak daleko, že trumf do ruky dali i Evropě, která se konečně může vlivu USA naplno vzepřít a pod vedením Německa se naplno vydat směrem Čína/Írán/Euroasie (cíl GP).

Na závěr ještě, jak z celé situace těží Rusko pohledem Forbesu: 

Tím, že se ocitly jedné lodi kvůli opatřením přijatých zákonodárci USA, Moskva a Teherán aktivně rozvíjí spolupráci. Před několika dny uzavřely dohodu o společné výrobě osobních železničních vozů za 2,5 miliardy dolarů. Předtím podepsaly dohodu i v jiných oblastech. Írán koupí ruskou vojenskou techniku – zejména vrtulníky  Mi-17 a různé raketové systémy.

Ruské ropné a plynárenské společnosti jsou na oplátku aktivní v Íránu. V červnu Gazprom získal kontrakt na využití plynového pole Farzad B. Obrat vzájemného obchodu mezi Ruskem a Íránem se v roce 2016 zdvojnásobil. Jak Forbes uvedl, brzy by mohl přesáhnout 10 miliard dolarů. V roce 2014 to bylo „ubohých“ 1,68 miliardy.

Americké firmy si mohou dovolit pouze dvě oblasti spolupráce s Íránem – perské koberce a komerční linková letadla, poukázal Shepard. Kvůli vlastním sankcím si nemohou Spojené státy „ukousnout kus koláče“ z rychle se rozvíjející islámské republiky. Kromě toho má Washington vážný vliv na evropské podniky v souvislosti s transakcemi s Teheránem. Takže podle některých zpráv francouzská společnost Total a další západní firmy bez amerického povolení se na íránský trh nedostanou. Proto má zde Rusko spoustu možností. (zdroj)

K pozornosti přidávám ještě odkaz na článek “Americká elita proti zbytku světa

Myslím, že věci jsou tak, jak mají být.

-Pozorovatelka-  03.08.2017

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Honzas
Návštěvník
Honzas

Jasněže sankce…..hurá….celej svět usankconujeme a bude fajn))))))). Jen tak mimochodem, kdo poslal do Severní Koree 40 000 tu rýže aby nakrmil Kimovo dělníky pracující na atomovém programu. Sankce jsou na hojno….soudruzi z jůesej.

Radek
Návštěvník
Radek

Trump prý poděkoval Putinovi za to že vyházel jeho diplomaty – tedy i pokud nebyli přímo domluveni, zde je realita.
https://cz.sputniknews.com/svet/201708115782829-media-pracovnik-ministerstvo-zahranici-usa-podekovani-putin/

Nývltová
Návštěvník
Nývltová

Je velmi dobré,když jsou na jednom webu dva podobné, z různých směrů viděné, a rozdílně chápané směry! Žena a muž. Proč ne? Je to jako v rodině. A žádám tímto diskutéry, aby nehecovali autory proti sobě. A k tomu vyhoštění amíků z Moskvy: Co asi budou doma v americe kecat diplomaté o Rusku? Nebudou nasratí z politiky americké vlády? Vždyť v Rusku měli klid, pohodu, tabáček, a určitě se jim domů nechtělo… nebo ne?

Omroo
Návštěvník
Omroo

Ani jsem nemusel koukat na autora článku – jako vždy ve shodě s mými odhady. Pro studenty DVTR zcela jasné, pro ostatní srozumitelně podáno. Díky Pozorovatelko.

Zlomený
Návštěvník
Zlomený

S pozorovatelkou nelze nesouhlasit, snad bych jenom dodal, že globální řízení procesů počítá ještě s jedním faktorem a tím je faktor motivace národů, aneb každý chvilku tahá pilku.
SSA byly jistou dobu skutečně etnickým reaktorem, protože se v USA koncentrovaly mozky, které byly nakoupeny za peníze o které okradli ostatní národy.
To co v USA pozorujeme je důsledek sadelnatění mozků celého amerického národa, který přestal být kompetetivní, protože se saturovaly jeho potřeby a každé další dosažení uspokojení nové potřeby představuje již takovou zdojovou spotřebu, že její dosažení je prakticky nemožné, protože uspokojení již nepřinese dostatek motivace pro dálší rozvoj. Ta motivace je motor, který tlačil američany kupředu. Převedeme-li to na prostředí letectví, jednoduše američané dosáhli svého stropu, kde je již nutné držet minimální rychlost, aby se udrželi v dosažené letové hladině. Rychlost SSA ale klesá a to co bude následovat má krásný výraz v letectví STALL, neboli že proudění vzduchu pod křídlem a úhel náběhu jsou natolik nízký že již nevytváří potřebný vztlak a letadlo začne volně padat, čímž z aerodynamického pohledu začne ještě více ztrácet rychlost. Přesně v tomoto okamžiku se nyní SSA ocitají. Ti kteří mechaniku křídla a základy aerodynamiky znají, nebo se obecně dobře orientují ve fyzikálních zákonech, vědí co následuje.. Nezbývá než čekat.. To že na palubě vypukne v momentě, kdy začne letadlo padat panika, o tom nepochybuje vůbec nikdo a zkušenému lovci není potřeba nic podnikat, protože ví, že zvěř si do hledí musí vběhnnout sama.. Medvěd a drak jsou zkušení lovci.

Pavlina
Návštěvník
Pavlina

VÝVRTKA ,kterou již nelze vybrat ,ztráta křídel a poslední přistání +

sinuhet
Návštěvník
sinuhet

Souhlas pane Zlomený , díky. Přesně podle DVTR.

kari
Návštěvník
kari

Ja bych si na hodnoceni celkoveho vyvoje jeste chvili pockala. Ono hodne ukaze cas. A mozna celkem brzy

Pavlina
Návštěvník
Pavlina

.. ušákov má po staletích problém se sklizní ,
zaseto bylo dovozem černých otroků ..
tak kohosi napadlo zopakovat to v Evropě s bonusem ,že tentokrát pracovat nebudou a tím se slizeň uspíší ,
má to ale háček doba se změnila a lidé to vědí

Hestie
Návštěvník
Hestie

a co udělají Pavlíno,…

gabreta
Návštěvník
gabreta
Zighartice
Návštěvník
Zighartice

Trump je ve velmi svízelné pozici. Před 33 lety se do pres. Nixona zakousla Demokratická strana, tradičně ovládající nejvlivnější americká média, kterého nakonec donutila odejít. A to byl nesrovnatelně větší kabrňák! V l. 1952-60 vicepresident, v r. 1960 těsně prohrál volby s Kennedym, v l. 1969-73 president (ukončil nenáviděnou válku ve Vietnamu, kterou zahájil v r. 1965 demokrat Johnson) a v r. 1973 vyhrál volby na druhé období, přestože už proti němu byla v plném proudu aféra Watergate. Donald Trump utrpěl další prohru – a to navíc s přispěním svých vlastních republikánů. Moc těch největších médii jako New York Times, Washington Post, New York Herald Tribune, CNN je obrovská a schopná ovlivnit všechno včetně FBI, CIA i justice. Americká společnost je rozdělená na elity (většina demokratů) a outsidery (většina republikánů) snad ještě víc než ta naše.

Zajímavé je, že přes veškerou mediální masírku má Trump mezi svými voliči pořád stejnou podporu, jako před volbami. Nedávno to s hrůzou zjistil deník Washington Post, když se místo do velkých měst na západním či východním pobřeží USA vydal do malých měst ve středu USA. Dokonce se ukázalo, že Trumpovi voliči se ještě ve svých názorech a podpoře Trumpa více zatvrdili a jeho dosavadní vládnutí hodnotí narozdíl od médií jako velmi dobré, protože prý konečně začal tvrdě vysušovat tu washingtonskou páchnoucí politickou bažinu. No a ta se tomuto svému ničení brání, jakýmikoli špinavými prostředky, třeba právě přes média.

Prezident je nejmocnější muž na světě. Establishment ho nenávidí a pohrdá jím a nepomáhají ani důležité posty ve vládě, ať se snaží, jak se snaží, Donald Trump nemá žádné spojence. Ale snad nyní i ti zabedněnější pochopí, jak funguje demokracie a kdo v ní vlastně vládne. Lid to není, ten disponuje pouze právem volit politiky, ale nikoliv, co se má dít a kam by měl politický proud směřovat. Politici to také nejsou, ti pouze plní zadání jejich (loutko)vodičů. Ale hrajeme si dál na demokracii a soptíme nad různymi diktátory, kteří v podstatě také slouží kapitálu.

Americký Kongres kupříkladu představil projekt zákona, obsahující seznam zahraničních programů ministerstva zahraničí pro příští rok. Celkem na realizaci mezinárodních projektů navrhuje vyčlenit 5,4 miliardy $. Dokument zdůraznil, že ministerstvo by nemělo realizovat projekty na Krymu, pokud „se nevrátí Ukrajině“. Zároveň je jasně řečeno, že peníze mohou být použity k „podpoře demokracie v Rusku, ochraně internetové svobody“ a „pomoci v boji proti ruskému vlivu.“
K dispozici jsou také informace, jaké zahraniční programy chtějí USA spustit v roce 2018. Kongresmani vydají dalších více než pět miliard dolarů za aktivity v jiných zemích.
Znovu Amerika vnucuje světu, že jej musí zachránit, a stále má neuspokojené ambice. Není tedy pochyb o tom, že ve skutečnosti na tomto základě USA zasahují do záležitostí jiných zemí. Legitimizují proces, poté na tom skvěle vydělávají.

Dle vyjádření známého historika a publicisty Andreie Fursova https://www.pravda.ru/expert/24-07-2017/1342786-usa-0/ … “to není překvapivé. USA aktivně zasahují do vnitřních záležitostí jiných zemí – zejména Ruska. Naši zemi – jadernou velmoc, není tak snadné dobýt z vnějšku. To může být učiněno pouze zevnitř, podkopávat politický režim, podporovat oligarchy pro obsazení vládnoucí vrstvy, hecovat nálady lidí proti vládě. A to zejména sledují tím, že vedou informační válku, v tom je podstata jejich politiky. Také zdůraznil “… naše příslušné orgány by měly věnovat pozornost strukturám jako „Rossotrudničestvo“, tomu, jak vykonávají svou funkci; a pokud ji neplní, k čemu jsou? Navíc, pokud jejich činnost ubližuje, ať jsou postiženy podle zákona.”

Carlos IV
Návštěvník
Carlos IV

Mate pravdu, na BBC dnes prirovnali ruskou “aferu” Trumpa s Nixonovou Watergate. No, nevim – ale podle meho toto srovnani kulha. Spis mne to pripada jako likvidace Trumpa za kazdou cenu a bazina si mysli ze si to lidem nedochazi? Mne to prijde jen jako dalsi krok smerem k obcanske valce.

Zighartice
Návštěvník
Zighartice

Do jisté míry s Váma souhlasím, aféra Watergate měla mnohem větší rozměr, jak právní, tak časový, než současná “Trump show”… Trvala prakticky přes dva roky, podrobně jí vyšetřovala s předložením podrobných důkazů řada soudních institucí. Přičemž k tomu závěrečnému projednání a odsouzení, jak požaduje Ústava USA, impeachmentu, ani nedošlo, neboť prezident Nixon podal demisi, což nic nemění na na tom, že IMHO ji Trump podá také.

Mimochodem, drobnůstka, tu prapůvodní ilegální operaci v komplexu Watergate provedli tenkrát právě volní agenti CIA najmuti politiky na špinavou práci. Zkrátka, CIA dokázala tuhle hru na špiony hrát s politiky, vlastními i cizími, aniž by tím kdy získala nějakou větší reputaci a někdo jí kdy něco věřil.
Tudíž představa řady komentátorů a elitařů, že v UeSeJ odvolají prezidenta protože ředitel CIA blekotá cosi o ruských špijonech, je přece jen naivní.

kari
Návštěvník
kari

Ja chapu, ze Trump to musi mit velmi tezke a ze celi obrovske nenavisti. Neni normalni, ze ho napriklad i ” umelecky” zobrazuji s urrizlou hlavou a podobne. To je proste nenavist, ktera se zvrhla. O to mozna take jde. Takovehle divne zvracene nenavisti tam podle me treba Nixon, ani nikdo pred nim, celit nemusel.Ale nezlobte se, jako Evropanka na tohle proste nemohu brat zretel. Skutky jsou takove, ze za Trumpovo vlady proudi na Evropu migranti den co den po tisicich, po desetitisicich, a Trump to nezastavil, ackoliv mohl a ackoliv je vrchni velitel ozbrojenych sil USA. A v tehle situaci je pouze otazka casu, nez se migrosi dostanou i k nam. A kdyz vam nejaky African, nebo Afganec zabije, nebo znasilni dite, tak vas nebude zajimat, ze nejaky Trump to ma tezke. On je prezident, vudce politiky USA, ktera probiha jak probiha, jeho odpovednost a podil na tom vsem neni maly, Trump neni ublizeny nevedomy, bezmocny chlpecek, dobre vi, co se deje a chysta at uz ohledne bezpecnosti Evropy, ohledne nabozenstvi, ohledne terorismu. Takze klidne do nej a vetsi kapky ☺.

Zighartice
Návštěvník
Zighartice

Kari, nic proti ničemu, ale Vaši reakci bych očekával spíše, nebo raději době, kdy Tony Blair přijel v roce 2003 do Washingtonu pronést řeč před oběma komorami Kongresu. Během projevu byl mnohokrát přerušován potleskem, mnohdy dokonce potleskem ve stoje. Nejbouřlivější potlesk však sklidil, když se v závěru řeči odvolal na hluboké přesvědčení Američanů o jejich světodějné roli a z toho vyplývající odpovědnosti. Potlesk nebral konce.

Blairův postoj koincidoval nejen s vývojem v samotných Spojených státech, ale i v OSN. Genocida ve Rwandě, války na Balkáně, všechno jasná porušení Deklarace lidských práv vedly k úvahám, jak hájit lidská práva efektivně včetně možnosti prolomit státní suverenitu, je-li aktérem jejich porušování stát.

Když se Clintonova administrativa rozhodla zahájit intervenci v bývalé Jugoslávii kvůli krizi v Kosovu, odůvodnila to ministryně zahraničí Albrightová tím, že Spojené státy jsou „nepostradatelný národ“. Zcela v logice americké výjimečnosti. Intervence vedla k roztržce mezi Clintonem a Jelcinem.

Pokud se tedy zahraniční a v principu i ekonomická politika hlavních politických stran Západu po několik desítek let od sebe nedá prakticky odlišit, může to vést k nemilým důsledkům. Svádět všechno na Trumpův populismus je příliš laciné.

kari
Návštěvník
kari

To stoprocentne. Je bez diskuze, ze Trump ten chaos, podrazy, proste to bahno US politiky nevytvoril, ale sdedil. Vytvorili to jini. Nicmene (rada bych se mylila), ale myslim si, ze Trump nebude mit moralni problem v tom pokracovat. Samozrejme, vse se na Trumpa svest neda.

gabreta
Návštěvník
gabreta