Další americké sankce proti Rusku: Pax Americana vs. svět a proces izolace...

Další americké sankce proti Rusku: Pax Americana vs. svět a proces izolace USA v plném proudu

Další americké sankce proti Rusku: Pax Americana vs. svět a proces izolace USA v plném proudu

Trump podepsal přijetí dalších antiruských sankcí a svět nemluví o ničem jiném. A tentokrát tématem nejsou tolik sankce samotné, jako okolnosti za jakých k jejich přijetí došlo – americký kongres je schválil téměř jednohlasně a aby nebylo málo, kongres předtím přijal zákon, kterým odebírá americkému prezidentovi právo sankce zrušit bez souhlasu kongresu. Rusko na tento krok reagovalo požadavkem, aby počet amerických diplomatických a technických pracovníků v Rusku byl snížen na počet 455, což znamená vyhoštění 755 pracovníků, kteří k 1. září musí Rusko opustit.

Zdroj fota zde

V dalším Kreml přijal oznámení o nových sankcích s tím, že nové sankce vůbec nic nemění a že fakticky jde jen o rozšíření stávajících (zde) a jediným, kdo za ruskou stranu přikládá sankcím až katastrofický rozměr, je D. Medvěděv, který je označuje za vyhlášení totální ekonomické války Rusku (zde, zde).

A jak jinak, média jen minimálně citují oficiální názor Kremlu, zato názor Medvěděva, byť řečený na twitteru, dostává maximální prostor – taková je radost z jeho slov, že vztahy USA a Ruska jsou na bodu mrazu (a když to doženeme do krajnosti, tak snad jediným možným řešením je válka). Čímž vlastně hovoří stejnou řečí, jako američtí neoconi, tzn. ti, kteří Trumpa k podpisu sankcí donutili.

Dmitrij Medvěděv

Ale všímejme si, jaká je další zpráva, která v souvislosti se sankcemi letí světem: Je to Trumpovo prohlášení, že za zhoršení vztahů s Ruskem mohou Američané poděkovat americkému kongresu, které napsal i na svém twitteru (zde)! Na čt24 dokonce před chvílí od amerického zpravodaje Martina Řezníčka zazněla věta, že je to poprvé, co americký prezident ze špatných vztahů s Ruskem viní vlastní administrativu.

A co když je to s těmi sankcemi ve skutečnosti úplně jinak? Co když ty sankce jsou tím nejlepším, co se mohlo stát, budeme-li se na ně ovšem dívat optikou “vyšší perspektivy”. Z vyšší perspektivy jde o ukončení Pax Americana a v souladu s tím o izolaci USA jak z role hegemona, tak od světového dění celkově.

A pomineme-li fakt, že Rusko dostalo možnost vyhostit americké diplomaty (nedávnými slovy Pjakina “Trump nemá z čeho vybírat kádry pro svou politiku a Rusko je mu nápomocné, je ochotno např. snížit počet amerických velvyslanců v Rusku – americká velvyslanectví ve světě plní roli okupačních správ, které řídí místní elity” – zde ), tak USA si proti sobě právě poštvaly celý svět:  Írán, Evropa, Rusko, Čína.

D. Trump, V. Putin

A protože cílem GP je izolace USA, tak Spojené státy právě spějí do takové, jakou si dosud vůbec neuměly představit. A v podstatě se USA samy právě naplno odepisují a prohlášení Trumpa, že za zhoršení vztahů s Ruskem mohou Spojené státy poděkovat kongresu můžeme ve skutečnosti číst tak, že s tím, že se Spojené státy řítí do propasti, nemá on nic společného – vždyť přece kongres Trumpa připravil i o možnost sankce vetovat!

A celou situaci můžeme vnímat asi tak, že zatímco globální hráči Trump a Putin zůstávají klidní (a já bych dokonce řekla, že na dalších sankcích byli předem domluveni – jak jinak by Rusko mohlo tolika diplomatům sbalit kufry?), tak neoconi spolu s ruským podpindosníkem Medvěděvem dělají vzájemné bububu a paniku a ještě se cítí jako vítězové.

Z širší perspektivy tady ale dle mého vůbec neprobíhá souboj USA vs. Rusko, ale USneoconi vs. Svět. A ač to nyní stokrát vypadá, že vztahy USA – Rusko jsou na bodu mrazu, ve skutečnosti já vidím v Trumpovi a Putinovi spojence, kteří nyní zřejmě jen přihlížejí, jak si neoconi pod sebou řežou větev, resp. jak jí řežou pod celými USA, tedy přesně v souladu s plány GP. A tentokrát zašli tak daleko, že trumf do ruky dali i Evropě, která se konečně může vlivu USA naplno vzepřít a pod vedením Německa se naplno vydat směrem Čína/Írán/Euroasie (cíl GP).

Na závěr ještě, jak z celé situace těží Rusko pohledem Forbesu: 

Tím, že se ocitly jedné lodi kvůli opatřením přijatých zákonodárci USA, Moskva a Teherán aktivně rozvíjí spolupráci. Před několika dny uzavřely dohodu o společné výrobě osobních železničních vozů za 2,5 miliardy dolarů. Předtím podepsaly dohodu i v jiných oblastech. Írán koupí ruskou vojenskou techniku – zejména vrtulníky  Mi-17 a různé raketové systémy.

Ruské ropné a plynárenské společnosti jsou na oplátku aktivní v Íránu. V červnu Gazprom získal kontrakt na využití plynového pole Farzad B. Obrat vzájemného obchodu mezi Ruskem a Íránem se v roce 2016 zdvojnásobil. Jak Forbes uvedl, brzy by mohl přesáhnout 10 miliard dolarů. V roce 2014 to bylo „ubohých“ 1,68 miliardy.

Americké firmy si mohou dovolit pouze dvě oblasti spolupráce s Íránem – perské koberce a komerční linková letadla, poukázal Shepard. Kvůli vlastním sankcím si nemohou Spojené státy „ukousnout kus koláče“ z rychle se rozvíjející islámské republiky. Kromě toho má Washington vážný vliv na evropské podniky v souvislosti s transakcemi s Teheránem. Takže podle některých zpráv francouzská společnost Total a další západní firmy bez amerického povolení se na íránský trh nedostanou. Proto má zde Rusko spoustu možností. (zdroj)

K pozornosti přidávám ještě odkaz na článek “Americká elita proti zbytku světa

Myslím, že věci jsou tak, jak mají být.

-Pozorovatelka-  03.08.2017

Print Friendly, PDF & Email

Třídit podle:   nejnovějších | nejstarších | nejvíce hlasů
KSB
Návštěvník

Krátký a srozumitelný článek to se mi líbí.

přezdívka
Návštěvník

Ano premiér, který se většinou drží stranou, zareagoval a označil to, co se odehrálo, za konec všech nadějí… Jeho argumentace je jasná, když si přebereme veškeré možnosti, jak se sankcemi hýbat.
Věc má vícero rovin, jednou je i ta, že Rusko bylo dáno do jedné s Íránem a Severní Koreou, je to ponížení.
Sankce by Rusku částečně mohly třeba i pomoci, že by se vzchopilo a zaměřilo na něco jiného, než na ropu a zemní plyn a přestalo být jen bezínkou světa. Ale a tom se mluví už léta. Nazvat je v situaci, ve které se Rusko nachází (výhledově i bude) výhrou, chce hodně neznalosti, ignoranství i drzosti.

gonoss
Návštěvník

Podpinďák medveděv když občas vyleze na světlo boží, tak to už stojí za to, viz jeho prohlášení, že nebude na důchody…..a teď ta totální ekonomická válka! Rozeštvává a znejisťuje ruské lidi, jinak to nazvat nejde. A bývalý p-rezident je příliš hloupý aby to bylo z jeho hlavy. I potulní moskevští psi ví, že ta lidská atrapa je řízena us departmentem.

Pavlina
Návštěvník

2přezdívka: .. obávám se že neznalosti máte Vy a nás nevyjímaje ,
ovšem z toho mála ,vyvozujete neodpovídajícím způsobem ,
Vašemu pohledu cosi chybí – nejspíše jiná neznalost ..
Ono Rusko třicet let nezahálelo -nespalo na vavřínech protože si uvědomovalo ,že musí přežít

přezdívka
Návštěvník

Ano, Rusko třicet let přežívalo a vypadá to, že bude přežívat dalších třicet. Můžete mu gratulovat, Pavlino.

Jaris
Návštěvník

Pozorovatelko, ja nevim, kam na ty svoje nazory chodite. Vase informace jsou zkreslene s jakymsi nadechem falesneho proroka. Medvedev ma naprostou pravdu ve svem proslovu. To je holy fakt a nikdo z toho radost nema. Vliv USA je stale neskutecne silny po celem svete diky mezinarodmim zidum a Izraeli a nepozoruji, ze by nejak slabnul, jak by si mnozi prali ( i ja). Dnesni chazarska Amerika muze byt porazena pouze silou a nikoliv diplomatickym jednanim. Kdysi V. Mensik rekl jednu moudrou vetu: “Poradne umistena facka je lepsi nez o problemu plane kecat ctrnact dni na rodicovskem sdruzeni.” Diplomacie je sice hezka vec, ale casto nikam nevede, pokud problem resi pouze jedna strana. V tomto pripade Amerika naprosto ignoruje nejaka pravidla slusneho chovani, cimz je dnesni Trump zarnym prikladem. Netroufam si rict, jestli vypukne fyzicka valka mezi Ruskem a USA, ale ekonomicka a diplomaticka valka mezi obema staty se plne rozhorela. Amerika preci jen vaha, zda ma sily Rusko porazit. Tolik by si to prala! Nevypada to dobre, protoze i samotni Rusove jsou znepokojeni Putinovymi diplomatickymi tanecky a neustalym ustupovanim chazarskym neokonskym gangsterum. Ze strany zidoameriky prichazeji dalsi drze vyhruzky a sankce Cine, Severni Korei, Venezuele a Rusku, a to nejsou jen nejake plane hrozby. Tohle si muze dovolit jen ten, kdo se citi sakramentsky silny v kramflecich.

MIROSLAV
Návštěvník

Jaris, celá planéta by to odniesla ak by sa do toho šlo formou svalov. Tu sa musí postupovať metodicky a každý tak 3x premyslieť, toto nieje monopoly ani pouličná bitka. Jedine šťastie ze Putin ma takú povahu akú má, ten človek nás všetkých zachránil od katastrofy už niekoľko krát. Neboj sa, oni (USA) si tu opratku utiahnu samy a samy si aj podkopnu stoličku na ktorú pod tu opratku vylezu…ich čas sa kráti a oni to vedia, len neurobiť chybu a tak ich chytia za gule ze budu ešte prosiť ay im zvyšok sveta poslal nejaké tie banány a kondenzovane mlieko jak UNRA.

Jaris
Návštěvník

Miroslave, ja bych si jen prala, aby si USA tu opratku utahly samy. Tu zidlicku bych jim podkopla sama. Putin podle mne take nema mnoho moznosti, jelikoz je pod kontrolou chazaru a v tom je hlavni problem celeho sveta.

Pavlina
Návštěvník

.. no jestliže berete na pomoc argumentací pana komika V.Menšíka ,
tak se opravdu směji 🙂
to je jako podepřít to názorem jistého flašky ze stejné mokré čtvrti …
tak ještě impresária stropa a zrzka nám k tomu bude zpívat a ČT má silvestrovký pořad …

Jaris
Návštěvník

pavlino, tady prece o mensika VUBEC nejde, kacko! Tady jde o vyznam one vety, ze se maji veci resit hned na zacatku razne. Pozorovatelka mezitim ze mne udelala instigatorku treti svetove valky, coz je teprve komicke. Obe nic nechapete.

Pert
Návštěvník

Ano, pozorovatelko, jasne, ze se na tom T a P domluvili! T pomuze znemoznit Neocony, Medvedev to jakoze nerad prijme… Hlavne zabranit valce to je oc tu bezi. Raketove motory jsou posledni trumf a to bude naznak P konce trpelivosti Diky pozorovatelko, jasne, strucne jste vysvetlila

Finist
Návštěvník

“americky” kongres

konzerva
Návštěvník
Jaris
Návštěvník

https://cz.sputniknews.com/svet/201708035743329-lavrov-tillerson-jednani-rusko-usa/
Muze tohleto brat vubec nekdo vazne po tom vsem, co bezpaterni Trump podepsal ruske sankce? A Rusko opet bude vazne jednat se zradnou Amerikou? Nekdo si z nas pekne strili.

Jura
Návštěvník

Pravděpodobně jste článek nečetl dostatečně pozorně, protože jste nepochopil jeho obsah.

Radek
Návštěvník

Ano, také si nyslím že byli domluveni. Trump hraje hru – já jsem dobrý, kongres je špatný. Před Ruskem, Světem i Američany. Není bohužel diktátor a přímou cestu nemá. Co se ale “izolace” USA týče, mám jiný názor. Izolace v dnešním světě je DOBRÁ. Amerika a Západ jsou raněni. Sami se zranili. Léčení vyžaduje “izolaci”. Klid na lůžku. Zalepit ránu náplastí, aby se do ní nedostala nákaza. To dělá Trump. Jít do konfliktu je jako být raněný a jít do boje. Amerika se musí konsolidovat. Jestli pak znovu povede svět je druhotné. Pokud to neudělá zemře, ale s ní i většina civilizovaného světa. Přežije jen pár křováků uprostřed buše.

Mojmír
Návštěvník

Dobrý článok. Ja mám presne ten istý názor. Diskutér/ka Jaris zrejme nič nechápe.

Navrátil
Návštěvník

Pozorovatelka.
Také pochválím,zajímavé.
Jak už jsem někde psal,díky Putinovu rozvážnému jednání,válka ještě nezačala.
Teď se ukáže,jak je na tom Evropa,jestli se podvolí USA,je Evropě konec a budeme poslouchat jak hodinky.Každopádně se jedná o obchod a zisky,proto je snaha,vyšachovat Rusko z obchodování s Evropou.Už jsem kdysi napsal,kdyby USA ovládli Rusko,tak máme Ruský plyn a ropu,ale přes USA účty.I když tyto sankce nutí Rusko hledat odbytiště jinde,ale tím i přátelé,natruc USA.

wpDiscuz