Cvičeními NATO a Ruska blíže k válce? A začne nakonec v Estonsku?

Cvičeními NATO a Ruska blíže k válce? A začne nakonec v Estonsku?

Cvičeními NATO a Ruska blíže k válce? A začne nakonec v Estonsku?

Gradující aktivity v rámci vojenských cvičení Ruska a NATO dělají starosti bezpečnostním odborníkům. Ti varují před nedorozuměním s vážnými důsledky, když manévry vyvolávají stále větší nedůvěru a nepředvídatelnost. Rusko a NATO se podle odborníků připravují na možnou vojenskou konfrontaci, ač stále hovoří o simulovaných cvičeních proti hypotetickému nepříteli. Nejnovější manévry ukázaly, že obě strany cvičily s ohledem na schopnosti druhého a dokonce s vědomím případných válečných scénářů, uvedl tento týden ve své analýze tým autorů v Londýně sídlícího thinktanku (ELN – European Leadership Network).

Zpráva ELN přichází uprostřed nejvíce intenzivních bojů v posledních šesti měsících ve východní Ukrajině a v době, kdy Michael Fallon, ministr obrany Velké Británie, slíbil rozšířit britskou armádní výcvikovou misi na Ukrajině (zde – na stránce doporučuji video o Ukrajině, které souhrnně “informuje” o ukrajinském dění). “Nechceme naznačovat, že vedení obou stran učinilo rozhodnutí jít do války, nebo že vojenský konflikt mezi oběma je nevyhnutelný, ale že se změnil profil cvičení,  je fakt, a to hraje velkou  roli v klimatu napětí v Evropě, “píší autoři.

Cvičení dávají důvod k obavám a přispívají k tomu, že se zvyšuje napětí, vzniklé v souvislosti s ukrajinskou krizí.  Analýza se nazývá “Příprava na nejhorší. Činí vojenská cvičení Ruska a NATO válku v Evropě pravděpodobnější?

Dokument se zabývá ruskými manévry z letošního března, kterých se zúčastnilo na 80 tisíc vojáků ze základen po celém Rusku, a dále pak manévry NATO Allied Shield, do něhož se zapojilo 15 tisíc vojáků z 22 zemí. I když to zúčastnění líčí jinak, druh a rozsah manévrů jasně naznačují, že Rusko se připravuje na konflikt s NATO a že NATO se připravuje na možný konflikt s Ruskem, stojí dále v analýze.

V obou případech se zpráva zaměřuje na to, co obě strany vnímají jako nejvíce zranitelné oblasti – Pobaltí, Arktida, baltská enkláva Kaliningrad, Krym a Sachalin. Zpráva doporučuje zlepšení NATO-Rusko komunikace, aby se zabránilo zhoršení situace a navrhuje pracovat na nové smlouvě zbrojen, omezující používání konvenčních sil v Evropě.

Zdroj

Jarní cvičení NATO v Pobaltí, podzimní cvičení na jihu Evropy

Na podzim projede Českem Dunajská jízda, která je součástí cvičení Statečný bojovník (Brave Varrior): “Konvoj s obrněnými vozy Stryker ujede celkem 700 kilometrů, startovat bude v bavorském Vilsecku, uvedl Military.com. Z Německa se přes Dunaj přesunou američtí vojáci do Maďarska, kde stráví dva měsíce společným tréninkem v rámci cvičení Brave Warrior.”

 Trasa konvoje se zatím upřesňuje. Je ale pravděpodobné, že z Bavorska přijede po plzeňské dálnici do Prahy, odtud pak po D1 do Brna a dál do Bratislavy a Maďarska. Země, s nimiž cvičíme, jsou znepokojeny Ruskem jako hrozbou pro stabilitu kontinentu. My chceme silnou Evropu,“ zdůraznil mluvčí americké armády Joe Buccino (více zde, zde).  Cvičení proběhne na jihu Evropy a bude obdobou toho, které na jaře proběhlo v Pobaltí (a jehož součástí byla Dragounská jízda – více zde).

Estonsko – schéma začátku a konce války

Koncem června se objevil článek, který analyzuje význam Estonska pro případ začátku války mezi Ruskem a NATO: Když mluvíte s analytiky a politiky, kteří se obávají možnosti války mezi USA a Ruskem, scénář nejčastěji dává začátek do malé Baltské země podél ruských hranic, Estonska. Estonsko je dnes součástí NATO a tím je NATO zavázáno jej bránit před útokem, zároveň zde USA mohou dislokovat těžkou vojenskou techniku. Estonsko, dříve součást Sovětského svazu, stále má velkou ruskou menšinu, která je uváděna v ruských státních sdělovacích prostředcích a která se v minulosti účastnila různých národnostních incidentů a nepokojů.

Existují obavy, že by se Rusko mohlo pokusit zneužít nebo vyvolat nepokoje ruské menšiny v Estonsku a došlo by k tomu, k čemu v roce 2014 na východní Ukrajině.  Pokud by taková krize eskalovala, členské země NATO by se mohly rozcházet v tom, zda reagovat, anebo by se  násilí mohlo vymknout kontrole a vyvolat válku,  dokonce i nukleární válku.

Vývojový diagram, navržený Javierem Zarracinem, ilustruje rozhodnutí, které by USA a Rusko mohly učinit v krizi a jak by tato rozhodnutí mohla eskalovat:

Zdroj a diagram v angličtině zde

Analýza role Estonska se scénářem možného průběhu vyšla v době, kdy vyšla tato zpráva: “Rusko má v úmyslu ověřit legalitu uznání nezávislosti pobaltských států”. Ve textu se píše:

Kancelář ruského Generálního prokurátora začala kontrolovat právoplatnost uznání nezávislosti pobaltských republik ze strany Státní rady SSSR v roce 1991. Předtím odpovídající žádost Úřadu zaslala skupina poslanců Státní dumy.  “Interfax” cituje z vlastního zdroje, podle kterého rozhodnutí právně uznat nezávislost pobaltských států “je chybné vzhledem k tomu, že bylo přijato protiústavním orgánem.” Podle jeho názoru, odpověď na tuto otázku bude analogická s otázkou Krymu. Nicméně se domnívá, že tentokrát bude odpověď Generálního prokurátora vyžadovat mnohem větší zvážení. “Prohlásit nezákonnými tato či  jiná osudová rozhodnutí, může znamenat zajít příliš daleko – až do problému legitimity tvorby SSSR a dalších zemí” – řekl zdroj. Proto, řekl, přijímání těchto rozhodnutí na popud poslanců, “by mělo brát v úvahu nejen právní, ale i politický aspekt nastolených otázek.”

V posledních letech se v Pobaltských zemích zvýšily obavy z možné ruské agrese. V tomto ohledu, Litva, Lotyšsko a Estonsko nedávno vyzvaly k trvalé přítomnosti sil NATO na svém území.

Již dříve “Interfax” hlásil, že kancelář Generálního prokurátora Ruské federace oznámila nelegální převod Krymu Ukrajině v roce 1954. “Rozhodnutí Nejvyššího sovětu SSSR a převod krymské oblasti Ukrajinské SSR v roce 1954 nesplňovaly základní zákon (ústavu) SSSR” – říká se v tehdejší odpovědi na dotaz vůdce “Spravedlivého Ruska” Sergeje Mironova.

Zdroj: zde

Jestli Rusko skutečně chce projednávat platnost nezávislosti Pobaltských států, podle uvedeného zdroje s tím přišlo až v červnu letošního roku, tzn. téměř rok a půl od začátku dění na Ukrajině a po intenzivních provokacích ke vtažení do války, kterou USA tolik potřebují. Nemluvě o stěhování základen NATO téměř až do Moskvy a o všech cvičeních NATO v blízkosti ruských hranic. Děním na Ukrajině (a oddělením Krymu, kterým Rusko řeklo “dost”) , se hledají záminky k válce tu sestřeleným Boeingem, tu přes Moldávií a zdá se, že nově i Estonskem. A vojenská cvičení NATO s demonstrativními průjezdy amerických vojsk Evropou, cestujících na cvičení k ruským hranicím (!), neberou konce. A to nehovořím o Blízkém východě, který považuji za největší ohnisko možné války NATO s Ruskem. Zbývá jen věřit, že Rusko všechny provokace i nadále ustojí a veškeré agresi se i bez války ubrání .

– Pozorovatelka –   15.8.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Gido
Návštěvník
Gido

Nejako pozorne som to nečítal.
Ale tak nejako mi stačil ten úvodný obrázok …
…. kam až dosiahnú “naše” rakety …
… tak nejako mi to príde, že toto je presne priestor po ktorý sa dostal Hitler, či Napoleon.
Tak nejako je to maximálna hranica po ktorú sa dostávajú agresori voči Rusku.

Ono história vraví, že čas od času sa impériá dostanú do štádií keď začnú byť presvedčené o svojej absolútnej prevahe voči zaostalému Obrovi na hlinených nohách (Rusko).
Táto predstava vlastnej nadradenosti ich vedie k presvedčeniu, že stačí málo a ten Obor na hlinených nohách padne do prachu.
V tej chvíli impériá a je jedno či to je Švédske kráľovstvo, alebo Recz Pospolita Polska, Fancúzske cisárstvo, alebo III. Ríša národa Nemeckého – a nasleduje útok na Rusko.

A história nám vraví, že čas od času sa impériá dostanú ďaleko do Ruskej zemi. Aby potom samé zahynuli v odvete Ruska.

Myslel som si, že práve môj život nebude “ozvláštnený”, že impérium, ktorého som občanom dospeje do štádia konfrontácie s Ruskom a následnom páde. Nuž mýlil som sa.

gabca
Návštěvník
gabca

Hladala som nieco o Jade Helm 15.. Cez teroristicke cvicenie, cvicenie proti mimozemstanom som sa prepracovala az k tomuto clanku http://orgo-net.blogspot.sk/2014/12/usa-chystaji-falesny-spektakularni.html?m=1 …. co si myslite o jeho pravdivosti?? ..

Mokoš
Návštěvník
Mokoš

Ten diagram mi přijde poměrně zaujatý. Prý když se nato bude snažit situaci urovnat tak se vynoří pravicový radikálové nebo malí zelení mužíčci, jak nám před časem lhali, že to se děje na ukrajině. Snaží se tím naznačit že opolčenci jsou pravicoví radikálové? Trochu to převrací situaci.

katka
Návštěvník
katka

Také věřím,jak psala Imimkac,že by tentokrát i kontinet za mořem pocítil hnus opravdivé kruté války,jak se do lesa volá tak… ať jim tam Rusové rozbijí také celou zem.Mají na to právo za všechny napadené a rozbité země a i ten náš zblbnutý a rozeštvaný evropský kousíček země,jsem pri Rusku a vím,že miliony lidí taky.Usáky už nike nikdo nechce,jen zkorumpované vlády,které před bojem utečou,ale kam když Rus ameriku rozseká….doufám v to a nejsem sama ať už zhyne amerika bude mír a klid na celém světě.

Milan
Návštěvník
Milan

mluvíte mi z duše Katko

lmimkac
Návštěvník
lmimkac

Milujem tieto spekulacie hlavne ked je predpokladana NATO nadradenost v pripadnych bojoch na takom malom uzemi ako Estonsko. Hlavne s pomocou CZ-SK armad, ktore boli rozobrane do poslednej srubky, xexe. Aj menej zdatny citatel musi vidiet, ze to nie je mozne uz len z geografickeho hladiska. Kym by sa tam NATO pokusilo presunut co i len zasoby z Norska, Rusi by uz boli v Berline. NATO je dobre na chvastanie, rukotrasy a zubocery v jednaniach proti malym zemiam, inac nic. Ak by boli nadradeni, aj Putin uz sam povedal “davno by s nami nerozpravali (NATO), keby sme nemali jadrove zbrane”… xexe Ale koniec koncov, nie je to hanba porovnavat NATO zeme s uhrnnou populaciov okolo 900 milionov proti Rusom s cca 150 milionov? Ked su taki machri, preco nenamocia ciapky do betonu a nejdu na Rusov? A verim, ze tentokrat by americky kontinent neobisiel nalahko.

Rusko by muselo urobit naozaj takticku chybu a napadnut Europu, aby degradovani Europania a Americania ziskali nejaky zmysel ist a bojovat. S tucnymi pupkami, cipsami a ovladacom v ruke sa bojovat nechce…

Myslim si, ze Rusko nie je hrozba, nerobim si iluzie o tom, ze je velmoc a ma taktiez velmocenske spravanie, ale hrozbu teraz nepredstavuje. Aspon nie za Putina…

Rusko bude jedneho dna napadnute tak ci tak a oni to vedia. Uhlovodikova bonanza nenazrateho zapadu jedneho dna “nahle” skonci a uz nebude iny kut zeme, ktory ide lahko okradnut a vyplundrovat, zostane len Rusko a Azia, ale o tom ste uz predtym pisala… Este stastie, ze toto je iba prebrane z ineho zdroja…

Ostava len dufat, ze zvitazi zdravy rozum kooperacia a zdrave sutazenie. Howgh!

Aksal
Návštěvník
Aksal

🙂 🙂 🙂 rukotrasy, zubocery 🙂 🙂 Chechtám se už od rána, 100 bodů…

lmimkac
Návštěvník
lmimkac

Sorry, ale mojim umyslom nebolo sa vysmievat ohromnej moci NATO, USA a EU. Treba tychto ludkov respektovat a znicit diabla v nich nie tak, ako chcu oni, ale ako chcete/chceme Vy/My. A taktiez pohrdam trolmi fiktivne skrytymi za IP Adresami plujucimi junk-odpad. Viete, najvacsi hlupak v mojich ociach je ten, kto ponizuje svojho protivnika. Hlavne pred bojom. To znamena, ze NATO treba respektovat a treba respetovat tych, ktori nepovedia ani slovo, ale konaju. Ci uz v zlom, alebo v dobrom. BTW (By the way – mimochodom) ako povedal Krstny otec I a II, “Nikdy nedaj najavo, co si myslis, nikdy nevies, coho su ludia schopni.” Su ludia, o ktorich umysloch viete na kilometre skor, nez pridu blizsie. 😉

Ja si osobne myslim, ze Pentagon-pes brecha, aby zastrasil okoloiducich za plotom. Nie skutocneho nepriatela. A tak aj disent musi popremyslat, nez hodi slovo do boja.

Zdravim vsetkych slusnych ludi! Howgh!

Držím palce Estoncům
Návštěvník
Držím palce Estoncům

Věřím, že Rusko má rozum a nechá Estonce na pokoji. Mám hodně přátel v Tallinnu. Všichni nenávidí rusy. Nedivím se jim. Rusové provedli genocidu Estonců, 1/3 národa zavraždili, deportovali na Sibiř do Gulagu. Estonci jsou malý národ, je jich tolik co obyvatel Prahy. Ale všichni jsou ochotni zemřít při obraně Estonska před ruskou agresí. Raději zemřou než by opět žili v otroctví pod ruskou nadvládou. EESTI!

hahaha
Návštěvník
hahaha

Tak tak, chteli zit pod Hitlerem jako vzorni fasisti a rusaci jim posrali schuzi, chapu se je nacci nenavidi. Kdyz k tomu prictu jejich tzn. ekonomicky zazrak na dluh ktery skonci brzkym bankrotem, musim se smat.

Aksal
Návštěvník
Aksal

Ano, vypadá to, že raději zemřou v EU ráji. Za poslední roky jich ubylo 900 tisíc. takže za deset let tam nebude jediného Estonce a místo nich tam budou Eritrejci. Ale to nevadí, oba národy začínají na E a pro EU je to prašť, jak uhoď,že?

Historicus
Návštěvník
Historicus

Estonsko, stejně jako Lotyšsko a částečně Litva nedodržují práva menšin dlohodobě žijící na jejím území.
Pokud na území Estonska žije přes 40% obyvatel (v Lotyšsku přes 50%, kteří mluví svým mateřským jazykem, ale Estonsko jim odmítá 25 let občanství, používání jazyka (za používání vlastního jazyka je pokutuje), volební právo, úřední funkce atp. tak není divu, že je dlouhodobě na pranýři za porušování lidských práv.
http://www.osce.org/odihr/124483?download=true
Pro západní státy je to také podivné – protože např. polská menšina nesmí mluvit polsky – viz zamyšlení v nizozemském deníku Volkskrant (přeloženo): http://www.voxeurop.eu/cs/content/article/452301-rusove-polaci-v-pobalti-nemaji-lehke

Zajímavé je, že Sovětská okupace byla špatná, ale ta německá ne.
http://www.valka.cz/clanek_11301.html

Asi proto, že likvidace židů byla přece chvályhodná, že?
Velitelé exekucí, příslušníci estonské bezpečnostní policie Alexander Laak (https://en.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Laak – spokojeně si umřel v roce 1960 v Kanadě) a Ralf Gerrets, vyvraždili přes 800 českých občanů.
http://www2.holocaust.cz/cz/resources/ros_chodes/2002/07/toman

A židovská obec v Estonsku nedosáhla dodnes alespoň jasného odsouzení těchto činů a jejich viníků – Estonsko uvádí pouze “nacisté” a v muzeu jsou k vidění estonští příslušníci SS jako bojovníci za nezávislost.
Např. toho, že Estonsko hrdě vyhlásilo, že v roce 1942 na jeho území nejsou již žádní židé.
Smůla, 12 jich válku přežilo.

Ani Izrael (jen pár novinářů), natož nikdo z EU se nepozastavil nad letošní výstavou o Holocaustu v Tartu – velmi propagovaný tam byl film (samozřejmě současný, polského režiséra Artura Źmijewského), jak nazí židé před popravou hrají na honěnou.
Už ta hloupost, že v lágru byli spolu muži a ženy je úchylná…
Vzhledem k sexuálnímu podtónu sem nedávám odkaz, kdo chce, tak si tu nechutnost dohledá (Artur Źmijewsky – The Game of Tag)

DDR0
Návštěvník
DDR0

Tady není až takovým problémem nezávislost Pobaltí, ale táhání konkurenční supervelmoci na své území které byť je jejich, tak se nachází v bezpečnostním pásmu velmoci která nestrpí aby se z nich stalo nástupiště vojsk. Nezávislost malých států není absolutní, takovou má hodně málo států.