Černá Hora: Z protestů proti vstupu do NATO obviněno Rusko. Další střety...

Černá Hora: Z protestů proti vstupu do NATO obviněno Rusko. Další střety s policií – videa

Černá Hora: Z protestů proti vstupu do NATO obviněno Rusko. Další střety s policií – videa

Černohorský premiér Milo Djukanović obvinil Rusko a nacionalistické kruhy v Srbsku, že stojí za nynějšími protivládními protesty, které od září v zemi organizuje opozice. Jejich skutečným cílem je podle přesvědčení předsedy vlády zabránit vstupu Černé Hory do NATO a do Evropské unie.

Další z řady opozičních demonstrací v hlavním městě Podgorici v sobotu přerostla v násilné střety. Vzduchem létalo i kamení na budovu parlamentu a na policisty, kteří odpověděli slzným plynem a obušky. Podle dnešních zpráv bylo zraněno 29 policistů a 26 účastníků protestu. Při násilnostech přišlo mimo jiné k úhoně 13 policejních vozidel a téměř tři desítky domů.

Mezi zadrženými, kteří byli později propuštěni, se ocitli i dva opoziční poslanci. Jsou prý důvodně podezřelí, že vyzývali ke svržení ústavního pořádku, za což jim hrozí minimálně pětileté vězení.

Djukanović v rozhovoru poskytnutém v neděli chorvatské státní televizi HRT uvedl, že demonstrace jsou pokusem ohrozit ústavní pořádek a svrhnout vládu. Černá Hora podle něj od opětovného nabytí nezávislosti v roce 2006 důsledně směřuje k začlenění do Severoatlantické aliance a do Evropské unie. „A právě tím (zabránit tomu) je motivována snaha změnit vládu,” řekl.

Zastavení euroatlantické cesty

„Jejich snahou je nejen změnit vládu, ale zastavit evropskou a euroatlantickou cestu. Jsem hluboce přesvědčen, že konečným cílem je zvrátit výsledky demokratického referenda z roku 2006 (o nezávislosti), aby se vyloučila možnost, že Černá Hora jako nezávislý stát bude sama rozhodovat o své politice, a aby se vrátila do gravitačního pole politiky ze sousedství i ze vzdálenějších adres, kde si přejí vládnout nejen Černé Hoře, nýbrž (celému) regionu,” dodal premiér.

Na otázku , zda má na mysli Rusko a „některé pravicové struktury” v Srbsku, odpověděl, že o tom vůbec nepochybuje. „Stejně tak (jako pokud jde o velkosrbské nacionalistické kruhy v Srbsku) není pochyb o tom, že Rusko hrálo a nadále hraje aktivní úlohu v organizaci protivládních protestů v Podgorici,” zdůraznil.

Opozice pořádá demonstrace od září a ohlášeným dlouhodobým protestováním chce dosáhnout vytvoření přechodné vlády a vypsání předčasných voleb. Prohlašuje, že jejím hlavním cílem je přimět k odchodu Djukanoviče, který je v čele Černé Hory téměř nepřetržitě už 24 let. Kromě období 1998–2002, kdy byl prezidentem, zastával funkci předsedy vlády. Poprvé se stal premiérem v roce 1991, kdy mu bylo 29 let.

Djukanović podle svých odpůrců řídí Černou Horu jako „soukromý stát”. Obviňují ho především z odpovědnosti za rozsáhlou korupci, která tuto malou evropskou zemi sužuje. Objevila se rovněž neprokázaná obvinění, že má prsty v ilegálních aktivitách. Řádné parlamentní volby by se měly v Černé Hoře konat v říjnu příštího roku.

Zdroj

Rusko odmítá obvinění

Hluboký zmatek způsobilo obvinění premiéra Černé Hory Milo Djukanoviće, že Rusko vyprovokovalo protesty v Podgorici a stojí za propagací střetů policejních sil s opozicí. Milo Djukanovič nepodal jediný konkrétní důkaz údajného ruského vlivu na růst sociálního napětí v Černé Hoře a ani jej nemohl podat, protože žádný neexistuje. Jeho cíl je jasný – chce se zbavit odpovědnosti za vzestup opozice v Černé Hoře, i když skutečná příčina je jasná: naprostá lhostejnost k názorům velké části lidu Černé Hory.

Je těžké předpokládat, že “státník”, který je tak dlouho u moci, si není vědom skutečného pozadí zhoršené situace v jeho zemi. Samozřejmě, že si toho vědomý je. Navíc, on musí vědět, proč je nucen stále opakovat absurdní tvrzení, že nezávislost Černé Hoře poskytne pouze členství v NATO. 

Milo Djukanović – zkušený politik, nejednou měnící postoje, ovšem ne podle potřeb lidí, ale pouze podle zájmů “vnějšího prostředí” a tím pro osobní prospěch.

Co se týče Ruska, jsme opravdu znepokojeni, ale nikoli volbou, na kterou mají lidé Černé Hory právo, ale nepřiměřeným použitím síly ze strany policejních orgánů proti pokojným demonstrantům. (zdroj, zdroj)

 

Podgorica a Černá Hora na mapě bývalé Jugoslávie:

-Pozorovatelka-  27.10.2015

Do konce měsíce zbývají 4 dny a na zajištění provozu AE News na další měsíc chybí dovybrat ještě cca 17% potřebné částky. Všem, kteří do konce měsíce přispějí jakoukoliv částkou (zde) na záchranu AE News, moc děkujeme. Bez Vaší pomoci náš server nepřežije.
Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
:)
Návštěvník
:)

Breaking news: Rusko je obviněno z poslední sluneční bouře při které selhaly americké družice bezpečnostního monitorování.

Marten264
Návštěvník
Marten264

Až se jednou těmhle lidem doopravdy něco stane, třeba dostanou hlad 🙂 , tak to bude mazec, mašinostrojitělnyj pogrom.

A pojede to od jednoho konce světa až na druhý. Jo, jo není to láska není to zlo, jenom se nám to nepovedlo.

https://www.youtube.com/watch?v=hA5HWeg_Il0

SPD 13000 podpisů
Návštěvník
SPD 13000 podpisů

SPD T.Okamury již nasbíral cca 13 000 podpisů na papírové petici zaručující projednání v parlamentu! Je důležité, že budou dál pokračovat. Aby si lidi, odspodu, předávali necenzurované informace a na základě faktů informovali další. Aby i ti ostatní se zbavili ostychu nebo strachu veřejně projevit svůj názor. KDYŽ SE DNES BUDEME HRBIT, TAK SE PŘÍŠTĚ BUDEME PŘED ISLÁMEM PLAZIT.

bantustan
Návštěvník
bantustan

za soudruhu se jim říkalo KÁDROVÉ REZERVYcomment image

bantustan
Návštěvník
bantustan

Když beru duchod,tak si dopřeji větší stravovací luxus.I přikoupím si nějaké ty jogurty…Moje chutové pohárky již rozliší,který jogurt je ze Spolany Neratovice,nebo z chemičky Ustí n Labem..Někdy se ALE neubráním dojmu,že za Otraviny se hádají LAVROV S PUTINEM…

E-man
Návštěvník
E-man

Ono je jasné že pro USA s zdejší SLUNÍČKA že za vše může Rusko já být mladší tak se tam stěhuji, ale proto že jsem ve věku kdy se to již nevyplatí budu trpět zdejší USAcký dobytek do konce života. Tuhle chlívárnu vědět v roce 1989 tak jsem je ty hajzly pdporovaný USA fackoval na potkání.