Ceny ropy stoupají, reagují na nečekaný další pokles zásob v USA

Ceny ropy stoupají, reagují na nečekaný další pokles zásob v USA

Ceny ropy stoupají, reagují na nečekaný další pokles zásob v USA

Americký vládní úřad pro energetické informace EIA dnes oznámil, že zásoby ropy za týden do 16. září klesly o 6,2 milionu barelů. Analytici přitom čekali růst o 3,4 milionu barelů. Americký ropný institut API v úterý večer uvedl, že zásoby ropy se v uplynulém týdnu snížily o 7,5 milionu barelů. Zásoby ropy v USA, které jsou největším konzumentem ropy na světě, klesly již třetí týden za sebou.

Ceny ropy rostou o zhruba dvě procenta. Reagují tak na nečekaný další pokles zásob ropy ve Spojených státech a na stávku v norském ropném a plynárenském sektoru, která by mohla snížit těžbu ze Severního moře. Cena severomořské ropy Brent kolem 17:22 SELČ vzrostla o téměř dvě procenta na 46,74 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 2,4 procenta na 45,11 USD za barel.

V Norsku vstoupilo do stávky kvůli krachu jednání o mzdách více než 300 zaměstnanců firem z oblasti ropných služeb. To má negativní dopad na provoz pěti velkých subdodavatelů domácímu ropnému a plynárenskému průmyslu. Cenu ropy podporují také spekulace, že kartel OPEC a další přední světoví producenti ropy se příští týden v Alžírsku shodnou na předběžné dohodě o zmrazení těžby a že centrální banka USA (Fed) na dnešním zasedání nezvýší úrokové sazby, napsala agentura Reuters. (ZDROJ)

FED ponechal úrokové sazby beze změny

Americká centrální banka nezariskovala a raději vyšla vstříc očekáváním trhů a ponechala úrokové sazby beze změny. Na druhou stranu však Fed v úterý v noci vyslal do světa také jestřábí signály, které je třeba brát pro následující týdny v úvahu. Mezi ty patří jednak fakt, že tři z deseti členů vedení Fedu zvedli ruku pro zvýšení úroků a jednak výrok v komentáři FOMC o přibližně vyrovnaných makroekonomických rizicích. Připomeňme, že tato fráze se objevila v komentáři FOMC již před zvýšením úroků na konci minulého roku. Kromě toho pak sama šéfka Fedu Janet Yellenová vyzdvihla, že drtivá většina členů vedení americké centrální banky stále počítá s jedním zvýšením úrokům do konce tohoto roku a ona se s tímto názorem ztotožňuje.

Co nám tedy zářijové zasedání FOMC řeklo o dalších krocích americké centrální banky? Zvýšení úrokových sazeb Fedu do konce roku zůstává silně ve hře, přičemž tak, jak jsme byli zvyklí v posledních měsících a letech, další postup Fedu bude záviset na příchozích datech – především těch z trhu práce. Laťka pro zvýšení úroků však například v případě měsíčního přírůstku nových pracovních míst (payrolls) už nemusí být nastavena tak vysoko. Yellenová totiž na tiskovce uvedla, že současné přírůstky (180 tisíc) jsou na americkou ekonomiku příliš vysoké a pokud by se nezvyšovala (či dokonce klesala) míra participace, mohlo by jí hrozit přehřátí. Co se pak týká přesného načasování, tak prosinec je samozřejmě pravděpodobnějším termínem než listopad, neboť v tomto měsíci budou prezidentské volby za rohem a Fed se nebude chtít stát jejich součástí. Yellenová sice v reakci na naléhání novinářů zdůrazňovala, že Fed je apolitický a i listopadové zasedání FOMC může být “naživo” (navzdory plánu s tiskovkou), ale časová kolize s americkými volbami opravdu spíše hovoří pro zvýšení úroků až v polovině prosince.

Saúdská Arábie se dohodla s Ruskem

„Se saúdskoarabským ministrem energetiky jsme se dohodli na společných krocích směřujících ke stabilizaci situace na trhu s ropou. Za nejefektivnější nástroj považujeme zmrazení produkce, o konkrétních parametrech se nyní jedná,” řekl Novak podle agentury Reuters.

Fálih dnes ale prohlásil, že zmrazení těžby ropy v současné době není nutné. „Zmrazení je jednou z preferovaných možností, v současnosti ale není nezbytné,” řekl po podpisu dohody o spolupráci s Ruskem. „Situace na trhu se zlepšuje, což se odráží v cenách,” dodal. (ZDROJ)

A dále nezapomeňme na Írán

Írán hodlá zahájit vyúčtování za ropu dodávanou na světové trhy nejen v eurech, ale také v čínských jüanech a dalších silných měnách, ale nikoli v dolarech, prohlásil úřadující náměstek ministra ropy Masoud Hashemian Esfahani.

Podle jeho slov, nechce Írán záviset na americké měně a jejím oběhu ve světě. Jak vysvětlil úředník, není pro jeho zemi výhodné prodávat ropu za dolary kvůli jistým omezením Společného všestranného akčního plánu. K čemu může vést odmítnutí Íránem vyúčtování za ropu v dolarech, hovořil v interview pro Sputnik Persian íránský nezávislý expert-ekonom z Německa Mohsen Maghsoudi:

„Rozhodnutí o dedolarizaci íránské ropy vypadá na první pohled jako spíše politické než ekonomicky motivované a odůvodněné. Některé analytické zdroje již prohlásily, že tento krok Íránu není ničím jiným než pokusem o narušení amerického ropného dolarového systému-hegemonu na Blízkém Východě. Mně se ale zdá, že otázka je mnohem hlubší než prostá propaganda. Írán byl značně poškozen sankcemi. Byla zatčena velká aktiva získaná prodejem ropy. Dnes znějí z USA nové výzvy: zavedení sankcí kvůli zkouškám balistických raket v Íránu. Možná, že přijaté rozhodnutí o zřeknutí se dolaru je pokusem o záchranu íránských aktiv před novými americkými jednostrannými sankcemi. Navíc nesmíme zapomínat, že hlavními zákazníky íránské ropy jsou Čína a země Evropské unie, s kterými Írán rovněž aktivně obchoduje, nakupuje jiné zboží. Proto bude přechod na vyúčtování v národních měnách (euro a jüan) velmi výhodné pro Írán. Další věc, na kterou je třeba upozornit, je skutečnost, že dolar není výhradně americká měna, ale mezinárodní peněžní jednotka. Dnes je dolar hlavní měnou v rezervních fondech mnoha států, zejména Číny. Proto, když pozice dolarů zeslábnou, Čína tím samozřejmě také utrpí,” míní Maghsoudi.

Poznamenal, že situace přece jen není tak jednoznačná, a hodně bude záležet na zákaznících. „Íránské ministerstvo ropy prohlásilo, že země hodlá zvýšit výrobu o další jeden milion barelů denně. Ale najít zákazníky na tento objem ropy je jedním z nejsložitějších úkolů pro Írán. Naprosté zřeknutí se dolaru a přechod na euro může tento úkol pouze zkomplikovat. Pro potenciální zákazníky bude přece jen výhodnější vyúčtování v dolarech, poněvadž hlavní peněžní jednotkou devizových rezerv je dolar. Jinak mohou tyto země prostě odmítnout nákup íránské ropy, čímž země přijde o klienty. Proto má být přijaté kolektivní rozhodnutí hlavních íránských spojenců na ropném trhu. Jsou-li devizové rezervy Číny počítány v dolarech, je třeba zjistit, nakolik si tato země přeje vést vyúčtování ve vlastní měně, je-li to pro ni výhodné, posílí-li tím jüan. Čínští ekonomové a experti mají vyslovit své předpovědi. Ale v každém případě má být rozhodnutí o změně měny ve vyúčtování ropných transakcí výhodné pro všechny zúčastněné. Hlavní úkol nespočívá v tom, aby se zřekli dolaru ve prospěch eura nebo jüanu, ale aby ropa byla prodána za nejvyšší cenu,” myslí expert. (ZDROJ)

Co ze všeho plyne?

Zlato-ropa-petrodolar jsou spojené nádoby a ty jsou pod kontrolou FEDu, což je nástroj globalistů. Dokud globalisté chtěli udržovat silný dolar, ovlivňovali cenu zlata a ropy směrem dolů a až budou chtít položit dolar, budou ovlivňovat cenu zlata a ropy nahoru (s ropou se tak právě děje). A pokud Americký státní úřad pro energetiku ohlašuje snižování zásob ropy v USA a současně FED nezvýšil úrokové sazby (osvědčený to prostředek k posilování dolaru), pak je zřejmé, že se s dolarem něco děje a to něco nedobrého.

K čemuž si přidejme tuto zprávu: “Mezinárodní měnový fond (MMF) se rozhodl, že zařadí čínský jüan do svého koše hlavních světových měn. Rozhodnutí je podle šéfky MMF Christine Lagardeové mezníkem v integraci čínské ekonomiky do světového finančního systému.” (zdroj)

K tomu si přidejme, jak jsou USA odstavovány od vlivu na Blízkém východě a v souhrnu nám z toho vychází, že jestliže kdysi byl rozpad SSSR postaven na machinacích globalistů s ropou (viz článek “Rozklad Ruska podruhé“), nyní se v případě USA děje totéž. Existuje hypotéza, že pokud budou globalisté chtít položit celý dosavadní systém, pak jim stačí razantně zvýšit ceny ropy. Což by mohlo ladit se zprávou: Ruská státní Duma počítá s růstem cen ropy na 200 dolarů za barel .

A pak by mě zajímalo, jakým způsobem budou Spojené státy pod vedením D. Trumpa bohatnout a růst – na jaký pohon budou létat ta letadla, o kterých D. Trump hovoří či z čeho budou vyráběna. V souhrnu by mě zajímalo, jak mohou Spojené státy v izolaci sílit, když v moci globalistů je kromě politiky Fedu navíc i možnost sankcí proti kterémukoliv státu. A jak si celkově tzv. antiglobalisté v USA představují, že podpora Trumpa a jeho politiky je porážkou globalistů. A proč jsou pro ně Pjakin a zastánci jeho názorů chorými mozky…

-Pozorovatelka-   23.9.2016

Do konce měsíce zbývá 6 dní a z částky potřebné na provoz Aeronetu bylo zatím vybráno necelých 73%. Všem, kteří již přispěli, děkujeme a děkujeme i všem, kteří zde i tento měsíc přispějí tak, aby stránky i v budoucnu fungovaly.
Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
raspberry
Návštěvník
raspberry

Pozorovatelko, opravdu nejde o trend, jen se cena ropy pohybuje v pásmu a 55 dolarů rozhodně neprorazí, protože ani s největší naivitou nelze očekávat, že se na alžírské schůzce něco domluví…

styx
Návštěvník
styx

neviem kde ta ropa stupa ked klesa. momentalne je na 44.82 USD za barel. 9.7.2016 bola na urovni 49 USD/barel.
na druhej strane zlato a striebro silne rastu a to od konca januara.

Lara
Návštěvník
Lara

…na linku je zaujímavý článok o blckchain systéme, ktorý podpísali 4 najväčšie banky…USa to asi tiež nepomôže…a pre nás to bude znamenať pravdepodobne zavedenie elktronických peňazí…má fungovať podobne anonymne ako bitcoin platby, bez vynechania banky…
http://e-republika.cz/article3723-Konec-hierarchicke-struktury-a-vydirani-v-bankovnim-sektoru

elko
Návštěvník
elko

zajímavé, ráda bych připomněla události z minulého roku, kdy začal juan náhle oslabovat, což velmi poškozovalo dolar.
Následovaly výbuchy v čínských továrnách.
Nad petrodolarem se dá zvítězit kordinovaným způsobem

Pavlina
Návštěvník
Pavlina

…hovoří se na téma petrodolar , zkusme si představt situaci kdy FED nepůjčuje celý státní rozpočet vládě USA na pozitivní procenta ,ale dotuje je ze svého a nejen to ,vlastníci -kteří jsou veřejně neznámí již neexistují -není jich tak mnoho aby to nemohlo být reálné …horních deset tisíc globálních vlastníků nebude nikomu chybět …

Pavlina
Návštěvník
Pavlina

pan minoltista se právě odkopal,když připustil ,že “se pracuje na svržení ….
a také se pracuje na svržení ušáků ….

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Nevim, proc bych se mel nekomu libit. Libit se druhym je tady moda? Nekdy mam pocit ze ano, ale takova moda za moc nestoji.
Mam svuj nazor, ke kterému jsem dosel vlastni uvahou …a i kdyz muze byt mylny, je muj. Uz chapete, ze nekdo muze byt jiny, nez jste vy ostatni, kteri se klani jeden druhému?

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Zda se, ze zarytym vyznavacum Pjakina unika jeden zakladni faktor v ohledu na spekulaci s ropou. Rezervy ropy se nenachazi pouze v Rusku, v Severnim mori, ci na Strednim Vychode. Nejvetsi svetové rezervy ropy jsou ve Venezuele a v Kanade. Co se tyce Venezuely, na padu nesmyslného Chavezovského socializmu se tvrde pracuje. Do roka, mozna do dvou let Maduro padne a dojde k presunu politické moci pod vliv USA. To samé se nyni deje i v Brazilii, kde globalistka Dilma Rousseff byla odstavena od moci.
Z toho plyne jasna zprava vsem pjakinistum, ze letadla budou v USA i nadale létat na pohon, ktery je pro ne urceny …a bude jich cim dal tim vice.

elko
Návštěvník
elko

není důležitá cena ropy, ale skutečnost, zda se udrží petrodolar či nikoliv

zigi
Návštěvník
zigi

Proč nesmyslného chávezovského socializmu?Vy jste žil ve Venezuele před Chávezem a asi tam žijete i teď,když tak”zasvěceně”hodnotíte?
Dilma je odvolaná za naprostej nesmysl smečkou nakoupených hajzlíků!Kde amerika nemůže z nějakých důvodů poslat us army,třeba jako do Panamy,tak tam pošle tuny dolarů a armádu právníků!
Podívejte se na situaci v čr-američané si vychovávají a umísťují své lidi na nejvyšších postech státní správy,mají pod kontrolou polici,justici…už žádnej chávez,nikde!

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Muzete vysvetlit, jaky ma smysl primé rozdelovani narodniho bohatsvi mezi negramotnou vetsinu obyvatel Venezuely, kdyz zeme je z 95% zavisla na cenach ropy a nema zadnou jinou ekonomickou zakladnu, nez tezbu a prodej ropy?
Co se tyce Dilmy Rousseff, ale i byvalého prezidenta Luly, jejich politické zneskodneni ma za cil vrazit klin do BRICS. Nazapominejte, ze Brazilie je patou ekonomickou silou sveta.

elko
Návštěvník
elko

takže správné je rozdělit cenu ropy mezi nejbohatší a zbytek obyvatel nechat v negramotnosti a bídě.

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Ne. Spravné je masivne investovat do vzdelani, do vybudovani prumyslové a ekonomické zkladny, coz je dlohodoby projekt. Prikladem muze slouzit Jizni Korea, Malaisie, ale i Putinovo Rusko. Chavez to vzal za opacny konec a utopil narodni bohatstvi v masové bezstarostnosti negramotné vetsiny. Pak staci vyvolat situaci, ktera nastala zhroucenim cen ropy a je zadelano na katastrofalni pruser. To je prave pripad Venezuely, kde totalitni rezim v cele s Madurem mele z poslednich sil.

tana
Návštěvník
tana

Maličkost – ta ropa je jejich. Co udělají s výnosy je taky jejich věc.
Že by Saudové patřili k intelektuálnímu výkvětu lidstva?

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Problém je jinde. S bohatstvim se musi umet nakladat. Kdyz inteligentni clovek prijde nejakym zpusobem k obrovskému baliku penez, tak je investuje tam, kde mu prinesou profit. Hloupi lide takhle nepremysli. Kdyz prijde k baliku penez idiot, tak je utrati za zbytecnosti …a kdyz uz mu nic nezbyde, tak si pujde pujcit na zivobyti od nejblizsi banky!

Donda sprtspudlak
Návštěvník
Donda sprtspudlak

Ano,tak nějak jsem to zažil z druhé ruky.
Manželé 36r.spolu,jedna dcera a restituce 18 mil.On se do roka uchlastal,ona bydlí v pronájmu zrušeného cukrovaru 1+1 za 5000,.Kč.měsíčně.Dcera nedostala nic.Všechno bylo rozfrncáno.
Nikdo neví,kam to přišlo,ale prý cenné papíry České spořitelny,půjčky kamarádíčkům ap.Přesně jako TV s Menšíkem-“Jako kníže Rohan”,tuším z r.1983.

zigi
Návštěvník
zigi

Je vidět,že nemáte o situaci ani páru!Střílíte od pasu!

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Tohle dokaze rict kazdy vul. Radsi reknete, co o tom vite vy …a pak se uvidi kdo vi a kdo nevi.

…a vubec, radsi nerikejte nic. Uz me to tu nebavi.

zigi
Návštěvník
zigi

Neurážejte se,prokristapána,raději si vyhledejte relevantní informace,je jich o Venezuele dost!Bylo jen otázkou času,kdy se jim tam všechno po…e.Chávezovy reformy byly povrchní a na to “dojel”.Nelze budovat socializmus a nechat si bohatou pátou kolonu a židobanky za zády!Stejně jako v Brazílii a Argentině.A navíc máte souseda,který je nad jakýmkoli právem.

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Zigi …ja se neurazil. Potreboval jsem jen prijit na jiné myslenky, tak jsem si udelal zaminku, abych mohl jit delat neco uzitecného pro muj “vlastni” kousek této planety.
Vyhledavani “relevantnich” informaci neni muj salek kavy. Kdyz chci neco rict, tak zpravidla mluvim zpatra tak, jak si co pamatuji a jak co citim. K smrti nesnasim citace a odkazy …a obzvlaste v dnesni dobe, kdy internet je plny falesnych proroku, kteri pilne sprtaji “relevantni” informace beztoho, aby vubec pochopili o co jde. Pak se setkame tak maximalne s relevantni slataninou, kterou dalsi zase vydavaji za informaci …a tak to jde stale dokola, az se z puvodni infomace stane uplna hovadina.
Takze asi tak …ale pozor, pan VK je absolutne mimo jakoukoliv kritiku. Jeho informace a analyzy lze casto povazovat za klicové!

paa tal czechia
Návštěvník
paa tal czechia

tak špek od Pilgera ..https://vimeo.com/16724719

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Díky za link – to je síla!
minoltista: správně jste pojmenoval”národní bohatství” – to znamená, že patří národu té země, ne vládě (figurkám), a ne korporacím, pro které to figurky “zprivatizovaly”. Jako u nás…
Vláda je k tomu, aby sloužila národu = občanům té země. Tedy tak by to mělo být….
Dosud jsem Vás ráda četla, a mnohdy souhlasila, ale aroganci, kterou jste níže předvedl, mne velmi překvapila.
Že vás to tu nebaví, a protože s Vámi někdo nesouhlasí, je vůl?
Ok, koho to zajímá…k Aeronetu vás nikdo nepřikoval.

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Zvedava matko, uz jsem to rikal nekolikrat …vira je nas nejvetsi nepritel. Nic se nesmi brat doslova a dopismene.

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

to minoltista: Při takovém TVRZENÍ byste měl formulovat, jaký význam přiřazujete slovu “víra”.
Já se naopak DOMNÍVÁM, že víra může ovlivňovat i realitu, stejně jako informační pole, které násobí tuto “víru” (přesvědčení) počtem těch, co uvěřili.
A stejně tak se DOMNÍVÁM, že největší sílu má víra ( přesvědčení) někoho o nějaké myšlence, vizi, nebo cíli, o kterém je schopen přesvědčit i další ( kteří jí uvěří).
A pokud tato vize je pozitivní, a v souladu s Božím řádem ( tím myslím s tím nejvyšším systémem fungování Vesmíru), rozhodně není, podle mne, tato víra “největší nepřítel”, jak tvrdíte.

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Vemte to asi tak, ze kdyby neexistovala vira, existoval by pouze zdravy rozum …a nebylo by ani valek, ani nepochopeni.
Fungovani vesmiru je zalozeno na presnych procesech. Jejich princip lze spravne vysvetlit a pochopit pouze matematickou cestou. Hledanim a vysvetlovanim jejich smyslu se zabyva metafyzika …a zde vira hraje velice dulezitou roli.
Z kazdodenni praxe vime, ze co neni mozné spocitat lze snadno zneuzit. Veskeré nabozenstvi jsou zalozeny na tomto principu. Nabozenstvi jsou v podstate politické doktriny, které byly vypracovany k ovladani lidi za primého vyuziti jejich duverivosti.
Verit v “dobro” jeste neznamena, ze nebudeme v jeho jménu pachat zlo. Staci otevrit oci. Uvidite, ze za kazdym svinstvem najdete nejakou viru …v “dobro”!

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Myslím, že mícháte dva různé pojmy:
víra (přesvědčení, Universální pokora) a náboženství (prospěchářská/většinou/ doktrina).
Já jsem mluvila o tom prvním, opakujíce Vámi zmiňovaný výraz.
A jsem přesvědčena, že “Boží molekula” je v každém z nás, pouze si to většina už nepamatuje…

A stejně tak jsem zmiňovala Vámi uvedený pojem “národní”, jako něco, co je přirozenou součástí toho, kdo se v tomtéž místě (prostoru) narodil.

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Nechytejte za slovo …nic nemicham. Spise nechapete, ze nabozenstvi je uvedeno jako priklad a ne jako predmet viry v neco. Uz jsem vas upozornil, ze nic se nesmi brat doslova. Zda se, ze jste primo posedla slovickarenim. Vite, ze takova posedlost je znakem pedantstvi?

Jiří Fencl
Návštěvník
Jiří Fencl

Jenomže vy ty vesmírné procesy ještě pořád celé neznáte. Jako je neznali tito:
http://texty.citanka.cz/komensky/perztoc.html
A díky jejich víře v dobro jim vděčíte za život …

paa tal czechia
Návštěvník
paa tal czechia

Milý Minoltisto,tady je takové osvěženíčko sklerozy https://www.youtube.com/watch?v=invuUu1otXg

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

O jakém osvezeni sklerozy zde mluvite? Kdyby jste premyslel, tak zjistite, ze mluvim o tom samém. Na svrzeni Madura se tvrde pracuje! Tentokrat se vsak na vec jde odjinud. Americké elity zorganizovaly pad ceny ropy. V jejich hledacku byly dve zeme, které se tim mely poskodit …Rusko a Venezuela. Cilem bylo vyvolat obcanskou nespokojenost a pokud mozno, statni prevrat zevnitr. V Rusku se to nedari, ale ve Venezuele ano.

Jen tak mimochodem …kdyz uz je rec o skleroze, také jste cinkal klicema? Ja ne!

Carlos IV
Návštěvník
Carlos IV

Minoltisto a vis o tom, ze jedno moudre proroctvi rika, ze vy budete muset vase jizni sousedy zachranovat az budou v (_!_) ? Momentalne se do toho snazi kocirovat Evropu, ale te se uz taky moc nechce 🙂

raspberry
Návštěvník
raspberry

Nemystifikujte čtenáře. Vámi vychvalovaná ropná mini-rally se zadrhla a v pátek cena crude oil zase klesla o – 3,73 %. To je jen volatilita, žádný dlouhodobý vzestupný trend. Vždyť jak Rusko, tak Saúdská Arábie těží rekordní množství.

vladimír
Návštěvník
vladimír

+60% od ledna není žádná mini-rally ale fakt, to jsou tvrdý čísla a ty Vás jednoduše nepustí. A jelikož už ani EU nebo USA nemohou kupovat kradenou syrskou ropu od IS, za 10USD za barel musí za ni zaplatit tržní cenu, tak ta bude jen růst pokud nepřijde nějaký radikální zlom.

kari
Návštěvník
kari

Dobry den, soudruzi. Po delsi dobe hezky, zajimavy clanek. Jen tak dal. ☺

paa tal czechia
Návštěvník
paa tal czechia

všechno je iluze..A rabín Nachtner by řekl,co na tom záleží? https://www.youtube.com/watch?v=nvUeo5sagkA