Bouřlivý den v Kyjevě – panika, policie, výbuch granátu. Videa

Bouřlivý den v Kyjevě – panika, policie, výbuch granátu. Videa

Bouřlivý den v Kyjevě – panika, policie, výbuch granátu. Videa

Ukrajinský parlament dnes schvaloval ústavní změny, které dávají donbaské samosprávě rozsáhlé pravomoci, jako neodvolatelnost zvolených zástupců, svobodné užívání ruštiny či právo na vytváření vlastních bezpečnostních struktur. Změna ale Donbasu nepřiznává speciální status, po kterém volají separatisté, protože neumožní federalizaci země.

Změny v ústavě radikálové pochopili jako zradu ukrajinských zájmů a jejich útok se obrátil proti Porošenkovi v panice, že pod tlakem Evropy daruje kus Ukrajiny Putinovi. Jednání a hlasování o decentralizačním zákoně se dělo v napjaté atmosféře za skandování „Hanba!” Předsednickou tribunu zablokovali zastupitelé z Radikální strany.

Nemůžeš poslouchat Západ a měnit ústavu v době války a tak zrazovat národní zájmy Ukrajiny”, – volal radikál Jurij Šukevič, syn velitele Ukrajinské povstalecké armády.

Je to opravdu decentralizace anebo posilování autoritářství na Ukrajině?” ptal se Šukevič. “Nám říkají, že chceme jednotný stát, jediný ukrajinský jazyk a teď nám nabízejí dodržování dohod z Minska. Nemůžeme měnit ústavu v podmínkách války s Ruskem, se kterým opravdu bojujeme. Zvláštní postavení, ale oni mají místní vládu, mají svou vlastní policii, soudy, státní zástupce, daně. Určují, jaký jazyk budou používat a mají nárok na zvláštní vztah se sousedními regiony Ruska. Takže, možná tam zítra otevřeme velvyslanectví? To je – zrada ukrajinských národních zájmů “.

Pro stovky demonstrantů před budovou se jednání o návrhu ústavních změn stalo signálem k útoku na budovu. O pořádek se snažilo 3500 policistů. V potyčkách a po výbuchu granátu zemřel jeden příslušník policie, hlášeno je asi 100 zraněných.

zdroj zde

Útoky radikálů byly zbytečné – víkendové telefonáty Merkelové a Hollandeho Putinovi (zde) skončily tím, že volby v Donbasu, plánované na podzim letošního roku, budou považovány za porušení Minských dohod a jednání se nenesla v pohodovém duchu. Zároveň Porošenko zdůraznil, že nikdy nepřizná Donbasu zvláštní status, jelikož “lidé si jej zvolili proto, aby udržel Ukrajinu celistvou(zde). Takže žádné dobré zprávy a kolem voleb může být opět rušno.

Úpravami ústavy Porošenko nesleduje víc, než “jako” vstřícnost vůči Donbasu a Minským dohodám.

– Pozorovatelka –  31.8.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
xerox
Návštěvník
xerox

zajímalo by mě jak na ty současné demonstrace reaguje šapitův ancábl zvoucí se český mainstream a americká vysílačka , zda ti tzv. – naši , jsou ještě pořád doporučováni ti samý nebo došlo ke změně … ? … :–)

jinak zase dlouho nedošlo k žádným výbuchům , takže dneska zase bouchla jedna čínská chemická továrna – https://goo.gl/xejiyZ
a aby to nebylo tak fádní , tak to bouchlo i ve španělsku – http://goo.gl/lV9Zuf

Aksal
Návštěvník
Aksal

Výbuch ve Španělsku byl odpovědí na ruskou ponorku ve španělském přístavu Ceuta, kde Španělé dovolili rusům doplnit zásoby…
http://cz.sputniknews.com/svet/20150830/1022657.html

Aksal
Návštěvník
Aksal

Podle 1. kanálu ruské TV byli zraněny i dva francouzští novináři….