Bílý dům obvinil Rusko z porušení smlouvy o zákazu zkoušek balistických střel...

Bílý dům obvinil Rusko z porušení smlouvy o zákazu zkoušek balistických střel středního doletu. Rusko zvažuje, že smlouvu stejně vypoví. Putin prohlašuje, že raketové svazy ruské armády musí zůstat bojeschopné.

Bílý dům obvinil Rusko z porušení smlouvy o zákazu zkoušek balistických střel středního doletu. Rusko zvažuje, že smlouvu stejně vypoví. Putin prohlašuje, že raketové svazy ruské armády musí zůstat bojeschopné.

Barack Obama písemně (jako za Studené války, kdy se všechno oznamovalo písemně skrze protestní nóty) oznámil Vladimíru Putinovi, že USA považují proběhlou zkoušku ruské rakety R500 (Iskander-K) [1] za porušení mezinárodní dohody o zákazu vývoje a zkoušek balistických zbraní středního doletu [2]. Dohoda byla podepsána ve Washingtonu v roce 1987 mezi generálním tajemníkem ÚV KSSS Michailem Gorbačovem a americkým prezidentem Ronaldem Reaganem. Dohoda byla jen jednou z celé řady dalších dohod, které měly Sovětskému svazu garantovat bezpečnost výměnou za stažení jeho vlastních raket ze střední a východní Evropy. Naproti tomu, USA se zavázaly stáhnout z území NSR raketové komplexy Pershing 1A a 1B.

Ronald Reagan, Mikhail Gorbachev

[FOTO] Michail Gorbačov a Ronald Reagan v roce 1987 po podpisu smlouvy o zákazu raket středního doletu

Celý balík dohod a ujednání mezi SSSR a USA v letech 1985 až 1989 měl de facto umožnit Sovětskému svazu snížení nákladů na zbrojení díky stažení jeho raketových vojsk ze střední Evropy, ovšem nedobrá ekonomická situace v SSSR vedla v roce 1989 k rozhodnutí o absolutní demisi SSSR ve vztahu k mocenskému postavení ve střední a východní Evropě, kdy Moskva nestáhla jenom rakety, ale celou svoji vojenskou a politickou moc a ponechala satelitní státy Varšavské smlouvy svému osudu spolu s jejich politickými režimy u moci.

Dohody mezi Reaganem a Gorbačovem měly zajistit, že Rusko nebude ohrožovat střední a západní Evropu a naopak, NATO se nebude rozšiřovat směrem na východ. Tento slib ovšem byl porušen vzápětí, když NATO už v roce 1993 zahájilo rozhovory s bývalými sovětskými satelity v Evropě o jejich vstupu do NATO. Celé toto tažení k ruským hranicím se dostalo až na východ Ukrajiny, na ruské hranice. Rusko je tak logicky v defenzívě a musí počítat s nejhorším. Zkoušky ruských balistických raket středního doletu tak nejen nepřestanou, ale naopak je možné, že Rusko od dohody z roku 1987 úplně odstoupí [3] a následně i USA. Dočkáme se znovu raketových systémů s nukleárními hlavicemi ve střední a západní Evropě? Bude v Brdech místo radaru rovnou odpalovací stanoviště nějakých nových amerických Pershingů? Není to vyloučené. Je to dokonce až příliš reálné. Chtěli válku, budou mít válku. Dříve či později i český voják vezme zbraň a půjde střílet Rusy na východní frontu a stejně jako za 1. sv. války, nebude český voják vědět proč. A stejně jako tehdy bude přebíhat na druhou stranu. Člověk, který se nepoučí z historie, je donucen ji opakovat.

-VK-

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
trodas
Návštěvník

Je zajímavé, s jakým výtězným rykem bylo kolem 1991 komentováno stažení Ruských vojáků.

Jaksi se ale zapomělo na to, že “fronta” má dvě strany – a že US vojáci v Evropě zůstali, v čemž vidím velký problém.

Navíc si živě pamatuji na situaci, kdy v roce 2001 nějaký šťouravý novinář vzal horkovzdušný balón a infra kameru a ukázal Němcům, že zradary v kopulích na základně USA nemíří proti Rusku, ale jsou natočené proti Němcům a jsou uživány jako prostředky elektronického boje k průmyslové špoináži. Bylo z toho pozdvižení, US army se měla pakovat… a pak, jako na zavolanou, přišlo 11. září 2001.
Věřme na náhody! :mrgreen: 😆

Stejně tato náhoda mně vžd pobaví: comment image 😆

Musíme zatlačit na to, aby se US army z Evropy stáhla a Rusové tak neměli důvod modernizovat své raketové vojska, protože my jsme jejich primárním cílem díky NATO politice konfrontace s Rusy.
Bylo by více než vhodné, aby nám bylo umožněno konečně to referendum o církevním tunelu, stejně jako o NATO a EU…!

Frank
Návštěvník
Frank

Negr může obviňovat jak chce. To je tak asi všechno, co může. Pokud chtějí Rusové uchovat svůj stát a národ, musí začít zbrojit, aby šmejdy za mořem přešla chuť.