Armádní generál Pavel: Nepřítel musí být, i kdybychom si ho museli vymyslet....

Armádní generál Pavel: Nepřítel musí být, i kdybychom si ho museli vymyslet. Nebo je to jinak?

Armádní generál Pavel: Nepřítel musí být, i kdybychom si ho museli vymyslet. Nebo je to jinak?

  Místo pozitivního uklidnění veřejnosti nám pan armádní generál a náčelník generálního štábu Petr Pavel sděluje, že ke kýženému klidu a pohodě máme ještě daleko. Chápu, myšlení pana generála je na rozdíl od řadového občana ryze vojenské, ale zas až tolik loajální svému „nadřízenému“, tj. americkému velení NATO, být nemusí a být by neměl.

     Nevím, jak komu přijde názor pana generála, ale mně vzhledem k tomu, co říká, mi připadá, jako hodně přehnaný a značně irelevantní. Názor o „hodně sebevědomé, hodně asertivní“ politice ruského vedení, kterou považuje za velkou hrozbu ze strany Ruska, je hoden odsouzení hodné kritiky. Pan generál totiž z titulu vojenského myšlení a svého budoucího zařazení ve složkách NATO naprosto ignoruje skutečnost, že současný neklidný, někdy až nebezpečný stav ve střední Evropě a dále na východ od nás, tzn. na Ukrajině, nebyl vyvolán ani zapříčiněný Ruskem, ale USA a že s ohledem na vývoj situace Rusko jen adekvátně reaguje způsobem, kterým by snad reagoval každý stát a jeho vedení, který se cítí být ohrožený.

[FOTO] Generál Pavel v družném rozhovoru s americkým batůžkářem…

     Podle pana generála Rusko a Putin prý nemá jasně definovaný cíl. Z vyjádření samotného prezidenta Putina pak pan generál Pavel vydedukoval, že chce Rusku vrátit jeho důležitost a hrdost, ale prý neříká, kam až je odhodlán k dosažení tohoto cíle dojít. To zase vede generála k subjektivnímu závěru, že v tom je potřeba vidět podstatu možného ohrožení. Je zarážející a šokující, že člověk jeho postavení a vojenského vzdělání používá pro vyhodnocení politické situace pouze domněnky a ničím nedoložené úvahy k tomu, aby z nich činil závěry k vyhodnocení situace z vojenského hlediska a tedy i dalšího opatření k pouze hypoteticky pojatému nebezpečí, které by mohlo Rusko potenciálně představovat.

     Trochu málo k tomu, aby na principu domněnky a dedukcí byla vytvářena atmosféru nejistoty, neřku-li obav nebo strachu jenom proto, že prezident Putin má v úmyslu obnovit v Rusku státnost, důležitost a náležitou národní hrdost. Tedy přesně to, čím se zaštiťují i sami Američané, kteří se vždy a všude hrdě hlásí jak ke svému americkému občanství, státnosti a postavení USA ve světě. Tedy nic neobvyklého a proto v tom nelze spatřovat nic mimořádného, natož nebezpečného ani v případě Putinovo záměrů. Na vojáka-generála dost nezvyklé vidět nepřítele tam, kde není!

   Pokud prezident Putin v rámci zmíněných snah bude uplatňovat své teze i v budování schopností ruských ozbrojených sil, jak dedukuje pan generál, které už dnes vyvolávají ve světě jisté obavy, měl by pan generál vzít také v potaz úroveň vybavení a schopnosti US armády, potažmo armád NATO, které zcela jistě nepoužívají nemoderní či zastaralou vojenskou logistiku, techniku a ostatní technologie a měl by přiznat, resp. pochopit, že i Rusko má právo být připraveno pro případný boj jako rovnocenný soupeř. Zvláště, když po r. 1990 se řada ruských odvětví dostala do recese a to včetně armády, která nejen utrpěla morálně, ale i na úrovni vojenské techniky, která byla do té doby rovnocenná s potenciálním protivníkem.

     Nicméně, pan armádní generál a dnes ještě náčelník generálního štábu ČR koná přesně v intencích pokynů a strategických plánů politiky USA a návaznosti na alianci NATO, protože nepřítel musí být, i kdyby měl být vymyšlen. Geopolitické plány USA a jeho spojenců v EU přece nemohou být uloženy ad acta jenom proto, že by se nenašel pádný, nedej bože žádný důvod alespoň pro vážné podezření a nařčení z relativně možného nebezpečí Ruska, které je pro USA trvalým zájmem v rámci již zmíněné geopolitické strategie, která by vedla k jeho zničení.

-

[FOTO] Americký kontingent v Lotyšsku

     Končící náčelník generálního štábu sdílí obavy a varuje před možnou krátkozrakostí a zlehčováním těchto skutečností, případně jejich banalizováním nebo tím, abychom je dokonce snad považovali za okrajové, které nemají na nás přímý bezpečnostní vliv. Tato slova mi připomínají šéfa TOP09 Schwarzenberga, ten rovněž používá podobné formy „avizování“ nebezpečí ze strany Ruska. Ovšem zatímco předseda Schwarzenberg je pouze huba nevymáchaná, pan generál je přece jenom vojenská kapacita, jedna z nejvyšších i ve strukturách NATO. Bude-li stejnou rétoriku používat i při svém působení v NATO, což se dá předpokládat, není pochyb o tom, že napětí a klid v České republice hned tak nebude. Pan generál je či bude placen z jiných zdrojů, než českou vládou, a proto nebude od věci, aby skákal, jak budou pískat jeho chlebodárci.

     Vyvolávání, resp. udržování potřebného napětí dlouhodobě patří do vojenské strategie americké administrativy, armády US, potažmo NATO, to se pak lépe zdůvodňují vojenské aktivity, cvičení, případně jiné provokace, které jsou tímto „trvalým ruským nebezpečím“ dobře odůvodnitelné. NATO, kterému brzy bude velet i pan generál Pavel je přece tady od toho, aby nás od nebezpečí, hlavně toho ruského, chránilo. Takže občané, víme, na čem jsme, pan generál Pavel o nebezpečí ví rovněž, můžeme zůstat klidní. Že ne? Ale vždyť o tom ruském nebezpečí mluví i Schwarzenberg, Štětina, Ženíšek a dokonce i Němcová. A ti se přece nemýlí, to by nemohli dělat politiku, že? Kde není nebezpečí, není co chránit! Toho si je vědom i pan armádní generál Pavel, a proto nás také informuje o tom, jak se věci mají.

     Nic nemůžeme podceňovat, nějaké nebezpečí tu musí být, a když ne, tak si jej budeme muset vymyslet! Přece nemůžeme dopustit, aby bylo NATO, jako obranný pakt pro nedostatek tolik potřebného nebezpečí, zrušeno a rozpuštěno. To by byl náš konec! A nejen to, byl by jak u nás, tak jinde v Evropě a nastal by klid a mír! A generál a vojska NATO? To všechno by mělo být na nic?

     Pan generál Pavel by si v klidu užíval bohatého důchodu s vnoučaty a tomu dnešnímu „iluzornímu“ nebezpečí by se jen pod vousy usmíval! No, trochu jsem to zidealizoval, promiňte, ale na té generálově nelogičnosti a umanutém „virtuálním“, uměle vyvolávaném nebezpečí, trvám!

Jiří B a ť a , 12. dubna 2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Čtenář
Návštěvník
Čtenář

Když toho manekýna vidím, je mi na zvracení,,,

Jarek*
Návštěvník
Jarek*

Podívejte se, jak to militantní neupravené hovado se nechá fotit, v jakém postoji, jak má ruce. Kdo to zná, ví, co ten vandrák o sobě říká.

Čtenářka
Návštěvník
Čtenářka

Děkuji panu autorovi za článek a pozitivně hodnotím i kvalitu psaného projevu. (Jeho předchozí články jsem kritizovala za kvalitu češtiny. Tento článek je výrazně lepší, moc mě tím potěšil.)

Pavel
Návštěvník
Pavel

A kdyz nemame nejakou generalskou svini, musi politici nejakou vymyslet…

Vabio
Návštěvník
Vabio

Efektivita NATO z jiného úhlu pohledu
http://www.reformy.cz/zpravy/nato-se-posiluje-na-valku/

Host
Návštěvník
Host

Pane Baťa, doporučuji nepoužívat při psaní článku označení “kráva Němcová” i když si o ní myslím to samé. Nenechme se unést emocemi a dejme článkům spisovnou podobu.
Děkuji

kajmik01
Návštěvník
kajmik01

Asi tak, taky mě to zarazilo. To, že má někdo jiný názor nebo se dokonce opravdu chová hloupě neznamená, že ho budu v článcích urážet. Když kritizovat, tak za jeho chyby, nadávky a urážky nic nevyřeší.

dynil
Návštěvník
dynil

Asi to číst nebude, ale. Generále, jak směšné nemyslel jsem, že budu někdy chtít oslovit gumáka, jsme stejně staří, tudíž jsme přísahali ve stejné době, mimo jiné, lidu této republiky. Po delší době co mám možnost sledovat ve sdělovacích prostředcích tvé postoje a názory, tak se těším na to, až lidi tvého ražení pomažou
z této republiky, jak namydlení blesci a modli se aby se ta nesmyslná branná povinnost netýkala mích dětí, protože pak budeš mým posledním přáním Ty, mimochodem, už jsem to vzkazoval aktivní záložce Marhoulovi. Tacoví sráči jako vy dva a vám podobní, by slovo voják neměly ani vyslovit. Markovi Obrtelovi nesaháte ani po kotníky.

kajmik01
Návštěvník
kajmik01

Proč byste hned chtěl někoho vyhánět? Tohle nikdy nic nevyřešilo a tato země už přišla o spoustu spoluobčanů a ve výsledku nás to ochudilo 🙁
Prvně někteří utekli před nacismem, následně byli židé “odsunuti” do plynu, němci z republiky (částečně si za to mohli sami svými postoji před válkou), první vlna emigrace v roce 1948 a druhá v roce 1968. A jak je vidět na ocenění mnoha českých krajanů, tak utekla spousta šikovných lidí.

dynil
Návštěvník
dynil

Nikoho nevyháním, předpokládám, že pomažou, protože už jim nikdo nedovolí propagovat válku a podporovat fašistické darebáky v NATO, USA a v neposlední řadě na Ukrajině

xerox
Návštěvník
xerox

vod toho jsou generálové placení , aby si našli svého nepřítele , přece neřeknou že žádnej neni , to by je poslali makat , takhle se můžou krásně válet a všechno stavět do latě …

já třeba nemohu dodnes kápnout na pořádný uzenářství , což bude asi tím že nejsem řezník a ani zato nejsem placenej , ale snahu hledat mám furt , to jako jó …

estli ten jenerál není v nějakém příbuzenském poměru s tím ing. pavel pavel , co hejbal na velikonočním ostrově s těmi sochami … s jednou se mu podařilo hnout a od tý doby je slavnej … :–)

Soucek
Návštěvník
Soucek

Dobré uzeniny má http://www.uzeninybeta.cz

Gratulace do Kremlu
Návštěvník
Gratulace do Kremlu

Rusko JE NEBEZPEČÍM. Už na to přišlo i neutrální Švédsko a Finsko. Obě země budou brzy v NATO. Docela mazec, tohle se Puťkovi povedlo 🙂 Gratuluji

sewas
Návštěvník
sewas

a já ti gratuluji k tvé jednoduchosti,

Frank
Návštěvník
Frank

Kůň je nebezpečný zezadu, osel zepředu a debil, jako jsi ty, je nebezpečný ze všech stran,