Andrej Babiš čelí útoku tajných služeb? Skupina Šuman uveřejnila dokumenty o půjčce...

Andrej Babiš čelí útoku tajných služeb? Skupina Šuman uveřejnila dokumenty o půjčce od Rothschildovy banky HSBC, ale materiály připomínají kauzu Beretta. Chybí razítka, podpisy, čísla stránek, evidenční čísla, loga. Snaží se Lidový dům odvést pozornost od skandálu s lithiem v Cínovci?

Andrej Babiš čelí útoku tajných služeb? Skupina Šuman uveřejnila dokumenty o půjčce od Rothschildovy banky HSBC, ale materiály připomínají kauzu Beretta. Chybí razítka, podpisy, čísla stránek, evidenční čísla, loga. Snaží se Lidový dům odvést pozornost od skandálu s lithiem v Cínovci?

Internetová skupina Šuman, která v posledních měsících uveřejňuje kompromitační materiály na Andreje Babiše, uveřejnila včera večer novou sérii výbušných materiálů. Jedná se o dokumenty a podklady k žádosti o financování projektu Čapího hnízda. Materiály mají dokazovat, že Andrej Babiš a jeho Agrofert deklarovaly v žádosti o půjčku Čapí hnízdo jako projekt, který bude sloužit pro konference a semináře společností, které spadají pod Agrofert, takže Čapí hnízdo bude de facto konferenčním centrem Agrofertu. V dokument uvádí šéf Českomoravské banky Andrew Blach (ČMB patří pod matku HSBC) svým šéfům do Londýna, že Čapí hnízdo patří Andreji Babišovi a že je to něco, co je pro něho velmi důležité. Dokumenty vypadají pro laika důvěryhodně. Bohužel, pouze na první pohled. Když jsme se obrátili na našeho kolegu v HSBC v Londýně, tak dokumentaci odmítl jako nic, co by mělo cokoliv společného s bankou HSBC. A co jsme se dozvěděli, to nás opravdu šokovalo.

Andrej Babiš, rozhovor pro ČST v roce 1981 v době, kdy pracoval v PZO Petrimex. Julius Šuman měl být jeho řídící důstojník v StB.

V případě posuzování žádosti o půjčku od dceřinné banky v Evropě používá britská HSBC standardizované imatrikulované formuláře, které mají formulářová čísla v dolních rozích, všechny listy mají loga HSBC a veškeré listy musí být očíslované od do. Dokumenty, které uvedla skupina Šuman, byly vyhotoveny někým mimo banku HSBC. Takové dokumenty mohl vytvořit např. žadatel o půjčku, který takové dokumenty přiložil k žádosti o půjčku své mateřské bance v ČR. Problém je v tom, že žádná banka by takovou dokumentaci nemohla použít, protože na dokumentech chybí razítka Agrofertu, podpisy zastupitelů a jednatelů, chybí loga Agrofertu, chybí čísla formulářů, chybí podpisy bankéřů, na jejich dokumentech také chybí čísla stránek a to, co je na dokumentech uvedeno, by mohl napsat kdokoliv na svém počítači a říct, podívejte se, toto je dokument z Agrofertu. Dokumentace vypadá důvěryhodně, ale nikde z těchto dokumentů nevyplývá, že by takové dokumenty byly pravé. V materiálech jsou uvedeny osoby a konkrétní detaily, které jsou ovšem snadno zjistitelné z internetu. U jejich jmen chybí podpisy také.

Dokumenty HSBC budí značné podezření

Předali jsme proto obrázky z Twitteru skupiny Šuman k forenzní analýze kolegovi a zjistili jsme několik zajímavých skutečností. Dokumenty byly nejprve oskenovány na skeneru. Z datového formátu PNG ze skeneru byly původně vytištěny na tiskárně značky HP LaserJet Enterprise 700 (tiskárna zanechala kódové značky YDot na papíru, sériové číslo se ale našemu technikovi nepodařilo extrahovat) a poté tyto vytištěné papíry byly znovu exportovány do datového formátu JPG, ve kterém je skupina Šuman publikovala. Jejich Twitter je zde. Při hloubkovém rozboru obrázků se podařilo zjistit, že některé dokumenty mají z druhé strany začerněné paragrafy, celé věty. Je to patrné zejména v níže uvedeném dokumentu, kde jasně můžete vidět nepravidelná a prosvítající začernění celých vět z druhé strany. Tato začernění používají tajné služby v případě, kdy vybraným novinářům chtějí předat k publikování některé informace, ale pouze vybrané a specifikované údaje. Ty, které jsou citlivé, tak tajná služba začerní.

Analýza z Photoshopu. Vysoký kontrast, nulový jas. Z papíru zřetelně vystupují dva nepravidelné tmavé pruhy v hlavičce dokumentu a jeden kratší. To je začerněný text na druhé straně. Znamení toho, že dokument byl někým cenzurován z druhé strany. Nejde o žlutý zvýrazňovač, ten by z druhé strany neprosvítal jako jednolitý černý pruh. Všimněte si, že chybí ruční podpis bankéře, i když zdroj dokumentu je prý papírový.

Pro srovnání jsme přidali na konci článku galerii, kde jsou další listy dokumentů, kde prosvítají skrze papír z druhé strany věty textu zcela zřetelně, je jasné, že na druhé straně papíru není text začerněn. U výše uvedeného dokumentu je zřejmé, že někdo informace a celé věty začernil. Máme v redakci AE News důvodné podezření, že materiály poskytnuté skupině Šuman jsou zmanipulované kompro poskytnuté buď od elitních policejních složek anebo od zpravodajské služby. Struktura dokumentů připomíná kauzu Beretta, kdy z policejních vyšetřovacích spisů úmyslně unikaly informace do rukou vybraných českých novinářů s cílem výroby kompra a diskreditačních materiálů proti vybraným osobám. Pokud by skupina Šuman dostala do ruky skutečné dokumenty Agrofertu, obsahovaly by originální formuláře jak ČMB, tak i HSBC, v dokumentech a žádostech by nechyběla razítka a podpisy jednatelů a pověřených osob Agrofertu. Co jiného, než autorizační podpis tehdejšího šéfa Agrofertu Faltýnka by potvrzovalo dokument? A proč v žádném z dokumentů skupiny Šuman žádný viditelný podpis není? Dokonce ani ze strany jednatelů bank? Podpisy tam evidentně chybí, protože ten, kdo tyto dokumenty vyrobil, tak nemá přístup k podpisovým vzorům jednatelů Agrofertu a jednotlivých bankéřů ČMB a HSBC.

Někdo se snaží odvést pozornost od skandálu s lithiem

Nás musí především varovat jedna věc, že nové dokumenty proti Babišovi se objevily vzápětí po vypuknutí kauzy s těžbou lithia na Cínovci, článek o kauze je zde. Celé to působí jako snaha Lidového domu odvést pozornost od obrovského tunelu ČSSD k Andreji Babišovi a tím odklonit pozornost médií od kauzy, která může ochudit český stát o více jak 3 biliony korun. Z toho taktéž vyplývá, že na přípravu kompro materiálů proti Babišovi nebyl dostatek času. V dokumentech si všimněte, že na skeneru dokonce je kus lidského vlasu po levé straně oskenovaných dokumentů, v dokumentech chybí čísla stránek, čísla formulářů, podpisy, razítka, na to všechno prostě nebyl čas a někdo opravdu spěchal, ČSSD bojuje o politické přežití. Pokud by někdo disponoval důkazy proti Babišovi, myšleno pravými důkazy a ne touto dětskou prefabrikací vypuštěnou skupinou Šuman, už dávno by tyto důkazy někdo proti Babišovi použil. Proč jdou po Babišovi? Protože jeho nástup přivede k moci nové procesy, které ukončí v ČR polistopadovou éru vlády tradičních politických stran. Neoliberalismus je u konce, prochází procesem likvidace. O konci neoliberalismu hovoří globalisté všude, viz. video zde.

Ukázka pravého dokumentu z HSBC, jak vypadá pravý formulář banky při žádostech o půjčku.

Mnoho politiků v ČR pořád nechápe, co odstartovalo Arabské jaro v roce 2011 a co odstartoval loňský Brexit a později zvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta. Globalisté bourají starý svět a budou stavět nový. Veškerou moc převezmou státní manažeři, parlamentní demokracie postupně skončí. Vláda politických stran bude odstraněna. Přijde systém řízení z pozice státních manažerů, kteří se budou ke státu chovat jako k firmě a k lidem jako ke zdrojovému kapitálu. Polistopadové elity v ČR se snaží stále udržet si ve spolupráci s americkými neocony tu moc, kterou dosud mají. Rozkradená země a strany, které se o to zasloužily. ODS a ČSSD. A spolu se stranami i politici, kteří přesluhují už 28 let. Na Andreje Babiše nejde střílet, protože v 90. letech mu pomáhali nahoru. Proto si všimněte, že nikdo z největších nepřátel Babiše ani na okamžik nemá ochotu mluvit o 90. letech. Vytahují na Babiše jenom to, kde mají 100% jistotu, že žádné stopy od Babiše nevedou k lidem, kteří dnes nejvíce jdou Babišovi po krku. Zamyslete se nad tím, proč tomu tak je?

Kauza Beretta, reorganizace policie a výroba kompro materiálů rychlou jehlou?

Pamatujete si, jak došlo minulý rok k divoké reorganizaci policie a elitních útvarů? A pamatujete si, jak odešel z funkce ÚOOZ Robert Šlachta a jak Andrej Babiš varoval, že ČSSD chce ovládnout policii, aby policie nevyšetřovala kauzy OKD anebo kauzu Altner a neochotu Lidového domu k placení 337 milionů korun? A pamatujete si, jak Babiš varoval, že policie bude zneužita před volbami následující (tento) rok k poškození Babiše? Psali jsme o tom zde. No, a vidíte. Je to tady! Skupině Šuman někdo před volbami posílá proti Babišovi kompra a dokonce i retušované a začerněné kopie dokumentů, kterým chybí tolik věcí, že je nelze ani považovat za dokumenty. A co udělá Babiš, až se dostane k moci? Provede restrukturalizaci policie a ty kádry, které tam vloni dosadil ministr vnitra Milan Chovanec, ty vyhodí a dosadí tam své vlastní lidi. A nové kádry půjdou po krku ČSSD, po krku Bohuslava Sobotky a Zdeňka Bakaly kvůli OKD. Babiše se bojí tak, že proti němu vyrobí klidně i kompro ve stylu kauzy Beretta.

Dokument bez zaostření. Druhý odstavec píše o tom, že Čapí hnízdo je klíčový projekt pro pana Babiše a je to něco, co je pro něho velmi důležité. Není jasné, proč by něco takového v oficiální dokumentaci psal šéf české pobočky ČMB ve tři čtvrtě na tři ráno. Na dokumentu chybí čísla formulářů, imatrikulace, logo banky, čísla stránek.

Je tohle ale důvod k tomu, abychom viděli v Babišovi zachránce lithia na Cínovci? Ano, pokud to Babišovi pomůže vyhrát volby. Použije lithium k tomu, aby se mohl zapsat do historie jako premiér, za něhož ČR zbohatla. Bude Babiš dobrým premiérem? Pokud myslíte pro-národním z hlediska záchrany českého národa před úpadkem země do náruče Nové Evropy, tak rozhodně nebude. Andrej Babiš bude stát v roli premiéra v tandemu s Milošem Zemanem a bude poslouchat zájmy neoconů, i zájmy euroasijských globalistů, podle momentální pozice a síly Babiše (a Zemana, který bude Babiše tlačit na východ). Mocenský tenzor je tak krutý, že mnoho lidí ho do konce svého života nikdy nepochopí. Pokud v ČR neuchopí moc Babiš – Zeman, Česká republika upadne do plné moci amerických neoconů jako v Polsku a čeští vojáci do 10 let skončí na hranicích s Ruskem. Všechny neziskovky v ČR, média, fiat média, jsou pod kontrolou americké moci. Pokud se k moci v ČR dostane pro-americký slepenec ODS, TOP09, KDU-ČSL a ČSSD, bude země začleněna do projektu Trojmoří pod nadvládou a dominancí Polska v cestě k válečné konfrontaci s Ruskem. O mocenském tenzoru a projektu Trojmoří je článek zde.

Mocenský tenzor není pro slabé povahy

A opačná varianta? Vládnutí Babiše v tandemu se Zemanem přivede zemi do náruče Nové Evropy, podle vize Emmanuela Macrona v článku zde a k islamizaci celého evropského životního prostoru. Tato varianta ale povede k míru a spojení Berlína (IV. Říše) s Moskvou a k pádu americké imperialistické moci v Evropě. Islamizovaná Evropa, Putinovo Rusko. Výsledná rovnice druhého pólu mocenského tenzoru. Otázka proto stojí: Kterou z těchto dvou budoucností chcete? Nechci lidem bourat chrámy, které stojí ze skla a jsou nicotným statusem postaveným na slibech politiků, kteří jsou ohraničeni uměním možného, tzn. politickým kompromisem. Mocenský tenzor vede k Rusku. Buď k válce s Ruskem, nebo ke spolupráci s Ruskem. Ale v obou případech mocenský tenzor zanedbává národní zájmy a zachování hranic národů, jako zbytnělý parametr minulosti. Nedívejte se na Babiše, Okamuru, Sobotku, Bartoše a další jako na řídící jednotky, neřídí totiž nic. Představují totiž jenom proměnné hodnoty, varianty, rozdílné prvky téže rovnice. Pokud pochopíte, jak funguje mocenský tenzor, začnete se dívat na volby úplně jinak, z vyšší perspektivy.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Kazatel
Návštěvník
Kazatel

16.10.017
Mimořádná schůze o lithiu ČSSD se snaží vylhat že to neexistuje teď ty prasstitutky z vlády jedou na ČT24 pozor na ty prasstitutky loutkové

Koblin
Návštěvník
Koblin

Horká zpráva z prostředí zpravodajské komunity. Investigativní novinář Jaroslav Kmenta, autor nové knihy Boss Babiš má v držení důkazy o zapojení kmotra Bureše do vraždy kmotra Mrázka.

Zvědavá matka
Návštěvník
Zvědavá matka
Francie povstane
Návštěvník
Francie povstane
nexen
Návštěvník
nexen

Oprava: 1529 (v processingu).

tana
Návštěvník
tana

Bylo by to krásné, kdyby Německo bylo svobodnou zemí.
Ještě lepší by to bylo, kdyby si politici přečetli Korán a po muslimech vyžadovali dodržování jeho pravidel – ekonomická migrace by ustala.
Mohamed pravil, že muslim má mít tolik žen /maximálně 4/, kolik JICH UŽIVÍ. O tom, kolik muslimů uživí jednotlivé státy ani slovo. Takže, ať si do Evropy přivedou kolik chtějí příbuzných, ale BEZ POMOCI SOCIÁLNÍHO SYSTÉMU.

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Ekonomicka migrace neustane, dokud bude prevladat nespravedlivy neomarxisticky systém socialniho prerozdelovani.

Zapadni spolecnost, ktera je zalozena na dynamice nepretrzitého ekonomického rustu zavislém na plytvani zdroji nedovoli, aby jeden clovek uzivil sam sebe a celou rodinu z jednoho zdroje prijmu. K tomu ma spolecnost hned nekolik nastroju, pricemz nejdulezitejsi z nich je naprogramovani cloveka mit falesny pocit svobody, aby se nevzpiral ostatnim “socialnim” nastrojum, které z nej ucini totalniho otroka systému …a je jedno jestli je, nebo neni parazit.

Muslimové jsou naprogramovani jinak. Pocit svobody zacina u nich az tehdy, kdyz jsou schopni uzivit sebe, 4 manzelky a hromadu deti. Mira konzumu u muslimu nehraje zadnou roli. Normalni muslimska rodina si vystaci v neomarxistickém socialnim systému zapadniho typu bez prace, bez namahy. Frustrace u muslimu zacina az v druhé “integrované” generaci, kdyz zjisti, ze uz nejsou schopni uzivit sami sebe, natoz 4 manzelky a hromadu deti.

nexen
Návštěvník
nexen

Přílišné studium dlouhodobých záměrů nepřítele může vést k fatalismu, k odevzdání se domněle nevyhnutelnému osudu, ke ztrátě odhodlání bojovat o své místo ve světě a nakonec k porážce. Doufám, že v případě článku pana VK je to, co jsem právě uvedl, pouze vedlejší výsledek jeho poctivé snahy o porozumění vývoji, a ne tajný záměr. Čelíme skutečně mocnému nepříteli, o tom není pochyb, protože zlo je vždy ve výhodě před dobrem, zlo nemusí respektovat zákony a pravidla, skrývá se v temnotách a zneužívá slabostí normálních lidí k tomu, aby mu sloužili. Ale dokud si nepodrobí naši mysl, nezvítězí. Proto je účelné nezanenedbávat pozitivní myšlení, nevysvětlovat stále jen to, oč usiluje nepřítel, ale především říkat, co chceme my, jak my si představujeme budoucnost, nefantazírovat přitom planě, nýbrž tyto představy rozumně rozvíjet a získávat pro ně podporu ve svém okolí. Čím více lidí bude na straně pozitivní vize, tím bezmocnější bude náš nepřítel.

Svět nikdy nebyl ideální a nikdy takový nebude, tím se nenechme zmást. Minulé generace to neměly o nic snadnější než my. Náš nejslavnější panovník Karel IV (po matce Čech, tak jako Okamura), měl po celou dobu své vlády spory se šlechtou a zdaleka ne vše se mu podařilo. Jeho zákoník “Majestas Carolina” nikdy nevstoupil v platnost a zůstal pro odpor šlechty pouze v návrhu. Přes tyto překážky nám zanechal dědictví, na které jsme dodnes hrdí. Při prvém obléhání Vídně Turky 1629 válčil francouzský král s Habsburkem, místo aby společně zasáhli proti vnějšímu ohrožení. Nebýt tehdy šťastné náhody, měli bychom zde muslimskou diktaturu už půl tisíciletí a novověká věda ani technika by neexistovaly. Při druhém obléhání Vídně Turky 1683 museli situaci zachránit Poláci spolu se záporožskými kozáky, Západ se nezmohl na účinnou pomoc. A když se Josef II pokusil vojensky vytlačit Turky z Balkánu, tak po jeho smrti 1790 se pruský král Friedrich II přidal na stranu Turecka, načež Rakousko muselo vydat území osvobozená předtím Josefem II, generálem Laudonem a jeho vojskem zpět Osmanské říši. Hanebné intriky a mnichovanství nejsou vynálezem naší doby, je to dlouhodobá nemoc Evropanů. Přesto má smysl tomuto zlu odporovat a zúčastnit se na pozitivním díle pro budoucnost, pro zachování toho, co je v Evropě dobré a nenahraditelné.

Nejdůležitější v této chvíli je jít k nadcházejícím volbám a nazahodit svůj hlas. Pokud by se mne někdo zeptal, jak má volit, mohu mu říct jen to, jak budu volit já a proč: Kdybychom měli plně demokratický volební systém, volil bych podle sympatií. Protože náš volební systém je deformovaný, jednak pětiprocentní vstupní klauzulí, jednak d’Hondtovou metodou přepočítávání hlasů, musím zapojit zvýšenou měrou rozum a volit takticky. Tedy volit tu opoziční stranu, která má podle všech odhadů dostatečnou pravděpodobnost, že výrazně překročí zmíněných 5 procent.

Druhým hlediskem je pro mne vztah k Evropské unii. Ještě před nějakými třemi roky jsem doufal, že v EU přes všechny těžkosti zvítězí rozum a demokracie. Muslimská invaze tuto naději definitivně zničila. Unii nyní pokládám za nereformovatelnou, za tvrdý nástroj nepřátel proti všem evropským národům a Západní Evropu pokládám za ztracenou. Jediné východisko pro naši záchranu vidím v rozdělení Evropské unie na dva samostatné subjekty, na část západní a část východní, přičemž východní bude volnějším sdružením národních států typu konfederace. V reakci na odpor většiny českého obyvatelstva proti hrozbě islámu se nyní všechny politické strany a hnutí k této otázce vyjadřují a v různé míře voliče buď chlácholí, nebo ubezpečují o svých poctivých úmyslech a budoucích krocích. Mnozí dnes prohlašují, že Macron je drzý, že Frau Merkel si má nechat imigranty u sebe, když si je pozvala, a podobně. Taková silácká prohlášení sice znějí lahodně českým uším, ale nemají žádnou váhu. Máme na krku smyčku zvanou Lisabonská smlouva (Klausovo selhání), druhou smyčkou je bezvýhradné uznánání jurisdikce Evropského soudu pro takzvaná lidská práva, a nezbyly nám žádné právní nástroje pro účinnou obranu vlastní historické identity a národních zájmů. Zbyla nám pouze možnost doprošování se u hluchých západoevropských vůdců prostřednictvím našich úplatných vyjednavačů. Bylo by iluzorní se domnívat, že za tohoto právního stavu by se mohla dlouhodobě udržet rozdílná skladba obyvatelstva v obou částech Unie. Jedinou záchranou je odchod z EU, dokud to ještě jde, dokud s námi nehlasují muslimští přistěhovalci.

O stranách, které nás do tohoto stavu zavlekly, samozřejmě neuvažuji jako o možnosti své volby. Totéž patí o Babišovi a o nevládních komunistech. Žádná z těchto dvou stran (resp. hnutí) není ochotna překročit “Rubikon” v podobě rozchodu z Evropskou unií. To mají v programu jen některé menší strany, a z nich pouze SPD má naději získat nějaký podíl na moci. Takže moje volba je tím jasná. Babiš i komunisté své voliče tak jako tak dostanou a není žádoucí, aby jejich moc byla příliš silná.

Budějce
Návštěvník
Budějce

Vynikající!!! Jen bych se chtěl trochu zastat Klause. Byl v tom sám z celé Evropy a nechtěl a nemohl bránit všem okolo ve štěstí. To by ho sežrali zaživa.

Zighartice
Návštěvník
Zighartice

Podepisuji …

4321
Návštěvník
4321

Budoucnost a běžná realita v ČR, pokud Babiš vyhraje volby.
http://www.hlavnespravy.sk/oblec-sa-lebo-ta-znasilnime-video-cecha-rozputalo-diskusiu-o-utecencoch-v-rakusku/1166024

Bez SPD to dál nepůjde. S Babišem se rozlučte se svobodou.

tana
Návštěvník
tana

Ona nějaká svoboda je?
SPD bude prodávat hlasy, jen kolik peněz Okamurovi uteklo, že nemohl hlasovat za církevní restituce, to už nikdy nedopustí !!!!!!! Parlamentem teče tolik peněz, to by v tom byl čert, aby se nějaké nezakutálely k němu.
EET mu snížila “provize”, takže buď mu Babiš něco dá, nebo bude hlasovat proti němu.
Horší průšvih je s lithiem, Cínovec je hora hraniční, tudíž dohoda s klokany je přímý nepřátelský akt vůči Německu. A zrovna Němci chtějí investovat do elektromobilů a budou potřebovat baterie.
Takže Anglosasové nás už zase porazili, a zase zato krvavě zaplatíme.
Všechna opatření na ochranu životního prostředí zvyšují náklady na těžbu, tudíž je přeplatíme pomocí arbitráží. Když budeme chtít žít, budeme muset hlídat ekologii. Jestli pochcípáme, Australany z toho hlava bolet nebude.
No, ale nápad dobrý, budou mít nejen lithium, ale ještě jim za to zaplatíme !!!!!!!!!!!
O to se Okamura postará !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Hestie
Návštěvník
Hestie

tano,

pěkně napsané, pravda a jen pravda, dodávat nic není třeba, a že by se dalo

pavelková
Návštěvník
pavelková

hele, co značí to 4321 ? Ty neumíš písmena ? A zkopírovat link z jiných webů, odpovědět si na nej, je jenom spionaž! Proč to dělaš? amatére

Zighartice
Návštěvník
Zighartice

Mimo téma:
Během několika dní IMHO Donald Trump téměř jistě odmítne potvrdit, že Írán dodržuje své závazky vyplývající z jaderné dohody.

Za dva hlavní body považuji: datum vypršení a špatné chování. První bod podtrhuje obavy, že prvky dohody nebo společného komplexního akčního plánu (JCPOA) vyprší za deset až patnáct let, po jejichž uplynutí zmizí schopnost íránského obohacování uranu. Druhý bod zdůrazňuje pokračující činnosti Iránu, včetně rozvoje balistických raket a podpory stoupenců v Iráku, Libanonu, Sýrii a Jemenu.

Za dveřmi číslo jedna: vojenská akce a úder na irácká jaderná zařízení. To by dočasně přišlo o svůj jaderný program, ale nepřišlo by o jeho odbornost v oblasti budování zbraní. Bombardování by mohlo jednoduše způsobit, že se Írán ještě více zaváže k vývoji zbraní. Takový postup by také přicházel s nesčetnými dalšími riziky. V reakci na to by Irán mohl agresivněji směřovat své zástupce proti americkým silám v tomto regionu, zejména v Iráku. Mohli provést útoky na zařízení v USA po celém světě nebo nasměrovali Hizballáh k útoku na americké a izraelské cíle, což by mohlo vyvolat požár v Levantu. Mohli také použít své balistické a dalekonosné střely k útoku na americké základny v Kataru, Spojených arabských emirátech, Bahrajnu a Kuvajtu nebo v Izraeli. Mohli by také ohrozit jedinou spojnici mezi Perským zálivem a oceánem v Hormuzské úžině a narušovat světové trhy s ropou a zvyšovat ceny. patří mezi nejdůležitější strategická místa na světě. Průlivem se dopravuje okolo 20 % vytěžené ropy na světě a 35 % ropy přepravované po moři. V roce 2011 tudy denně proplulo v průměru 14 tankerů se 17 miliony barelů (tj. 2,7 milionů m³) ropy. Asi 85 % z tohoto objemu putovalo na asijské trhy, především do Japonska, Indie, Jižní Koreje a Číny.

Za dveřmi číslo dvě: Větší obavy Washingtonu by se týkaly Íránu s jaderným deštníkem a především bych se obával, jak by v tomto regionu reagoval Washingon. Saúdská Arábie se pravděpodobně rozhodla reagovat na iránskou hrozbu uzavřením zbrojních kontraktů s RF, což IMHO vyvolá závod ve zbrojení v nejvíce nestabilní oblasti světa. Izrael již disponuje arzenálem jaderných zbraní, který veřejně zapírá. Nyní si představte další válku mezi Izraelem a Hizballáhem v Libanonu, což je poměrně častý jev – ale v tom, že Izrael hrozí, že použije jaderné zbraně, pokud se Hizballáh odmítne vzdát. To by znamenalo, že Blízký východ je ekvivalentem kubánské raketové krize nebo jaderné krize mezi Indií a Pákistánem, avšak se značně větším rizikem nesprávného výpočtu.

Třetí hrozivá možnost by mohla nastat tehdy, kdyby se Izrael rozhodl udeřit na iránský jaderný program, aniž by předtím proběhl dialog z Washingtonem. Otázkou by bylo, zda by Irán považoval Spojené státy za spojence v takovém situaci, vzhledem k jeho těsnému strategickému vztahu s Izraelem a odvrátil se, a to nejen omezeně proti Izraeli, ale v širším smyslu proti americkým zájmům a zahájením regionální války. V této otázce probíhají v Izraeli intenzivní debaty.

Poté, co prezident Trump nedokázal potvrdit dodržování předpisů Íránu – v rozporu s hodnocením zpravodajské komunity, mnozí jeho úředníci z kabinetu, Mezinárodní agentura pro atomovou energii a evropští spojenci – cesta vpřed je nejasná. Kongres se bude muset rozhodnout, zda bude reagovat opětovným uložením sankcí. Pokud ano, JCPOA se rozpadne. Mnoho amerických spojenců se bude bránit a pravděpodobné, že se jedná o slabý a slabý režim mezinárodních sankcí, který Íránu nevrátí zpět k stolu, ale osvobodí od svých jaderných povinností v rámci dohody.

Poté, co se prezidentu Trumpovi nedaří potvrdit dodržování předpisů Íránu – je v rozporu s hodnocením zpravodajské komunity, mnohých jeho úředníků z kabinetu, Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a evropských spojenců – cesta vpřed je nejasná. Kongres se bude muset rozhodnout, zda bude reagovat opětovným uložením sankcí. Pokud ano, JCPOA se rozpadne. Mnoho amerických spojenců se bude bránit a pravděpodobně se IMHO bude odvolávat na slabý režim mezinárodních sankcí, který Írán nevrátí zpět k stolu, ale osvobodí ho od svých jaderných povinností v rámci dohody. Dokonce i v případě, že Kongres projeví zdrženlivost, tento krok může IMHO znamenat úder do JCPOA, otřesením důvěry mezinárodního společenství a poskytnutím nejvyššího důrazu Íránu na argumentaci, že Spojené státy nekonají v dobré víře tím, že podnikají první krok k sabotáži dohody.

Pokud se prezident Trump rozhodne napadnout dodržování jaderné dohody Íránem a v příštích dnech přijme riskantní kroky, které by je nakonec mohly odhalit, nebudeme IMHO okamžitě čelit krizi. Ale v průběhu času bude v Íránu pravděpodobně znovu zahájen vývoj jaderné zbraně. To hned nemusí znamenat válku. Ale to bude znamenat výrazné zvýšení rizika, že ať už zítra, nebo za deset let, bude americký prezident čelit stejné těžké otázce: riskovat velkou válku s Íránem nebo souhlasit s iránskými jadernými zbraněmi …

hanns
Návštěvník
hanns

“Už jsi hlasoval(a) pro tento komentář” …. akorát je zajímavý, že se tam neobjevila 1
aha, asi processing ?? 😉