Analýza videa z údajné střelby před McDonaldem v Mnichově. Mizerné rozlišení, rasterizace,...

Analýza videa z údajné střelby před McDonaldem v Mnichově. Mizerné rozlišení, rasterizace, ale i práce s objekty. Něco opravdu nesedí!

Analýza videa z údajné střelby před McDonaldem v Mnichově. Mizerné rozlišení, rasterizace, ale i práce s objekty. Něco opravdu nesedí!

Během několika posledních hodin, vlastně už od neděle večer, se začaly na internetu objevovat tvrzení a výroky, že slavné video, které zachytilo Aliho Sonbolyho, jak před restaurací McDonald’s v Mnichově střílí do lidí, je podvrh a produkt videomontáže. Použil jsem proto AviDemux a Photoshop a pokusil jsem se analyzovat jednotlivé snímky (frames) originálního záznamu staženého z YouTube. Některá zjištění jsou skutečně zajímavá, ale i při sebelepší snaze nelze stoprocentně tvrdit, že celé video je produktem montáže. Naopak to spíš vypadá, že do videa bylo zasahováno, a to konkrétně do některých snímků. To samo o sobě není v pořádku. Dole jsou moje nálezy a rozfázované sekvence z celkem 4 částí videa.

8652163-terror-muenchen-islamischer-staat-1g2GQjJ1fgNG.jpg
Po střelbě v Mnichově zůstává mnoho otazníků.
Fáze 1 – Zoom na střelce

Video začíná velmi rychlým softwarovým zoomem telefonu směrem ke vchodu do restaurace. Na prvním a druhém frejmu 1. fáze není žádné zábradlí, ani odpadkový koš před restaurací. Obojí se náhle a skokově objevuje až ve třetím frejmu. Toto lze přisoudit rasterizaci videa během softwarového zoomu telefonu. Při zoomu se snižuje postprocessing velmi radikálním způsobem, protože foto chip v telefonu nedopočítává scénu tak kvalitně. Zábradlí i koš mají tmavou barvu a splývají s barvou zdi. Zde bych proto nehledal manipulaci s videem. Zatím. Nejprve si zopakujeme originální video tady níže.

Snímky 4 až 9 z Fáze 1 nezobrazují žádného střelce. Ten se náhle vyloupne z obrazu až na frejmu č. 10. Problém je v tom, že je oblečen do tmavého oblečení a má červenou vestu. Obojí splývá s barvou zdi McDonaldu a je velmi obtížné tady vydat nějaké jasné stanovisko. Pokud by šlo o poctivý optický zoom čočkou kamery, byl by střelec viditelný i během zoomu, včetně zábradlí a koše. Mobilní telefony, až na výjimky, používají jednoduché čočky a zoom se provádí softwarově v chipu zvětšením pixelů z defaultního rozlišení optického čipu. Během zoomu v softwarovém režimu se dopočítává světlo, zaostření, kontrast a hlavně rastr. Při tomto procesu vznikají artefakty, blokové segmenty, které ztrácí jemné detaily a informace.

Kvalitnější mobily mají mechanickou zaostřovací čočku a mají tedy optický zoom. Ten je obvykle ne příliš výkonný, obvykle jde o optiku 4x násobného přiblížení, ale špičkové telefony mají optický zoom i 10x, a to už je potom jiná liga. V našem inkriminovaném videu optický zoom nejspíš nebyl použit, anebo jenom pouze 4x. Z videa to není možné posoudit i kvůli videokompresi videa do MP4. Takže z úvodní zoomové sekvence videa nelze jednoznačně vyložit verdikt o manipulaci s videem.  Vyloupnutí se střelce na videu lze totiž snadno přisoudit rasterizaci obrazu při zoomu optického čipu na velmi dlouhou vzdálenost.

Fáze 2 – Střelec stojí ve vzduchu

Naprosto neklamný důkaz, že s videem bylo manipulováno, však přináší druhá série frejmů. Zachycují okamžik, kdy střelec stojí před dveřmi restaurace a chystá se ke střelbě. Snímky 1 až 6 jasně ukazují, že střelec stojí ve vzduchu. Jeho nohy nevrhají žádný stín a jsou ostře ohraničené. Všimněte si, jak najednou je velmi dobře vidět zelený odpadkový koš, který ale v první sérii frejmů vypadá spíš jako šedý nebo hnědý. Zelená barva koše je přitom velmi intenzivní a fotočip by měl i v digitálním zoomu barvu zachovat, ale v první fázi frejmů vidíme, že v první fázi není zelený, až v posledních dvou frejmech první fáze zezelená. Video velmi dobře zachycuje bílé ruce útočníka. V první fázi, než se jeho postava “vyloupne” ze zdi McDonaldu, žádné ruce vidět nejsou, ani postava. To je problém. Ruce by měly být vidět spolu se zábradlím, které ani tak jasnou barvu jako ruce nemělo. Zábradlí se vylouplo ve Fázi 1 ve třetím frejmu, ale ruce útočníka ne. Důležité však je, že postava v druhé fázi “nestojí na zemi” a nevrhá okolo sebe žádný stín. Působí nepřirozeně. Do videa bylo zasahováno, postava vypadá jako importovaný objekt vložený do videa dodatečně. Není ošetřený “shading” postavy, nohy a chodidla postavy jsou potom doslova výkřikem nereálnosti. I laik musí na frejmech vidět, že nohy postavy jsou prostě nepovedeně vložené do videa.

Fáze 3 – Střelba a domalovaná noha

Na třetí sekvenci je opět vidět jiný postup grafika. Na frejmu č. 5 je možné vidět opět střelce s nohama ve vzduchu, s ostrými hranami a bez stínu, ale na ostatních fotografiích už grafik použil AA filtr a pod obě nohy střelce vložil “shader”, ale velmi nedobře, protože stín pod nohama by znamenal, že slunce svítí přímo ze shora na hlavu, a to by Mnichov musel být na rovníku v Africe ve vhodnou roční dobu. Největší faul v této fázi je útočníkova nakročená pravá noha. Ta je ve frejmech 9 až 15 domalovávána jako noha nepovedeného “panďuláka” z programu Malování v1.0 z Windows 95. Nepřirozenost postavy je do očí bijící, vezmeme-li v úvahu jasné obrysy McDonaldu, bílých rámů dveří a zábradlí. Střelec určitě nemohl mít takovouto pravou nohu, protože to by místo nohy musel mít palici s podstavcem na konci. V této fázi je opět vidět manipulace s objektem postavy.

Fáze 4 – Motocykl a kroutící se bílá čára na silnici

V originálním videu jsou celkem dvě “escape” sekvence objektivem telefonu. Poprvé kameraman bez důvodu zvedá záběr mimo střelce, když vychází zpoza zábradlí před bílé dveře restaurace a zleva začnou vybíhat lidé směrem k němu. Druhý “escape” je při útěku kameramana pryč. Jakmile začne střelec střílet, utíkající lidé, kteří do té chvíle běželi k němu, změní směr a začnou utíkat směrem od něj. Ve videu mám podezření na více objektů, se kterými bylo manipulováno. Ale největší fackou je motocykl se dvěma motorkáři. Motorka působí jako vložený objekt, ostře ořezaný, bez stínů, kromě generického “shade” opět dole pod strojem, ale hlavně je ve videu podivnost při animaci pohybu motorky. Ta si totiž při přejezdu bílé čáry na silnici začne čáru “brát s sebou” a začne si jí namotávat na přední kolo. Všimněte si, že přední kolo motocyklu je nepřirozené ořezané, opět s efektem “ve vzduchu”, ale s bílou “ukradenou” bílou čárou ze silnice. Zadní kolo má také bíle lemování. Jde o fejk. Jednoznačný manipul. Motocykl nemá schopnosti “černé díry”, aby ohýbal světlo přicházející z druhé strany, které vrhá vodorovná bílá čára na silnici. Dívejte se na přední kolo motocyklu, jak přejíždí bílou čáru, a ta zůstává “nabalená” na předním kole. Je to chyba animátora.

Z těchto několik analýz vyplývá jediné, že s videem bylo post-produkčně manipulováno. Nelze vyřknout soud, že by celé video pocházelo z profesionálního 3D studia (např. CineStar), ale rozborem snímků byly zjištěny manipulace, které rozhodně nemohly být způsobeny mobilním telefonem anebo MP4 kompresí. Autor nahraného záznamu jednoznačně do videa zasahoval na úrovni retuší a v případě motocyklu jednoznačně i importem objektů do videa a jeho animací. Z toho lze odvozovat i příčinu, proč autor úmyslně natočil video vertikálně (nastojato), protože směr pohybu objektů ve videu je zprava doleva, a to šetří mnoho práce animátorovi, který do videa importuje objekty s pohybem ze strany na stranu. Animace v horizontálním směru tak má menší rozměr,  než kdyby bylo video natáčeno naležato jako 16:9 video. Video tudíž nelze jako celek považovat za autentické.

-Administrator-

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
M.C.
Návštěvník
M.C.

Jaká střední příčka dveří, vždyť ty dveře žádnou střední příčku nemají.
Za střední příčku se obvykle označuje vodorovná příčka umístěná mezi 1/3 a 2/3 výšky dveří.
Nepřipadá mi, že by se dveře pohnuly a obraz prosvítající dveřmi se taky nemění, kromě toho, že se zoomováním trochu zaostřuje a zvýrazňuje.
Na to, jak rychle po sobě jednotlivé obrázky jdou by tam muselo být něco vidět.
Navíc na videu je vidět pohyb útočníka zleva doprava předtím než se přede dveřmi zastaví a otočí.

piskoř
Návštěvník
piskoř

Nekdo tu psal ze zaoralek kdyz prijel z bruselu nebyla snim rec par dni..asi byl seznamen s plany neu eurabia …

jk novak
Návštěvník
jk novak

Koukám a hele:
Ve fázi č.1-9tý snímek – náznak postavy čitelný a pootevřené dveře do McDonalds – šikmo střední příčka dveří, na fr. 8,10 a dalších je příčka vodorovně(souběžně se spodní linií dveří).

3 poznámky k obecným pohádkám
– conspiracy není spiknutí, ale neveřejná či tichá dohoda.
– vlastizrádci se nedělí podle rasového původu. Např. J.Dienstbier ml. je Američan – narozen v USA a držitel pasu USA, Schwarzenberg je šlechtic, Shapirovi poskokové z UOOZ taky nejsou Židé, naopak někteří protiEU, co to mají i srovnané v hlavě, jsou Ž/židé..
– hrozí občanská válka v Evropě. Ve skutečnosti je to jen důsledek války , kterou vedou proti Evropě USA. Kam napsat analýzu?

aaabbb
Návštěvník
aaabbb

Dyntsbír je chazarský žid jako poleno, v USraeli jsou jich s US občanstvím desítky milionů. A “Ž/židé” je sionistický podvod z konce 19. stol. n. l.. Žádné židovské etnikum ani národnost neexistuje. Až do konce 19.stol. n. l. byli tzv židi vždy a pouze jen sekta, náboženská konfese, dokud sionisti neprišli s židovským “národem”. Židovství je doktrína. Teoreticky by se dalo od r. 1948 mluvit o izraelském národu, ale s velkými ALE.
Viz: Václav Hořejší: „Dějiny židovského národa byly vymyšleny, aby vyhovovaly požadavkům sionismu.”
http://blog.aktualne.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=9427
http://www.rybkapub.cz/rybka/eshop/0/0/5/173-Slomo-Sand-Jak-byl-vynalezen-zidovsky-narod

sapon
Návštěvník
sapon

Ono pravých židů – geneologicky – je jen pár procent a jsou snědí, jako arabové. Ti bílí, jež jsou k nerozeznání od nás, jsou, jak správně píšeš, Chazaři, jež kolem r. 1000 konvertovali k judaismu. Důvod bal prostý. v té době křesťanství a dodnes islám, zakazovali lichvu, tedy úrok z půlčky, kdežto judaismus ne.

sapon
Návštěvník
sapon

žid a sionista je veliký rozdíl. Viděl jse demonstraci v Izraeli, proti sionismu a mezi demonstranty bylo mnoho ortodoxních – dle oblečená a účesu – židů.

Abraxas
Návštěvník
Abraxas

Při komentářích brečím smíchy!Díky nim se mi na chvíli vrátí nálada. https://www.novinky.cz/krimi/410447-blondak-z-nemecka-se-v-krusnych-horach-vrhl-na-cyklistku-a-odvlekl-ji-do-lesa.html

piskoř
Návštěvník
piskoř

Asi aby nam rekli ze i bila rasa dela bordel ci co tim mysli ale muslimove muzou podle sarii uriznout hlavu kafirovy (bezverci)

Forever
Návštěvník
Forever

Mimo téma:

Zase ten Donald Trump – tentokrát je tématem Krym a protiruské sankce. A také opět
e-maily Hillary Clintonové:
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tedy-Donalde-Takto-se-kandidat-Trump-vyjadril-na-dotaz-zda-uzna-Krym-jako-cast-Ruska-446631

Pozn.: sice Trump na otázku ohledně Krymu a protiruských sankcích neodpověděl jednoznačně, ale jeho slova: „Ano, na to bychom se ještě podívali,“ svědčí o tom, že by jedním z klíčových bodů zastavení konfrontace USA a Ruska (plán globalistů – k velké nelibosti havlistů a amerických jestřábů aj. amerikanofilů, co stále ještě nepochopili, o co doopravdy tady go) se mohla stát otázka Krymu (a samozřejmě protiruských sankcích).

kari
Návštěvník
kari

http://zpravy.idnes.cz/americane-vyslou-na-ample-strike-bombardery-fzv-/zpr_nato.aspx?c=A160725_105219_zpr_nato_inc to bude zas soudruh Pavel pet ody na nebezpeci ze strany Ruska. Kdyby si Obama radej udelal poradek doma v Ameru.

kari
Návštěvník
kari

Uplne nemuzu uverit komentarum lidi v diskuzi na idnes k tomuhle clanku. Jak jsou vsichni stastni ze jsou v zapadni sfere vlivu a jak je v poradku ze v Cechach bude cviceni NATO a americke stihacky. A vubec ty lidi nenapada ze s temito krasnymi americky stihackami amici zbombardovali povrazdili a rozvratili pul Blizkeho vychodu cehoz nasledky nese Evropa prave ted a nejvic v ” zapadni sfere” kde jsou lidi denne znasilnovani ( vcetne deti) a podrezavani a neni den kdy se v zapadni Evrope neco nesemele a do toho Evropu vehnaly hlavne USA a hejich politika! Myslim si ze ti lide jsou nejaci placeni diskuteri, Cesi snad pro Boha nemuzou byt tak blby! Do takoveho sveta chteji jako je dnes na zapade? NE

vlastizrada=trest smrti
Návštěvník
vlastizrada=trest smrti

Kari:pochopitelně jsou ti omezenci na výplatním seznamu jidášských žiovských vlastizrádců a jejich rozvratných “neziskovek”.A nebo možnost b.),a to je ta horší,a sice že mají v hlavách totálně nasráno a není jim pomoci.
Ovšem zapomínají ve svém rozvracešském delíriu,že za vlastizradu a genocidium národa včetně nápomoci je bez pardonu TREST SMRTI,který bude realizován ihned,co se s našimi vrahy a likvidátory v tzv. vládě vypořádáme.
Za mně osobně bych se přimlouval k hromadným popravám kompletních rodin všech vlastizrádců,neboť i rodiní příslušníci těch parazitických zmrdů nesou podstatný díl viny,protože kdo je schopen podporovat a krýt taková hovada,aniž by je vyobcoval,distancoval se od jejich kolaborantské činnosti,je vinnen genocidou národa a vlastizradou stejnou měrou,jako oni.

piskoř
Návštěvník
M.C.
Návštěvník
M.C.

Buď jsem tak slepý, ale v přejezdu motorky přes čáru a v pohybu nohy střelce vpřed žádné nesrovnalosti nevidím. Ale vidím tam ty nohy ve vzduchu.
Spíš mě vzhledem k rychlosti snímání videa zaráží náhlé objevení koše a hlavně střelce.
Jsem si to pustil na tytrubko :
https://www.youtube.com/watch?v=0meGSf5VLpY
Na tom videu to vypadá, že zábradlí tam bylo, akorát před zoomem nebylo rozeznatelné, ale zelený koš a před ním střelec se objevují zničeho nic.
Střelec nevyšel ze dveří, spíš jako by rázným krokem vykročil zpoza nějaké kulisy. Najednou je tam.
Naprosto nechápu člověka s bílými vlasy v modrém oblečení s růžovými rukávy, který klidně jde proti střelci natahujícímu zbraň. V dnešní atmosféře by to asi nikdo za hru nepovažoval.

Proč střelec natahuje pistoli, když předtím střílel? Pohyb při výměně zásobníku vypadá jinak.
V okamžiku kdy má nataženo vybíhají lidi před něj a když ho uvidí, nevrátí se za budovu, ale utíkají naprosto nekrytě po chodníku.
To je nesmysl sám o sobě, nesmysl na druhou je paní v červeném a v bílých kalhotách, která se v záběru objevuje na místě, kam předtím nemohla doběhnout.

Postřílet neozbrojené lidi je lehčí uvnitř, protože mají omezené možnosti úniku a samotný dřevotřískový nebo plastový nábytek kulku nezadrží, sklo nebo sádrokarton také ne. Možná už byl střelec uvnitř ,,hotov”.

S tou pacifikací útočníka je to přesně naopak. Pokud by chtěl policii svoji likvidaci zkomplikovat, ukryl by se uvnitř. Na ulici je bezbranný proti každé zbrani s větším účinným dostřelem než má pistole, případně i proti trénovanějšímu střelci, který má ponětí o kombat střelbě.

Pokud člověk natáčející video zareagoval na střelbu a začal natáčet McDonald ve stoje v nekryté poloze o čemž svědčí záběry na vozovku před ním, tak je buď a)idiot, b) skalní pacifista, kterého vůbec nenapadlo, že i po něm může někdo střelit, c) součástí celého divadla a věděl, že po něm nikdo střílet nebude.

pedros
Návštěvník
pedros

Nezapomínejte KDO,s takovou láskou “pečuje o naše bezpečí”!V těhle dokonale sofistikovaných”službách” s desítkama tisíc skvělých mozků a neomezenými rozpočty,se na náhodu nehraje!
Cíl je jen jeden,stálý a neměnný!Předělat evropu na zdroj blahobytu američanů!

kari
Návštěvník
kari

A dela to na me dojem ze jestli v tom Americany nejak nezastavi Rusko tak uz nikdo. A to nejsem kdovi jaka Rusomilka

pedros
Návštěvník
pedros

ANO-zastavit Rusko.Stalin uchovával a chránil všechny národnosti!Viz přestěhování zrádných tatarů z Krymu.A to měl plné právo je vytlouct do posledního.Kdyby jen tušil kolik potíží by ušetřil Putinovi,tak by neváhal ani vteřinu!