A je to tady: Na Slovensku začali blokovat Aeronet.cz jako zdroj “kriminální...

A je to tady: Na Slovensku začali blokovat Aeronet.cz jako zdroj “kriminální činnosti” kvůli tomu, o čem píšeme! Čínská cenzura bledne závistí. Opět se dočkáme paragrafu 92 Tr. z. č. 140/1961 o rozvracení republiky?

A je to tady: Na Slovensku začali blokovat Aeronet.cz jako zdroj “kriminální činnosti” kvůli tomu, o čem píšeme! Čínská cenzura bledne závistí. Opět se dočkáme paragrafu 92 Tr. z. č. 140/1961 o rozvracení republiky?

Jeden z našich čtenářů nás právě upozornil, že se nemůže na Slovensku připojit na náš server, protože webový filtr ISP poskytovatele hlásí naší stránku jako “zdroj kriminální činnost”. Tak jsme se dočkali, komentoval situaci náš admin před chvílí. Po seznamu pana Smatany, kdy nás zařadil na seznam 42 webů, které prý šíří ruskou propagandu, jsme se dostali konečně na blacklist ISP operátorů a poskytovatelů internetu právě i na Slovensku. Jsme tedy na stejné lodi spolu s The Pirate Bay, Wikileaks a dalšími antisystémovými a nepohodlnými servery.

Blokování nepohodlných webů je tradice v našich vodách. Víme už od konce loňského roku, že náš server v ČR blokují státní instituce, úřady a také některé univerzity, ale na Slovensku bylo zatím všechno v pohodě. Jak je vidět, netrvalo dlouho a i v zemi za řekou Moravou už jsme se dostali na blacklisty. Zajímavé je to zdůvodnění na přiložené fotografii od našeho čtenáře, že náš server byl zablokován kvůli “criminal activities”, tedy kriminálním aktivitám.

aeronet.cz.jpg
AE News je blokováno už i na Slovensku

Opravdu by mne zajímalo, jaké kriminální aktivity to jsou. Drogy neprodáváme, do džihádu nikoho neverbujeme, plány na stavbu jaderné bomby nebo velkokapacitní pálenice na obcházení spotřební daně nepublikujeme, takže jediná možnost, která zbývá, je naše publikační činnost. A kdy se naposledy svobodné a necenzurované psaní označovalo za kriminální činnost? Před rokem 1989! Byl na to paragraf, konkrétně §92 Trestního zákona Sb. č. 140/1961 – Rozvracení republiky. Na tento paragraf seděl Václav Havel a celá plejáda dalších disidentů. Kdo bude sedět další?

Kdo by si pomyslel, že po 25 letech bude někdo z ISP operátorů označovat svobodné psaní za kriminální činnost. Je to náhoda? Nebo počátek tzv. retrográdního vývoje ve společnosti, tedy návratu zpět do minulosti? V dnešní době se nedá ničemu divit. AE News je na mnoha seznamech a nesmí vás překvapit, že vám nějaký dozorce všeobecného blaha jednou zablokuje přístup na náš server.

Jak mne informoval administrátor, ISP už blokují i naše e-maily, opět na Slovensku. Konkrétně hostmaster.sk odmítá obsluhovat náš emailový server, takže když nám někdo píše do redakce, tak e-mail sice obdržíme, ale nemůžeme mu odpovědět, pokud hostuje svoji emailovou schránku na hostmaster.sk. Nikde jinde jsme se s tím zatím nesetkali, podporujeme bezpečné odesílání, ověřování, ale nikde jsme se s tím zatím nesetkali, že by nám blokovali emaily posílané čtenářům. Až doteď. Všem lidem, kteří jsou takto postiženi, tak odpovídáme z náhradního redakčního emailu z jiné domény.

Pokud patříte mezi ty, kterým zaměstnavatel, škola nebo přímo poskytovatel internetu blokuje přístup na AE News, musíte pro přístup na náš server použít buď Tor browser anebo placené VPN, případně elite proxy zdarma. Pokud vás někdo blokuje, ozvěte se nám diskrétně přes kontaktní formulář zde, rádi bychom zmapovali názvy firem a institucí, které brání občanům v přístupu k našemu serveru. Seznamy jsou teď v módě, takže bychom si také jeden sestavili.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
xyzz
Návštěvník
xyzz

Nechcem byť zlý, ale webhous je hostingový provider, ktorý je dosť na nič. Je predražený a kvalitatívne nie práve prívetivý. A čo sa týka providerov, pochybujem, že vás blokujú. Väčšina malých providerov totiž ide cez veľkých ako je Orange, Telekom, Slovanet atd… Ešte ani raz sa mi nestalo, že by ste nefungovali. Pokiaľ má niekto taký problém, je potrebné, aby provider internetu kontaktovat vášho providera hostingu. Mne sa stalo toto isté na mojich weboch. Skutočne šlo len o to, že nejaký vychytralec rozosielal spam z verejnej IP adresy môjho internetového providera, tak ho W*** blokol. Ale potom sa skontaktovali a problem sa vyriešil. Myslím, že problém bude firewall Astaro.

oblivion
Návštěvník
oblivion

som tiež zo slovenska a denne si čítam aeronet bez problémov. tento článok bol šití horúcou ihlou, bez toho aby ste si to poriadne preverili

Administrator
Admin

Máme potvrzené informace, že nás blokuje v Košicích ISP Antik. Dále nás blokují státní úřady na Slovensku, jmenovitě Správa soc. zabezpečení SR a dále Ministerstvo školství SR a Ministerstvo práce a sociálních věcí SR.

fusbák
Návštěvník
fusbák

zdravím Vás,

k info:
firma Fritzmeier Vyškov též pro své zaměstnance vnitřně blokuje Váš web – stejným způsobem jako v článku níže, duvod je “criminal activities not allowed” .
“Fricek” má hlavní firmu v německu, ve vyškově je pobočka cca 550 lidí, z teho cca 100 administrativa a zbytek dělňasi- je to tam v podstatě hlavní výrobní závod pro kabiny na zemedělské a jiné stroje, př. bagry, atd

https://aeronet.cz/news/a-je-to-tady-na-slovensku-zacali-blokovat-aeronet-cz-jako-zdroj-kriminalni-cinnosti-kvuli-tomu-o-cem-piseme-cinska-cenzura-bledne-zavisti-opet-se-dockame-paragrafu-92-tr-z-c-1401961-o-rozv-2/

at se daří

Administrator
Admin

Děkujeme za informaci. Firma SOPHOS nás zřejmě zařadila na defaultní blacklist, takže všechny firmy, co mají jejich software nainstalovaný, mají automaticky i blokovaný přístup na AE News.

JKPT
Návštěvník
JKPT

Nech sa dajú vypchať. Cez T-com ide bez problémov. Zatiaľ….

Jozo
Návštěvník
Jozo

Jaby som skor povedal ze dotycny si pozeral vase stranky v zamestnani a zamestnavatel ma nastaveny ASTARO Firewall, a tie zazltnute miesta na screene hore bude asi nazov firmy a dole kontakt na IT administratora firmy. Ten admin tam moze dat blokovat co chce… Tiez sme mali tento firewall vo firme…

mareciino
Návštěvník
mareciino

som rad ze moje upozornenie podnietilo aeronet ku napisaniu clanku 🙂 musim ale este dodat ze som to zistil uz asi pred mesiacom, ze aeronet je blokovany na sophose, no podnet som vam dal az teraz, lebo som na to trochu pozabudol…podla mna je aeronet na zozname uz niekolko mesiacov!!!situacia je vazna… skutocne sa vraciame do cias, kedy bolo slobodne slovo kruto trestane…z im chyba to len spravne pravne podlozit a sme skoncili…aeronet sa stava velkou cistou rybou v tomto spinavom informacnom mori a to je trnom v niekoho spinavom zadku…dufam ze to ustojite!drzim palce!

Filtrator
Návštěvník
Filtrator

Sophos je firma, která provozuje službu “bezpečné” webové proxy:
https://www.sophos.com/en-us/medialibrary/Gated%20Assets/white%20papers/checklist-of-technology-tools-and-tactics-for-effective-web-protection.pdf?la=en
A to typicky pro firemní prostředí – tj. neblokuje to provider, ale v dritivé většině firma.
Pokud daný člověk přistupoval skutečně přes nějakého providera a ne z firemní sítě (pokud z firemní sítě, tak článek je off-topic), tak stížnost na místní telekomunikační úřad, že daný provider nedodržuje síťovou neutralitu (mimochodem, o tu je veden v zákulisí velký boj mezi supertěžkými vahami).

Otázkou je, odkud firma Sophos bere blacklist.
Rychlým projetím seznamu nejznámějších blacklisterů vypadl záznam pouze u společnosti ahbl.org , takže bere od něj, nebo funguje na principu jeden záznam u někoho znamená blokaci.
Pak si prostudujte tento americký zákon:
https://www.law.cornell.edu/uscode/text/47/230

A těžko proto očekávat, že dosáhnete u ahbl.org výmazu, ale zkusit to můžete.

Administrator
Admin

Zaměňujete pojmy, obávám se. Síťová neutralita nemá vliv na blokování webových stránek. Např. slovenský Orange blokuje svým zákazníkům přístup k webovým stránkám podle britského IWF seznamu, a stěžovat si na to můžete leda tak na lampárně, protože je to v souladu s obchodními podmínkami provozovatele, kde podpisem smlouvy s providerem vyjadřujete souhlas s blokováním určitých webů. Nepodepíšete, internet nedostanete.

Síťová neutralita je o “neupřednostňování paketového trafficu jednoho typu před jiným”, není to ale o neblokování přístupu k určitým webům, to síťová neutralita vůbec neřeší. Nemůžete nikdy žalovat operátora za něco, s čím jste vyjádřili souhlas při podpisu smlouvy o poskytování internetu. A v případě zaměstnanců a firem si už vůbec nesmíte stěžovat, protože firemní internet je majetkem zaměstnavatele a ten si může na svých proxy branách v rámci LAN nebo intranetu blokovat cokoliv ho napadne.

Nerozumím, proč bychom si měli prostudovat americký zákon? Blokují nás na Slovensku, ne v USA, a my jako web fungujeme z Holandska.

Filtrator
Návštěvník
Filtrator

Myslím že podle chápání a definice síťové neutrality nikoliv.
Např. v USA je stále platné vyjádření Federální telekomunikační komise z roku 2005:
https://apps.fcc.gov/edocs_public/attachmatch/DOC-260435A1.pdf

Zákazník má právo:
1) přistupovat k internetovému obsahu podle své volby,
2) provozovat aplikace a služby podle své volby,
3) připojovat libovolná zařízení, pokud nenaruší chod sítě,
4) zvolit si poskytovatele sítě, aplikací, služeb a obsahu.

Takže jakékoliv blokování obsahu od providera je nezákoné.
Ehm, ale co ten americký zákon, že? (https://www.law.cornell.edu/uscode/text/47/230)

Obecně – Všeobecné podmínky operátora nemohou být v rozporu s telekomunikačním zákonem a zákony Slovenska.
Otázkou je, jestli nějaký zákazník se ozval a napsal stížnost místnímu úřadu, který by pak měl důvod zahájit správní řízení. Bez podmětu se do toho obvykle nepouští.

Podle údajů, má IVF blokovat údajně pouze cca 2.500 stránek/odkazů, přesto si dvakrát si blokátor naběhl v Británii.
Tehdejší živě o tom psalo vcelku čtivě:
http://www.zive.cz/clanky/obal-hudebni-desky-je-pry-detske-porno/sc-3-a-144754/

Administrator
Admin

V Americe možná to takto funguje, ale v EU platí směrnice EEA Evropské komise, která reguluje provoz internetu v EU podle národních telekomunikačních zákonů. A tyto zákony nepovažují internet za lidské právo, ale za komerční regulovaný produkt. Proto T-Mobile blokuje některé P2P stránky a protokoly v datových balíčcích, proto Blesk Mobil zpomaluje některé protokoly, proto Orange na Slovensku blokuje DNS záznamy atd. Odvolávat se na americké pojetí síťové neutrality je u nás v EU zbytečné. To je stejné, jako si stěžovat na to, že v USA neexistuje spotřební daň a mají tam skandálně nízké DPH, na rozdíl od EU a proč to tak není u nás. Tím vůbec neargumentujte, jak to mají v USA nebo v Jihoafrické republice.

Síťová neutralita v EU je zakotvena na úrovni datových paketů mezi originátorem trafficu (např. Google, YouTube, Netflix) a ISP operátory, jejichž sítěmi traffic proudí k zákazníkovi, nikoliv mezi ISP a koncovými zákazníky, chápete? V EU se smí blokovat cokoliv, pokud je web v rozporu s některými zákony a web provozuje zakázaný obsah (autorské právo, schvalování holocaustu, návody na obcházení daní, návody na výroby drog, zbraní, online obchody se zbraněmi, nekolkovanými cigaretami, nekolkovaným alkoholem z pálenic, porno/pedo foto a video materiálem atd), ale nesmí se zpomalovat v páteřních sítích traffic od různých originátorů. EEA navíc reguluje neutralitu na úrovni komerčních nabídek internetu, ale nevztahuje se na internet ve školách, státních úřadech a v soukromém sektoru, ve firmách a v podnicích. Tam je internetové připojení soukromým majetkem zaměstnavatele a ten může zaměstnancům blokovat v rámci svého intranetu přístup na jakýkoli web mimo intranet. O nějaké svobodě na internetu v EU proto nemůže být ani řeč.

Filtrator
Návštěvník
Filtrator

Zde je text kompromisního návrhu, o kterém se bude v příštích měsících jednat.
http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10409-2015-INIT/en/pdf

Z hlediska blokování je důležitý článek 3.
Providers of internet access services shall treat all traffic equally, when providing internet access services, without discrimination, restriction or interference, and irrespective of the sender and receiver, the content accessed or distributed, the applications or services used or provided, or the terminal equipment used.

Jak vidíš, tak je to v podstatě stejné, jako v USA.
Podstatná je ale následná poznámka, že na stránky, které porušují unijní/národní právo, nemáš nárokován přístup.
Tady jsou právě klíčové otázky:
– kdo může blokovat
– kdo to rozhodne
– kdo to bude garantovat
– kdo bude řešit spory

Ale toto se bude teprve dojasňovat.

V podstatě se jedná o to – je to nezákonné?
Zasáhněte na místě, blokování nic neřeší.

Zajímavé bude to, jak budou řešit třeba to, že někde jsou rozdílné věkové hranice pro různé aktivity.

Větší problém je svoboda slova – v USA je povoleno mnohé (např. nacistická symbolika), v EU je to zakázané. Bude se blokovat USA?

Jakákoliv restrikce Internetu tímto směrem je špatná. Bohužel, princip generických domén se v podstatě rozpadl (kromě domény gov a mil) a tak jakákoliv regulace a blokace funguje jako slon v porcelánu.

Lidé jsou na příkazy a zákazy v osobní rovině dost hákliví. Uvidíme, jakým směrem se regulace internetu vydá, ale osobně pokládám naznačené směry za špatné, protože půjdou vždy a všechny zneužít.

albatros
Návštěvník
albatros

Nemá nějaký podobný lišácký filtr youtube? U mainstream videií můžu psát normálně komentáře a normálně se zobrazují, ale u jiných “nevhodných” videií se komentáře zobrazují pouze mě v režimu přihlášení, ale po odhlášení už ten koment není vidět. Pěkně zákeřný.

Tomáš
Návštěvník
Tomáš

Vaša reakcia sa mi zdá prehnaná a pôsobí až bulvárnym dojmom.
Podľa screenshotu uvedenom v článku, Vás blokuje britská spoločnosť SOPHOS, ktorá sa zaoberá mimo iného internetovou bezpečnosťou. Predpokladám, že ISP Vášho čitateľa využíva ich služby, aby ochránilo svojich zákazníkov pred vstupom na nebezpečné stránky. Nebezpečné chápte stránky obsahujúce nebezpečný kód ktorý sa vstupom na stránku môže nainštalovať na nezabezpečené PC užívateľa bez jeho vedomia.
Podľa screenshotu Váš čitateľ stále používa Windows XP, ktorý už dlhšiu dobu nie je záplatovaný, takže v jeho prípade, je zvýšená ochrana na mieste. 🙂
Ak s tým má Váš čitateľ problém, nech to konzultuje so svojim ISP, možno sa ten filter dá vypnúť. V krajnom prípade má možnosť rozhodnúť vlastnou peňaženkou a ak s prístupom ISP nie je spokojný, nech ho vymení.
Vám odporúčam kontaktovať priamo spoločnosť SOPHOS, aby Vám vysvetlili, aký je dôvod Vášho blokovania. Pravdepodobne ide o nedorozumenie a blokovanie zrušia.
Ak by Vaše blokovanie nezrušili bez relevantných argumentov, až potom by bol dôvod na podobný “excitovaný” článok. 🙂
Určite nie ste prvým webom, ktorému sa niečo také stalo či už v Čechách, alebo na Slovensku.
Napríklad Orange dlhodobo využíva filter stránok od Britskej organizácie IWF (Internet Watch Foundation).
K blokovaniu mailov: pokiaľ Vám niekto napadne mailovú schránku, alebo mailový server a začne hromadne rozposielať nevyžiadanú poštu, je bežnou praxou mailovú adresu, alebo celú doménu blokovať. Odporúčam kontaktovať toho, kto Vás začal blokovať. Povedia Vám dôvod.

Odporúčam najskôr veci preveriť, premyslieť, prípadne sa s niekym poradiť, skôr ako začnete vyvolávať hystériu.

Hľadajme to, čo nás spája a nie rozdeľuje. 🙂

skeptic
Návštěvník
skeptic

Není to náhodou porušení smlouvy ze strany ISP? Šla by podat hromadná žaloba?

Administrator
Admin

Ta blokace našeho webu je ze strany poskytovatele internetu, ale podle informací ze Slovenska nejde o velkého poskytovatele, ale nějakou lokální firmu nebo státní instituci, která “chrání” své zákazníky, resp. zaměstnance. SOPHOS UTM Network Security je bezpečnostní balík, který správce sítě na nainstaluje na své gatewayi a uživatelé sítě potom jsou tímto softwarem ovlivněni, protože filtruje DNS požadavky podle nastavených pravidel.

Provozní podmínky, které jsou součástí smlouvy o poskytováni internetu, obvykle ošetřují a vylučují možnost žaloby z důvodů “bezpečnosti provozu sítě”, což je subjektivní dojem administrátora, jak a co nastaví, a žalobce by musel dokázat, že poskytovatel internetu poškodil úmyslně svého zákazníka tím, že mu znemožnil přístup na některé stránky. Řešení je jednoduché, upozornit administrátora, aby blokaci zrušil a pokud to neprovede, zrušit smlouvu a odejít k jinému poskytovateli. Je jasné, že toto není vždy možné, protože jiný poskytovatel v okolí třeba není a současný poskytovatel tak zneužívá situaci k omezování zákazníků.

Vzhledem k tomu, že SOPHOS je velmi často nasazován v sítích státních úřadů, je to spíš rozhodnutí nějakého admina státní instituce na Slovensku. Stejně takto nás blokují státní úřady v ČR ve svých sítích pro státní zaměstnance, takže tento případ asi nebude výjimkou.