17. září 2015 – den D pro ceny ropy. Rubl se připravuje...

17. září 2015 – den D pro ceny ropy. Rubl se připravuje na ropný šok. Rusko chce stavět plynovod, Evropa nemá zájem

17. září 2015 – den D pro ceny ropy. Rubl se připravuje na ropný šok. Rusko chce stavět plynovod, Evropa nemá zájem

Realizace plynovodu Turkish stream, který má vést z Ruska do Turecka a odtud přes Řecko do jižní Evropy, stagnovala z důvodu nesestavení turecké vlády a očekávání nových voleb a z důvodu nejasností kolem výše slevy, kterou Turecko požadovalo – v únoru bylo dohodnuto 10,25% na přepravu 28-30 miliard krychlových metrů plynu. Dnes bylo oznámeno, že evropské země Maďarsko, Srbsko, Makedonie a Řecko diskutují možnost rozšíření plynovodu i do Rakouska. Pokud by byla podepsána dohoda, v roce 2019 by byla zahájena přeprava až 27 miliard krychlových metrů, v budoucnu by plynovodem mohlo procházet až 63 miliard krychlových metrů. Turecko dnes mělo poslat ruské straně návrh dohody, ve které upřesňuje návrhy na výstavbu (zde).

Oficiální zástupce Evropské komise se k dohodě vyjádřil, že plynovod Turkish stream není prioritou pro země jihovýchodní Evropy. „S ohledem na bezpečnost dodávek plynu do jihovýchodní Evropy není projekt „Tesla“ (pozn.: odbočka z Turecka do jižní Evropy) prioritou (zde).

Svět čeká na 17. září

Dne 17. září 2015 světový trh s ropou projde těžkou zkoušku. To si myslí analytici Citigroup, a i když pravděpodobnost scénáře nepovažují za příliš velkou, doporučují opatrnost v obchodech s ropou. Dne 17. září bude FED opět rozhodovat  o zvýšení úrokových sazeb a ve stejný den bude americký Kongres rozhodovat o dohodě  s Íránem o íránském jaderném programu. Avšak protože pokles cen ropy se za poslední rok téměř zdvojnásobil, je nepravděpodobné, že na trhu dnes existuje mnoho investorů, ochotných lehkomyslně investovat do ropných aktiv v očekávání těchto událostí, proto varování analytiků může být zbytečné. Také se může stát, že 17. září bude zcela obyčejným dnem, přesto analytici radí neignorovat obě události.

Prozatímní dohoda o zrušení sankcí Íránu již snížila ceny ropy na trhu s tím výsledkem, že ropa klesla na šestileté minimum kvůli obavám z globálního přebytku na trzích. Vzhledem k problémům v Asii zároveň poptávka neroste  a celkový objem produkce ve Spojených státech a v zemích OPEC může dosahovat v příštích měsících maxima.

Po návratu íránské ropy na trhy, ke kterému by mohlo dojít za 3 měsíce po schválení dohody americkým Kongresem, mohou ceny ropy dále klesat. Republikáni  vyjádřili snahu hlasovat proti dohodě, ale jejich hlasy nebudou stačit, aby obešly veto prezidenta Baracka Obamy, který už slíbil, že v případě, že americký Kongres by se snažil dohodu neschválit, okamžitě právo veta využije (zde).

Rubl očekává ropný šok, Ruská banka vydala zprávu

Rusko se připravuje na další šok, který může rozhodnutí FEDu a schválení dohody s Íránem způsobit rublu. Rubl od července, kdy byla dohoda ujednána a kdy se ropa pohybuje pod 50 dolary za barel, spadl o téměř 10 rublů vůči dolaru a stejně tak vůči euru. Dnes se poprvé dostal na hranici 66 rublů za dolar (zde) a dnešní předpověď Morgan Stanley (zde), že ropa se začátkem příštího roku dostane na 30 dolarů za barel, nevěstí pro rubl nic dobrého. O tomtéž hovoří i prezident Kazachstánu Nazarbajev, který vyzývá připravit se na cenu ropy 30-40 dolarů za barel (zde) a v reakci na to Kazachstán ve velkém nakupuje valuty (zde).

“Velikost ropného šoku, který zažívá ruská ekonomika, se ukázala být velmi velká,” – říká se ve zprávě,kterou vydala Centrální banka Ruska. Za dobu do konce roku 2014 cena ropy Ural klesla o 60%. Po šestiměsíčním udržování ceny nad $ 50 za barel se  v srpnu 2015 vrátila na úroveň z konce roku 2014. Návrat na předchozí úroveň CB neočekává.

V souvislosti s “tak silným šokem příjmů z ropy“ ruská ekonomika nemůže zůstat v rovnováze se stejnými parametry spotřeby a investic. Přechod ekonomiky k nové rovnováze nastane přes oslabení nominálního kurzu rublu, uvádí se ve zprávě. Podle centrální banky, rubl za leden 2014 – červenec 2015 oslabila vůči dolaru o 42%.

Teoreticky, negativní vliv nižších cen ropy na HDP by mohl být plně kompenzován růstem domácí poptávky po zboží a zvýšením zahraniční poptávky. Nicméně, v praxi je restrukturalizace spojena se ztrátou produkce, varuje regulátor. Podle odhadů centrální banky, do dvou let po ropném šoku a uzavřených zahraničních trzích, by mohl ruský HDP klesnout celkem o 4.2-4.8%.  V roce 2017 se ekonomika vrátí k růstu o 1,5% za rok, předpovídá banka Ruska (zde).

A poslední zajímavost: Luhanská republika od 1. září přechází na rubl (zde).

Související: zde

– Pozorovatelka –     19.8.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Dan
Návštěvník
Dan

Stále jen čekám, kdy padnou USA a dolar, a kdy přejde Rusko na zlatý standard a bude nejvyspělejší zemí světa. Tak kdy? Nebo to zatím tak na pár desítek let nevypadá?

4321
Návštěvník
4321

USA a jejich dolar padne podle mně hned, jakmile se celá Evropa otočí k USA úplně zády a začne spolupracovat především s Ruskem, ale také Čínou a ostatními. Tudíž USA a dolar padnou jakmile se defakto celý svět otočí k nim zády a zůstanou tam za tím Alantikem úplně sami. Jinak prostě ne. Ten muslimský srab, co na Evropu američani z jihu vypustili, buď Evropu konečně probere a nebo zcela zahubí.

Dan
Návštěvník
Dan

Takže nikdy, super.

bantustan
Návštěvník
bantustan

Prosakuji infomace o spolupraci ruske armady s pozitivnimi Ebe,kteri jim lezerne daji nejakou technologii,takze by se mohli i ropovody plynovody vykaslat a pouzivat doma tu stoletou Teslovu,ci jinou technologii…

Kulata Krychle
Návštěvník
Kulata Krychle

Pozorovatelko, to mi řekni, odkud pořád bereš ty informace? Už jsem se kolikrát přistihnul, že když se chci něco dozvědět tak kromě mainstreamu jdu hned na Aeronet, protože některé info které se dočtu zde (proč asi?) se na mainstreamu nedočtu.

4321
Návštěvník
4321

Náš tuzemský mainstream je v žádném případě tedy opravdu nepodává, jelikož jede v ruku v ruce se současnou politikou USA a EU. Najdete je především na webech “šifrovaných” takovýma speciálníma klikyhákama, které ona dokáže všechny přelouskat a pak už si to dává všechno akorád pěkně dohromady. 😉

antiNWO
Návštěvník
antiNWO

Problem je zrejme v tom, ze ked chces obsiahnut nejake informacie ides najprv na mainstream. Skus to robit naopak. Najprv chod na stranky tohto typu a potom zistis, ze na stranky mainstreamu nemusis vobec chodit lebo nic sa tam nedozvies, informacie tam poskytovane su totalny balast plny klamstiev a zavadzania a hlavne casom zistis, ze stranky mainstreamu ubijaju ludskeho ducha. Celkovo mainstream potlaca rozvoj osobnosti tym, ze ta zahlcuje banalitami. Taktiez je pravidlom, ze komentare na takychto strankach obsahuju k danemu clanku mnozstvo zaujimavych informacii, kym na mainstreame je to prebujnene tupostou. Clovek ma pocit, ze ak nebude sledovat mainstream nic sa nedozvie. Opak je pravdou. Cim viac casu clovek travi na mainstreame, tym menej informacii sa k nemu dostane lebo nema cas hladat skutocne a realne informacie.