Video: Windows 10 sice sbírají o vás informace, ale je to pro...

Video: Windows 10 sice sbírají o vás informace, ale je to pro vaše dobro! Na Windows 10 si cracknuté hry nezahrajete?

Video: Windows 10 sice sbírají o vás informace, ale je to pro vaše dobro! Na Windows 10 si cracknuté hry nezahrajete?

Server Živě.cz [1] uveřejnil video, kde v první polovině pořadu se věnují redaktoři jednak mému článku [2] s analýzou o činnosti síťové vrstvy Windows 10 a také jakémusi PR ve prospěch Microsoftu, že veškeré informace, které se sbírají, jsou čistě “technického zájmu” s ohledem na to “jak píšete” a nikoliv o tom, “co píšete”. Ve videu doporučuji vtipný okamžik v čase videa 3:45 a dále, kde se oba pánové snaží diváky přesvědčit o tom, že ve Windows 10 logování není, resp. sice je, ale jen pro váš komfort a zlepšování “zážitků” práce s klávesnicí. Nevím přesně, jakému publiku a audienci je video určeno, ale video zřejmě není určeno odborné veřejnosti, protože jinak by nemohlo vzniknout. Moje analýza proběhla na finální RTM verzi Windows 10, nebyla to Technical Preview. To jenom v reakci na ty informace ve videu.

Systém Windows 10 představuje bezpečnostní riziko pro enterprise/corporate sféru, protože odporuje bezpečnostním ISO certifikacím. Indexování složek bez vědomí nadřazené vrstvy (předpisy zakázaný ad-hoc indexing), kolekce vstupních klávesových dat (odporuje předpisu o izolaci vstupů dat z klávesnice do koncové aplikace), telemetrie polohovacího zařízení (entropie pohybů myši se indexuje do operační paměti a uchovává posledních 180 sekund ve vyrovnávacím bufferu ovladače myši, zřejmě se data používají pro účely generátoru pseudo-náhodných čísel jádra enhanced kernelu Windows 10, protože matematická knihovna Windows 10 sdílí buffer s ovladačem myši pro čtení), obcházení proxy socketu připojení entity pro komunikaci servisních a telemetrických síťových služeb Windows 10 (odporuje předpisu o jediné gateway na koncovém zařízení a předpisu o síťové transparentnosti a důvěře). Mám pokračovat?

maxresdefault.jpg
Windows 10 GUI

Je mi zcela lhostejné, jestli Windows 10 budou používat BFU kvůli plánovaným DirectX 12, které na jiném OS než Windows 10 nebudou dostupné, ale nemohu jako bezpečnostní síťový analytik doporučit nasazení Windows 10 do podnikové a obecně zabezpečené sféry, protože architektura Windows 10 odporuje bezpečnostním ISO certifikacím o kybernetické bezpečnosti pracoviště. A pokud hovoříme o DirectX 12 a hráčích, Microsoft hodlá na nových Windows 10 blokovat (a zřejmě i reportovat) pirátské a cracknuté hry [3].

Microsoft provedl update EULA ve Windows 10 a uvedl tam nově toto:

“We may automatically check your version of the software and download software updates or configuration changes, including those that prevent you from accessing the Services, playing counterfeit games, or using unauthorized hardware peripheral devices.”

Překládat to doufám nemusím. Takže ani hráči nemusí mít nakonec z Windows 10 radost moc dlouho. Microsoft chce tedy blokovat nejenom pirátské hry, ale i hardware, což si lze představit třeba v podobě čínských kopií ovladače XBOX 360 pro PC apod.

Znehodnocování mé analýzy bláboly o “pro-ruském původu našeho serveru” mně opravdu nezajímá. Účelem článku bylo seznámit odbornou veřejnost (analytiky přes síťovou bezpečnost ve firmách) o chování nových Windows 10 a v tomto ohledu můj článek úkol splnil, protože jsem již dostal informace o tom, že některé velké firmy a organizace od deploymentu nových Windows 10 do svého firemního ekosystému upustily. Přičemž je naprosto jasné, že Windows 10 nejsou ze svého principu vůbec vhodný OS pro firmy. Microsoft chce zjevně opustit korporátní sféru operačních systémů a přenechat ji buď Mac OS anebo alternativním linuxovým desktopům, protože jinak by nepoložil na stůl Windows 10, které nejsou kompatibilní s bezpečnostními vnitropodnikovými předpisy podle ISO ani z 20%. Předchozí Windows 8 na tom už také nebyly slavně, ale to, co přinesly Windows 10, to je za hranicí akceptovatelnosti.

– Administrator –

Print Friendly, PDF & Email

Třídit podle:   nejnovějších | nejstarších | nejvíce hlasů
Android
Návštěvník

Svého času jsem velice rád chodil na Živě.cz. Kluci do toho šli po hlavě a nebáli se jít proti proudu. Nicméně po tom, co web koupila Mladá fronta otočili hoši podstatně názory. Aneb koho chleba jíš toho píseň zpívej. Dnes je tento web absolutně nestravitelný.

AAnarchYsta
Návštěvník

Doporučís nejaké ďalšie IT weby?

Manicka
Návštěvník

Zive nikdy nebyl IT web. Jednalo se vzdy o popularne naucny pristup pro laiky (rozumej BFU). Uroven jejich redaktoru byla vzdy asi 1 milimetr nad urovni BFU. Co se tyka IT bezpecnosti, tak root.cz se jevi jako jeden z tech lepsich.

Hector
Návštěvník

Dobre si im nalozil. IT mam ako hobby, obzvlast penetracia systemu ma velmi zaujima a za seba mozem povedat, ze Win10 je najnedoveryhodnejsi system aky doteraz vysiel. Neustale lezie na internet, neustale sa hrabe na HDD, neustale otravuje a sleduje. Testoval som to virtualke a co som videl mi stacilo. Na firewalle som nestihal blokovat vsetky sucasti systemu, ktore chceli pristup k netu. System letel von oknom druhy den.

LZ.
Návštěvník

Nechtěli jsme jeho Visty a nebudem chtit ani windows 10.

Ondra
Návštěvník

Souhlasím!!

xerox
Návštěvník

to video nemá chybu … jedno jelito ve žlutém kuňká bezduchou vatu , aby ani po 20 minutách nic neřeklo a druhé jelito sebevědomě zamračeně přikyvuje …
sbírání dat je pro naše dobro , šariátníci s ebolistama na gumových člunech jsou tady pro naše dobro , válka na ukrajině taky , prejtové pochody jakbysmet …
kdyby se to tvrdilo v reklamě např. o gumové panně , tak bych to snad pochopil … :–)

B
Návštěvník

No, to je dvojka.To video je dělaný pro slabomyslný? A: ono to tam není. B: no, vlastně je, ale….
A: není pravda, že vám to prohlíží komp. B: no, vlastně prohlíží, ale to je proto, že když plánujete schůzku tak ví, že už nemůžete. Kristepane.

zombie
Návštěvník

to jsou dva kokoti 😀 Kdyby radši drželi hubu,udělali by líp…Jinak po tom,co jsem četl bych si W10 do komplu nedal ani náhodou-na jednom mám bohužel ještě XP(z toho důvodu jsem Vám neposlal ještě svůj pravidelný měsíční příspěvek-mám strach s tím lézt na jakojkoliv internet banking,aby mě někdo nevykraldl ůčet nebo nějaký data tam,když už to nemá tu podporu),na druhým,který se mi ovšem rozbil jsem měl W7 a s těmi jsem byl spokojen…A jestli takhle půjdou dál,tak W opustím už ůplně-sice nejsem nějaká VIP osoba,ale takhle blbě špiclovat se nenechám!!!

Plkal
Návštěvník

Windows XP jsou zatím v pohodě. Stačí v registrech nastavit klíč HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/WPA/PosReady s hodnotou dword 1 a budou se záplatovat o sto péro až do roku 2018 možná i 2019. Zrovna o tomto víkendu bylo 9 záplat.

zombie
Návštěvník

dík za info,já jsem bohužel laik a vůbec nevím,co to je…

zombie
Návštěvník

ale byl bych rád,kdyby jste mě alespoň takto nějak nasměroval krok po kroku

Plkal
Návštěvník

Stačí jednoduše vytvořit v Poznámkovém bloku nebo v jiném textovém editoru klasický textový soubor s příponou .reg (např. pos.reg) do kterého vložíte následující obsah:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]
“Installed”=dword:00000001

Následně soubor dvojklikem spustíte a importujete jeho obsah do registrů. Případně lze toto vložení provést i ručně přes Regedit.exe vytvořením příslušného záznamu. Výsledek se projeví okamžitě, protože jakmile pak navštívíte službu Windows Update, uvidíte v ní již několik nových aktualizací pro vaše Windows XP, které budete moci nainstalovat. Podpora by měla trvat až do 9. dubna 2019 a výhodou je, že tento postup je zcela legální a nijak tím neporušujete licenci. Funguje pro 32bitové edice Windows. Pro spuštění Regedit.exe asi musíte mít administrátorská práva ke svému počítači.

Aksal
Návštěvník

Jelikož se v PC moc nevyznám a jsem jen obyčejný uživatel, tak jsem si se zájmen prohlédla jejich video. To, co říkali, mi znělo “čínsky”,tak jsem jen vnímala jejich nonverbální komunikaci, a ta mi jasně řekla, že sami nevěří tomu, co říkají…Jako by přesvědčovali sami sebe, že je to tak, jak to tvrdí… Svým projevem mě nepřesvědčili… A co teprve znalce…

Manicka
Návštěvník

Uz tedy chapu proc takovi dva sasci dokazi presvedcit laickou verejnost. Laicka verejnost bohuzel nedokaze odlisit sarlatana od odbornika, protoze kdyz sarlatan pouziva odbornou terminologii tak vypada odborne. A to i presto, ze pro skuteckeho odbornika je na prvni pohled jasne, ze se jedna jen o sarlatana. Je to velmi smutne, ze zaplacenym lzim takovych jako oni skoci na spek velke procento laicke verejnosti, aniz by tusili, jak je s nimi manipulovano.

Jak rika Pjakin: “Informace jsou moc. Studujte KSB a DOTR, jedine tak budete moci pochopit principy a zabranit vlastni manipulaci.” Ja bych jeho slova aplikoval i na IT. Studujte a sledujte co se deje na bezpecnostnim poli IT abyste nebyli zaskoceni tim co vsechno je mozne a co vsechno se deje. Jedine tak se vyhnete klasickemu denial syndromu, ktery dostava ihned kazdy, komu reknu, ze jej Windows, Android, OSX spehuje.

jeňa
Návštěvník

Vůbec nic lidi nechápou. Windows 10 je obrovský krok k automatizaci IT. Tam kde kdysi tápali spisovatelé Scientfiction tam se posouvá dnes IT. To co si lidé myslí že ohrožuje jejich soukromí , ve skutečnosti se IT učí, učí se na lidech , učí se jejich chování a reakcím. Za celou dobu co jsem dosud pracoval na W10 od roku 2014 jsem nebyl ani jednou napaden žádným hackerem, nepřišel my ani jeden spam, nepolapil jsem žádný virus, a to bez jakéhokoliv antiviru. To je odvrácená tvář W10 kterou nechtějí vidět tmáři. Jen si vzpomeňte , jak se rozbíjely Gutenbergovy lisy na tisk knih , jak se pálily knihy, jednou toho učení a podruhé zase jiného učení. A zrovna tak i dnes opětovně vyrukují tmáři. Je pravdou že W 10 prozatím nejsou dokonalé a odesílání a sbírání dat je pouze shromaždování dat o systému. Systém se sám sebe vytváří a vylepšuje. Jenže chyba byla že jej MS vypustil příliš brzo v surovém stavu. Že zatím se systém W10 učí poznávat sám sebe. Tomu sstému je úplně jedno co děláte. A pohleďte na to jak se lidé baví na Facebooku, a přitom právě Facebook je jedna z největších děr do soukromí člověka, kde každý svobodně na sebe poví vše i to co neví. Ne Win 10 zdaleka nešmíruje lidi jako Facebook, ale to lidem nevadí, to je in a tak to lidé chtěj
Jeňa

xerox
Návštěvník

jeňa … malý krok pro uživatele , ale velký skok pro nsa … :–)

Manicka
Návštěvník

Clovece ty jsi jeste v puberte ne? Vubec nic netusis. To co tady popisujes, ten tvuj “idealni ucici system”, tim je Linux uz davno. Tvoje uvahy jsou na urovni 10 leteho ditete. Videl jsi nekdy pocitac nekoho, ktery by nekdo hacknul? Podle me nevidel. Hacknuti individualnich pocitacu se deje za ucelem a dobremu hackerovi nezabrani zadny OS. Masovy hack je stejne bezny na W10 jako na jinych Windows a bude se dale rozsirovat s proliferaci systemu. Chozeni spamu vubec nesouvisi s OS, jestli si toto myslis, tak jsi se prave totalne ztrapnil a cely svuj prispevek totalne zesmesnil. Nemas antivirus, tak jak jsi mohl chytit nejaky virus? Natoz o jeho pritomnosti vubec vedet? Nicmene i clovek co ma antivirus a neotvira cracknuty sw nemusi potkat virus cele roky. Podle toho jak se prezentujes bych spise odhadoval, ze virus, nebo lepe nejmene jeden C&C trojan uz u tebe davno je, aniz o tom tusis. Windows jsou nejvetsi zumpa, kde se to trojany jenom hemzi a W10 na tom vubec nic nezmeni.

Tvoje odvolavani na Gutenberga je naprosto smesne, W10 je vubec neni hodno takoveho prirovnani, pokud neco, tak je to urazka Gutenberga, ktery se musi obracet v hrobe, Orwell se v hrobe toci jak na kolovratku. Tvoje predstava, ze se W10 uci poznavat sebe sama je zcela naivni a ocividne vychazi ze lzive marketingove propagandy Microsoftu a jejich prisluhovacu. Nic takoveho neexistuje. System odesila vsechna vase data a data o vas na centralu, kde se tisice placenych spionu nezabyva nicim jinym, nez jak system potaji jeste vice vylepsit, aby o vas sbiral jeste dukladnejsi informace. To vse pod lzivou zaminkou, ze je to pro vase dobro. Ne je to pro jejich dobro, vy jste pouze uzitecny idiot, ovce co jim to sezrala i navijakem.

Tvoje detske mysleni je odhaleno logickym argumentacnim klamem, kdy rikas, ze kdyz se smiruje na FB, tak je ok, kdyz se to same deje na W10. Naprosto spatne, spadl jsi do moralni zumpy degenerace vlastni svobody. Kdyz nekdo smiruje je to spatne. Kdyz nekdo posila vsechna informace o sobe na centralu (FB) je to spatne. Kdyz smiruje nekdo druhy, JE TO TAKY SPATNE! Nikdy nelze ospravedlnit valku valkou, zabijeni zabijenim, spehovani spehovanim. Dnesni vymyta mlada generace, ktera dusevne zamrzla na urovni desetiletych deti a ktera prodava vlastni duse do socialnich siti se zcela stala obeti kulturne-socialni medialni propagandy za ucelem potlaceni obecnych lidskych svobod pod zaminkou (falesneho) boje za ne!

rena
Návštěvník

Cesta do pekel je vždy dlážděna dobrými úmysly. Bohužel.

Vlask
Návštěvník

Facebook dostane jen informace, které mu sám sdělím (případně na mně práskne někdo z přátel). Špehování ve Win10 prozradí o vás naprosto všechno co máte v PC. Facebook = dobrovolné špehování, Win10 – automatické a nedobrovolné a navíc úplné – dost podstatný rozdíl.

Shimi
Návštěvník

Původně jsem to chtěl shlédnout celé, ale dal jsem pouze prvních 5 minut. To se prostě nedá, naprosto katastrofální projev. Dvě infantilní paštiky, které si nevidí na špičku nosu. No nicméně tak jak mě minula FB mánie, za což jsem na sebe náležitě pyšný, tam mě minou i W10. A je mi u zádele co si o tom kluci z Živě.cz myslí.

Jinak bych chtěl redakci AE News popřát hodně sil do další práce, je evidentní, že to děláte dobře. Samozřejmě si tento měsíc utrhnu od pusy a nějaký ten chechták vám lupnu na účet, abyste v tom nebyli sami, páč mě tento projekt zajímá čím dál tím víc.

C_F
Návštěvník

Já to vydržel přesně 2:59 min. Bláboly neskutečné… 🙂

Kuba
Návštěvník

OK, takže Cracknuté hry nepojedou ale co třeba nějaký nelegální SW?

Manicka
Návštěvník

Jedna se o obecne ustanoveni. Microsoft muze pocitat hashe exacu a knihoven, ci dokonce celych instalaci a nezalezi jestli je to hra nebo jakykoliv jiny sw a podle toho urcit, jestli s tim bylo manipulovano. Na zaklade toho nepovolit spusteni. Na tomto principu roky funguji antiviry, ale ty to delaji pro vas a vzdy se muzete rozhodnout to ignorovat. MS jede smerem, kdy bude urcovat co je pro vas dobre (uz tak funguje Apple a jejich appstore). Veci smeruji do stadia, kdy budete moci instalovat jen software, ktery vam milostive dovoli bozsky Microsoft. Lide opravdu chcete takovy system? NE!

jirikubala
Návštěvník

“bla,bla, bla, věřím, je to dobré, v pořádku, bla,bla bla, je to pro uživatelovo dobro, bla, bla, bla”
To je snad velmi nepovedená “parodie” na “Českou Sodu” ?
Oni tam “kecají” takové nesmysly.
Data se odesílají Microsoftu,…. Fajn ! ! ?
1)Tak proč to nejsou adresy serveru Microsoftu !
2) Proč je těch “dalších” serverů tolik ? ?
3) Kdo je vlastníkem těch “dalších” serverů ? ?
4) Kdo všechno má k těmto serverům a datům přístup ? ?
5) Co se s daty děje dál ? ? ?

wpDiscuz