VIDEO: Tajná schůzka Rexe Tillersona s Vladimirem Putinem v Moskvě vyvolala obavy...

VIDEO: Tajná schůzka Rexe Tillersona s Vladimirem Putinem v Moskvě vyvolala obavy v USA, v Damašku a hlavně v Pchjongjangu. K čemu došlo? [CZ Titulky]

VIDEO: Tajná schůzka Rexe Tillersona s Vladimirem Putinem v Moskvě vyvolala obavy v USA, v Damašku a hlavně v Pchjongjangu. K čemu došlo? [CZ Titulky]

Minulý týden proběhla v Moskvě schůzka ministra zahraničí USA Rexe Tillersona s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Jednání bylo velmi dlouhé, ale během návštěvy došlo k nevídané situaci. Po pěti hodinách jednání mezi oběma diplomaty za zavřenými dveřmi se stalo něco, co nikdo nečekal. Po skončení jednání s Lavrovem utekl Rex Tillerson zadními dveřmi, nasedl do auta a vyrazil do hotelu Ritz Carlton v Moskvě. To je ten hotel, ve kterém se měl Donald Trump oddávat sexuálním hrátkám, jak před volbami v USA tvrdil americký mainstream.

Rex Tillerson v hotelu zůstal dvě hodiny a potom vyrazil zpátky do Kremlu, kde se setkal tajně s Vladimirem Putinem. Novináři o tom vůbec nevěděli, původně měli zato, že Tillerson odjel ze schůzky s Lavrovem kvůli odpočinku, ale bylo to podle zpráv kvůli živému satelitnímu spojení s Donaldem Trumpem přes americký vojenský satelit, přes které američtí diplomaté mluví naživo s prezidentem v případě, že nedůvěřují telefonům. Terminálové spojení měli v hotelu, takže Tillerson musel z Kremlu odjet.

Jednání v Moskvě mezi oběma diplomaty je kvůli schůzce Tillersona s Putinem postaveno do úplně jiného světla.

Rex Tillerson opravdu satelitní spojení použil a mluvil naživo přímo s Donaldem Trumpem a zřejmě ho informoval o výsledku jednání s Lavrovem a velmi narychlo byla sjednána schůzka s Vladimirem Putinem. To je důvod, proč Tillerson odjel zpátky do Ritzu a tam čekal na potvrzení mimořádné pohotovostní schůzky s Vladimirem Putinem. Spojené státy se zřejmě rozhodly zaútočit vzdušnými prostředky proti Severní Koreji a Rex Tillerson měl o tomto informovat ruského prezidenta, protože takový krok jde mimo pravomoci posouzení a schválení ze strany Sergeje Lavrova. Z jednání Tillersona s Putinem není žádný obrazový záznam, ani fotografie. V naprostém utajení tak proběhlo zřejmě jednání, které má souvislost s dvěma kroky, které plánuje Trumpův bezpečnostní poradce, generál Herbert R. McMaster, který chce do Sýrie vyslat americký invazní svaz o síle až 150,000 mužů a stejně tak chce zaútočit preventivně na Severní Koreu.

Původně vřelá podpora Moskvy Asadovi se mění pouze na vlažnou podporu?

Když po skončení schůzky s Putinem opravdu tisková konference začala, Rex Tillerson zopakoval, že Bašár Asad musí odejít a řekl to jako jasné stanovisko americké vlády. Reakce Sergeje Lavrova byla diplomatická, ale v Damašku způsobila značné znepokojení. Sergej Lavrov nezopakoval pevný postoj mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který pouhý den před návštěvou Tillersona v Moskvě prohlásil, že na podpoře Moskvy Bašáru Asadovi se nic nemění. Sergej Lavrov na tiskové konferenci totiž pouze uvedl, že Rusko nesdílí americký naivní postoj ke svrhávání diktátorských režimů, protože nic dobrého z toho nikdy nebylo. S tímto výrokem mám obrovský problém. Nejen já, ale hlavně Damašek a Bašár Asad. Prezident Sýrie není žádný diktátor, ale v demokratických volbách zvolený prezident Sýrie. Velmi se mně dotklo, že Sergej Lavrov toto nevmetl Rexu Tillersonovi do očí.

Sergej Lavrov a Rex Tillerson na jednání v Moskvě.

Byla to přece americká administrativa Baracka Obamy, která vyzbrojovala FSA (za vydatného lobbingu Johna McCaina), později ISIL, zatímco na územích pod kontrolou Damašku proběhly regulérní volby syrského prezidenta. Bašár Asad nevládne z pozice nevoleného subjektu (jako je např. nikým nevolená Evropská komise která má diktátorské atributy), ale vládne z pozice zvoleného prezidenta. Sergej Lavrov v tomto prohlášení evidentně použil přístup lavírování a nepíchání do amerického vosího hnízda, což se mi opravdu nelíbí. Sergej Lavrov v minulosti opakoval dokola jednu jedinou sympatickou větu, že o odchodu nebo setrvání Bašára Asada musí rozhodnout Syřané ve volbách a Bašáru Asadovi musí být umožněno kandidovat. Minulý týden v Moskvě však došlo ze strany Sergeje Lavroval k nebezpečnému newspeaku, resp. k jeho akceptaci pocházejícího ze strany Rexe Tillersona.

Lavrov se Asada nezastal a nereagoval na komentář o diktátorovi

Jestliže americký ministr zahraničí řekne natvrdo, že Asad musí odejít a ruský ministr zahraničí na to řekne, že svrhávání diktátorů nepřináší dobré výsledky, tak je to naprostý úlet a výstřel do zájmů Ruska, protože tím Lavrov de facto jakoby přiznal, že Rusko podporuje diktátory, protože je to lepší řešení než to, které nastane po svržení diktátora. V případě Asada je to přitom výrok naprosto vražedný, který de facto potvrzuje americké nálepkování syrského prezidenta. Sergej Lavrov měl místo toho raději zopakovat, že Moskva pevně podporuje demokraticky zvoleného prezidenta Sýrie a Asad zůstane, jenže to se nestalo.

Tisková konference Rexe Tillersona a Sergeje Lavrova v Moskvě.

Rex Tillerson podle názorů americké alternativy přijel do Moskvy s nabídkou, která se zřejmě úzce dotýkala Bašára Asada a Sergej Lavrov neměl nijak kompetenci takovou nabídku posoudit, takže to posunul přímo nadřízenému, Vladimiru Putinovi. Proto nebyla o schůzce zhotovena žádná dokumentace, foto, video, nic. Vzhledem k tomu, že Rex Tillerson na tiskovce nic nezměnil ze svého postoje k Asadovi a Segej Lavrov překvapivě neprotestoval proti Tillersonově nálepce Asada a ani ho nepodpořil, tak je zde reálné riziko, že došlo k lehkému posunu Moskvy ve vztahu k Asadovi. A ten posun nebude v jeho prospěch, ale spíše opačným směrem. Pokud porovnáme výroky Dmitrije Peskova z minulého úterý a výroky Lavrova po schůzce s Tillersonem, je tam markantní posun v tom, čemu se říká projev odhodlání. Lavrov se Asada, na rozdíl od minulých let a na rozdíl od Peskova, nijak nezastal a pouze zopakoval, že svrhávání diktátorů není správné, a že Rusko by chtělo vidět nějaké opravdové důkazy o odpovědnosti Asada za chemický útok v Idlíbu.

Tajná schůzka Tillersona s Putinem není dobré znamení

To je samo o sobě správné, současné americké obviňování Asada je založené na nejasných důkazech jedné neziskovky s bílými přilbami, kterou financuje CIA, ale Lavrovovo nereagování na Tillersonův výrok, že Asad musí odejít, mi přijde jako velmi zlé znamení. Stejně tak o víkendu zrušil Pchjongjang test jaderné zbraně. Napětí je sice stále velmi vysoké, ale KLDR couvla a toto můžeme interpretovat podle toho, co jsem říkal v pátek na Svobodném rádiu, že Čína sedí na dvou židlích a bude se snažit donutit KLDR k zachování statusu quo, aby nepropukla válka na Korejském poloostrově, protože to by destabilizovalo hlavně Čínu a současné pro-západní křídlo uvnitř v komunistické straně Číny a posílilo by to tzv. maoistickou frontu uvnitř strany.

Bašár Asad a Vladimir Putin v Kremlu.

Protože neexistuje žádný záznam z Tillersonovy schůzky s Putinem, tak se lze pouze dohadovat, co bylo hlavním tématem, ale souvislosti naznačují, že Tillerson pouze seznámil Putina s tím, že USA budou usilovat o odstranění Asada s nebo bez pomoci Ruska a stejně tak budou usilovat o pád režimu Kim Čong Una v KLDR, což by přímo destabilizovalo Čínu. Když totiž Lavrov na tiskovce potom hovořil o svrhávání diktátorů, nemusel mít přímo na mysli Asada, ale spíš Kim Čong Una v KLDR. Něco takového by mohlo destabilizovat Čínu, a i když je Čína pro Rusko spíš rival než spojenec, tak destabilizace Číny by rozvrátila celou globalizovanou ekonomiku a přímo by to ohrozilo i Rusko.

USA se budou snažit Rusko zkorumpovat výměnou za Asada, pozor na to!

Bude potřeba sledovat kroky Kremlu a Bílého domu v příštích dnech a týdnech, nejen v Sýrii, ale i ve vztahu ke KLDR a Číně. Tajná schůzka v Kremlu paradoxně vyděsila i některé americké kongresmany, kteří se bojí, že Tillerson se s Putinem na tajné schůzce kamarádíčkovali a za zády médií domlouvali trumpovskou pro-ruskou politiku. To je naprostý úlet, protože ty výrazy na tiskovce v obličeji Tillersona mluvily za vše. Vladimir Putin z ničeho neustoupil a vztahy jsou na bodu mrazu. Tyhle tajné schůzky mají svůj velmi děsivý rozměr, jde v nich o dohadování věcí, které nelze tlumočit novinářům, ani je nijak dokumentovat na záznamové nosiče, takže pouze doufejme, že Rusko nezačne přehodnocovat svůj závazek v Sýrii v neprospěch Bašára Asada, a že nedošlo k žádnému kšeftu něco za něco výměnou za ústupky Moskvy. Po obrovských veletočích Donalda Trumpa by další zklamání, tentokrát z Moskvy, bylo pravdu už moc. Musíme doufat, že Vladimir Putin nedovolí politikaření a pletichy okolo podpory Ruska syrskému prezidentovi.

*Titulky v úvodním videu zapnete tlačítkem “CC” v liště videa.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email

Třídit podle:   nejnovějších | nejstarších | nejvíce hlasů
.B.
Návštěvník

Já bych byl ohedně ruské pozice v klidu. Nepochybuji, že Putinovi je jasné, že když couvne v Sýrii, je s ním i Ruskem ámen.
Spíše si myslím, že Tillerson přijel velkopansky sdělit, že vtrhnou do Sýrie a zaútočí na KLDR. A nepřekvapilo by mne, kdyby mu Putin naznačil, co by následovalo.
Už to vypadalo na tutovku, ale zatím k ničemu nedošlo. Možná díky schůzce s Putinem.

abaxas
Návštěvník

Zatím se zdá, že couvlo spíše USA, ALE zde bych si počkal na to, co se bude dít až ke Koreji dorazí letadlová loď, kterou otočili z cesty do Austrálie…, je možné, že chtějí mít zálohy pro případ, že by se do toho vložila část Čínských vojenských sil?

espera
Návštěvník

To bude trochu jiné zklamání z Putina

Brunero
Návštěvník

Mňa iba stále znepokojuje informáciu spred niekoľkých dní, ktorú som nepostrehol dementovať, o naloďovaní pozemných zbraní / vojsk v USA. Aby to nebol smer Sýria.

Tarch
Návštěvník

Tento článek je celkem dobrá analýza,ovšem to že se S.Lavrov nevyjádřil k Asadovi má své důvody.Tím poslal jasný vzkaz že se Rusko o Asada nemíní více handrkovat a postoj je a bude neměnný.US-satanova synagoga a Izrael to budou zkoušet do nekonečna a nedají pokoj dokud nebude po jejich.Putin to má velmi těžké,stojí proti němu ty nejfalešnější,nejbezcitnější a nejzvrácenější zrůdy které tato země nosí….

Janaz
Návštěvník

Mám taký dojem z tohto článku, ako keby si VK myslel, že celá podpora Assada zo strany RF je akýsi altruistický úlet, nezištná pomoc ťažko skúšanej Sýrii. Netreba zabúdať, že udržať v Sýrii režim naklonený Rusku a nie USA je životne dôležité aj pre Rusko, pretože ide o dôležitú bariéru voči destabilizácii južnej hranice. Takže pragmatizmus a nie altruizmus.

gabreta
Návštěvník

Nějak si vzpomínám,že profik novinář,nebo komentátor,NEMÁ k událostem mít svoje uvahy a názory…Kecy se vedou,je k tomu i postup dle nějakých PRIORIT..No a ta ŠESTÁ zustává v šupleti…

albatros
Návštěvník

Putin je velký státník, ale nezapomínejte na to, že bez mrknutí oka obětoval celou východní ukrajinu plnou Rusů. Obětovat Asada nebo Kima je proti tomu legrace.
Už od dob kubánské krize je známá jedna věc a to sice ta, že SSa sou ochotni občas couvnout, ale pouze v případě, kdy si zachovají mediální obraz alfa samce, který to všechno jakoby vyhrál. Takže pokud je na stole nabídka typu, my vám necháme vliv na Sýrii a nezaútočíme a vy nám svrhnete Asada, tak ta nabídka musí být pro Rusy relativně “solidní” nabídka.
Pokud by se dohodli na tom, že Asada nezabijou, tak je to relevantní nabídka i pro Asada, který pak za slušnou rentu může dožít někde na soukromém ostrůvku nebo jižní Americe.

drien
Návštěvník

Robite z toho holyvud. Rusi si babkovu vladu v Syrii vydrziavat nebudu. To je ten zasadny rozdiel medzi politikou Ruska a SSA.

Tarch
Návštěvník

jste mimo…..

M.C.
Návštěvník

S těmi alfa samci máte pravdu, to je opravdu známá věc.
Veřejně se stáhly rakety z Kuby, neveřejně se vláda USA zavázala že Kubu nenapadne a že rakety z Turecka budou staženy také. Nakonec nebyly úplně staženy ale byly převedeny pod velení NATO, čímž byly de facto vyřazeny ze zbraní prvního úderu.
Putin východní Ukrajinu neobětoval, tam prostě nebyla vhodná situace k vojenskému řešení. A dodnes není. Putin není hlupák jako Jelcin a žádná další vleklá válka jako v Čečensku už nebude.
Na východní Ukrajině nebo na celé Ukrajině (možná mimo Haliče) musí situace dozrát do krymského stadia, aby ji bylo možno řešit podobným způsobem. Na Krymu navíc ruská armáda legálně byla, takže jenom vylezla na ulice. V roce 2014 by za Ukrajinu bojovalo celé NATO, dneska už jenom pár expedičních jednotek a možná Poláci.
Ale se Sýrií není kam ustupovat. Je nutno zabránit zabití nebo svržení Assáda zvenčí, Syřané sami ho nesvrhnou, protože vidí v přímém přenosu co by následovalo. Rovněž není možné diskutovat o parcelování Sýrie. Zatím Rusko posiluje svůj vliv v oblasti a nechává protivníky dělat chyby. Sem tam se i koalici něco povede, třeba výsadek u Tabky byl velmi dobrý tah.

albatros
Návštěvník

Východní Ukrajina byla obětována v zájmu zabránění 3. světové války, což byl správný tah. Proč nenazývat věci pravými jmény. Z hlediska vyšší politiky správný tah, z hlediska patriota typu Strelkov, zrada. Naštěstí vládne Putin a ne Strelkov.
Pokud se Trump nachází v situaci, kdy neovládá armádu a nechce vojensky napadnout Sýrii, tak politické kšefty s Rusy sou logickým tahem. Sesazení Asada by jestřábům sebralo vítr z plachet a Rusové by mohli zůstat v oblasti. Sou to logické, neříkám že správné, ale logické úvahy Trumpa. Putin si musí sám vyhodnotit nakolik chce zariskovat a nechat si Asada anebo nakolik riskovat a věřit Trumpovi. Je to složitá situace a já se neodvažuji Putinovi radit. Pouze tady vidím jasnou nabídku politického kšeftu, tak sem ji okomentoval.

M.C.
Návštěvník

Syřané by to pociťovali jako zradu, kdyby Rusové nechali Assada sesadit.
Rusové by museli být úplně padlí na hlavu, s ním mají vyjednané smlouvy na exteritoriální základny na neomezenou dobu, budují si ze Sýrie příslovečnou letadlovou loď na BV a musí se tam dobře zakopat.
Navíc jde o princip – neocons své spojence (vazaly) podrážejí běžně, pokud Rusové předvedou, že za svými spojenci stojí za všech okolností, vyvodí z toho mnoho lidí příslušné závěry.

albatros
Návštěvník

Možná ano, možná ne. Pokud by do půl roku nastal mír bez americké intervence a nové volby, tak asi by to Rusům odpustili. Místní sou flexibilní 🙂 Netvrdim, že to je řešení, které by měli vzít, ale taková je nabídka, asi teda. Já bych to takhle taky nebral, ale co my tady víme, prd.

M.C.
Návštěvník

No jo, jenže v tom je jádro pudla, po odchodu Assáda by žádný mír nenastal. Saudové ani Izraelci by si pokoj nedali jak by viděli slabost.
Tam je vůdce prostě nutný. Demokracie moc nefunguje ani tady a tam by jakýkoliv pokus o pluralitu vyústil jenom do další války.

To by muselo být opačně: Zastavit veškerou podporu ozbrojené opozici, ukončení válečných akcí, odchod všech ilegálních zahraničních bojovníků (kam?), stabilizace státní správy a ekonomiky, našlápnutí obnovy země z výnosů vrácených ropných a plynových polí a teprve poté, když by bylo vidět, že země funguje a směřuje k obnově by se dalo mluvit o volbách – stejně by je asi Assád znovu vyhrál. Mu je něco přes padesát, on tam ještě deset patnáct let sedět může, pokud na to bude mít chuť a nervy.

Dokud se v Sýrii nedostal k moci vojenským převratem starý Háfiz Assád, tak tam byl x let bordel a chaos. Po potlačení povstání Muslimského bratrstva nebyl výjimečný stav odvolán a trval 30 let během nichž Sýrie v rámci možností vzkvétala.
Sotva Bašár kývl na to, že výjimečný stav odvolá, tak se to začalo znovu mydlit. Trochu jsem to zjednodušil, ale v podstatě to tak je.

smith
Návštěvník

Domnívám se, že Putin pojede stále ve své politice a spíš Tillersona usměrnil…nebo si vzájemně předali noty k dalšímu postupu. Už jenom samotný fakt, že ho Putin přijal na mne působí spíš pozitivně…ale to se vše časem dozvíme…

M.C.
Návštěvník

Taky bych řekl, že Putin a Lavrov akorát zbytečně veřejně nehrotili situaci.
Co řekli Tillersonovi mezi čtyřma očima je druhá věc.
Že ruská podpora Assáda slábne a Rusové ho možná za něco vyhandlují čtu v médiích už pět let.
A Bašár Assád je stále prezidentem Syrské arabské republiky.
Rusko to má do Sýrie blíže než USA a pokud budou považovat za nutné tam něco nebo někoho přisunout, nic jim v tom nebrání. Irácká vláda jim žádné problémy nedělá, íránská tím méně.
Putin, Lavrov a Šojgu v tom nejedou první rok a v případě tak důležitého prostoru jako je BV mají všechny varianty dalšího postupu dávno naplánovány.

Holgrewe
Návštěvník

VK má kapku špatné analytické informace. Nejednalo se o Asadovi, ale o diktátorovi Erdoganovi. USA potřebují přeformátovat Turecko, Rusko potřebuje Bospor, klid u hranic a nepodporování syrské opozice Tureckem. Erdogan hraje o vše a přesto s Ruskem nehraje fér.
Takže díky sfalšovanému referendu (uznané lísty) začne barevná revoluce v Turecku a vznik Kurdistánu.
S Ruskem se jednalo o tom, jak velkou část území je Sýrie ochotna vložit do Kurdistánu a jestli budou ochraňovat znovu Erdogana proti nim – Erdogan totiž aktivací evropských turků silně vystrašil evropské kádry, které najednou vidí, že neovládají část populace, ale ta je jasně ovládana z Turecka Erdoganem. A evropští turci jsou Erdoganovým trumfem, islám funguje na principu silného vůdce již od jeho zakladatele. A pokud by se Erdogan nechal prohlásit Chálifou, tak tu máme novou Osmanskou říši a to už není vynesené Eso, ale přímo vyhraný Bank.
Otázka zůstává, jestli Kurdistán dostane přístup k Černému moři, jak to bude s Arménií.
Severní Korea je pouze zástěrkou, Čína neopustí Koreu, stejně jak ji bráníla v 50 letech. Pokud by to neudělala, byla by pro smích.

smith
Návštěvník

Tohle je dost dobrá dedukce, díky.

Robi
Návštěvník

Hmm,na tom niečo môže byť, výborný postreh

Pavlina
Návštěvník

Ano ,má to logiku , ušácká vojska jsou na moři a kam doplují … ?
Třeba dejme tomu taková ta dragounská jízda v lodní verzi na turka …
Všichni se budou moci pochlubit úspěchem jak se to povedlo …
prozatím jsou čtyři a bude jich pět ,Globálně v pořádku a Čína s Koreou byly
postrašeni a budou také spokojení …
Kurdové budou nejšťastnější a poslušní …
Trumpetka si zaharaší , no každý ten vůdce bude vlastně “vítězem” neztratí tvář ..

jan grohman
Návštěvník

Už je pro smích! Čína a Rusko mají obrovskou a zásadní nevýhodu-jsou v neustálé defenzivě a jejich systémy jsou vratké, zcela v moci globální finanční mafie.
A erdogan je malá myš, příliš hloupá na takový význam jaký ji připisujete!

M.C.
Návštěvník

Pro smích jste akorát vy jak tady furt fňukáte.
Holgrewe popisuje Erdogana dobře – spíše jako objekt mezinárodní politiky než její subjekt. Erdogan už je spíš figurka než hráč.-
Co se finanční mafie týká, taky to není tak jednoduché, ale nechci jim zbytečně napovídat. Zdrojová stabilita Ruska rok od roku roste. S tou defenzívou to není jednoznačné, Rusko pracuje jinými metodami než západ a Čína má taky své vlastní postupy. To co píšou MSM není směrodatné.

Pozorovatelka
Návštěvník

“S Ruskem se jednalo o tom, jak velkou část území je Sýrie ochotna vložit do Kurdistánu” – souhlasím s Vámi a v této souvislosti je třeba mít na paměti vyjádření Peskova z 6. dubna, o kterém jsem hned po útoku v Sýrii už v diskusi psala, a které prošlo bez velké pozornosti, že totiž “ruská podpora Asada není bezvýhradná”, narychlo odkaz např. zde
https://aktualne.atlas.sk/zahranicie/europa/ruska-podpora-asada-nie-je-bezvyhradna-putin-pozaduje-presetrenie-podozriveho-utoku.html.

Celé dění na Blízkém Východě dle mého stojí právě kvůli otázce Kurdů, která, zdá se, má být nakonec vyřešena federalizací Sýrie – rozdělením na tři části, kde by Kurdové získali samostatnou část a dokonce s tím už počítají počítají jako s hotovou věcí
http://en.hawarnews.com/msd-co-president-ehmed-three-federal-regions-will-be-formed-in-syria/
což by svým způsobem vyhovovalo Turecku, které, ač má výhrady, že by s Kurdy sousedilo, nemuselo mít obavy, že otázka Kurdů by byla vyřešena na jeho úkor a podobná situace platí i pro Írán. Asad však trvá na celistvé Sýrii a tím otázku Kurdů brzdí a s tím už možná mohla dojít trpělivost i Rusku, obzvláště, když v alavitské části Sýrie má mít svůj přístav ve Středozemním moři. Další věcí, která dle mého může být brzdou, je otázka, pod čí vliv by federalizovaný Kurdistán připadl – jestli pod USA nebo Rusko. Prozatím jsou Kurdové spíše spojencem USA – a plán na rozdělení Sýrie je tím známým “planem B”, o kterém hovořil J. Kerry
http://svobodnenoviny.eu/kerryho-plan-b-rozdelit-syrii/
jenže americký vliv v Kurdistánu by se nemusel líbit nejen Rusku a Íránu, ale ani GP.

JInak celé dění kolem Sýrie a Turecka vidím jako dění kolem Hedvábné stezky, kde Sýrie a Turecko jsou brzdami. Erdogan svým referendem předvedl, že chce být “íránštější než Írán” a že stále věří, že to on a jeho osmanské ambice sehrají v Hedvábné stezce hlavní roli místo Íránu, ale myslím, že mu to nebude dovoleno. V otázce Hedvábné stezky si Rusko samozřejmě hlídá své zájmy proti GP a Číně a proto mu jde o získání Bosporu a Dardanel.

Jinak souhlasím i s tím, že je otázka, co bude s Kurdy v případě obnovení vlivu Arménie, ale ta otázka – v případě, že by Kurdové získali samostatné území v části Sýrie – by už nemusela být aktuální. Přes Kurdy by totiž byl vyřešen vstup Íránu/Číny na Středozemní moře, zatímco přes Arménii už jen vstup na Černé moře. A hned po volbách v USA začal Írán pracovat na tom, aby se Arménie stala součástí Íránu, což ovšem tak či tak nevylučuje přeformátování Turecka a zároveň vysvětluje, proč v bojích o Náhorní Karabach Rusko stojí na straně Ázerbájdžánu ( a svým způsobem stále i na straně Truecka) – viz tato mapa
comment image
z článku s videí zde
https://aeronet.cz/news/na-blizkem-vychode-jde-osud-evropy-do-finale-iran-s-armenii-prave-prebiraji-vladu-rusko-dela-vse-aby-nebylo-vysachovano-a-zradci-nespi/
a viz tento článek
https://aeronet.cz/news/petrohradska-schuzka-putina-ktera-unikla-pozornosti-aneb-tazeni-k-obklicovani-ruska-a-vlivu-na-cernem-mori-pokracuje-a-kurdistan-a-nebo-velka-armenie/
a velmi významná je ještě tato souvislost
https://aeronet.cz/news/rusko-zabranilo-valecnemu-konfliktu-a-vstupuje-do-projektu-sever-jih-aneb-vice-o-tom-o-cem-hovori-v-v-pjakin/

Pozorovatelka
Návštěvník

Oprava: ” A hned po volbách v USA začal Írán pracovat na tom, aby se Arménie stala součástí Íránu…” Správně má být: ” A hned po volbách v USA začal Írán pracovat na tom, aby se ÁZERBÁJDŽÁN stal součástí Íránu…” A když už jsem vstoupila s opravou, tak ještě dodatek – což by znamenalo zánik Ázerbájdžánu a tím i ohrožení ruského projektu Sever-Jih, který je konkurenčním k Hedvábné stezce.

M.C.
Návštěvník

Já si nemyslím, že projekt Sever-jih je jakýmkoliv způsobem konkurenční pro Írán, vždyť Irán je jeho hlavní součástí, bez něj to nemá smysl.
Írán není a ještě dlouho nebude mocnost schopná konkurovat Rusku.
Íránci proti Rusům nepůjdou byli by blbí, donedávna existovali jenom díky ochranné ruce Moskvy Pekingu. Kdokoliv se je pokusí rozhádat s Ruskem, využil by to okamžitě proti nim, což je zjevné. Navíc s Rusem se dá domluvit fifty-fifty, s Chazarem ne.

Holgrewe
Návštěvník

Je dobré se podívat na události v roce 1925, Sheikh Said Rebellion. Tehdy Kurdistán nebyl v plánu GP, proto ho Atatürk poslal na smrt ale asi mu bylo vysvětleno, proč, proto taková jeho poslední slova.
Írán obnovuje dle plánu GP Perskou říši, přesněji nyní nejblíže Sasánovskou variantu. A v ní doopravdy není Azéarbajdžán ani Arménie, proto tak rychle utichly boje, když jim Putin vysvětlil pravidla hry. Kurdové jsou v podstatě peršané, stejně jako íránci, takže jednou soustátí Kurdistánu s Iránem je logické.
Stačí se podívat na mapu:
comment image
Problém je náboženství, které to má sjednocovat. Tady mi plány GP jak to chce provést nejsou zřetelné, napadá mne zatím jen vytáhnutí potomků Mohameda (Assadovci) a vytvoření Chálifátu v režii Íránu (Írán má právě hiearchické náboženské struktury, to sunnité nemají).
Přeformátování Turecka by tak mělo odpovídat zájmům GP, no a USA vykonají černou práci (ale ne hurá akcí likvidací Erdogana, která měla vést pouze ke změně vedení, což bylo z hlediska procesů nežádoucí, protože by se zakonzervoval stav).
No – ale mohla bys udělat článek – “Turecká nebo Perská říše?”
Tak dlouhé komentáře je škoda psát pod článek. Analytika z jiného úhlu tu zoufale chybí a kvůii různorodému osobnostnímu a názorovému vývoji mezi Tebou a VK je lépe čtenáře obohatit jiným názorem, než osobním přístupem, který nemůže většina pochopit.

Pozorovatelka
Návštěvník

Na téma “Írán – Perská” říše tady píšu vlastně pořád dokola, dokonce jsem jednou vložila i videa o Persii
https://aeronet.cz/news/video-vzestup-a-pad-imperia-aneb-kdo-ovladne-bospor-a-dardanely-ten-bude-novym-kralem-kralu-plus-dalsi-videa/
A i v článku, který jsem rozepsala před čtyřmi dny a pak jej na etapy různě dopisovala (rodina měla přednost), až se v něm teď docela ztrácím, se opět věnuji Íránu. Nejraději bych sice celý článek předělala do stručnější podoby, ale večer jej vložím tak, jak je. A píšu v něm i o tom Turecku. Pokud jde o problém s náboženstvím, ten má rovněž vyřešit Írán, nikoliv Turecko, Turecku podle mě zvoní hrana.

Holgrewe
Návštěvník

Díky, už se těším a říkám – je dobře, že jsi zpět.
Ano náboženství má vyřešit Írán, ale jak?
Uvidíme, třeba to bude v článku nebo jako další pokračování.
BTW, určitě víš, kdo se prohlásil následovníkem po pádu Cařihradu – i když to není zas tak jednoduché….

M.C.
Návštěvník

V zásadě souhlasím, jenom s tím Kurdistánem je to trochu složitější.
Nemá-li dojít k úplnému rozparcelování Turecka a jeho odstranění jako regionální mocnosti, nemůže Kurdistán fungovat jako samostatný stát. Kor ne ta nudle kurdského osídlení na území Sýrie, to je neubránitelné proti jakékoliv akci Turecka. Pokud nebude Turecko oslabeno do té míry, že nebude Kurdům nebezpečné – to si těžko dovedu představit, Turecko má příliš silnou armádu, než aby to Erdogan jen tak položil.
Pokud zůstane Turecko, bude muset Kurdistán fungovat na konfederativním základě v rámci Sýrie řízené Assádem a podporované Ruskem, jinak to nebude fungovat a myslím, že i Kurdové si to už uvědomili, jakou hru s nimi Američané hrají.
Bospor a Dardanely nemohou Američané Rusům pustit, to by bylo příliš velké vítězství Ruska, které by spolu s (dlouhodobě spřáteleným) Řeckem blokovalo přístup z BV a Malé Asie do Evropy.
Z hlediska přísunu různých lékařů a inženýrů by to byla pro Evropu samozřejmě výhra – Čenomořská flotila by přísunu imigrantů učinila přítrž a zbyla by jenom cesta z Lybie do Itálie.
Ale přijatelným kompromisem by možná bylo, předat úžiny pod správu Řecka, tj. opět člena NATO, i když přátelsky nakloněného Rusku. Řecko by muselo převzít roli garanta konvence z Montreux, řešící plavbu válečných lodí úžinami.

nikdo
Návštěvník

Zbytečný pesimismus. Rusko prostě ještě není připravené na velkou válku, tak zaujímá měkkou pozici a nechce se nechat vtáhnout do přímého konfliktu, dokud to není nutné.

Brutopýr
Návštěvník

RF již má dostatek technických možností jak udělit USraeli a “spojencům” velmi tvrdý úder, ale co by z toho mělo? Nic dobrého. Každým dnem ruská civilizace sílí, a chazary ovládaný Zádad degeneruje. Jde o čas, každý další den bez otevřené války (na 6. prioritě, jak učí DVTR) je plus pro Rusko a mínus pro USrael a “spojence” alias “světovou veřejnost”. Letos dojde k velkým přeskupením sil globálně, ale otevřenou válku nikdo nechce, kromě psychotických potalmudštělých chazarů-trockistů alias neokons.

M.C.
Návštěvník

Taky to tak nějak vidím.
Právě proto, že vývoj trendů jde silně ve prospěch Ruska, snaží se neocons vyvolat nějakou konfrontaci už nyní, protože vědí, že už to bude jenom horší a horší.
A Putin také ví svoje.
Když teď přimhouří oko nad nějakou kovbojskou akcí a udržuje konflikt na úrovni vzájemného oťukávání, tak tam možná někdo zařve, ale pořád to bude nepatrný zlomek počtu lidí, kteří by zemřeli v ostrém konfliktu.
Oni ti vojáci padlí v Sýrii nedostávají titul Hrdiny Ruska jen tak z legrace.

wpDiscuz