Fake news média: Donald Trump podepsal zákon, který umožňuje americkým poskytovatelům internetu...

Fake news média: Donald Trump podepsal zákon, který umožňuje americkým poskytovatelům internetu prodávat behaviorální data uživatelů. Jenže to už dávno dělají Google, Facebook i Microsoft! Chceme všechno zadarmo a tohle je důsledek?

Fake news média: Donald Trump podepsal zákon, který umožňuje americkým poskytovatelům internetu prodávat behaviorální data uživatelů. Jenže to už dávno dělají Google, Facebook i Microsoft! Chceme všechno zadarmo a tohle je důsledek?

Donald Trump v pondělí podepsal velmi kontroverzní a z pohledu uživatelů internetu prý doslova drakonický zákon, ale ve skutečnosti je to celé jinak a opět tady kalí vody americký fake news MSM (mainstream) sektor, který se opět snaží poškodit Donalda Trumpa. Nový Trumpův zákon o soukromí na internetu totiž ruší předchozí zákon Baracka Obamy [1], který nařizoval provozovatelům internetových sítí nejprve získat od koncového uživatele souhlas se shromažďováním jeho tzv. behaviorálních dat. To jsou soukromá data uživatelů, která se generují v průběhu času na koncovém zařízení tím, jak člověk používá internet a operační systém. Behaviorální data by se česky nazvala jako “data o chování”, v tomto případě o chování uživatele. Mezi behaviorální data patří seznamy navštívených stránek, periodicita návštěv, klíčová slova hledaná skrze webové prohlížeče, jejich periodicita, geografická data, sociální profil uživatele, věk, zájmy a sociální propojení s ostatními subjekty v okolí.

Sběr behaviorálních dat nyní mohou provádět v USA i operátoři sítí.

Behaviorální data jsou zlatým hřebem pro marketingové firmy a strategie firem a tato data se vyvažují zlatem. Bohužel, na druhé straně jsou tato data personalizována na každou osobu, takže data mohou být i velmi nebezpečně zneužita, protože rozsah sběru behaviorálních dat nemá omezení. Takže ve spolupráci s operačním systém Windows 10 to už došlo tak daleko, že operační systém přímo zachycuje, co píšete a odesílá to k analýze na servery partnerských firem Microsoftu. Prý je to kvůli zlepšení uživatelských zážitků a analýzám predikce textu. Tak určitě. Původní Obamův zákon pro tyto praktiky vyžadoval souhlas uživatele, tzn. nějaké odkliknutí EULA smlouvy při instalaci operačního systému nebo souhlas při podpisu smlouvy s poskytovatelem internetu. Dosud však mohly v USA tato data sbírat jenom softwarové firmy, ne provozovatelé infrastruktury. A tady se nám ukazuje holá realita.

Globalisté podle Obamy směli sbírat data, národní firmy nikoliv!

Zatímco globalistické softwarové firmy jako Google, Microsoft, Facebook, Amazon, Apple a další mohly podle Obamova zakona sbírat behaviorální data o uživatelích, americké domácí firmy, které provozují v USA fyzickou infrastrukturu sítí, to dělat nemohly. Národní americké firmy tak byly diskriminovány, zatímco globalistické firmy mohly na softwarové úrovni sbírat o uživatelích data, jak se jim zlíbilo. Trump proto tento Obamův paskvil zrušil a poskytl právo na sběr dat i americkým národní firmám, americkým operátorům sítí.

Trumpův zákon proto Obamovu regulaci pro operátory ruší, protože podle Trumpa jde o neoprávněný zásah do podnikání provozovatelů internetové infrastruktury. Pokud někdo používá soukromou síť operátora, soukromý operátor má právo si určit, za jakých podmínek tam mohou zákazníci fungovat. A protože operátoři sítí žijí z poplatků za přenosy a tyto poplatky jsou dlouhodobě nízké, tak nyní chtějí plus k tomu vydělávat na sběru a následném prodeji behaviorálních dat svých klientů, jako vydělávají softwarové společnosti. Trump totiž razí ideu, že soukromé vlastnictví rovná se absolutní právo vlastníka určovat si své podmínky nakládání s majetkem, a v tomto ohledu nelze Trumpovi nic vyčítat. On pouze plní své zásady a jak sliboval před volbami, ruší regulace. A regulace sběru dat o uživatelích internetu ze strany provozovatelů sítí z dob Obamovy vlády byla jednou z nich.

Globalistické firmy vesele sbíralz data o lidech, američtí operátoři nesměli.

Na praxi to nebude mít žádný vliv. Behaviorální data dnes sbírají všechny velké firmy a bez odsouhlasení EULA se vám ani nenainstaluje prohlížeč. A jeho instalací souhlasíte úplně se vším. To samé při podpisu smlouvy o odběru internetu, nebo při zakoupení SIM karty do telefonu, všude je uvedeno, že v důsledku toho a toho může provozovatel, nebo třetí strany, shromažďovat data o všem možném. Trump do toho vnesl pouze to, že teď bude trh narovnán. Kritici předchozího zákona argumentovali tím, že nutí ISP operátory získávat tyto souhlasy od zákazníků, zatímco Google nebo Facebook nic takového nepotřebovali, takže Trumpův zákon staví provozovatele internetu na stejnou úroveň jako softwarové giganty.

Behaviorální data hradí náklady na provoz internetových služeb

Přeloženo do laické řečí, zatímco dříve mohli behaviorální data sbírat jenom firmy, které neprovozují fyzické sítě, dnes nově můžou tato data shromažďovat i operátoři sítí. To je jediná změna, kterou přináší Trumpova novela. Je to ale v pořádku? Ne, není. Jenže tím se zase dostáváme k vlastnictví a ke sporu, kde soukromé vlastnictví má končit? Typickým příkladem je pronájem bytu. A teď si vezměte, že by majitel bytu řekl, že vám dovolí v bytě bydlet zdarma, nebo téměř zdarma za nějaký pakatel pár korun na den, ale podmiňoval by to tím, že o vás bude sbírat behaviorální data a informace o chování a bude potom data prodávat. Souhlasili byste s tím? Mnoho lidí ano. Kdo by to nebral, že? A mnoho lidí ne, protože kdo chce soukromí, připlatí si. To je právě ten klíčový problém internetu, který si dodnes nikdo neuvědomuje.

Obama udělal z lidí idioty. Vzal americkým operátorům sítí možnost zisku ze sběru dat, ale softwarovým globalistickým gigantům právo na sběr neomezil.

Sítě dnes mají soukromé vlastníky. Proudí po nich miliony terabajtů dat každý den, ale poplatky za přenos jsou opravdu směšné vzhledem k objemům. Co kdyby se stalo, že by internet začal fungovat tak, jak bylo kdysi počátkem 70. let uvažováno, že by data proudila po síti stejně, jako proudí auta po silnicích? Některé cesty by byly laciné a tím pádem pomalejší, některé by se platily jako dálnice a tam by to frčelo a některé by byly zdarma, které by byly zahlcené. Tento model byl nakonec zavržen, protože by to zabrzdilo rozšíření internetu. Ale dnes se ta otázka znovu vrací. Operátoři sítí chtějí konečně z provozu internetu vydělávat, takže buď zpoplatní průjezdy jednotlivých paketů jejich sítí, anebo budou mít zisk z prodeje behaviorálních dat a klientů sítě se to finančně nedotkne.

Když Trump dělá pořádky

Jakkoliv je to úděsné, Trumpovo řešení je jediné, které má hlavu a patu z hlediska businessu. Každý chce vydělat, internet není zadarmo. To však neznamená, že by lidé si měli říct, že se nic neděje. Naopak, děje se toho až moc a behaviorální data jsou sbírána každým okamžikem a lidé tomu sami napomáhají tím, když o sobě na sociální sítě píší věci o rodině, o počtu dětí, o zálibách atd. Tyto údaje mají personalizační charakter a jejich sběrem se vytváří behaviorální data, určují se trendy, nákupní a prodejní strategie, aktualizují se portfolia produktů, výrobci aut mění kolekce barev, podle preferencí lidí, kteří hledají na Googlu hesla aut a jejich barev atd. Stejně tak ale data může používat i stát, aby viděl, kdo koho nenávidí z politiků, kdo má jaké preference a jakou oblibu u voličů, z jakého spektra se voliči rekrutují apod.

Donald Trump plní slib o rušení Obamovo regulací.

Obamův předchozí zákon byl podvod. Tvářil se, že někoho chrání, ale ve skutečnosti diskriminoval americké národní firmy a provozovatele internetu v USA, zatímco regulace sběru dat se vůbec nedotýkala globalistických softwarových firem jako je Google, Microsoft nebo Facebook. Oni jako globalčiky mohli sbírat data bez souhlasu, ale američtí operátoři sítí nemohli. Mainstreamové fake news vysílačky tuto skutečnost prostě tají, nebo jí zkreslují. Není přece možné, aby existovala situace, kdy někdo data na internetu sbírat může a někdo jiný nemůže. To je pokrytectví. Buď ať nikdo nesmí (a skončí tím reklama a také skončí internetové přenosy zadarmo pro datové pakety), anebo ať všichni mohou sbírat data. Férový přístup. To první je utopie, takže Trump zvolil druhou cestu. A podívejte se, jak jednohlasně na něho teď plive mainstream i alternativa. Nikdo jako by nepochopil, co předchozí Obamův zákon znamenal: diskriminaci US operátorů, ale ponechání výhody sběru dat globalistickým firmám.

Kdo chce soukromí, musí se rozloučit s myšlenkou internetu zadarmo

Bylo by skvělé, kdyby data nesměl sbírat nikdo, ale z čeho by potom byly placeny služby, které jsou dnes pro uživatele zdánlivě zdarma? Třeba posílání emailů na druhý konec planety bez poplatků za dálkové pakety, jako byly kdysi dávno poplatky za volání “meziměsto”? Zmizely by freemaily jako Seznam nebo Gmail, lidé by si museli cvakat za poštovní schránky, zmizel by YouTube a Facebook. Ne, že by to byla ztráta pro mně, ale pro dost lidí určitě. Všechno, co je dnes na internetu zdánlivě zdarma, je ve skutečnosti placeno reklamou. A ta je cílena na uživatele právě podle zpracování behaviorálních dat, které někdo jiný musí nasbírat. Chtěli jste to zadarmo, tak to máte, chtělo by se říct. Bohužel, nic není na světě zadarmo, to jen někdo jiný tu věc za vás zaplatil. A nezaplatil to zadarmo. Něco to bude stát. Co to bude stát? Data o našem soukromí! Soukromí ale řešit jde, placené VPN, placený email u Protonu, placené aplikace v mobilech. Sice to není záruka konce sběru behaviorálních dat o vás, ale je to dobrý začátek.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email

Třídit podle:   nejnovějších | nejstarších | nejvíce hlasů
.B.
Návštěvník

Jistě, mainshit média, co ostatně čekat?
Já bych uvítal článek – a názor na řeči amerického generála o nevyhnutelnosti preventivního úderu na Severní Koreu a na “bombardování” nemocnice v Idíbu po “chemickém útoku”.
Mne osobně fascinuje, že kdykoli po Anglosionistickém útoku na Rusko se druhý den objeví pohádky o ruském bombardování nemocnice. Vždy. A vždy tam šaškujou Bílé přilby.
On ten Doník nakonec bude prezidentem, který rozjede jadernou válku. Takže dovedeno ad absurdum by si pak Obama tu Nobelovku opravdu zasloužil. Jemu to nevyšlo.

Carlos IV
Návštěvník

“Plynovy utok”u syrskeho Idlibu jako odpoved na prohlaseni Rexe Tillersona ze odchod Assada ze sceny uz neni americkou prioritou. A neprilis presvedciva tvrzeni o Assadovych ci ruskych letadlech…
Nebylo tomu tak vzdycky ? Rusove rozbombardovali kolony nakladaku s ropou do Turecka – nasledoval letecky utok na civini konvoj. Ruska ofenziva a sestreleni ruske stihacky Turky. Rusky utok na teroristy podporujici operativce v bunkru u Aleppa – zavrazdeny rusky ambasador v Turecku. A tak to jde dal a dal…
Jj, Trump a Putin se ocitaji na stejnem voru, do ktereho zateka. Logika veci mne rika, ze se musi zakonite driv nepo pozdeji spojit proti spolecnemu nepriteli. A oni to dobre vedi.

Carlos IV
Návštěvník

Pardon, Putin 🙂

Carlos IV
Návštěvník

Pane Admin – nejak mi uslo – provadi editor korekce? Seknul jsem chybu v Putinove jmenu a vidim ze je opravena. Abych priste zbytecne nevkladal text ktery pak muze byt spatne pochopen bez kontextu.
Diky!

zarathustra
Návštěvník

carlos- no jo ale proti komu?

Carlos IV
Návštěvník

Ach jo. Also sprach Zarathustra…

zarathustra
Návštěvník

carlos ja te mam rad ty pises zajimave at zijes nic jsem proti tobe nerekl

Carlos IV
Návštěvník

A ja Zarathustro taky ne! Svym zpusobem Te obdivuju hlavne pote co jsi popsal ty trable s internetem. BTW jak se na nej pripojujes – mas tam vytaceny pripojeni / modem nebo satelit ? : )

zarathustra
Návštěvník

carlos-ja mam modem,moc tomu nerozumim ted se ucim posilat obrazky admin me pomaha

kari
Návštěvník

zadny americky preventivni uder na Koreu nebude ☺. Trump neni padly na hlavu (on jen tak vypada :- ). To si neumim predstavit, co by se mezi USA a Cinou , ktera je v regionu, mohlo strhnout za melu a tezilo by z toho Rusko. (nebo se pridalo k Cine) a rosekali by Amiky na maderu.

kari
Návštěvník

Trump ma svym zpusobem smulu. Pkud ho bude historie hodnotit podle toho, co o nem pisi, uz predem je odsouzen k tomu byt nejhorsim US prezidentem vsech dob 😀. Je v USA medialni valka a souboj o moc mezi “galerkou” . S tim nic nenadelame. Take bych celkem uvitala clanky jako ctenar predemnou.

Vabio
Návštěvník

Myslím, že nastavit průtok dat internetem jako auta po silnicích/dálnicích není moc reálné a logisticky by to bylo asi dost složité, takže tato varianta spíše z říše přání a snů, z mého pohledu.

Administrator
Admin

Naopak, to už dnes existuje a funguje to velmi snadno. CISCO limitery tohle standardně nabízí v základní konfiguraci u mobilních operátorů (limiter počítá pakety, zaznamenává jejich typ protokolu, podle toho účtuje přenosy, např. Facebook a YouTube v mobilu zdarma bez omezení rychlosti, ostatní weby jedou z datového balíčku a po vyčerpání spadne rychlost na 64 kbps a šmitec. Mainframe limitery jsou potom o úroveň výš, ty sledují páteřní provoz. Limitery jsou umístěné obvykle na gatewayi operátora anebo na routovacím uzlu páteřní sítě.

Zpoplatnění linek a různých rychlostí a tras paketů je jenom otázka času, než padne síťová neutralita.

Vabio
Návštěvník

Ano, to chápu, že koncový provider může něco nějak počítat, ale nedokážu si to představit u páteřních spojů, resp. u všech dalších článků řetězce od toho koncového providera. Proto ta nereálnost.

Carlos IV
Návštěvník

Je zajimave ze toto nechavalo vsechny (a hlavne americany) chladnymi kdyz Snowden o tom mluvil uz v r. 2012. A to mluvil o sbirani osobnich dat tajnymi sluzbami (program PRISM), nejen nadnarodnimi provozovateli interentovych sluzeb a vyrobci HW / SW-ru.
Ovsem, mainstrem hral v tomhle pripade mrtveho brouka.

albatros
Návštěvník

“Američanům podle generála zřejmě nezbyde než na Severní Koreu zaútočit”
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/434174-americanum-podle-generala-zrejme-nezbyde-nez-na-severni-koreu-zautocit.html
Zoufalost zbrojařského průmyslu a neokonů. Sýrie nevyšla, Ukrajina taky ne, Čína je moc silná, Rusko se nenechalo vtáhnout do války, tak alespoň ta Korea.
Mimochodem mladej Kim ačkoliv je tady líčen jako Hitler, zavedl v Koreii celou řadu reforem i když opatrných a věci jako hladomor tam už neexistují. Taky se jim povedlo vypustit družici, což je věc která se nepovedla ani ČR, myšleno včetně rakety samozřejmě. Jinak řečeno Korea se pomalu reformuje a to je ten nejlepší čas pro útok ;P
Do oblasti taky míří americké lodě.
https://www.youtube.com/watch?v=TtSNiAc3Ck4

zarathustra
Návštěvník

albatros-kim studoval ve svicarsku ted nevim jestli je to pravda a umi asi 5 jazyku.

CML
Návštěvník

Myslím si, že kdyby ČR skutečně chtěla a vyčlenila by x desítek miliard ze státního rozpočtu, tak máme potenciál postavit kosmodrom, vyvinout raketový nosič a poslat na oběžnou dráhu menší nebo střední družici, řekněme do seseti let , howgh….

Avari
Návštěvník

To byla rychlost. Dal jsem odkaz do předchozího článku a hned je na to téma nový. Ale nestačím se divit, jak se to okecává. Pro prachy vše. Docela by mě zajímalo, co VK v USA podstoupil, protože tohle už nepobírám. WTF

Administrator
Admin

Publikoval jste odkaz na fake news (Time) proti Trumpovi, aniž byste znal souvislosti. V článku to VK jasně vysvětlil. Alternativa dělá jednu chybu za druhou a kopíruje lži MSM vysílaček. Takhle se alternativa nemůže dělat. To je jako kdybyste byl disident v 70. letech a psal byste do Samizdatu články a opíral je o informace z Rudého práva jako za směrodatnou věc. Přesně tohle ale dělá často mainstream. Mainstream vypustí blábol a alternativci ho hned jako ovce předkládají jako argument proti člověku, který pomáhá dělat alternativu doopravdy. Trump zákonem narovnal americké národní teze. Sbírání dat je nahovno, ale ještě víc je nahovno, když to Obama dovolil jen globál firmám, ale vlastním americkým operátorům ne. A k tomu sběru je to tak, že kdo nechce, aby o něm někdo něco sbíral, nesmí používat Windows, Android apps, iOS apps, Gmail, Facebook, Google, Skype, YouTube, Twitter, Seznam a všechno, co je “zadarmo”. Platí to o vás? O nikom z nás to neplatí. Trump mohl zakázat sběr dat všem. A to by bylo řevu z Googlu, a ten pokles jejich akcií. A Facebook a ten sešup. A kdo by řval jako první? Mainstream. A kdo po něm? Alternativa? Ne alternativa, fiat-alternativa.

My neřveme, uvádíme dezinfa MSM na pravou míru.

Vabio
Návštěvník

Takový návrh –> možná by nebylo naškodu zde mít v menu ještě jednu položku, něco jako “Dobré znát” a tam mít krátké jednoduché články, které by obsahovali věci, které tu prošli a bylo by fajn, aby nezapadli …. např. Administrátorem často zmiňovaný Odporový gradient, určitě se najde i dost jiných položek hodných vytažení z článku a vytvoření z nich samostatných prvek pro … studium, těch co nově přichází a připomenutí pro ty, co si chtějí osvěžit pamět.

gabreta
Návštěvník
xmarek
Návštěvník

Fake news? A ono existuje něco co lze na 100% doložit jako Correct News? Zkuste na chvíli pouvažovat jak by jste jako novinář popsali běžnou situaci např. to, že sedíte na netu a píšete. A nyní otázka: “Jak si tuto vaši činnost vyloží nějaký obyčejný čtenář?”
Zná Vás? Ví přesně jak vypadá vaše okolí? Je schopen krok za krokem popsat jak jste to myslel? A takto můžu pokračovat: https://goo.gl/iKiiV3
Takže existuje nějaký Donald Trump? Viděli jste ho Face to Face? A nebo jen v televizi, a nebo jste o něm četli?
Představte si, že jsem největší terorista na světě a nyní se jen směji a chystám si další BOMBU. 😀

Margon
Návštěvník

,,Takže existuje nějaký Donald Trump? Viděli jste ho Face to Face? A nebo jen v televizi, a nebo jste o něm četli? ” Na to existuje taková jedna lidová odpověď, trochu sprostá takže ,,sorry jako”, ale je to takhle: ,,pi.u tvojí mámy jsem taky neviděl, ale mět ju musí, když jsi tu..”

MIROSLAV
Návštěvník

Si zabil starý 😉

Suchoj
Návštěvník

Běhá tady s Vaškem Klausem a Kellner jim nese ručníky

suchoj
Návštěvník

Já k tomu napíšu pouze toto, mám něco víc jak milion mailových adres, rozesílám emaily, protože s tím klient souhlasil, emailové adresy jsem nabyl zcela legálně na 3 projektech. Musíte mít souhlas o odesílání reklamních informací, to taky mám, nicméně se v tomto objemu vždy někdo tzv – špatně vyspí- a pošle udání na UOOU a to je potom mazec, nadnárodní firmy pod toto nespadají a nějaké pokuty od UOOU je nezajímají, já jsem pokutu zaplatil a ne malou ale svou vinou nechal jsem kontrolovat datovou schránku daňového poradce a stalo se to že pokutu jsem pocítil na účtě bez varování krom datové schránky, kterou poradce nevyzvedl a proto a i kvůli jiným věcem přesouvám své podnikání jinam. Myslete si co chcete, ale když jsem se ptal p. Fingera ( má nastarosti vše ohledně emailu) na Seznam.cz kam jsem byl pravidelně zván jakožto velký rozesílatel a na mou otázku zda dostala pokutu ALZA, MALL a atd, byla odpověď ne nikdy, nikdy nikdo z těchto velkých nedostal pokutu a ani u nich nefunguje pořádně odhlášení u těchto hráčů, kdybych já nedodržel patičku, tak jsem snad na doživotí v base. No a sběr dat FB, GOOGLE atd tak o tom nejde psát, zpětně se tyto data prodávají firmám s tzv. Google partners a ty firmy se dostávají k vašim interním inforacím.

Nobody
Návštěvník

Milion emailových adres a všechny se souhlasem? Komu to chcete povídat? Já jsem prodával ve světě 12 let digitální produkty (software, grafiku, e-knihy, video-tutoriály apod.). Za těch 12 let jsem nasbíral cca 180.000 emailových adres se souhlasem. Za 12 let. V email marketingu se pohybuji hezky dlouhou dobu a znám i světové borce na které nemám. I u nich se pohybují jejich Opt-in seznamy v řadech několika sto tisíců, ale neznám ani jednoho s milionem. Vím to proto, že oni čas od času nabízí jiným možnost rozeslání nabídky lidem z jejich seznamů, samozřejmě za úplatu a ne malou, takže vím, jaké počty nabízí. Druhá věc s tím UOOU. Dost dobře nechápu, jak vám mohl dát pokutu. Nevím, jaký systém autoresponderu používáte, nebo přes koho jste ty mejly rozesílal, ale každý jen trochu slušný autoressponder u každého kdo dá souhlas, automaticky vyhotoví LOG, kde je jméno dotyčného (stačí křestní), emailová adresa, datum a čas souhlasu a IP adresa. V momentě, kdy si pak někdo stěžuje, že dostal ode mne SPAM, vytáhnu z databáze LOG s jeho souhlasem a je vymalováno. Poklud ale váš Opt-in seznam tyto údaje neobsahuje, pak se nedivte, že vám UOOU napálil pokutu. V Česku jen velmi málo společností dělá email markleting tak, jak to má být. V 90% pošlou najednou nabídku na 100.000 adres a za 14 dnů znovu, což je neekonomické a nepřináší žádný efekt. Před několika roky jsem o tom napsal malou e-knižečku, “Porozumět autoresponderům” a je volně ke stažení http://sms-praha.cz/ebook2/download.html

zarathustra
Návštěvník

nobody ja vas obdivuju ,je vam 85 let a pali vam to jak ctyricatnikovi.Vzdycky bych vam prinesl pivo.

Nobody
Návštěvník

To jste mi 5 let přidal. V lednu mi bylo 80.

zarathustra
Návštěvník

nobody -omluva ,ja kalkuloval ze vy kdyz jste hlidal sumavu ja sem tahal kacera tak me pet let nejak uteklo

wpDiscuz